Ve službách Svatoplukových

Ve službách Svatoplukových https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51391/bmid_ve-sluzbach-svatoplukovych-g8V-51391.jpg 4 22 5

Nový historický román Jana Bauera nás zavádí do 9. století po Kristu do doby Velkomoravské říše. Nejmladší syn moravského krále Svatopluka zajme na válečném tažení k Vltavě mladíka, kterého mylně považuje za náčelníka místního kmene. Učenlivý zajatec se nechá pokřtít arcibiskupem Metodějem a podle jeho rad udělá nečekanou kariéru. Vzrušující příběh plný dramatických zvratů končí založením Prahy jako nového sídla českých knížat.... celý text

hanzmb
29.03.2020 1 z 5

Nevím, kdo přiřadil k této knize nálepku historie. To bylo hodně zavádějící. Nazval bych to snahou autora získat nějaké peníze na základě jména z lepších sérií o Protivovi a Karlu IV. Nijak se nebráním literární invenci autorů, ale iránský původ Mojmírovců a Bořivoj I. jako přihlouplý vikingský otrok je už opravdu hodně přes čáru. K tomu absolutně neexistující příběh, prokreslení postav či alespoň zajímavě popsané bitevní scény nebo nějaký ten milostný příběh :-) . Nikde nic.

vincek1
13.08.2016 3 z 5

Kniha, která se čte dobře, pokud ji nepovažujete za knihu historických reálií. Spisovatel chtěl zřejmě jen obohatit, trochu naše znalosti z dějin Velkomoravské říše. Opakuji trochu. Čtete-li příběh jen jako tzv letní čtení je vše v pořádku. Jen nesmíte pátrat jak to opravdu v té době vypadalo. Myslím si, že autor ani nechtěl psát nějaký výpravný historický román, ale jen knihu k pobavení. Ostatně do stejné kategorie bych zařadil knihu "Praotcové" od L. Frýborta. i když ta mi připadala propracovanější a dal bych ji o stupínek výše.

Fefin Lišák
23.03.2014 1 z 5

V dobách, kdy pohanští bůžkové soupeřili s křesťanským Bohem, kdy lidé drželi v paměti knížete Sáma a Velkomoravská říše nebyla jenom snem pár zarytých nacionalistů východní části soudobé republiky, objevuje se v rozháraných knížecích Čechách plavovlasy Arnold Schwarzenegger raného středověku, Herkules, který střílí vlky lukem na půl metra a jediné kalhotky nenechá suché, vikingský otrok, který si shodou okolností vybojuje - v dosud ještě průstupné raně feudální společosti - uznání a knížecí stolec navrch.
Do oné doby umisťuje Jan Bauer svůj "historický" "román" (obě slova si zaslouží dát do uvozovek), jakousi českou parafrázy na ruské varjagy a založení dynastie rurikovců (aneb schopní vikingové se prosadí na úkor domácího obyvatelstva a vytvoří vládnoucí dynastii). Nápad zajímavý, nicméně po literární stránce jde o brak bez vyhraněného žánru (nějak to osciluje mezi beletetrií a učebnicí dějepisu), jehož jediným plus je zajímavý nápad a neotřelé prostředí a málo známá historická epocha. Číst doporučuji nanejvejš pro pobavení ...

tenax
29.07.2013 4 z 5

Zajímavé, hlavně nápad, že Přemyslovec Bořivoj byl vlastně Viking! To mě dodneška nenapadlo. Ale proč ne, co vlastně o těch dobách víme jistě?

Dandulka
14.04.2012 5 z 5

Další hezké poučení a počtení.