Valčík na rozloučenou

Valčík na rozloučenou https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/895/bmid_valcik-na-rozloucenou-VjD-895.jpg 4 684 68

Do této černé románové frašky svedl autor několik postav: těhotnou svobodnou zdravotní sestru, jejího ženatého milence muzikanta, jeho krásnou a žárlivou ženu, honbu na zatoulané psy, výjev před potratovou komisí, mladou Američanku toužící po dítěti a jejího manžela stiženého strachem ze smrti, dále českého gynekologa, který domněle neplodné pacientky v lázních léčí injektováním svého vlastního semene, zakládá tím sbratření lidstva a za službu prokázanou zmíněným Američanům požádá, aby ho adoptovali a umožnili mu tím výjezd za hranice, a konečně někdejšího politického vězně, z něhož se těsně před legální emigrací stane vrah.... celý text

Zuzvil
30.06.2012 4 z 5

Román se mi hodně líbil, byla to velmi čtivá kniha. Zaujalo mě, jak je v knize nenásilně zobrazován obraz tehdejší doby: "...prožil zde kdysi honbu na lidi a včera viděl honbu na psy, jako by to bylo jedno a totéž představení v jiném obsazení. Namísto vyšetřovatelů a dozorců v něm vystupovali penzisté a namísto vězněných státníků boxer, voříšek a jezevčík...". Kundera umí výborně vyjádřit svůj názor a postoj, jeho knihy mají neoddiskutovatelný přesah.

zuzulique
19.09.2011 5 z 5

Knihu som čítala po NLB a Žertu, ale páčila sa mi rovnako. Krásne cynický Kundera :-)

„Co si myslíte, že je pro člověka nejvyšší požitek? Můžete hádať, ale hádala by ste špatně, protože nejste dost úpřimná. To není výtka, protože k úpřimnosti je třeba sebepoznání a k sebepoznání je zapotřebí věku.“

„Mít dítě znamená vyslovit absolutní souhlas s člověkem. Mám-li dítě, je to, jako bych řekl: Narodil jsem se, zkus jsem život a zjistil jsem, že je to natolik dobrý, že si zaslouží být opakován.“

„Když Bůh pobídl lidstvo, aby se milovalo a množilo, mínil tím, pane doktore, škaredé i krásné. Ostatně jsem přesvědčen, že estetické kritérium je od ďábla, ne od Boha. V Ráji nikdo ošklivost a krásu nerozlišoval.“

Clash
04.09.2011 4 z 5

Romány Milana Kundery bych dělil do dvou skupin. Filozofické úvahy, kde děj není nijak důležitý a ukázky běžného (milostného) života, kde hraje děj hlavní roli. Valčík na rozloučenou patří do druhé skupiny. Jedná se o smutnou až zkaženou ukázku nežádaného těhotenství a příběh jedné, takové pilulky, která určí cestu k cíli. Moc se mi líbilo, jak pan Kundera znovu vystihl chování a rozhodování lidí v dané situaci.

Petkon
16.07.2011 5 z 5

Pro mě nejlepší Kunderova kniha bez jediného "hluchého" odstavce či slova. Klenot.

Jakubisko
15.07.2011 5 z 5

Typická Kunderovina. Po přečtení jsem měl asi na 14 dní o přemýšlení (a deprese) postaráno.

WEIL
26.06.2011 4 z 5

Oddechovější knížka od Milana Kundery.

Lemonie
30.11.-0001

Málokdy se mi stane, aby mi v knížce nebyla sympatická ani jedna postava a hle - tady se to podařilo. Vlastně nevím co si o tom mám myslet. Pouvažuju nad tím u příštího Kunderova díla :-).

Darsa
30.11.-0001 5 z 5

Tento román Milana Kundery jsem přečetla jako první a i po přečtení Žertu, Nesnesitelné lehkosti bytí a Směšných lásek pro mě zůstává číslem jedna. SKVĚLÁ kniha vynikajícího autora.

česká literatura

Milan Kundera