Vánoční zpověď

Vánoční zpověď https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247146/mid_vanocni-zpoved-247146.jpg 4 233 73

Možná měl trochu smůlu. Unaven věčnými partnerskými konflikty a zahnán do kouta šel a nechal se napálit od lichvářů a podvodníků jako tisíce jiných lidí. Peníze nikdy nedostal, a přesto musel splácet. Co by udělal každý z nás? Zavolal na policii anebo navštívil advokáta? On byl jiný, dovedli ho daleko za hranici zoufalství, klidně se mohl zhroutit. Zareagoval jako voják, který už nemá co ztratit. Chtěl získat zpět, o co přišel, a možná si tak trochu i napravit reputaci. Nový román Martina Goffy Vánoční zpověď by nejspíš před deseti lety ještě nemohl být napsán – dnes, kdy se exekuce a drsné vymáhání mnohanásobně navýšených pohledávek stalo běžnou záležitostí, vysílá autor svého hrdinu s jasným úkolem: prozkoumat, kdo za takovým byznysem stojí, kdo vládne imaginárním penězům a kdo pro své štěstí neváhá zničit životy ostatních. A nejen to. Tváří tvář této pololegální mašinerii také obhájit sebe sama. Goffovsky, tedy všemi možnými prostředky. Další mrazivý thriller nové hvězdy české detektivky.... celý text

broskev28
16.08.2021 5 z 5

I bez Mika Syrového autor boduje; skvělá kniha.
Mě ovšem dostal do kolen tenhle více než půl století starý citát Thomase Mora:
"Bože, když to všechno rozvážím, pak se mi každý dnešní stát jeví jen jako spiknutí bohatých, kteří pod záminkou společného blaha sledují své vlastní výhody a všemi úskoky a úklady usilují jen o to, aby si zajistili vlastnictví všeho, co neoprávněně získali a vytěžili za co možná nejmenší odměnu. Tato povedená ustanovení zřizují bohatí ve jménu celku, tedy i chudých, a nazývají je zákony."
Proč cedule s tímto zněním nevisí na parlamentu, senátu, ministerstvech a obecně na všech vládních a správních budovách jako výstražné memento?
Hloupá otázka, jsme přece národ ateistů . . .

rodak
14.07.2021 5 z 5

Další česká detektivka,která se bude všem čtenářům zamlouvat.Ze života,s napětím a hlavně lidsky,bez zbytečné vaty napsaná.

jaroiva
19.06.2021 5 z 5

Úvěrový thriller par exellence, nebo možná par exekuce.
S postupujícím vyprávěním mi bylo víc a víc úzko, po skončení knihy mám stažené hrdlo a buší mi srdce. Tedy asi nedoporučuji čtení kardiakům.
Výborně vystavěný příběh a propracované postavy.
Po Kiyosakiho Bohatém a chudém tátovi bych navrhla na povinnou četbu pro střední školy.

čef
10.06.2021 5 z 5

Drsné psychologické povídání s určitou vnitřní logikou. Snad by tato kniha mohla mnohým dalším vysvětlit, jakým nesmyslem je si půjčovat a nota bene na sázení. Kdyby ovšem tito týpci četli. Tady v tomto dílu však do toho začarovaného kruhu spadl někdo, kdo četl velké filosofy a byl tak nějak morálně silný, a to mi na tom všem tak trochu neštymuje. Nu, ale což, čtení to bylo skvělé, poutavé a možná někomu i pomůže si leccos uvědomit.

Harmonika_one
13.04.2021 5 z 5

Líbil se mi způsob, jakým je kniha napsána, rozhovory mezi Adamem a vězeňským psychologem jsou bravurní, už jejich první setkání je skvělé, výtečná psychologie postav. Až v závěru se dozvíme, co konkrétně Adam udělal, jak velká beznaděj ho vedla k tomu, že vzal spravedlnost do svých rukou.
Na Goffových knihách oceňuji, že se pokaždé něco nového dozvím - tady pozadí a fungování sázek, jak funguje byznys lichvářských společností, plus nahlédnutí do života člověka s dluhy (jak snadno lze do nich spadnout, prohloubit je a jak moc společnosti typu Fair money vydělávají na zoufalství druhých).
Právě pro svvé téma (které je stále aktuální) bych knihu doporučila jako povinnou četbu.

yonda
15.03.2021 3 z 5

Tentokrát jsem hlavního hrdinu neměla ráda, ani co by se za nehet vešlo. Jinak dobře napsáno a z reálnosti až mrazí...

sarkaditt
23.02.2021 3 z 5

Kniha me uplne nevtahla a četla jsem ji celkem dlouho, protože dej nebyl takový, abych se na něj tesila. Někde za polovinou mi to přišlo dokonce až nudne, hlavně rozhovory s doktorem a chvilku jsem přemýšlela, že knihu odložim, což dělám velmi nerada a opravdu výjimečně, takže jsem četla dál a nastesti to ke konci konečně začalo být i zajímavé :)
Uplne to nebyl můj šálek kávy, nicmene zkusím ještě jinou knihu od tohoto spisovatele - dam tomu sanci :)

Nymfadora.T.
17.01.2021 4 z 5

Opět skvělé, jako vždy, drsné, ale bohužel reálné...doporučuji

Johny_H.
06.01.2021 5 z 5

Nádherná čtivá knížka. kdo má rád nahlédnutí do lidské mysli si tuto knihu opravdu užije.

Prateri
31.12.2020 5 z 5

Vánoční zpověď - tak to je to pravé na Vánoce, jsem si řekla. Nebylo. Bylo to drsné, zoufalé. Zoufalství, které díky šmejdům mezi námi dovede člověka na dno.
Světská spravedlnost na tyto šmejdské kreatury kolikrát nedosáhne, a pak takoví Adamové vezmou pomstu do vlastních rukou.

Reacher
23.12.2020 5 z 5

Netradiční, ale velmi podařený příběh od Martina Goffy o lidském zoufalství a pomstě. U nás do dluhových pastí spadlo mnoho lidí a ne všichni byli čítankové příklady jedinců, co si za vše mohli sami. Adam sice patří k lidem, kteří své finance zcela nezvládli vlastní vinou, ale to, že zde mohly a mohou fungovat firmy, jako např. románová Fair money, je ostuda státu a jeho představitelů. Nechali různé bezzkrupulózní hajzly, aby si vybudovali vlastní lichvářské podniky a byli slepí a hluší k lidskému neštěstí. Vlastně se vůbec divím, že masakrů v Adamově stylu nebylo víc...
Kniha je čtivá, a i když Adam není zrovna kladný hrdina, přál jsem mu, aby těm arogantním zmetkům dal co proto.
Martin Goffa opět nezklamal a dál nám dokazuje, že jeho knihy stojí zato, jak číst, tak i kupovat.

cucik14
19.12.2020 5 z 5

Ze začátku mi přišel velmi chaotický styl "rozhovor s doktorem/děj co se odehrál dřív", ale musím velmi ocenit nápad a od konce jsem se nemohla odtrhnout. Adama mi ve své podstatě bylo líto, nebyl asi zlý, jen tak unavený a zklamaný životem, že už neviděl jiné východisko.

Wabinka
18.12.2020 5 z 5

Jen jsem se přesvědčila,že Goffa to parádně rozjel už ve svých spisovatelských začátcích. Teď jsem se vrátila ke staršímu titulu a rozhodla se přečíst Vánoční zpověď,která byla spíš pořádný psychologický rozbor,než detektivka.Na začátku se mi sice zdály ty důkladné popisy sázení a praktik kolem toho dost zdlouhavé,ale pak už kniha nabrala spád.
Jak už bylo řečeno v komentářích pode mnou,na začátku si říkáte,že si za to může Adam sám,ale při jeho telefonátech s Fair money prožíváte bezmoc a beznaděj spolu s ním a zlost máte na Šmejdy a Adama je vám vlastně i líto.

mi-380
16.10.2020 5 z 5

Autorův styl mě baví čím dál víc. Po sérii s Mikem a prvním dílu s Markem se vracím pár let zpět, k této smutné historce. Přesně popsaná kafkovská bezmoc člověka v nesnázích, ve slepé uličce, na konci, jedna z mých dcer by řekla: „Ten má dost.“
Autor celou situaci, včetně toho, co předcházelo, popisuje naléhavě, empaticky, realisticky i melancholicky, a znovu mi připomněl některé příběhy Dominika Dána - tragédie ze života v nám dobře známém prostředí.
90 % (zatím 113 hodnotících s průměrem 84 %).

akcive11
19.09.2020 5 z 5

Bomba! Opět příběh, od kterého se nemůžete odlepit. Goffa je záruka dobře investovaného času i peněz.
Většina autorů napíše pár knih, které stojí za to, ale pak jejich kvalita klesá, dojde jim šťáva. U tohoto autora jsem slabší dílo, příběh nezaznamenala.

Martiiiik
15.09.2020 5 z 5

Výborný Goffa, jako vždy :-) Kniha se nedala odložit, zajímavý příběh, superčtivé :-) Doporučuji, stejně jako všechny ostatní autorovy knihy :-) a už se moc těším na další :-)

alenkacermi
23.04.2020 5 z 5

Teda! S tímto autorem je to mé první setkání. A bylo nečekaně dobré. Bavili mě rozhovory mezi doktorem a Adamem, vlastně mi bylo Adama líto. Ale je fakt, že se do toho dostal sám. Jak se říká: Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Trochu mě překvapil ten krvavý konec, ne, že bych něco zlého nečekala, ale tohle mi přišlo už moc. Podle komentářů jsou autorovo další knihy ještě lepší, takže, až mi otevřou knihovny, tak hurá do víru společnosti :)

Lenka.Vílka
19.03.2020 5 z 5

"Narcissistic Cannibal - Korn"

Další Goffa.

Tentokráte ale trochu jinak. A jasně, přestože většina lidí si asi řekne: "Může si za to sám, že to tak dopadlo a skončilo.", háček je v tom, jak je celá postava Adama a jeho příběh napsaný. Je to napsaný tak jak to je. Aby jste si udělali názor samy ze všech důkazů, ne pouze ze základních faktů, které ho většinově automaticky odsoudí. Ale, bacha! Žádnej stockholm po dočtení. Jenom v ruce držím knihu, kde se mi autor nesnaží vnutit černou nebo bílou. To je mi víc než sympatický. Plus dokonale promíchané časové roviny. Což je asi věc, na kterou když si zvyknete, už to potom při čtení ani nevnímáte (a u autora prostě očekáváte).

Kniha není ale detektivka. Je to spíš takový psycholoický rozbor. Přeci je jen Adam už ve vězení. Teď se jenom dobrat všeho, co tomu předcházelo.

Dobře napsáno, opět perfektní výběr slov, situací, prostě bych se už opakovala. (Napravím restík a dám autora do oblíbených.) Autor mi sedl úplně ve všem, takže tady problém nemám. Navíc téma...opět víc než aktuální.

Rade
07.01.2020 3 z 5

Líbí se mi způsob, jakým Martin Goffa píše, jeho jazyk je výstižný, a velmi dobře a uvěřitelně umí popsat duševní stav člověka. To jsou klady knihy.
Ale...
Jednak bylo téměř celé finále zřejmé od počátku – sice bez podrobností, ale přesto, a tak mě závěr nijak nedostal, ani nepřekvapil, dlouhé filozofické rozpravy mezi vězeňským psychologem a Adamem mi přišly občas trochu nepravděpodobné (což mě docela překvapuje, protože doteď mi přišly Goffovy příběhy právě pro tu věrohodnost a autentičnost velmi reálné). A navíc, ač „šmejdy“ či podvodníky, co zneužívají slabosti a chudoby jiných, samozřejmě odsuzuji, tady mi hlavního hrdiny líto nebylo a jeho konečný čin mě spíš vyděsil, než bych ho chápala. Není mi zřejmé, proč se vysokoškolsky vzdělaný člověk – a tedy předpokládám určitě finančně gramotný - dostal do tak šílených dluhů, když vlastně ani nebyl klasický závislý gembler. Nemocný nebyl, zaměstnání měl, nebyl jediný důvod, pro který bych pochopila, že se tak moc zadlužil a mohla s ním soucítit. V širší rodině jsme měli jednoho takového zadlužence, co si stále okolo sebe půjčoval, aby mohl žít životem, na který si nevydělal, bylo to děsné, tahal důchod z vlastní babičky a nakonec jí nepřímo přivedl do hrobu. Mně prostě takových lidí líto není. A že pak někdo jejich situace zneužije? Ano, ale předtím oni zneužili zase jiné.
Série Miko Syrový je moje oblíbená, ale tady jsem trochu v rozpacích. I když praktiky lichvářských gangů byly popsány skvěle, to ano...

Dela111
20.12.2019 5 z 5

Už podruhé u knihy pana Goffy můžu konstatovat, že sice neschvaluji jednání pachatele, ale chápu jeho konání v závěru. Zoufalý člověk je schopen zoufalého činu...
Přestože hlavní postava Adam popisuje jak se dostal k sázkám, dluhům, pádu na dno a k pomstě retrospektivně, je to nesmírně poutavé a nechybí správná dávka napětí a pořádně vygradovaný závěr. Nad počtem hvězdiček vůbec neváhám, tady je to jasné.

Martin Goffa
česká, 1973