V tieni mafie

V tieni mafie https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32357/bmid_v-tieni-mafie-Fta-32357.jpg 4 305 70

V tieni mafie série

Drsný a zároveň dojímavý mafiánsky román o úpadku jednej celej generácie. Autor so znalosťou veci analyzuje príčiny formovania prvých zločineckých skupín, teritoriálne rozdelenie moci a vplyv podsvetia na politickú klímu v krajine. Jozef Karika sa neskrýva za pseudonym, umožňuje nahliadnuť do zákulisia nielen gangstrov nižšieho rangu, ale i mafie v bielych golieroch, fungovania regionálnej politiky i práce médií. Román V tieni mafie so šokujúcou otvorenosťou opisuje bezohľadné mafiánske praktiky od výpalníctva, nakrúcania pornografie, obchodu s bielym mäsom až po korupciu, ktorá rozožiera štátne a samosprávne štruktúry. Román však hovorí aj o priateľstve dnešných tridsiatnikov. Traja kamaráti dozrievajú pod vplyvom spoločenského diania. Život im ponúka rozličné spôsoby, ako si vydobyť spoločenskú prestíž. Odolá ich priateľstvo nástrahám, alebo ich rozdelí v svete financií a zločinu taký neočakávaný cit, ako je láska? Autor o románe: "Príbeh odkrýva zákulisie fungovania našej spoločnosti, je v ňom motív rozvratu osobnosti, témy zla, smrti, násilia i šialenstva, vzťah mentora a učeníka – zasväcovanie do mocenskej filozofie podsvetia, investigatívne prvky… Román obsahuje aj citlivé a dojímavé pasáže, no verím, že v primeranom a opodstatnenom rozsahu. Je to generačná výpoveď o tom, čím ľudia na Slovensku žijú, s čím sa každodenne stretajú a čo ich obklopuje. Za najväčší autorský úspech budem považovať, ak po publikovaní tejto knihy prežijem v zdraví ďalšie tri mesiace. Na rozdiel od mojich starších kníh je táto naozaj na hrane."... celý text

zahadum
06.02.2018 3 z 5

Jozef Karika, nám tentoraz predkladá pravý horor. Žiadne príšery ani temné lesy plné neznáma. Prináša nám - človeka, sledujeme život troch ľudí ktorí sú kľúčové postavy v tejto fenomenálnej knihe. Michal, Vojtech a Denisa, ideme spolu s nimi od detstva na základnej škole. Postupne sa ich cesty rozdelia aby sa nakoniec všetci traja stretli a spojili svoje osudy v jeden. Spoločnosť ktorú opisuje Karika a obdobie ktoré všetci dobre poznáme je dôsledok nástupu dravého kapitalizmu ktorý formuje dve tváre spoločnosti. Tú " menej " agresívnu ktorá je akože svetská a nám vládne, druhú ktorú nevidíme ale všetci o nej vieme..sídli skryto v temnote - podsvetie. Autor má dar opisovať priam autentické prostredie a ak sa niekto pohoršuje,že je vulgárny a brutálny tak je vedľa. Ja viem,že autor ešte kopec vecí upravil do " jemnej " podoby a niečo zámerne skreslil. Žiaľ takto funguje organizovaný zločin vo svete voľného trhu....je nepodstatné a divné ak je to spájané len so Slovenskom, Mečiarom, HZDS a SIS.....Mafia..organizovaný zločin je prítomná v minulosti, v súčasnosti a bohužiaľ uvidíme ju aj v buducnosti....kdekoľvek aj vo vesmíre...človek je netvor túžiaci po moci, majetkoch druhých, živote druhých ...kniha je verný opis vzostupu jedného muža ktorému sa raz život zastavil...ku koncu Karika už trošku nereálne rozohral hru do miernej absurdity ale ja mu to odpúšťam keďže ma z jeho knihy mrazilo a ešte nejakú chvíľku bude.

Reacher
29.01.2018 5 z 5

Po Dánovi další skvělý slovenský autor napsal strhující svědectví z devadesátých let minulého století o mafii a zločinu mezi námi. Syrové, brutální a dechberoucí dílo. Další kniha, kterou můžete přečíst na jeden zátah.

Evaho73
14.01.2018 4 z 5

Naozaj je to veľmi šokujúca, škandalózna a drsná kniha, ktorá ma veľmi zasiahla. Tomuto literárnemu žánru sa vyhýbam, preto som po knihe siahla iba vďaka výzve a musím sa priznať, že aj kvôli búrlivému ohlasu, ktorý vyvolala.
Autor celej tejto série musí mať naozaj obrovitanskú odvahu...
Podsvetie, mafiánske praktiky a hierarchiu mafie popísal veľmi autentický, k čomu prispel aj opis reálneho politického diania a niektorých udalostí u nás na Slovensku.
Sčasti knihu môžeme vnímať aj ako psychologický román, lebo postupne od detstva autor vyprofiloval tri hlavne postavy, kedy vykreslil predovšetkým všetky tie udalosti, ktoré významne vplývali na premenu alebo rozvrat ich osobnosti.
Osobne mi hlavne v prvej polovici knihy vadilo zbytočne veľa opisov o zvrhlých sexuálnych praktikách, ktoré mi boli vyložene  proti srsti a musela som sa kvôli tomu nútiť k dočítaniu tejto knihy. Druhá polovica tejto mafiánskej story bola pre mňa výrazne zaujímavejšia.

Pokiaľ vás zaujíma ako funguje mafia a máte k tomu žalúdok, táto kniha splní svoj účel.

tonysojka
15.12.2017 5 z 5

Perfektní! Přesný popis sestupu lidského Já do pekel.

Magriva
20.10.2017 5 z 5

Drsné, naturalistické, výborně napsané. Občas se mi dělalo fyzicky špatně- nejen z detailních popisů násilí, ale i z toho, jaké svinstvo může být v člověku, co všechno ho může dovést k pomstě. I když slova jako pomsta, úcta, přátelství tady asi důležitá nejsou, jsou to jen slova, cesta k vytouženému cíli je poseta něčím úplně jiným.

Poluch
19.10.2017 5 z 5

Za mňa výborná kniha, 95%. Bolo vidieť veľa paralel z dávnejších rokov mojho života a brutálne som bol vtiahnutý do deja.

Aduska81
08.09.2017 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Výborná kniha! Drsný příběh odehrávající se během 90. let. Doporučuji k přečtení. A já hned beru druhý díl!

Iki1
20.08.2017 4 z 5

Román je hodně čtivý, a i když má předvídatelný děj, je jeho velkou devizou perfektně vystižené prostředí, propracovaná charakteristika postav a napětí, ve kterém autor čtenáře stále udržuje.

zork
23.05.2017 5 z 5

Bez váhania dávam 5*, ani chvíľu som sa nenudil, dobre sa čítala. Pre mňa to bolo ešte zaujímavejšie keďže pochádzam z okolia Ružomberka. Idem sa pustiť na ďalšiu knihu.

rodak
11.11.2016 5 z 5

Tak opravdu takhle syrovou knihu plnou násílí a sexu jsem snad ještě nečetl.Občas trochu už přitažené za vlasy ,ale děj uvěřitelný ,zajímavý a velice čtivý,Nechápu proč knižní klub vydá první díl a pak roky nic.Vychází v současnosti od Arga kniha Hra.Ale druhý a třetí díl si zatím budu muset přečíst ve slovenštině.

Martin1974
13.09.2016 5 z 5

Som presvedčený, že keby žil Karika v Amerike, okamžite by dostal ponuku na filmové spracovanie príbehu. Thriller je zručne napísaný, dokonca aj množstvo vulgarizmov presne vystihuje nedostatok slovnej zásoby veľkej časti národa. Pri čítaní som bol príjemne šokovaný, že sa niekto konečne odhodlal vložiť do úst svojim hrdinom slová, ktoré sa skutočne používajú a nesnažil sa priamu reč vhodne učesať. Príbeh krásne odsýpa, vnútorná premena postáv bola pre mňa uveriteľná zvlášť preto, že peniaze naozaj hýbu svetom a obzvlášť ľudskými charaktermi. To, čo sa dialo na Slovensku v deväťdesiatych rokoch a rokoch po nich je dobre popísané, až z toho idú zimomriavky. Môžem vysloviť len prekvapenie, že sa niekto nesnažil zasiahnuť proti vydaniu knihy alebo proti autorovi. Predpokladám však, že pocit hanby je pre tých, ktorých sa to týka úplne neznámy pojem a verejné rozkrádanie štátu je už také bežné, že ho celá spoločnosť berie ako prirodzenú súčasť života.

mapet85
15.03.2016 5 z 5

Kniha je prvou z trilógie. Popisuje prierez životom hlavných protagonistov od základnej školy, cez strednú školu po skončení ktorej sa kamaráti rozídu a prežívajú svoje miestami príliš akčné životy, až pokým sa opäť, ako dospelí mladí ľudia nestretnú. Ide o veľmi silný a emocionálny príbeh nielen o priateľstve, ale aj o tom ako sa človek mení, vyvíja, formuje pod vplyvom druhých ľudí, ich názorov a zmýšľania. Kniha o tom kam je až človek schopný zájsť pri plnení svojich záujmov a cieľov, ako aj o zákulisných politických hrách, pretvárke, manipulácii, práci s masami, resp. „stádom“ a o tom ako to funguje a chodí „V tieni mafie“. No a vám miestami neostáva nič iné, len neveriacky krútiť hlavou.

Knihu napriek miestami častým a prehnaným erotickým scénam, ale vďaka strhujúcemu a pre mňa dych berúcemu záveru hodnotím piatimi hviezdičkami. :-)

No a niekoľko z množstva citátov v knihe :

„V politike sú vašimi najväčšími priateľmi tí, z ktorých sa vám najviac obracia žalúdok.“

„Na Slovensku bol človek buď sviňa, alebo nula, nič medzi tým.“

„Ste človek len natoľko, koľko máte peňazí. Inak ste nula, nikto, bez ohľadu na to, čo robíte, či vytvárate nejaké hodnoty, nezáujem. Potom sa nemožno čudovať, že veci vyzerajú, ako vyzerajú.“

„Zvedavosť je dobrá, len ak je v koryte, tak ako rieka. Mala by krajinou prechádzať a dotýkať sa iba jej brehov. Ak sa vyleje a prenikne príliš hlboko, je to katastrofa.“

„Ak chcete na Slovensku urobiť pre ľudí aspoň niečo, musíte byť skorumpovaný.“

„Finis coronat opus.“ – „Koniec korunuje dielo.“

beran25
25.01.2016 2 z 5

Totální škvár, ale číst se to dá, když máš rád porno.

tisha8409
16.08.2015 1 z 5

Zas budu za tu divnou? Proboha jaký skvost, jaký klenot???
Nesledujete zprávy, že vám tato buranská encyklopedie praktik, které využívá kdejaká nula, přijde šokující?
Šlapky, násilí, úplatky. Od nejnižších majitelů hospůdek heren parcel až po politiky.
O tomhle přece díky denodennímu přívalu zpráv víme, ne?
Nejhorší na tom je, že je to psáno z doby, kdy se to vše dělalo dobrovolně.. kdežto dnes už se holky tahají za hranice násilím, stejně tak zažívají horší věci u porn než Denisa plivání a vraždy jsou horší než jedna střela.

Že šlapka nebo pěšáček- zabijáček už z toho nemůžou ven je jasný....proč se hlavní "hrdinové" těm praktikám a tomu, že z tama nevyváznou, tolik diví?

K postavám: Michal si hraje na Hitlera a je magor. Pochybuji ale, že za to mohla smrt tý šlapky- spolužačky.
Vojta, co dělá s tuctama jiných, nesnese u Denisy. Zvláštní.
Denisin konec byl ošklivý, život v Londýně si však s chutí vyvolila.

Ten začátek taky slušně zabíjel tou rádoby realitou.
Učitelka bodající žáky kružítkem? Bití jen pro jeden převrat? Trhat lalůčky?? Styk na praxi za plného provozu?!
Prosimvás...naivní a směšné.
A jinak je na knize rok narození 1980, ne 1978.

trudoš
01.06.2015 3 z 5

Na můj vkus často nesmyslně vyhrocené, jako by v životě všechno automaticky muselo směřovat do kopru. Co se týče koncepce zápletky, zajímavé to skutečně začalo být až po druhé polovině. Kvůli tomu mi trochu vadilo, že všechno to představování ústředních postav nakonec postupně bere za své. Je fajn, že si Jozef Karika nebere servítky, takže hrdinové umírají jak na běžícím pásu, jenže právě díky tomu vyniká jejich samoúčelnost. Zbytečný prostor pak zabírají četné sexuální scény, které pro zápletku už nemají smysl vůbec. Maximálně tak k ohromení čtenáře.
Za co musím smeknout klobouk, jsou bezvadně rozehrané poměry na Slovensku. I když je fakt, že mi autor víc seděl v aktuální současnosti, než v umělecky přeexponovaném porevolučním období. Za hodně povedené pak považuji drobné detaily, jako že se slovenští gangsteři snaží chovat jako mafiáni z amerických filmů či průběžné změny úhlů pohledu, které dávají postavám šmrnc autentičnosti.

Katka50
05.01.2015 5 z 5

Knihu som prečítala za pol dňa. Od začiatku Vás to stiahne do deja a nepustí... Je to výborné čítanie. Aj keď sa tam niekedy objavujú veci, ktoré by v reáli asi dopadli inak (Vojtechov výlet za Denisou...) v okamihu, keď knihu čítate, Vám všetko pripadá ako samozrejmé a stránky obraciate rýchlosťou blesku:) Keďže autor má skúsenosti s prácou v samospráve, ostáva len dúfať, že to, čo v knihe v príbehoch popísal, je ozaj len šikovné využitie a dopracovanie nadobudnutých poznatkov z praxe vo forme fikcie a povedzme výstrahy, v zmysle "čo by sa mohlo stať, keby..." Nechcem ani pomyslieť, že je to napríklad z nejakej polovice založené na skutočnosti... Veľmi dobrá kniha. Vrelo odporúčam.

dubakm
18.11.2014 5 z 5

Syrová, drsná pravda svlečená do úplné nahoty a své nejčernější podstaty. Bŕŕŕ.

Mlha
04.06.2014 5 z 5

Výborný příběh protknutý zajímavými myšlenkami. Mít víc času, přečtu to na jeden zátah. Takhle jsem šetřil každou volnou chvilku, protože příběh frčí, jak splašený kůň. Je vidět, že Jožo Karika si nedělá iluze o nikom a o ničem v politických kruzích. Do Ružomberoka jsem jezdil vždycky rád, teď abych se tam pomalu bál, když už jsem nakoukl pod Karikovu pokličku.

pobijecmuch
24.05.2014 5 z 5

Knihu jsem četl v originále, tedy ve slovenštině a neměl jsem žádný problém.
Kniha je výborně napsaná. Jen škoda, že něco takového, nemá odvahu někdo napsat i v Česku.

Dera
24.02.2014 5 z 5

Napínavá, velmi čtivá kniha. Měl jsem neustálé nutkání číst na jeden zátah. Tempo, příběh a postavy, to vše je pro mě dokonalé. Nejsou zde nudné a zbytečné pasáže a já jen sledoval, jak jdou nakonec stejně všichni do hajzlu, požraní svou chamtivostí navzájem. Jak to chodí u většiny mafiánských příběhů, největší krysa zůstává...

vraždy mafie prostituce pornografie slovenská mafie

Jozef Karika
slovenská, 1978
2016  80%Trhlina
2015  67%Tma
2014  78%Strach
2020  69%Smršť
2010  87%V tieni mafie

Kniha V tieni mafie je v