Vane vítr z hor

Druhá část slavné norské ságy o zakladatelích hrdého selského rodu Bjorndalů a o jejich zápasu o existenci uprostřed drsné severské přírody. Syn Daga Bjorndala se oženil s půvabnou dívkou z vážené městské rodiny. Dívka není zvyklá na svérázné přírodní podmínky a těžkou práci na statku, takže sňatek je pro ni velkým krokem do neznáma. Její počáteční strach a neobratnost jsou postupně vyvažovány láskou jejího manžela a moudrostí, rozvážností i přátelstvím všech obyvatel Medvědího dolu. Norský klasik zde líčí dávné zvyky norského venkova a divokou krásu severské přírody spolu s dramatickým příběhem osudové a vykupující lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299172/vane-vitr-z-hor-jlK-299172.jpg 4.6175

Věčně zpívají lesy (2.)

Det blaser fra Dauingfjell (1934)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Československý spisovatel

Maanna
05. listopadu

Pokračování knihy prospělo soustředění se víc na tři postavy, které dostaly větší prostor a vymanily se trochu ze vzorce narodil se - oženil se - umřel. Děj kolem Umrlčí hory je pak naprosto excelentní co se týče dramatické stavby, jednání i vývoje jednotlivých postav. Tohle pro mě byla opravdu lahůdka.

martina.riz

Druhý díl nezklamal, moc pěkné čtení.

evickakyticka

Po prvním dílu jsem na nic nečekala a na Medvědí důl se hned vrátila. Moc se mi tam líbilo, další osudy byly někdy smutné, ale to k životu patří. Oceňuji krásné popisy přírody, hlavně lesů a jejich řeči.

Lucka11

Táto sága je úžasná. Spisovateľ si ma získal. Autor dokazuje, že kvalitná severská literatúra nemusí byť len o kriminálkach.
Rozhodne odporúčam prečítať.

MOu598
06.07.2017

Četla jsem v srpnu 2007. Podle mých poznámek:
Prostřední díl trilogie.
Hezky se čte. Něco jako venkovský román.
I o smyslu života a jeho hledání.

000nugatovej
09.04.2017

Postavám jako je starý Dag i jeho syn či jeho Adelheid se dá věřit. Jsou silní, vypadají nezdolně, nicméně jejich život není jednoduchý, je jak na houpačce, přináší protivenství a i jejich vlastní pochybnosti o světě, o sobě, o smyslu života. Východisko nalézají ve víře v Boha. Ovšem vyznívá to přirozeně, odpovídá to jejich době, jejich myšlení, jejich skutkům. I tento druhý díl je zajímavý a čtivý, má v sobě laskavou moudrost.

EvikU.
06.04.2017

Druhý díl je lepší než první. Někdy se mi to trochu hůř čte, jak je to psaný z dřívější doby. Ale kniha to je pěkná a určitě poučná. Člověk by se měl víc sžít s přírodou.

Briv
04.01.2017

Když mi bylo asi 13, tak mi ji půjčila babička k přečtení, co na ni budu říkat. Opravdu jen půjčila - byl to její poklad, byla ve slovenštině a vždy si ji četla na Vánoce nebo v zimě za mrazivých zasněžených nocích. Já, byť už v pubertě, jsem k ní přistupovala téměř s úctou a bázní. Četla jsem ji tehdy taky v zimě a měla pro mě neskutečné kouzlo. Moc si ji už dnes nepamatuji, ale cítila jsem z ní opravdovost života, vážnost, i krutost. A ta příroda, jak jsem si ji představila...

Katy007
24.07.2016

Mně se četla kniha moc hezky. Celá sága je skvělá.

tany9
01.03.2016

Úchvatná sága.

fruitbueno
02.11.2015

Bylo-li v prvním díle málo dialogů a přímých řečí, druhý díl jej s přehledem triumfuje. Vše zůstává při starém - dlouhé pasáže, zaměřené více na úvahy, Boha, "problémy vezdejší na tomto světě", zároveň barvitě vylíčený daleký sever, jeho lidé a zvyky... a člověk tak nějak tuší, že jiné to nebude... Tedy trochu zklamání.

Kabátice
23.06.2015

Autor v tomto díle vyjádřil mnoho moudrých a hlubokých myšlenek o životě. Poslední díl je obzvlášť silný a vede k zamyšlení nad sebou samým.

Mercatino
26.01.2015

Největší smutek u této knížky jsem prožíval,když jsem zjistil,že autor,kromě této trilogie nenapsal nic jiného.

nyx
06.12.2014

Tento díl je mnohem emotivnější než předchozí. Je tu i více úvahových částí s hlubokými myšlenkami (hlavně o smrti), které vás nutí zamyslet se. Někdy mě štvalo, že v určitých chvílích, kdy napjati jak struny čekáte, co bude následovat (třeba v částech o Adelheid a mladém Dagovi), vám autor onu pasáž utne. Na druhou stranu, ponechá tak prostor vaší fantazii.

To není sníh, to nejsou skály.To jsou duše, jsou tam v hlubinách stínů připoutány. (...) Duše tam žijí jak rostliny, husté jak stébla, jako tráva v lesních potocích, jako lekníny v jezerech. To se nevíří sníh, to nefičí vítr, to se vznášejí duše, ale nežene je fujavice. Je to snad touha po něčem, co se v nich vzpíná, co je pobízí k pohybu. (...) Ale ani duše nemohou odplout, tkví svými kořeny tam, kde vyrostly a žily, dokud nebyly překvapeny smrtí.

Co dodat...výjimečná kniha.

Tripedalia
27.11.2014

Druhý díl ještě lepší než první.. nevím díky čemu přesně, jestli díky tomu, že už jsem si zvykla na ten severský styl, na vykreslování postav a nebo si zamilovala tamější krajinu a náturu.. jistě vím jen to, že se mi tahle sága dostává pěkně pod kůži.. =)

Mijagi
20.05.2014

"Umrlčí hora je hranicí kraje,
Na sever děsivá smrt si jen hraje;
údolí života dál na jih leží.
Dolů když pohlédneš, z té hory hned
uvidíš život, smrt, zeleň i led.
Na horu vystoupíš – vrátíš se stěží.
Budeš-li ještě pak schopen dál slova,
svým budeš o smrti vyprávět znova.
Ale než sejde se den s temnou nocí,
Umrlčí hora tě bude mít v moci."

Epizodou s Umrlčí horou předčil Trygve Gulbranssen ve "Vane vítr z hor" první díl trilogie. Na své si přijdou nadšenci do drsné horské přírody i čtenáři mající rádi příběhy s filosofickým přesahem (duše, smrt ad.). Škoda jen, že i v tomto pokračování zůstávají neduhy úvodní části - nepříliš kvalitní popis postav a vztahů mezi nimi, což má za následek nemožnost během četby se do nich vžít. To, co autor zvládá mistrně s norskou přírodou, nedokáže přetavit v úspěch s lidmi.

vejnar
14.04.2012

Jsme slabí i kdybychom si připadali sebesilnější. Potřebujeme v životě každou oporu, která se nám nabízí - v kostele, v rodině, od věrných přátel.

Oč my lidé usilujeme a o co se snažíme, to je štěstí v našem životě a mír na věčnosti. A tam vede jen jediná cesta, skrze dobrotu srdce. Cesta ke smyslu života přesahuje rozum a všechny myšlenky.

Alix
20.11.2011

Děj je, stejně jako v prvním dílu, naprosto úchvatný a směle můžu říct, že se mnou málokterá sága zamávala tak, jako tato.

gfdsa123
18.10.2011

Děj je stejně čtivý jako díl první tj. průměrný.