Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2868 2868

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

gab-inka
15.12.2019 4 z 5

Klasika, ke které se vždycky ráda vrátím :-) A taky hezká vzpomínka na paní učitelku, která mi ji kdysi doporučila jako svou nejoblíbenější knížku.

NiNo
13.12.2019 1 z 5

Ano, chápu, že byla kniha napsána před více než sedmdesáti lety, ale stejně... Sama sebe nepovažuji za nijak radikální feministku, ale občas jsou chvíle, kdy se mi chce křičet radostí, že emancipace pokročila do takového stádia, kdy si jen zanedbatelná menšina žen myslí, že jejich jediným životním posláním je vdát se a všemožně pečovat o manžela a případné potomky, její osobní zájmy, cíle nebo sny jsou přitom nepodstatné (a v tomto případě i neexistující). Ani občasné vtipné poznámky nevyváží chování hlavní hrdinky, která má až moc schodných rysů s těmi zatracenými slepicemi. Nejspíš další knihy autorky číst nebudu - nemám dost odvahy.

kapr
07.12.2019 5 z 5

Bez komentáře:
Poctivě přiznávám, že tuto knihu jsme u nás doma neměli v knihovně, ale v šuplíku s těmi nejvzácnějšími rodinnými památkami.
20200219
Velice jsme si vážili toho, jak se autorka dokázala přizpůsobit novým podmínkám, i toho jak se dokázala s humorem ohlédnout, a přiblížit nám svůj život v tomto období.

veronika9761
25.11.2019 2 z 5

Super knizka, kdyz cloveka chytne lenora. Dobre se cte a je mila. Ale neni to nic, k cemu by se člověk chtel vracet.

Andrea81
10.11.2019 4 z 5

Roztomilá knížka o těžkém životě na farmě. Autorka popisovala vše s ironií pro ni vlastní, tam, kde by se ostatní už hroutili. A o tom to je. Brát život vždycky z té lepší stránky, ať už se nacházíme v těžší části životní cesty, nebo zrovna plujeme na obláčku pohody.

Anténa1991
07.11.2019 2 z 5

No.. Jak to napsat. Jednoduše. Ke čtení jsem se nutila a knihu jsem jako jednu z mála nedočetla. Líbila se mi pasáž se sousedkou, ale toť vše.
Na druhou stranu ale věřím, že se ke knize za třeba takových deset let vrátím a bude se mi líbit!

safarikmartina
03.11.2019 2 z 5

Nedočetla jsem. Kniha mi nepřijde příliš zábavná, popis farmy pro někoho může být zajímavý, ale já se ke čtení spíše přemáhala.

bararich8
25.10.2019 5 z 5

Neskutečně zábavné čtení o životě, který se s autorkou nemazlí. Běžně od jednoho autora víc knih nečtu, ale od Betty musím, už teď mi její smysl pro humor a břitké poznámky chybí.

JarmilaNovotna
25.10.2019 5 z 5

Četla jsem už snad popáté a zase jsem se bavila.

Garfi
24.10.2019 4 z 5

Tuto knihu mám velmi ráda a četla jsem ji opakovaně. Ačkoliv mohou někomu připadat problémy života na slepičí farmě v odlehlé divočině, v dnešní době, poněkud neaktuální a úsměvné, já považuji vyprávění Betty za milé a plné humoru, byť mnohdy správně ironického. Doufám, že rodina Kettleyových, dáma ovívající se kloboukem v barvě hnoje a další perly z této knihy neupadnou v zapomnění.

Lila94
03.10.2019 3 z 5

Asi jsem měla velká očekávání, protože jsem po knize sáhla na základě doporučení "jedná se o klasiku a je to sranda!". Při nejlepší vůli nemůžu říct, že by to byla humorná knížka. Nesmála jsem se nahlas (jako třeba u knihy Robin od Z. Frýbové), spíš jsem se občas pousmála. Některé postavy mě vyloženě lehce nervovaly, možná je to ale tím, že doba a mezilidské vztahy se zas trochu změnily. Navíc byla kniha víceméně popisná, což mi úplně nevyhovuje. Čtení je to milé, ale za srdce mě nechytlo.

9665
27.09.2019 5 z 5

Bylo to naprosto skvělé a navzdory těžkému životu na slepičí farmě plné životního optimismu, který z Betty jen srší. Ten způsob, jakým líčí zážitky a jak vykresluje prostředí kolem za pomoci rozličných metafor, to je prostě úžasné. Bavila jsem se hodně, u některých pasáží jsem se dokonce rozchechtala nahlas a smála jsem se, až jsem smíchy brečela :-) Těším se na Co život dal a vzal.

Greenfingers
08.09.2019 5 z 5

Místy drsný život na slepičí farmě autorka líčí s jemným a laskavým humorem, který je doslova pohlazením na duši. Betty MacDonaldová má vytříbený vypravěčský styl, její jazyk je květnatý, plný krásných metafor. Doporučuji zejména mladším čtenářům!

vera5841
28.08.2019 3 z 5

Knihu jsem dostala od rodiny a většina ženské části rodiny ji velice chválila. Bohužel to ve mně vyvolalo asi příliš velké očekávání.
Kniha je prostě jiná. Já bych ji nenazvala humornou, ale spíše oddechovou. Samotný děj to víceméně nemá, jen trochu jiný popis života na farmě.'
Docela mě rozčilovalo přeskakování časové linie, občas bylo trochu obtížnější se zorientovat
Myslím, že snad nikde jinde nenajdete vyjmenovaných více druhů zeleniny v jedné větě.
Každopádně díky za rodinu Ketllerových

Bades
25.08.2019 4 z 5

Obdivuju Betty, jak optimisticky bere (a vtipně popisuje) svůj ne příliš šťastný život na slepičí farmě. Přiznám se ... na jejím místě bych byla v tahu už po měsíci. Po přečtení (tedy poslechu audioknihy) už neřeším žádné prkotiny ... jsem vděčná, že kolem mě nepobíhají žádná uřvaná kuřata, za "normální" sousedy a že nám z kohoutku normálně teče voda ... :-)

Hankabab
03.08.2019 2 z 5

Kniha mě velmi zklamala, v podstatě je jen o práci .. Chyběla mi v příběhu láska, emoce … přátelství a tak … prostě něco hezkého. A myslím, že jsem se ani jednou nezasmála :-(

jankor
31.07.2019 5 z 5

jeden z mých čtenářských milníků mladých let

bosorka78
30.07.2019 5 z 5

Vůbec jsem nevěděla co od knihy čekat a velmi příjemně mě překvapila. Myslím že taková farma je nejlepší lék na deprese, protože ani na tu nemáte čas :D.

katerina5544
19.07.2019 2 z 5

Knihu jsem odložila, dětství autorky bylo celkem zajímavé ale jakmile se přestěhovali na slepičí farmu tak to zadrhlo. Po prvním dítěti jsem to vzdala. Nezasmála jsem se ani jednou :-(

Radka1911
25.06.2019 5 z 5

Knížku mám již léta v knihovně a čas od času se k ní vracím. Ideální na to, když si chcete spravit náladu, pobavit se.