Vánoční prasátko

Vánoční prasátko
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483104/bmid_vanocni-prasatko-wrZ-483104.jpg 5 920 920

Napínavá pohádka plná kouzel od autorky Harryho Pottera. Kuba a jeho plyšové prasátko Pašík se od sebe nehnou ani na krok – to se ale změní jednoho Štědrého večera, kdy Kuba o Pašíka přijde. Je zoufalý a potřeboval by zázrak, aby svoji milovanou hračku našel. A protože jsou Vánoce, takový zázrak se skutečně stane. Vánoční prasátko, náhrada za nezvěstného Pašíka, zničehonic ožije a vymyslí odvážný plán: vydají se s chlapcem do kouzelné Země Ztracených a Pašíka najdou, ať se jim do cesty postaví cokoli.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: ekniha , Albatros (ČR)

The Christmas Pig , 2021

Pedruska01
01.01.2022 5 z 5

Na Vánoční prasátko jsem se ohromně těšila, ačkoliv nejsem už za žádných okolností věkovka/cílovka. Přesto, Rowlingová je schopná tento fakt vyvrátit, vzpomeňme si na oblíbeného a nesmrtelného Harryho Pottera. Takže, proč ne. Pohádkové příběhy mám moc ráda a budu upřímná, dost mě zlákaly i ty nádherné ilustrace, které příběh doprovází.
Jak jsem zmiňovala, těšila jsem se na to, ale po několika stránkách mě nadšení začalo opouštět. Snad ten jednoduchý styl, na který jsem nebyla zvyklá. Skoupost na detaily, žádné rozepsání. Dětem to snad stačí, ale mě rozhodně ne. Deset informací během jedné stránky bez bližšího vysvětlení se mi moc nelíbilo. Chvíli jsem byla opravdu nešťastná až naštvaná. Díky bohu, netrvalo to dlouho (pouze první část) a obrátilo se to poté hned o 180 stupňů. Jako by takový poklesek neexistoval. A ten styl byl bez problému.
Hlavního hrdinu Kubu i Vánoční prasátko jsem si moc oblíbila a prostě jim to na tom dobrodružství, které bylo nádherné i nebezpečné zároveň, držela palce. Ta kniha má v sobě hodně věcí/myšlenek, které poberou rozhodně dospělí než děti. Rozhodně jsem v tom viděla víc. Pěkné myšlenky, zajímavé i nehezky reálné. Můžu se upřímně jen domnívat, pro koho ta kniha doopravdy byla psaná. Má to v sobě spoustu toho, co prostě děti nepochopí/neuvědomují si, jak jsou opravdovým světem nepolíbeni.
Ten svět, do kterého se Kuba propadl s Vánočním prasátkem se mi vlastně hodně líbil - úžasně vymyšleno, skvěle pojmenováno (přeloženo). Líbil se mi nápad i myšlenka - Kuba se honí za Pašíkem a ve výsledku bojuje za Čuníka. Příběh dokáže pozlobit/rozzlobit, uklidnit, napnout, pohladit i dojmout. Ukázat jednotlivé city na papíře a zároveň je vyvolat u čtenáře. Je to mocná a kouzelná knížka. Takový malý paradox. Přesto celek je nádherný.
Musím doporučit. Každý by měl zvážit věk na pochopení té knihy, případně přidat kopu vysvětlování, ať už teď nebo za pár let, což platí pro rodiče. Každý si v tom rozhodně najde to svoje, a to i bez ohledu na věk. Hodnocení po první části, která mě vážně potrápila, musím dát 4,5*, ale jinak nemám co vytknout. Opravdu moc krásné, jak děj, tak ilustrace. :)

Knižní střípky
01.01.2022 4 z 5

V prvé řadě musím vyzdvihnout krásné ilustrace, byť černobílé, ale i přesto nádherné, ale kdyby byly barevné, to by teprve bylo něco. Příběh je určen, tuším, dětem od cca 8 let a přijde mi to adekvátní a věřím, že zaujme i dospělé čtenáře. Avšak vzhledem k určitým závažnějším tématům, které autorka do knihy zahrnula ( např. rozvod rodičů ), je určitě namístě číst knihu společně, aby mohly býti dospělým dovysvětleny případné otázky dětí. Samotný nápad se Zemí Ztracených byl velmi dobře vymyšlen, ale přiznám se, že mi ono putování přišlo místy zdlouhavé. Nicméně samotný konec to vše napravil a dojmul. Vždy, když čtu knihu pro děti, jsem ráda., když je zde nějaké poselství, nějaké ponaučení a zde bylo, a proto jsem ve finále spokojena.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

lenuskav
01.01.2022 5 z 5

Moc krásný příběh, i slza ukápla... pro me lepsi nez Ikabog

bupilla
31.12.2021 4 z 5

Pekný príbeh a prekrásne ilustrácie - priznám sa, že práve tie ma najviac motivovali ku kúpe knižky :)
Neviem samozrejme posúdiť z pohľadu detského čitateľa, mne sa príbeh páčil, aj keď miestami mi prišiel zbytočne natiahnutý (ale za to možno môže len netrpezlivosť dospeláka - mňa :D).
Knižka mi veľmi spríjemnila toto sviatočné obdobie a bude sa pekne vynímať v knižnici :)
Môžem len odporúčať - a také prasiatko by som brala :D

zuzana4587
31.12.2021 5 z 5

Je Silvestr, 19 hodin, a já právě dočetla Vánoční prasátko. Dospělák, a přesto, nebo možná právě proto, mě kniha pro děti rozbrečela. Nemám slov, díky J. K. Rowling, že jste znovu napsala dětskou knihu. Je nádherná, Vánoční prasátko umístím na to nejlepší místo v mé knihovně. Dávám nekonečně bodů.

Michalka98
31.12.2021 5 z 5

Rowlingová je literární bohyně! Vánoční prasátko je nádherný a neskutečně dojemný příběh o lásce jednoho malého chlapce k hračce. Příběh o lásce, která je silnější než problémy světa dospělých a zlý Ztráta. Rowlingová opět vytvořila úžasný svět (její fantazie je neskutečná a zřejmě i nekonečná :)). Během čtení jsem se usmívala, na konci si poplakala a hlavně jsem vnímala obrovský přesah, který tato kniha má. Vánoční prasátko mě naladilo na Vánoce a stane se novou vánoční tradicí. Pro mě jedna z nejlepších knih letošního roku. DOPORUČUJI!

85098211
31.12.2021 5 z 5

Že tato kniha vůbec existuje, jsem si všimla zde na Databázi knih ;-). A chtěla jsem ji pořídit, ale zároveň měla být i pro moje děti. Což není zase tak úplně jednoduché, protože já vzhledem ke svému zraku knihy číst nemohu a moji chlapci zase nepřečtou knihu v češtině (protože žijeme v Německu, oni se zde narodili a chodí tady do školy). Proto jsem zvolila audioknihu v němčině a zakoupila ji tedy na CD :-). Pro moje děti to byla jejich vůbec první audiokniha, přestože zdramatizované rozhlasové hry již znají. A musím přiznat, že kniha ve své zvukové podobě je zpracovaná opravdu jedinečně! Všem se nám tento kouzelný příběh moc líbil - i když jsme audioknihu poslouchali každý zvlášť :-), a dobrodružství Jacka i Vánočního prasátka jsme prožívali se zatajeným dechem a drželi jim palce, aby se jim nestalo nic zlého a jejich mise dobře dopadla...
Kniha je originální také v tom, jak se autorce podařilo vykreslit charakterové vlastnosti jednotlivých protagonistů, za tuto různorodost si zaslouží opravdu velikou pochvalu! :-) A já zase pevně doufám, že se z této knihy (snad) poučili i moji chlapci...
PS: A představte si, že mladší syn (za měsíc a něco oslaví 11. narozeniny) byl z knihy tak nadšený, že ji dnes začal poslouchat znovu od začátku! ;-)

Dominique27
31.12.2021 5 z 5

Vánoční prasátko má magickou atmosféru, v lecčems mi připomínalo prvního Harryho Pottera. Rowlingová nám všem, i dospělým, připomíná, jak je důležité vážit si věcí, které máme.
Motiv obživlých hraček nebo padání dírou do jiného světa nijak nový není, s Vánocemi má příběh společného v podstatě jen to, že se odehrává na Štědrý den, výsledek je ale správně kouzelný.

Ticiana
30.12.2021 5 z 5

Vánoční prasatko je skvele. Pohádka pro mladší děti, která v sobě nese ponaučení. Takovej neznej pribeh. Úplně jiné než Ikabog.

gossipavlina
30.12.2021

Někdo ze světa dospělých by mohl knihu nazvat jako fantasmagorii. Příběh je opravdu hodně fantasy, ale pro děti by mohl být přitažlivý a zajímavý. Snad se v dohledné době potkám s malým čtenářem, který mi prozradí svůj dětský pohled. Mně už asi na pohádkové fantasy příběhy odumřela buňka.
Ale pohádka byla moc milá, dojemná. Hezky se četla. Příjemná oddychovka.

Lka
30.12.2021 5 z 5

Krásný Vánoční příběh, který v sobě nese nenásilnou formou poučení. Vhodný jak pro děti, tak i pro dospělé.

ČtivýHurdas
29.12.2021 5 z 5

Tohle bylo extrémně milé! J. K. R. miluji od doby Harryho Pottera a možná o trochu víc, když je v klatbě korektních úderek, ale to sem nepatří. Tato publikace by se měla stát novou vánoční klasikou!

Osice
29.12.2021 5 z 5

„Vy jste tu taky čerstvě?“
„Ano, ztratili jsme se spolu,“ odpovědělo Vánoční prasátko. „Vypadli jsme majiteli z kapsy.“
„Děcka!“ odfrkl si otvírák, odtrhl další dva modré lístky a podal je Kubovi a prasátku. „Polovina Věcí je tu kvůli nim, zmetci malí neopatrní. Když je ticho, slyšíme je Nahoře plakat. Tak jste si toho medvídka měli líp hlídat, jestli jste nechtěli, aby se ho zmocnil Ztráta, hm?“

Roky si na Vánoce říkám, že bych si mohla přečíst nějaký vánoční příběh. A letos na něj konečně došlo:-) Vánoční prasátko mě k sobě přitáhlo prakticky okamžitě. Svět Harryho Pottera jsem probádala teprve nedávno, a proto jsem byla zvědavá, zda se mi bude líbit od J. K. Rowlingové i jiný námět. A musím říct, že mne autorka nezklamala ani trochu:-) Opět přišla s báječně promyšleným světem, tentokrát jím byla Země Ztracených, do které se dostane všechno, co lidé ztratí. Příběh odsýpal, a tak mi stačily necelé 2 dny k procestování této zvláštní říše. Četla jsem tentokrát sama sobě, ale dětem jsem o Pašíkovi, Kubovi a dalších vyprávěla. Pak jsme se společně zamýšleli nad věcmi, které jsme ztratili my. Jsem si stoprocentně jistá, že jedna naše zelená figurka ze hry Člověče, nezlob se!, na nás čeká ve městě Kdekrucije:-) Věřím, že pro děti bude kniha hodně napínavá a dobrodružná. Navíc se dotýká pro dítě citlivých témat, kterými jsou nevlastní sourozenec a nová rodina. Ale i dospělý čtenář si přijde na své? Rowlingová svým příběhem nastavila kruté zrcadlo naší konzumní společnosti. Doufám, že moje děti někdy projeví zájem o předčítání Vánočního prasátka a já se znovu do Země Ztracených vrátím. Třeba o příštích Vánocích:-) Zatím máme v knihovně pouze elektronickou verzi příběhu, v pondělí požádám o nákup i té papírové.

Kniha má jeden nedostatek. Je v ní málo obrázků:-) Je to škoda, protože ilustrace Jima Fielda dodávají knize skvělou atmosféru. … Doporučuji!

PS. Doufám, že příští Vánoce kromě Vánočního prasátka konečně dojde i na Vánoční koledu od Ch. Dickense:-D

LunaL.
29.12.2021 5 z 5

Krásná pohádka, která okouzlí i dospělé. Hezký vánoční příběh plný lásky, kamarádství, dobrodružství a zázraků. Milá knížka plná fantazie a krásně vymyšlených světů pro všechno ztracené. Na vánoční čas přímo dělaná! :)
Až budu seznamovat děti s knihami od Rowlingové, určitě začnu touhle knížkou! :)

spencer
29.12.2021 5 z 5

Zajímalo vás někdy, co se stane hračkám, které dítě ztratí? A co třeba našim zlozvykům? Na to má odpověď knížka Vánoční prasátko, která vás bude v průběhu čtení neskutečně hřát u srdce.
Většina děje se odehrává na Štědrý večer. Hlavní postava, chlapec jménem Kuba, se společně s Vánočním prasátkem (trapnou náhradou svého prasátka Pašíka) vydává do země ztracených věcí. Mají pouze jeden večer na to, aby jeho milovaného Pašíka zachránili a přivedli ho zpět, a tak není čas ztrácet čas.
Moc se mi líbilo, jakou zprávu kniha předává. Je totiž plná přátelství, lásky a lidskosti. Menším dětem otevírá téma ztráty a nebojí se jít v rodinné tématice do hloubky.
Politiku stranou, u Vánočního prasátka se musí uznat, že se J. K. Rowlingové velmi povedlo.

keselylenka
29.12.2021 5 z 5

Krásná pohádka, kterou jsem si užila, i když nejsem dítě. Rowlingová ten dar vyprávět prostě má.

hrabalikoval
29.12.2021 5 z 5

Krásná vánoční pohádka. O tom jak o Vánocích se dějí zázraky a vše vždy dopadne dobře. Kniha se mi opravdu líbila i když se jedná o dětskou pohádku. Příběh mě bavil, vcucl a přečetla jsem ho jedním dechem.

Veju007
28.12.2021 5 z 5

Tak tohle zařazuji mezi vánoční klasiku. Rowlingová je bůh dětských příběhů. Tak nádherný, poutavý a dojemný příběh, to dokáže jen ona.
Kuba přijde o svou milovanou hračku a společně s Vánočním prasátkem se vydává do Země ztracených, aby se s nim znovu shledal. A cestou je samozřejmě potká spousta dobrodružství.
Navíc fakt mega velká pochvala, za českej překlad. Na to, že to není od bratří Medků, je to naprosto geniální a místa jako Kdovíkde či Kdekrucije, to je prostě radost pohledět. Pomyslnou třešničkou na dortu pak už jsou jen ilustrace od Jika Fielda.
Vánoční prasátko prostě nemá chybu!

pajtlinka
28.12.2021 5 z 5

Tohle je krásný příběh, který se k Vánocům prostě hodí , pohádka s hlubokými myšlenkami v pozadí. Nádhera, určitě stojí za čtení i za místo v domácí knihovničce .

Vknihách
28.12.2021 5 z 5

Túto knihu sme si s Pauli dávkovali počas adventu. Očakávali sme príbeh, ktorý nás naladí na vianočnú vlnu. Omyl! Kniha je rozdelená do niekoľkých častí. V prvej sa autorka venuje Jackovi, hlavnému hrdinovi, jeho rodine, zázemiu, tomu, čo preňho znamená plyšové prasiatko Mapi (majé pasiatko). Jack je dobrý chlapec, rozvod rodičov zvláda (navonok) skvele, sťahovanie, nová škola, kamarátka, ktorá sa otočí správaním o 180° a nový muž v živote jeho mamy. Tým si Jack prechádza a zlomyseľnosťou prichádza o Mapiho. Ale! Keďže sú Vianoce, noc zázrakov, dieťa, ktoré miluje svoju hračku ju môže nájsť…

A tu sa začína dobrodružstvo, ktoré Rowlingová podala majstrovsky. Ilustrácie, ktoré text dopĺňajú, pomôžu deťom lepšie si predstaviť okuliare ako šerifa, nožnice ako strážcu stratených vecí, Stratožrúta, či podobu Nádeje. Jack s Mapiho náhradníkom Viankom, zažívajú napínavé a mrazivé dobrodružstvá a v mestách stratených vecí s názvami ako Zapatrošené, Nepotrebnice, Bedabeznich, Haraburdy a Mesto potrebných. Siedma časť knihy s názvom Ostrov milovaných nám bola "osudná". Dokonca aj moja Pauli v tejto časti našla dvojzmysel… Po otázke, či aj náš deduško,z ktorého je anjelik, je na ostrove milovaných a nemôže sa odtiaľ vrátiť,ale je mu tam aspoň dobre, sa mi oči zaliali slzami. Tak sme namiesto čítania v objatí plakali. Za dedkom, za stratenými hračkami, aj kvôli deťom, ktoré si hračky nevážia. Tiež sme sa rozplakali o pár stránok skôr,pri príbehu Modrého zajka. Vďaka tejto časti bola Pauli ochotná podarovať pár zo svojich hračiek iným deťom. Tu máte teda aspoň 2 príklady, prečo Vianočné prasiatko čítať deťom! Chápu viac ako si my, dospeláci, uvedomujeme