Vane vítr z hor

Vane vítr z hor https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299172/bmid_vane-vitr-z-hor-65ebbc37a36ed.png 4 260 31

Věčně zpívají lesy série

Druhá část slavné norské ságy o zakladatelích hrdého selského rodu Bjorndalů a o jejich zápasu o existenci uprostřed drsné severské přírody. Syn Daga Bjorndala se oženil s půvabnou dívkou z vážené městské rodiny. Dívka není zvyklá na svérázné přírodní podmínky a těžkou práci na statku, takže sňatek je pro ni velkým krokem do neznáma. Její počáteční strach a neobratnost jsou postupně vyvažovány láskou jejího manžela a moudrostí, rozvážností i přátelstvím všech obyvatel Medvědího dolu. Norský klasik zde líčí dávné zvyky norského venkova a divokou krásu severské přírody spolu s dramatickým příběhem osudové a vykupující lásky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

Det blaserblaaser fra Dauingfjell , 1934

000nugatovej
09.04.2017 4 z 5

Postavám jako je starý Dag i jeho syn či jeho Adelheid se dá věřit. Jsou silní, vypadají nezdolně, nicméně jejich život není jednoduchý, je jak na houpačce, přináší protivenství a i jejich vlastní pochybnosti o světě, o sobě, o smyslu života. Východisko nalézají ve víře v Boha. Ovšem vyznívá to přirozeně, odpovídá to jejich době, jejich myšlení, jejich skutkům. I tento druhý díl je zajímavý a čtivý, má v sobě laskavou moudrost.

EvikU.
06.04.2017 4 z 5

Druhý díl je lepší než první. Někdy se mi to trochu hůř čte, jak je to psaný z dřívější doby. Ale kniha to je pěkná a určitě poučná. Člověk by se měl víc sžít s přírodou.

Briv
04.01.2017 5 z 5

Když mi bylo asi 13, tak mi ji půjčila babička k přečtení, co na ni budu říkat. Opravdu jen půjčila - byl to její poklad, byla ve slovenštině a vždy si ji četla na Vánoce nebo v zimě za mrazivých zasněžených nocích. Já, byť už v pubertě, jsem k ní přistupovala téměř s úctou a bázní. Četla jsem ji tehdy taky v zimě a měla pro mě neskutečné kouzlo. Moc si ji už dnes nepamatuji, ale cítila jsem z ní opravdovost života, vážnost, i krutost. A ta příroda, jak jsem si ji představila...

Katy007
24.07.2016 5 z 5

Mně se četla kniha moc hezky. Celá sága je skvělá.

tany9
01.03.2016 5 z 5

Úchvatná sága.

fruitbueno
02.11.2015 3 z 5

Bylo-li v prvním díle málo dialogů a přímých řečí, druhý díl jej s přehledem triumfuje. Vše zůstává při starém - dlouhé pasáže, zaměřené více na úvahy, Boha, "problémy vezdejší na tomto světě", zároveň barvitě vylíčený daleký sever, jeho lidé a zvyky... a člověk tak nějak tuší, že jiné to nebude... Tedy trochu zklamání.

nyx
06.12.2014

Tento díl je mnohem emotivnější než předchozí. Je tu i více úvahových částí s hlubokými myšlenkami (hlavně o smrti), které vás nutí zamyslet se. Někdy mě štvalo, že v určitých chvílích, kdy napjati jak struny čekáte, co bude následovat (třeba v částech o Adelheid a mladém Dagovi), vám autor onu pasáž utne. Na druhou stranu, ponechá tak prostor vaší fantazii.

To není sníh, to nejsou skály.To jsou duše, jsou tam v hlubinách stínů připoutány. (...) Duše tam žijí jak rostliny, husté jak stébla, jako tráva v lesních potocích, jako lekníny v jezerech. To se nevíří sníh, to nefičí vítr, to se vznášejí duše, ale nežene je fujavice. Je to snad touha po něčem, co se v nich vzpíná, co je pobízí k pohybu. (...) Ale ani duše nemohou odplout, tkví svými kořeny tam, kde vyrostly a žily, dokud nebyly překvapeny smrtí.

Co dodat...výjimečná kniha.

Tripedalia
27.11.2014 5 z 5

Druhý díl ještě lepší než první.. nevím díky čemu přesně, jestli díky tomu, že už jsem si zvykla na ten severský styl, na vykreslování postav a nebo si zamilovala tamější krajinu a náturu.. jistě vím jen to, že se mi tahle sága dostává pěkně pod kůži.. =)

Mijagi
20.05.2014 4 z 5

"Umrlčí hora je hranicí kraje,
Na sever děsivá smrt si jen hraje;
údolí života dál na jih leží.
Dolů když pohlédneš, z té hory hned
uvidíš život, smrt, zeleň i led.
Na horu vystoupíš – vrátíš se stěží.
Budeš-li ještě pak schopen dál slova,
svým budeš o smrti vyprávět znova.
Ale než sejde se den s temnou nocí,
Umrlčí hora tě bude mít v moci."

Epizodou s Umrlčí horou předčil Trygve Gulbranssen ve "Vane vítr z hor" první díl trilogie. Na své si přijdou nadšenci do drsné horské přírody i čtenáři mající rádi příběhy s filosofickým přesahem (duše, smrt ad.). Škoda jen, že i v tomto pokračování zůstávají neduhy úvodní části - nepříliš kvalitní popis postav a vztahů mezi nimi, což má za následek nemožnost během četby se do nich vžít. To, co autor zvládá mistrně s norskou přírodou, nedokáže přetavit v úspěch s lidmi.

Alix
20.11.2011 5 z 5

Děj je, stejně jako v prvním dílu, naprosto úchvatný a směle můžu říct, že se mnou málokterá sága zamávala tak, jako tato.

gfdsa123
18.10.2011 3 z 5

Děj je stejně čtivý jako díl první tj. průměrný.