Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 814 281

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

josska
23.02.2020 5 z 5

Kniha se mě moc líbila,byla čtivá,napínavá,dojemná,smutná,,,,,

Mona-Lisa
20.02.2020 5 z 5

Velká samota je synonymem Aljašky dvou tváří - nabízející útočiště a svobodu v dechberoucí krajině a i té nemilosrdné, která bere životy mrknutím oka. Druhá linka, jdoucí ruku v ruce s tou aljašskou mi nedá dlouho spát. Žena, co zůstává s manželem, i když se svým dlouhodobým jednáním může stát hrozbou pro její dítě, si nezaslouží označení matka. I když se tyto části nečtou vůbec lehce, popis života, který je ve své podstatě návratem ke kořenům a snahou přežít každý nepříznivý den, tvoří příběh neustále čtivým, napínavým a člověk zhltne téměř 500 stránek jako nic. Ač se může zdát, že Slavík, předchozí autorčina kniha, těžil primárně ze stále atraktivního tématu 2. sv. války, už na něm ukázala, že pro ni je to jen berlička pro rozehrání epických osudů, které chytnou za srdce a jsou extrémně fandihodné. A zde to platí taktéž. Aljaška je ve svojí krutosti i kráse silným tématem, tady je ale jen kulisou pro silný a děsivý příběh jedné rodiny, na který dlouho nezapomenete.
* * *
"Pokoušel se mě zachránit."
Velká Marge chvíli mlčela. V tichu, které se rozhostilo, Leni přemýšlela, jestli člověk vážně může druhého zachránit, nebo jestli takovou věc pro sebe musí udělat každý sám.

mysterygirl
18.02.2020 5 z 5

Nemám slov... Nádhera, silný příběh.. Od poloviny knihy jsem se bála číst., bála jsem se o Mathewa, Leni a její maminku.. A na konci příběhu brecim a brecim..
Dlouho mi zůstane v hlavě a srdci

ArwenAragorn
17.02.2020 5 z 5

Velký čtenářský zážitek z prostředí krásné, ale pro obyvatele tvrdé a drsné aljašské divočiny. Velice, velice smutný a dojemný román, nakonec s pro mě nečekaným koncem. Přidávám se ke všem pětihvězdičkovým komentářům tady na DK.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Leni:
V nekonečných končinách téhle nepředvídatelné divočiny se z vás buď stane vaše nejlepší možné já a bude se vám tu dařit, anebo s křikem utečete před temnotou a chladem a strádáním. Tady, ve Velké samotě, žádná střední cesta, žádné bezpečné místo, neexistuje.
Pro těch nemnoho z nás, odolných, silných, těch, kdo se nevzdávají svých snů, je Aljaška domovem, teď a navždy, je písní, která zaznívá, když se celý svět zastaví a ztichne. Buďto sem patříte, protože i vy jste divocí a nezkrotní, anebo ne.
Já sem patřím.
Tento nezapomenutelný román doporučuji k přečtení!

MonikaKutá
16.02.2020 5 z 5

Tak tohle bylo překrásné! Ke knize jsem se dostala díky čtenářskému klubu a nemám slov. Překrásné popisy krajiny Aljašky, výtečné vykreslení postav a syrovosti každodenního života a do toho zakomponované téma bezpodmínečné lásky, zklamání, násilí, nemoci a obětování. To vše dohromady nemělo chybu. Příběh byl opravdu velice silný, nejednou mi ukápla slza a ke konci jsem se rozbrečela. Děkuji moc Irenko, bez Tebe bych si tuto knihu nikdy nepřečetla.
5/5

Danka1975
16.02.2020 5 z 5

Tak Kristin překvapila, mile :-). Po Slavíkovi plusové body nejn za:

1) Úplně jiný styl příběju i samotného vyprávění a popisu (což mnohdy u jiných autorů máte pocit, že píší na" jedno brdo" :-)).
2) Ač nejsem na popisy krajinek, stromů, louky, .apod.. . tak tady se bez toho neobejdete a musím uznat, že se to autorce povedlo na 1*, to dodává autenticitu a vidíte Aljašku před sebou v živých barvách i tmě a zimě (pravda, není to úplně "happy" pozitivní čtení na zimní večery). .
3) Vykreslení psycho postav taky dost dobrý a zvolené téma násilí, nemoci, depek, lásky, syrovost, atd. provedeno též dokonale!!
4)Normálně jsem i plakala. . !!

Závěrem:
Ač milovník tepla, moře, slunce jsem si Aljašku zamilovala a koukám, jak se na ní podívat :-)

pocketka
14.02.2020 5 z 5

Nádherný knižní skvost. Vše dokonalé. Popis Aljašky, příběh, téma, zažíváte dojetí, zlost, zoufalost. Trochu mne mrzí ne moc zdařilý, nereálný konec. Jakoby to autorka chtěla mít za sebou. Nicméně knihu s klidným svědomím a nadšením doporučuji.

Melanka
10.02.2020 4 z 5

Nadšená jsem byla především z Aljašky. Před pár lety jsem tam strávila dovolenou a v září jsme se tam už potýkali se sněhem a ledem. Krajina, počasí i lidé jsou tam drsní, ale je to tam fakt nádhera. Trochu mě zklamal závěr, za mě by mohl být mnohem pesimističtější, a tím pravděpodobnější. Nicméně přečteno jedním dechem.

Danka22
08.02.2020 5 z 5

Otec, který trpí duševní nemocí a tyranizuje celou rodinu kdesi na Aljašce. Hlavní postava se snaží sice utéct od tvrdé reality čtením knih, ale nedaří se jí to. A matka, která trpí syndromem týrané ženy není schopná ubránit ani sebe natož svoji dceru. Příběh je to aktuální a k zamyšlení. Spisovatelka ale překvapila, protože není pravidlem aby po tak hezké knize Slavík následoval ještě lepší příběh, jakým tato kniha je. Je to velké plus.☺

Weelass
07.02.2020 5 z 5

Tohle byla první kniha, kterou jsem přečetl po dlouhých letech, a také jedna z mála v celém životě. Nebudu se ale tajit tím, že ve mě probudila něco, o čem jsem doposud nevěděl, že se ve mně skrývá. Láska ke čtení.
Knihu jsem objevil v knihkupectví při nakupování vánočních dárků a obálka mě oslovila natolik, že jsem neodolal a koupil si ji.
Nečekal jsem ale, že příběh mě takhle dostane. Hlavní postava Leni byla také sympatická. Posledních asi sto stránek atmosféra trochu zhoustne a přihodí se celkem dost nešťastných věcí, takže to celé jsem obrečel.
Nádherně vykreslená aljašská krajina mě okouzlila natolik, že hned po dočtení jsem se šel podívat na obrázky toho jejich městečka. Už se těším, až si od autorky přečtu další knihu!

Toňula
05.02.2020 4 z 5

Před delší dobou jsem od této autorky přečetla Slavíka a hodně mě zaujal tím, jak autorka dokázala přesvědčivě a přesto jednoduchým stylem vyprávět silný příběh z období války. Velká samota je sice zasazena do jiného období a jiné země, ale stejně jako Slavík jde o silný příběh vyprávěný sice jednoduše, ale velmi poutavě. Je o zásadních věcech lidské existence - lásce, odpuštění, samotě i nenávisti a násilí, kterého se někteří ve jménu lásky dopouští. Ženské hrdinky jsou v popředí pro svoji sílu a houževnatost, muži jsou sice lehce v pozadí,ale v závěru jsou to především oni, kteří drží ženy při životě a kvůli kterým hrdinky nevzdávají své boje. Pozoruhodná kniha.

KristinTj
04.02.2020 4 z 5

Velká samota ve mně uvízla svým ledově vybroušeným drápkem. Přímočarý, často předvídatelný příběh se zhltne jedna dvě a vyvolá kýžené emoce. Ale co na tom, když zároveň máte pocit, že cítíte chlad sněhu, závan větru i hřejivé letní slunce? Něha, bolest, nenávist a láska jsou tu citlivě prostřené na piknikovém stolku, voní růžovým parfémem a cigaretovým kouřem. A těžko je mi loučit se s Leni, Corou, Velkou Marge i celou Aljaškou.

LucinkaB.
04.02.2020 5 z 5

No pani! To byla krása! V podstatě za dva dny přečteno, nešlo se odtrhnout. Když už to vypadalo, že bude líp, tak bylo hůř.. a že je konec až moc červená knihovna? Nevadí, myslím, že přesně tento jsem potřebovala, abych se z příběhů vzpamatovala. Stejně jako první k tomu této autorky jsem obrecela tak, že to odnesla i kniha. Skvěle!

zoltan2413
03.02.2020

Nič krajšieho som nečítal! Emócie so mnou vibrovali od prvej strany a dychberúci styl autorky mi tajil dych a slzy mi padali ako hrach! Vrelo odporúčam!

Šánka
01.02.2020 5 z 5

Nádherný a dechberoucí příběh, zasazený do tvrdé a nezkrotné aljašské divočiny.
Tato až magická, velkolepá a divoká krása Aljašky dostává z jejích obyvatel ty nejlepší povahové stránky, houževnatost, nezdolnost, lidskou soudržnost, ale také jejich temnotu a slabosti....
Stejně jako autorčin Slavík je i Velká samota nezapomenutelný román a doporučuji !!!

alnahu
28.01.2020 5 z 5

Velká samota- kniha velká formátem i dějem.Příběh zasazený do drsné přírody ve ,které si všichni musí pomáhat -nebo nepřežijí.Opačného názoru byl Ernst válečný veterán,který se se svou manželkou a dcerou do drsné Aljašky přestěhuje .Válka ho natolik poznamenala,že trpí psychickými poruchami a tím velmi trpí jeho blízcí .To ještě víc sblíží matku s dcerou a děsí je pomyšlení ,že na této Velké samotě jim nikdo nepomůže a musí si pomoci tedy samy.Po přečtení této knihy se člověk musí zamyslet nad tím,čeho všeho je pro lásku schopen vytrpět a obětovat.Tato kniha mě velmi oslovila a ráda si přečtu další od této autorky.

Sidonia
25.01.2020 2 z 5

Pěkně popsaná aljašská příroda a život na Aljašce i portréty lidí, kteří se rozhodli tam žít. Ale jinak mě kniha nijak neoslovila, trošku červená knihovna a ke všemu ten velký formát - nečte se moc příjemně.

PetraVebe
24.01.2020

Toto je moje první hodnocení jakékoliv knížky. Po Slavíkovi, kterého jsem přečetla jedním dechem jsem věděla, že neudělám chybu ani touto knihou. Posledních 150 stran jsem nemohla přestat brečet.Ta kniha mi zlomila srdce, ocistila duši, pomohla pochopit lásku, ať už partnerskou, přátelskou nebo mateřskou. Pochopila jsem, co člověk dokáže udělat, obětovat a snášet, když miluje. Autorky líčení Aljašky ve mě vzbudilo chuť se tady na ten svět vykašlat, zabalit si batoh a vydat se tam. Je neuvěřitelné, kolik pocitů může být ukryto v jedné knize.

bigben
21.01.2020 5 z 5

Nadšená, mrazivé vyprávění o osudu jedné rodiny na drsné Aljašce. Souhlasím s dalšími komentáři, že na základě knížky bych také jela na Aljašku:-)

Iva2020
21.01.2020 5 z 5

Obdivuhodně vykreslená drsná příroda a život na Aljašce... až člověk zatouží Aljašku navštívit. K tomu zajímavé postavy a poutavý příběh, který přitáhl a nepustil dokud nebylo dočteno.