Z kostí a inkoustu

Z kostí a inkoustu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353182/bmid_z-kosti-a-inkoustu-hcu-353182.jpg 4 226 59

Velká knihovna série

Jess a jeho rodina se živí pašováním knih. Ve Velké knihovně v Alexandrii je totiž uloženo veškeré vědění světa a vlastnit knihy je přísně zakázáno. Proto se najdou mnozí, kteří jsou za ně ochotni nemálo zaplatit. Jess dostane možnost ve Velké knihovně studovat a získat tak zákulisní informace důležité pro jejich rodinný obchod. Brzy ale zjišťuje, že Knihovna je mnohem temnější a zlověstnější místo, než si vůbec dokázal představit.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ink and Bone , 2015

Brambora_Šeby
08.04.2024 3 z 5

Za mě trochu slabší kniha. Ačkoliv mám fantasy ráda, přišlo mi, že to zkrátka není můj styl. Děj celkem ubíhal, ale chyběla tu nějaká akce. Celkově mi přišlo, že se autorka příliš nevěnovala detailům. Co se postav týče, docela jsem si je oblíbila, avšak chyběla mezi nimi ta správná chemie.

emilieselden
15.12.2023 3 z 5

Průměrné fantasy, které se dobře čte, děj ubíhá, postavy si oblíbíte. Ale něco tomu chybělo.

marti.cerna
16.11.2023 4 z 5

Skvělá, napínavá fantasy. Lepší jsem dlouho nečetla. Hvězdička dolů za to, že s druhým dílem končí české překlady.

Enxinka
03.06.2023 5 z 5

Velka knihovna me bezesporu nadchla. Pribeh se cte raz dva, hlavni postavy jsou sympaticke a s kazdou strankou jsem se trepala na dalsi zvrat. Sedlo mi to!

Aaaannnn
08.04.2023 5 z 5

Achjo... to mě dokáže naštvat, rozesmutnit... nevím co ještě. Kniha se četla dobře, opravdu se mi líbila. Nicméně až po přečtení jsem se dočetla, že je více než dva díly a ty nejsou a nebudou v češtině. No, přečtu si i druhý díl, když už ho mám, ale po přečtení bohužel knihy poputují dál... nebudu si nechávat nedokončenou sérii..a přitom se mi tak líbí. Jak říkám, škoda veliká...

petr_
08.01.2023 4 z 5

Tento příběh mě zaujal protože je o knihách. Když jsem ho dočetl, tak jsem zjistil, že je o technologiích tak jak je dnes vnímáme, nebo budeme brzy vnímat. Knihovna představuje organizaci, která se vymyká běžnému životu. Její členové mají privilegia, kterých normální lidé dosáhnout nemohou. Knihovna v podstatě určuje které knihy může veřejnost používat a vlastně i k čemu, a tento monopol si úzkostlivě brání.
Ale i uvnitř knihovny jsou různé frakce, které mají rozdílný pohled na její budoucnost, takže některé (politické) problémy vážně zasahují do její činnosti.

Řekl bych, že je to momentálně velmi aktuální téma, kdy jsme všichni on-line a v dnešním světě technologické firmy mohou zasahovat podobným způsobem do našeho života a oklešťovat naši svobodnou vůli.
Majitelé sociálních sítí, mohou omezovat jakým způsobem a na jaká témata budeme diskutovat v chattech, mohou vám zrušit účet atp. Mobilní operátoři jsou schopni kdykoliv zjistit jakou komunikaci vedete a s kým a dokonce dokáží určit, kde a kdy jste byli. Firmy vyrábějící elektromobily rozhodují jestli dojedete s autem 300, nebo 500km a možná, že mohou vaše auto on-line i zneprovoznit.
Takže se kvapem blíží doba, kdy tato realita bude naším každodenním chlebem.

erousek007
05.01.2023 5 z 5

Vědění je vším. Vědění je moc. Knihovna nejenom vědění uchovává, ale i rozhoduje o tom, kdo a co bude vědět. A všichni ti, kdo narušují nebo ohrožují zaběhnuté pořádky musí zmizet.

padajicidvere
07.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Je to naprosto zvrácené, že něco tak samozřejmého jako jsou knihy, psaný text, všem volně dostupné, to vše by bylo nelegální. Šílené. Je absurdní, že zachovávají pouze originály a v případě jejich případného zničení mají přednost před lidmi. Přitom z logiky je přece jasné, že stačí knihtisk, aby bylo tolik textů, že by jejich zničení ve městě nevadilo.. originál a kopie po celém světě to jistí.

To, že Jess pochází z rodiny pašeráků a pořád slepě věří v dobro Knihovny, mi nešlo na rozum. Kde bral ten optimismus? Přece bylo nad slunce jasné, že taková instituce bude zvrácená. To stejné s paliči. Ti, co knihy milovali jim nerozuměli. Upřímně jsem paliče chápala, raději dílo zničit, aby měl člověk šanci, když odmítají pokrok.

Železná věž působí jako dojící stanice, množírna talentů. Je to nechutné..

Upřímně jsem doufala, že T. přežije.. byl skvělý ve své laskavosti a bezprostřednosti.

chodícírohožka
26.10.2022 5 z 5

Knížku jsem rozčítala dlouho, první kapitolu jsem průběžně vzdávala, protože mi připadala strašná a nelogická. Ale potom to začalo. Příběh se rozjel, zaplnil úžasnými postavami, odhalil dechberoucí svět a já jsem najednou potřebovala další díl.
Velká knihovna je úžasnou sérií, kterou jsem si naprosto zamilovala. Má své mouchy, ale více než bohatě to vynahrazuje vším ostatním. Do češtiny jsou bohužel přeložené jenom první dva díly, nicméně stojí zato si přečíst i ty ostatní - každý díl je totiž ještě lepší než ten předchozí.

Elena_Dark
27.08.2022 5 z 5

S takhle moc autenticky promyšlenou knihou jsem se snad ještě nesetkala. Kniha byla skvělá, krutá, chladná a opravdu místy rvala mé srdce na kusy. Musím tedy podotknout, že na začátku knihy jsem si vůbec nebyla jistá, do čeho jdu, a i když jsem se do toho vrhla bezhlavě přímo po hlavě, kniha mě nezklamala. Určitě se chystám na další díl, jediné, co mě mrzí, a co jsem se bohužel dozvěděla až dnes, že před dvěma lety autorka zemřela. Když jsem se to dozvěděla, bolelo to. Jediné, co po ní zůstalo, je tenhle nádherný příběh s hlubokým poselstvím.

Digiivca
21.08.2022 5 z 5

Vymyslela jsem si pro sebe nové přísloví. Nesuď knihu podle ceny. Na tuto knihu jsem narazila v bazaru. Jelikož mám ráda knihy o knihách, také mě zaujala obálka a název. Tak jsem si ji koupila. A nelituji toho. Velmi krásný příběh a je čtivá. Zaujala mě tak, že si musím hned pořídit druhý díl :-)

E-liška-S
08.08.2022 5 z 5

Čtení této knížky jsem si moc užila. Sedl mi jak svět (včetně zajímavých vsuvek mezi kapitolami, kde se čtenář mimo jiné dozvěděl o tom, jak se tato alternativní historie liší od té naší skrze dopisy a dokumenty) tak hlavní hrdina a další charaktery.

Oceňuji také temnější atmosféru a to, že v základu svět, který je nám předkládán jako poměrně krutý a nevlídný má opravdový dopad i na postavy... nikdo není šetřen a i když věřím, že i dalším čtenářům jako mě ukápne u čtení slza, je to v tomto případě zcela v pořádku.

Nemůžu se dočkat dalších dílů a vzhledem k tomu, že ne všechny jsou přeloženy, vrhnu se do oprašování své angličtiny, protože v tuto chvíli už vím, že nenajdu klid, dokud nedočtu sérii do konce.

LadyCotton
07.08.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, ovšem když jsem zjistila, že se jedná o trilogii, navíc, že závěrečný díl se v ČR vydávat nebude tak jsem se rozhodla další díl nečíst.
Zajímavý fantasy svět, děj je sice relativně snadno předvídatelný ale i tak jsem si četbu užívala.

dqenisa
25.07.2022 5 z 5

Bylo to napínavé a přesto , že mě to občas nebavilo tak mě to nutilo číst dál protože mě zajímalo jak to dopadne . Je to zajímavé téma příběhu a zvratů. Asi si to znova uz neprectu ale je to dobrý.

Nuny
14.07.2022 5 z 5

Za mě velmi povedené. Místy možná trochu chaotické, ale o to víc vás donutí přemýšlet, což dnes spoustu knih nesplňuje.

Ulala
11.04.2022 4 z 5

Přání jednoho z čtenářů jsem si vzala k srdci a čtení jsem si užívala. Naposledy jsem fantazy knihu měla v ruce před mnoha léty a na knihu Z kosti a inkoustu jsem narazila náhodou a při jejím pořizování jsem si pořádně neuvědomila o jaký žánr jde. Chytlo mně to a s radosti jsem se ponořila do parních povozů a vlaků s 400 km rychlostí bez viditelných kolejí. Uvítala bych sice trochu víc fantazie při boji o ovládnutí světa a možná se ji dočkám v dalším díle. Těm, kdo je laikem jako já ve fantazy, vřele doporučuji.

Artemis886
16.02.2022 5 z 5

Tahle knížka byla neskutečná.
Upřímně jsem nic nečekala, ale tohle mě dokonale dostalo. Celý ten svět, hlavní hrdina, vedlejší postavy. Bylo to úžasné. Dokonce jsem měla i strach otočit stránku z obav co se tam stane. Jsem neskutečně ráda, že jsem si knihu mohla přečíst.

,,Omnis cogito est"

broskev28
18.01.2022 4 z 5

Srovnávám dvě podobné knihy, které jsem teď přečetla krátce po sobě: první je Čtenářka, druhá Z kostí a inkoustu. Obě mají výsostně knižní téma, i když každá ho pojímá trochu jinak. A každá je úplně jiná.
Čtenářka je úchvatná především svým grafickým a typografickým provedením (textové záhady, hádanky, zdánlivě nahodile se objevující či naopak mizející slova), ale příběh mě až tak nezaujal. Ano, postupně jsem se dopracovala k prozření a spojila jsem si obě vypravěčské linky, ale občas jsem bojovala s touhou knihu odložit a nedočíst.
Z kostí a inkoustu je - alespoň podle mého názoru - zajímavější a čtivější. Kniha jako objekt tady není vystavěna na efekt, hádanky se neskrývají rozeseté jako korálky, které nejprve musíte navléct a teprve poté přečíst. Ale jsou zde rovněž přítomny, i když v jiné formě, a od čtenáře vyžadují možná ještě větší míru pozornosti, čtení mezi řádky a domýšlení souvislostí.
Proto se chystám i na další díl.

Teruberu
13.01.2022 5 z 5

Příběh mě zcela pohltil.

anicka2317
28.12.2021

Přijde mi, že autor trochu čerpal inspiraci ve 2.světové válce - ohledně pálení knih. Příběh mě nadchl svým tajemnem a záhadou Knihoven a knihovníků. Velice se těším na další díl, jsem zvědavá jak se tohle rozlouskne.

knihovny

Rachel Caine (p)
americká, 1962 - 2020
2019  86%Na dně
2017  82%Z kostí a inkoustu
2019  89%Proti proudu
2011  72%Prokletý dům
2020  82%Ve víru

Kniha Z kostí a inkoustu je v