Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 812 280

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

Čtenářka73
19.01.2020 5 z 5

Silný psychologický příběh z prostředí Aljašky, kdy temno je nejen venku, ale hlavně doma. Co všechno je člověk ochoten a schopen přežít pro lásku? Asi je to knížka spíš pro ženy, ale rozhodně ne přeslazená romantika. Přečetla jsem jedním dechem a vřele doporučuji.

Dela111
19.01.2020 5 z 5

Toto autorka vymyslela skvěle! Silný příběh jedné rodiny, kde otec coby bývalý válečný zajatec trpí neléčenou posttraumatickou stresovou poruchou umístila do jedné z nejtvrdších krajin k životu - na Aljašku a vznikl tak naprosto úchvatný román.
Popisy divoké velkolepé krásy Aljašky, strašlivé a zároveň nádherné země, magické ve své nekonečné rozlehlosti jsou dechberoucí. Na toto kouzelné i zrádné místo přišla mladá rodina hledat nový domov. Přestože otec tvrdí, že nebezpečný je okolní svět, to největší nebezpečí číhá přímo u nich doma...
V poslední době jsem četla víc knih odehrávajících se na Aljašce a tahle země mě fascinuje, takže jsem si četbu užila o to víc. Je to skvost!

zuzana2599
18.01.2020 5 z 5

Velká samota je úžasný příběh. Již dávno jsem nic podobného nečetla, i když čtu hodně.
Je to úchvatný a silný příběh, nejen o křehkosti lidské duše, ale i o neobyčejné přírodě Aljašky. Při čtení se mi nejednou hnaly slzy do očí, síla okamžiku mě přemohla. Jen stěží hledám nyní slova, Velká samota není pro slabochy.
Krásné, dojemné a neuvěřitelně působivé, to je Velká samota ! Doporučuji !!

Monises14
17.01.2020 4 z 5

Slavik nasadil laťku velmi vysoko, přesto mu Velká Samota šlape na paty. Reálně popsáno prostředí Aljašky, poutavý příběh, srdcovka ♥️

slamenka
16.01.2020 5 z 5

Až mě překvapilo, jak čtivá kniha to je. Jen ten konec mi přišel už takový uspěchaný. Ale krásně popsaná Aljaška a boj dvou žen s tyranem v rodině.

Lusle
15.01.2020 5 z 5

Výborná kniha, krásně se četla. Doporučuji.

Barsine
13.01.2020 5 z 5

Jsem nadšená! Konečně jsem narazila na kvalitní příběh zasazený do prostředí, které toužím jednou-nebo navždy navštívit :-D
Ale zpět ke knížce, četlo se mi dobře, nemusela jsem se přemlouvat k otevření a pokračování. Posledních pár stránek jsem malilinko louskala, ale chápu, ze to příběh potřeboval. Raději mám uzavřené konce, a toho se mi dostalo. Bylo to dojemné, silné, odvážné. Slovy filmového žánru bych to shrnula: Drama, Dobrodružný, Romantický, Psychologický, Thriller. Doporučuji :-)

Zorka
12.01.2020 4 z 5

Slavíkem si nastavila autora laťku hodně vysoko a bude velmi těžké ji překonat. Velká samota je hezká kniha, když člověk přivře oko nad prvními stránkami a nad trochu nepravděpodobným závěrem. Popisy prostředí a života na Aljašce mě bavily, stejně jako popisy charakterů tamních lidí. Velkou Marge bych rozhodně chtěla za kamarádku :-).

FoxyRezava
12.01.2020 5 z 5

UZASNE!!Byla to ma prvni knizka od teto autorky a naprosto me dostala,tak ze jsem si okamzite po docteni utikala koupit i autorcinu dalsi knizku Slavik.Co k ni dale rict?Byla to jedna z knizek,ktera me tak upoutala ze jsem si denne nastavovala budika na driv jen abych mela vice casu si ji cist.A cim me tak dostala?Uzasnymi popisy Aljasske krajiny a zivota na ni i kdyz kolikrat tak surovym drsnym a zaroven krasnym a ducha osbozujicim ale hlavne sympatickými postavami a jejich pribehy ktere si proste nemuzete nezamilovat a u kterych me osobne kolikrat i slzicka ukapla. Jsem si jista ze po knizce se po case rada vratim.Vsem doporucuji!

Arsi
07.01.2020 5 z 5

Krásný poutavý příběh z drsné Aljašky. A stejně drsné jsou i osudy lidí, kteří tam žijí. Stejně jako Slavík nádherná kniha, na kterou dlouho nezapomenu.

Katerina015
05.01.2020 5 z 5

Prvni setkani s autorkou... Bala jsem se pribehu, zda me tolik stranek o krute Aljasce bude bavit... Ale nelituji. Kniha se cetla jednim dechem... Dechberouci pribeh...
Kniha mela vse, co ma dobra kniha mit... Skvele slovni obraty, krasny pribeh.... Nechybela ji ani romantika, ale take neskutecna krutost...
Nechci nic vic prozrazovat... Kniha me nekolikrat rozplakala, ale zaroven z knihy mam pekny pocit... Rozhodne to nebyla ztrata casu a kniha stoji za precteni... Urcite v brzke dobe sahnu po autorcine Slaviku :-)

hs777
03.01.2020 5 z 5

Po prvních padesáti stranách jsem si říkala - dobrý, ale pětset stran mě to asi bavit nebude. Jakmile se děj přesunul na Aljašku, autorka mě svým nádherným vyprávěním, stejně jako u Slavíka, naprosto uchvátila. Téma stejně mrazivé a kruté jako příroda kolem. Bylo to nádherné a samozřejmých pět hvězd, i když konec bych brala střízlivější.

harena
01.01.2020 5 z 5

Krásný, dojemný a podmanivý příběh mladé rodiny, zasazený do divoké přírody na Aljašce. Asi i proto, že autorka na Aljašce určitý čas žila, je její popis nespoutané přírody, počasí, života lidí, divokých zvířat tak sugestivní, že jsem jen nerada knihu odkládala. Otec, který bojoval ve Vietnamu, trpící posttraumatickou stresovou poruchou a matka, která se snaží s ním žít, se vydávají s dcerou za svým novým snem. 13 letá Leni objevuje život v malé komunitě, pomalu se učí lovit zvěř i ryby, pěstovat zeleninu a shromažďovat zásoby na dlouhou zimu, navazuje nová přátelství a poznává lásku.

Stejně jako Slavík od této spisovatelky, je i Velká samota krásný a poutavý příběh s dojemným koncem, který pohladí po duši.

Barush64
29.12.2019 5 z 5

Je to nádherné. Je mi úplně líto, že jsem ji přečetla tak rychle.

beveron
27.12.2019 5 z 5

Krasna kniha, nadherna a drsna priroda a stejne drsne osudy lidi v ni.

Standa780
21.12.2019 5 z 5

Krásně se mi četla

karol.cadex
08.12.2019 5 z 5

Mrazivě nádherná věc.
Nevyrovnaný otec magor, matka slaboch, dcera neuvěřitelně silná a inteligentní a bláznivě zaláskovaná.
Chvílemi jsem četla Betty McDonaldovou a její Vejce a já, když se tahle smutná rodina pokoušela usadit na Aljašce, ačkoli nic neuměli ani neznali. Chvílemi jsem četla Davida Vanna, když se v otci projevovali všichni jeho démoni.
Popis života na Aljašce autorka vykreslila precizně. Bezmoc, tma, nebo naopak moc světla, mrtvá zvířata, mrtví lidé, alkohol, agrese, paranoia, silné přátelství. Ale hlavně ta bezmoc - nad přírodou, nad vlastními osudy.
Klobouk dolů.

ADE138
23.11.2019 4 z 5

Autorka opět sepsala příběh dvou osobitých žen, tentokrát je to matka s dcerou, které na Aljašce čelí nejen drsným životním podmínkám, ale hlavně domácímu násilí.

pajaroh
15.11.2019 4 z 5

Hlavní roli v této knize hraje Aljaška, kdyby byl příběh zasazen do jiného prostředí, tak mě zaujme jen z poloviny. Dobře je vykreslena krása, jedinečnost, drsnost a náročnost této země, která není pro každého...
Konec bych preferovala seversky realistický, nikoliv pohádkový - to mě vskutku zklamalo - ale i tak je to poutavé čtení plné příběhů, zvratů, osudů a popisů krajiny i života.
A Aljašku mi teď symbolizuje sametově modrá.

Zuzana08
07.11.2019 5 z 5

Po knize jsem s radostí sáhla po přečtení knihy Slavík rovněž této autorky, který se mi líbil.
Dle anotace jsem ale čekala trochu jiný příběh.
Nemám ráda námět domácího násilí. Ne snad, že bych zavírala oči před touto problematikou, ale nějak se nedokážu smířit s tím, že si to prostě oběti nechají líbit a nechají se zatlačit do kouta. A to v této knize platí dvojnásob. Pokud mě otec jako agresor vytáčel, ušlápnutá matka mě štvala ještě více! Vždyť měla kolem sebe tolik přátel, co by ji mohli a tolik příležitostí zvrátit osud....
Celkový dojem z knihy mám ale dobrý. Krásný popis prostředí Ajlašky.