V šedých tónech

V šedých tónech https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164866/bmid_v-sedych-tonech-ZIV-164866.png 5 3763 990

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho… První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

192
05.01.2014 5 z 5

Od této knihy se nemůžu odtrhnout a myslím, že budu velmi nešťastná až ji dočtu.O obsahu se radši moc zmiňovat nebudu.Je to drastická kniha plná smutku a odvahy.

orinka3
07.12.2013 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Historie, kterou jsem dosud neznala. Strašné, čeho jsou lidé vůči sobě schopni a jakou duševní a fyzickou sílu v sobě najdou ti, kteří mají být zašlapáni a zapomenuti. Skoro mě to svádí napsat, že by tohle mělo být zařazeno do povinné četby - ale tím bych knihu odsoudila do těch, co se do ruky berou s odporem. Výborný styl vyprávění, nic patetického a o to hroznější.

Soptinka
04.12.2013 5 z 5

Knihu jsem četla se zatajeným dechem, její příběh Vás vtáhne do děje.Je to příběh plný bezmoci, utrpení, nejistoty, strachu. Určitě doporučuji.

cace
30.11.2013 5 z 5

Knihu jsem četla, abych zjistila, zda ji dát přečíst dceři. Příběh mě chytil, nepustil, kapesníky jsem promáčela asi tři. Knížka se mi líbila, přinesla čtenářský zážitek i poučení. Dceři ji ale nijak nutit nebudu. Pro citlivější děti je to kruté, počkám, až si k podobné literatuře najde cestu sama.
Srovnám ještě s ostrovem v ptačí ulici - příběh pro děti z Waršavského ghetta. To jsem11-ti .letému synovi přečíst dala. Bylo to trochu méně realistické a popisné.
Ale zpět k šedým tonům - pěkný počin.

AllieM
23.11.2013 5 z 5

Myslela jsem si, že po Sofiině volbě budu na tohle téma připravená, silná a nenechám se rozhodit..Ovšem opak byl pravdou.

RADOST
17.11.2013 5 z 5

Velmi působivé svědectví o praktikách stalinismu, o utajovaném násilí a bezpráví, vedle kterého jsme žili, ale o kterém jsme neměli ani tušení. Tak silné byly mocenské páky, tak velký byl strach. Díky této knize se nyní seznamuji s informacemi o dějinách Litvy . Doporučuji napřed přečíst poznámku autorky, teprve potom knihu samotnou.

Nikolka001
05.11.2013 5 z 5

Nemám slov. Tato kniha je plná emocí, lásky, zla a všeho možného. Člověka vtáhne do děje a nutí prožívat ty nejhoznější chvíle za doby Hitlera a Stalina. Knihu doporučuji všem čtenářům.

cessy
27.06.2013 2 z 5

Pri beletrii tohto typu, ktorej cieľom je zachytiť negatívne stránky vládnuceho režimu (tu konkrétne ide o udalosti z obdobia anektovania Litvy Sovietskym zväzom v roku 1940), mám vždy dilemu ako knihu hodnotiť, ak je síce obsahovo silná a jej posolstvo je nesporné, ale ak mám zároveň pocit, že autor zďaleka nevyužil potenciál témy a že formálna stránka výrazne pokrivkáva za tou obsahovou. Čím viac kníh mám načítaných, tým menej som zhovievavá a neviem opomenúť absenciu formálnej stránky, či jedinečnosť štýlu autora. Možno by sa mi podarilo akceptovať to, ak by autorka osobne prežila opisované udalosti a cítila by potrebu podeliť sa o ne so širokou verejnosťou, ale neviem to akceptovať v prípade človeka, ktorý má spisovateľské ambície. Poľahčujúcou okolnosťou je, že kniha bola pôvodne určená deťom a mládeži – na túto informáciu som narazila náhodou, keď som sa snažila dopátrať informácii o autorke, nakoľko slovenské a rovnako české vydavateľstvo knihy sa o tom akosi pozabudlo zmieniť. Text je zvláštne strohý, až kostrbatý, prevládajú v ňom krátke, málo rozvité vety, musím však poznamenať, že s postupom deja mi to prestávalo vadiť a tento pocit mierne ustúpil do úzadia. Aby toho nebolo málo, text mi prišiel nelogicky useknutý niekde v prvej štvrtine pomyselného deja. Náhly skok v čase do ďalekej budúcnosti v závere knihy je neuspokojivý. Z príbehu akoby zostalo len nepatrné torzo, ktorého väčšiu časť niekto odstránil. Knihu považujem za výpoveď, resp. snahu dostať do povedomia ľudí takmer neznáme historické fakty, v miere ďaleko presahujúcej učebnicové poznatky, avšak bez väčšej literárnej hodnoty.

Adele02
16.06.2013 5 z 5

Taková minulost mě zatím moc neláká, ale kdo ví, třeba se z toho vyklube úžasný román :-)

Renava
24.02.2012 5 z 5

Príbeh o tom, ako sloboda jedných bola vykúpená obeťou iných..
V mnohom mi dosť silno pripomínal Zlodejku kníh od Markusa Zusaka, napriek tomu, že každý z nich sa odohráva v úplne inom prostredí, avšak posolstvo obidvoch príbehov je v mnohom podobné (keď už porovnávam, osobne sa mi toto páčilo ďaleko viac). Silný a emotívny príbeh - pohľad na udalosti a praktiky stalinizmu nasledujúce po násilnom priradení Litvy k Sovietskemu zväzu očami mladého dievčaťa. K pochopeniu celého kontextu je dôležitý doslov autorky, v ktorom je objasnené, aký osud postihol tých, ktorým sa vďaka "šťastiu" osudu podarilo sibírske vyhnanstvo prežiť a vrátiť späť do svojich domovov, ktoré však už nikdy viac pre nich domovom neboli..
Opäť jedna z kníh, na ktoré budem s láskou vzhliadať vo svojej knižnici.

Židé gulagy stalinismus Rusko americká literatura Sibiř pracovní tábory Litva

Ruta Sepetys
americká, 1967
2013  93%V šedých tónech
2016  92%Sůl moře
2020  89%Mlčící fontány
2014  84%Potrhaná křídla
2022  93%Musím tě zradit

Kniha V šedých tónech je v

Přečtených5 033x
Čtenářské výzvě1 175x