Velká samota

Velká samota https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421597/bmid_velka-samota-imA-421597.jpg 5 812 280

Rok 1974. Ernst Allbright se z bojů ve Vietnamu vrací domů jako jiný člověk. Je neklidný, trpí nočními můrami, nedokáže si udržet práci. Když mu řízením osudu spadne do klína chata na Aljašce, rozhodne se, že se tam i s celou rodinou přestěhuje. Divoká, krásná a nezávislá země se jim má stát novým domovem, kde budou konečně spokojeně žít. Také třináctiletá dcera Leni doufá, že společný nový začátek alespoň trochu zklidní bouřlivý vztah jejích rodičů. Po příchodu na Aljašku se zprvu zdá, že se jejich nové útočiště a společenství místních drsných a silných mužů a ještě silnějších žen skutečně stane lékem na všechna jejich trápení. Když však přijde zima, Ernstův psychický stav se prudce zhorší a rodina Allbrightových se začne nezadržitelně rozpadat. Spolu s další vánicí zasáhne Leni a její matku poznání, před kterým tak dlouho zavíraly oči: v okolní divočině je nikdo nezachrání, pokud jim má někdo pomoct, musejí to být ony samy. Velká samota je úchvatný příběh o lidské křehkosti a houževnatosti, o nádherné, ale nesmiřitelné přírodě, která měří všem naprosto stejným metrem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Great Alone , 2017

raty
05.05.2021 5 z 5

Velká samota je kniha velká počtem stran i příběhem, který mě úplně pohltil. Drsné přírodní podmínky Aljašky dávají rámec drsnému vyprávění o různých podobách lásky. Láska zničující i naplňující, láska matky, láska dcery, láska k přírodě, síla přátelství.....

Owain
30.04.2021 5 z 5

Velká paráda, užívala jsem si popisy krajiny i celkový příběh.

seqeennetop4839
27.04.2021 5 z 5

Kniha je dobře psaná. Problémy tam psané jsou bohužel stále aktuální. I když by už neměli

K@chorra30
15.04.2021 5 z 5

Naprosto strhující příběh jedné rodiny, která se odstěhovala na Aljašku. Autorčin cit pro popis přírody, osob, událostí je úžasný. Představila jsem si každou osobu, každé místo. Kniha mě vtahla do děje tak, že jsem se ocitla v divoke krajině Aljašky. Drsný život v této zemi a rodinné vztahy dávají té knížce šmrnc. Ráda si ji přečtu ještě aspoň jednou.

MarciBe
13.04.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Příběh jsem měla před očima jako film. Drásala mne neschopnost matky odpoutat se od patologického manžela a ochránit tak svou dceru, v kontrastu s tím jsou nádherné popisy přírody, Leni a její úniky ke knihám, první a osudová láska, všechny postavy v čele s Velkou Marge nebo Tomem Walkerem. Zajímavý byl popis, jak se může narušit chod místní komunity, když ho začne rozleptávat jediný toxický člověk a jak je těžké vrátit věci zase do původních kolejí.
Pro mne jedna z nejlepších knížek za rok 2020.

Annannas
12.04.2021 5 z 5

Tento příběh mě naprosto pohltil. Připadala jsem si jako jeho součást. Úžasné, silné a velmi velmi čtivé.

Janaves
06.04.2021 5 z 5

Krásná kniha, souhlasím se všemi kladnými komentáři. Sice se mi Slavík líbil víc, ale i tak dávám 5*. Líbilo se mi vyprávění o Aljašce, přírodě, o životě lidí tam. Oblíbila jsem si Coru i Leni . Doporučuji.

Eduarda
30.03.2021 4 z 5

První půlku jsem dost usilovně prosila, aby se něco stalo... druhou pak aby to nemělo pointu, jakou to mělo. Body nahoru za povedené popisy aljašské drsné přírody, body dolů za klišoidní pasáže, útočící na city. Kristin Hannah mě ale rozhodně zaujala a ráda sáhnu po dalším dílku - jen ze srdce doufám, že to nebude z dílny Arga (překladatele i redaktora bych donutila stokrát opsat větu: "Budu pořádně dělat svojí práci.").

Páájinka
26.03.2021 5 z 5

Mám ráda happy endy. Kniha je tak skvěle napsaná, že jsem některé části úplně cítila na vlastní kůži. Na Aljašce musí být nádherně.

Malina27
26.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Moc krásně jsem si početla...ale posledních cca 100 stránek si myslím bylo zbytečných. Kniha mohla končit např. v místě, kde matka s dcerou prchá do Seattlu. Těch posledních cca 100 stránek je už jen "červená" knihovna...prostě "americký hepáč"

Dendyna
24.03.2021 4 z 5

Čtivá kniha z krásného prostředí Aljašky, zejména druhá polovina nabrala nečekaný spád. Občas mi také žánr připadal jako thriller...perfektně psychologicky propracovaná postava Ernsta. Konec mi nevadil, po všech těch bouřích už muselo vyjít slunce, jinak by to byla celkem velká depka. Slavík se mi však líbil ještě o něco více. V podobném duchu zajímavé přírody se nese i "Kde zpívají raci" ... no a já jdu hledat knihy s obdobnou tematikou, protože teď na té krásné přírodě nějak ujíždím.

kasavubu
22.03.2021 4 z 5

Úplně souhlasím s komentářem níže, kdyby to všechno neskončilo v podstatě happy endem, neměla bych ke knize sebemenší výhrady. Takhle to bohužel v životě moc často nedopadá. Jinak to ale byl moc hezký, i když smutný příběh (přiznávám, že i já slzu uronila:-))

SumýšIrena
19.03.2021 4 z 5

Příběh je to krásný, mrazivý. I slzy v očích jsem v jednu chvíli měla, ale ten konec mě zklamal. Vyprávění je celou dobu hodně reálné a konec jako z červené knihovny... Za to musím, ač nerada, dát jednu * dolů...

Téra471
15.03.2021 5 z 5

Silný životní příběh, kde zjistíte, že vše není jen černobílé. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. A několikrát jsem se neubránila slzám. DOKONALOST⭐⭐⭐⭐⭐

suiteki
14.03.2021 4 z 5

Krásný příběh, těžký život mrazivé Aljašky. Knížku jsem do 3/4 hltala, pak už to bylo vláčnější. Za mě 4,5 hvězdy.

SgtTračník
13.03.2021 3 z 5

Pro mě spíš thriller plný domácího násilí. Prostě pro mě na čtení znepokojiva kniha, ale ne že by byla špatně napsaná. Předchozí mnou čtená kniha na podobné téma, Kde zpivají raci, se mi líbila mnohem víc.

DelMar
25.02.2021 5 z 5

Krasna a poutava kniha, uplne zatouzite vyrazit na Aljasku :) neodložitelný příběh!

Leontyna79
23.02.2021 5 z 5

Moc dobře se četla, napínavá, krásně popisovaná Aljaška, strhující příběh. Můžu všem doporučit. Ráda se k ní někdy vrátím ????

LenkaKa
23.02.2021 4 z 5

Velká samota ......velký příběh. Vzbuzovalo to ve mě různé emoce, ze začátku hlavně vztek nad tím, že se nedokážou odpoutat od násilnického otce. Ale jako všechno v životě nic není černobílé. Každopádně jsem knihu hltala, ale za mě to je "jen" na čtyři hvězdičky.

lenik284
16.02.2021 5 z 5

Tak druhá kniha od této skvělé spisovatelky první byla kdysi Slavík jsem sáhla po této a jsem nadšená, úžasný příběh, autorka si umí vyhrát s popisem postav, krásně popsala i drsnou Aljašku. Při čtení jsem si to klidně uměla představit tam na chvíli přijet a setkat se tam se všemi postavami,projít se po pláži, chvíli být u Allbrightových v tzv.srubu sice to tedy pro Leni a její matku muselo být šílené tamze začátku žít, asi to vůbec nebylo jednoduché začínat od nuly s batohem a něco málo věcmi když tam přijeli a ještě ke všemu s takovým cholerickým, nemocným, despotickým a žárlivým otcem, jakého měla Leni, chtěla bych se setkat se s přátelskou Velkou Marge, Tomem Walkrem. Jsem ráda, že jsem po knize sáhla v zimním období lépe se mi to četlo,mohla jsem se do příběhu lépe vžít.Tak strašně jsem se do příběhu dokázala vcítit, že byl najednou konec, škoda. Vše dopadlo dobře a já knihu jen a jen doporučuji, jsem ráda, že ji mám ve své knihovně určitě se k ní ještě vrátím!!!!!