Stráže! Stráže!

Stráže! Stráže! https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 5 1943 204

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Guards! Guards! , 1989

MM1979
26.01.2019 5 z 5

Velice povedená taškařice, úsek kdy se strážník snaží dosáhnout šance jedna ku miliónu je legendární. Tohle by mělo byt povinné čtení pro každého policistu, strážníka a Pratchett by měl za tohle dílo veleben ve Valhale spisovatelů! Tohle a Pyramidy to je to nej z pera autora!

Karcoolka2210
23.01.2019 5 z 5

5 hviezd! Jednoznačne! Nech žije mestská stráž! :)

druzickaster
23.01.2019 5 z 5

Další bezva díl, ironizace temných lóží a tajných spolků, trpaslík co měří přes 2m, a ukázka, že příklady táhnou a můžou je následovat i ti nejzarputilejší lumpové. Jo bylo to prima a bavilo. Jde se na Erika.

mataj
14.01.2019 5 z 5

Tohle je první kniha, kterou jsem od Pratchetta četla a byla super. "Hrdinové" z noční hlídky nemají chybu. Fakt jsem se pobavila a určitě si přečtu i další díly.

hanak_v_exilu
18.12.2018 5 z 5

Jestli tohle není nejlepší kniha ze světa Zeměplochy, tak je druhá nejlepší, hned po Mužích ve zbrani. Hlídku jsem si zamiloval okamžitě a přestože je pro mě hlavní postavou Pratchettových knih rádobyčaroděj Mrakoplaš, Elánia a jeho sbírku nepravděpodobných hrdinů mám nejradši.

Faila
16.12.2018 4 z 5

Perfektní od začátku do konce. Na Noční hlídku jsem slyšela jen samou chválu a pokud jsou další knihy s ní ještě lepší než tahle, tak se mám rozhodně na co těšit. Stráže, stráže je dílo napínavé, zábavné a nápadité.

Atlantis
30.11.2018 5 z 5

Příběhy s Hlídkou podle mého názoru patří k naprostému vrcholu Zeměplošské série. Stráže, stráže jsou prvním plnohodnotným dílem, ve kterém se s Hlídkou setkáváme a i když ještě není úplně ve vrcholové formě, už tady funguje skvěle. Špetka detektivky, špetka akce, ale hlavně obrovská dávka vtipů, humoru a nadsázky.

Česneksmedem
19.11.2018 5 z 5

SPOILER!
Bratři a sestry!
Upadl jsem do spárů mozkové činnosti, takže vám píši sdělení o dění u nás. Naše město Ankh-Morpork bylo donedávna vcelku poklidné. Pod vlhkým pláštěm noci vrazi vraždili, kapsáři se kapsovali, rozhoďnožky rozhazovaly nohy a tak dál.
Jednoho večera se však v našem městě objevil hrozný drak. Hledal jsem příčinu a jako první jsem dospěl ke známé poučce: „Ser že lafém!“ Nejdříve mne napadla Máta Žulodrťová, neboť nosí vousy. To se fakt musíme ve všem opičit? Náš knihovník mi jistě promine, ale nějaká blbka s tím ve světě začne a naše holky to hned napodobují. Ta to ale nebyla. Jako druhou jsem (bohužel opět neprávem) podezříval majitelku nočního penzionu paní Dlaňovou.
Byl jsem z toho přemýšlení tak mimo, že jsem si musel nalít něco ostřejšího. Byla to jedna z těch lahví, které se tak tajemně samy vyprazdňují. S tím ale máme zkušenost asi skoro všichni, že?
Jak známo, na draky je nejlepší nějaký udatný mládenec. Jednoho takového tady máme a jmenuje se Karotka. Tak uvidíme.
Můj kamarád Téra Prášek o všem dokonce píše knihu, takže i vy se dozvíte, jak to celé dopadlo.

Všechny vás zdraví bratr Česneksmedem

sarka9190
09.11.2018 5 z 5

Počáteční díly noční hlídky nemají chybu. Naprostý vrchol série je Noční hlídka, ale první díl je první díl.

RyonMathrin
10.10.2018 5 z 5

Pozor, možné spoilery!
Další nádherná parodie na pozemské věci. Bratr Štukatér a tajné bratrstvo... šel jsem do kolen. I ostatní charaktery, ó bohové... Karotka Rudykopalsson... toho nejde nemilovat. A celá hlídka je k popukání – Noby, seržant Tračník... vlastně kromě Elánia. Ten k popukání není a naopak se stává dokonale kladným hrdinou, přitom nepůsobí nijak směšně, je skvělý. Dále oceňuji, jak si Pratchett představuje u draků proč a jak chrlí oheň. Přestože to nesedí s mou osobní představou, ta myšlenka je dokonalá a zábavná.
A vládce Ankh-Morporku Patricij... „Ten muž měl oči všude, i když ani jedny z nich nebyly tak výhrůžné jako ty ledově modré, které nosil nad vlastním nosem.“
Dále už jen cituji vybrané pasáže:

„...Elánius se rozhlédl kolem a pocítil záchvěv jakési neurčité paniky. Protože teď, když už byl schopen trochu zaostřit, si uvědomil, že místnost, ve které se nálézá, postrádá tu jistou dávku staromládenecké ponožkovitosti. Ve vzduchu se vznášel náznak jemného pudru.“

„...opodál se válela uzenka z výroby Kolíka Aťsepicnu. Někdo ji tam odhodil, protože už po prvním ukousnutí zjistil, že vlastně AŽ TAKOVÝ hlad nemá.“

„...na to , aby je mohli zařadit na seznam deseti nejhorších zločinců, by se museli trochu polepšit. Byli drsní. Byli ostří. Oni nebyli kanálové splašky. Oni byli to, co v těch kanálech lnulo ke stěnám, i když už to čističi a deratizátoři dávno vzdali.“

„...to jídlo bylo skvělý základ pro chladné ráno, samé kalorie, tuk a proteiny, a možná sem tam nějaký vitamín, který tiše plakal, protože se cítil osamělý.“

„...Máš tady něco k jídlu, co by pro mne nebylo moc vznešené? zeptal se Elánius a nakonec se rozhodl pro žebráckou kombinaci. Plebejský plátek opečeného chleba a proletářský steak opečený tak krátce, že jste ho mohli na talíři ještě slyšet hýkat.“

„... ne, že by člověk na vodu z Ankhu nutně potřeboval okov nebo vědro. Na tu docela dobře stačila síť.“

„...knihovník procházel mezi nekonečnými regály. Nad hlavou měl kopuli knihovny ale dokud jste byli vevnitř, tak tam byla vždycky a kdykoliv. Knihovníkovi se zdálo naprosto logické, že když jsou uličky knihami lemované zvenčí, musí existovat uličky, kde budou knihy... zevnitř. Mezi knihami. Uličky stvořené kvantovým vlněním vznikajícím v důsledku prosté váhy slov. Z druhé strany některých regálů se vskutku někdy ozývaly podivné zvuky a knihovník věděl, že kdyby vytáhl jednu nebo dvě knihy, mohl by nahlédnout do jiné knihovny pod jinou oblohou.“

A propos knihovník: až teď mi došla jedna věc. Pokud jste alespoň jednou byli v zoo nebo třeba jen letmo viděli buď Tarzana nebo jakýkoli dokumentární film o opicích, víte, že lidoopi dělají zvuk, který zní jako „uk, uuk“ a ne „Ooook“. Mám však za to, že nefonetický překlad je schválně. Taková specialita pana Kantůrka. Stejně jako Smrť místo Smrt.
OOooook!

sara4635
18.09.2018 4 z 5

Dlouho jsem se k odhodlávala, ale stojí za to. Samuela mám teď dokonce radši než Smrtě.

Gedzita
17.09.2018 5 z 5

Skvělá Pratchettovka, ale stejně nejlepší je ten začátek, bušení na bránu a odříkávání tajných hesel...

Terezulina
04.09.2018 5 z 5

prostě Pratchettovka :-) já jsem se OPĚT pobavila :-)

Akana
22.08.2018 5 z 5

Tahle Noční hlídka je samozřejmě o dost jiná než ta Martinova, co „chrání říše lidí“. Společné mají snad jen to, že sloužit v nich není žádné terno a co se týče respektu u spoluobčanů, je na tom jednotka kapitána Elánia asi ještě o něco hůř. Zato je s ní mnohem větší psina, a to i když musí čelit hrozbě mstivé dračí potvory. Jenže Terry Pratchett v tomhle příběhu jasně ukazuje, že ještě větším nepřítelem jsme sami sobě i jeden druhému navzájem. Psychologii davu (ale i nezdravě ambiciózních a vůbec nezdravě jakýchkoli jedinců) má zmáknutou dokonale a jak se dalo čekat, vytěžil z toho zase úchvatnou sérii gagů, dialogů a situací. Jakápak fantasy, Pratchettovi hrdinové, to je krutá realita, naštěstí servírovaná v očistné lázni humoru a s konejšivou dávkou pochopení. Zatím jedna z nejlepších Zeměploch. Ook!

vevu.
27.07.2018 5 z 5

Chlapci z hlídky se stávají mými oblíbenými postavami. A draci k tomu? Dokonalá kombinace!

Dragonian
26.06.2018 5 z 5

Knihy s Hlídkou jsou jedny z mých nejoblíbenějších. A když k tomu přidáte ještě draky, tak není o čem....

kurcatovium
05.06.2018 5 z 5

Klasický Pratchett - na první pohled velice vtipný, na ten druhý také, ale zároveň s humorem přichází i něco víc. Zeměplocha už dávno není jen ta bláznivá divočina, za kterou jsem ji měl, když mi bylo -náct. Čím je člověk starší, tím víc v ní spatřuje ta umně vetkaná zrnka reality a s nimi přicházející další rozměr.

No a samozřejmě k dokreslení té správné atmosféry nesmí chybět celá eskadra "skvělých charakterů" od Elánia, Karotky, Nóblhócha, Tračníka, přes Patricie, vodního ptáka*, Nejvyššího Velmistra až po několikrát se nenápadně objevujícího Smrtě.

*Co by to bylo jiného než vodní pták?

Alex.rrr
25.05.2018 4 z 5

Neřekla bych, že mě kniha bavila jako ostatní, ale určitě stojí za přečtení. Je v ní kus pravdy o lidech i jejich smýšlení podané velmi originálním způsobem. Tento díl dává také hodně možností pro čtenáře "domyslete si". Určitě hodnotím kladně, ale v sérii mám zatím jiné favority. Za plus považuji draky, už v tak kouzelném světě.

todilka
23.05.2018

Já nevím...ačkoli bych podle mě měla být jasná pratchettovská cílovka, nejsem schopna knihu dočíst. Ne, že by se mi nelíbila, ale prostě mě nechytne. Jsem už nějaký pátek v polovině a nezajímá mě co bude dál...humor je fajn, celý ten propracovaný svět mě svým způsobem fascinuje...možná jsem měla až příliš velká očekávání....chtěla bych, aby mě to bavilo, ale nejde to...a neumím přesně pojmenovat proč...(zkoušela jsem i Barvu kouzel, výsledek byl stejný - nedočetla jsem...)
*čtenářská výzva 2018: kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození

magnolia
18.05.2018 5 z 5

Tento díl je hodně o dracích, o kterých jsem toho zatím moc nenačetla, takže jsem v tomto směru poučenější. Nechybí humor, magie, intriky, akční scény i hrdinové a největší sympaťák Elánius. A také jedno milostné vzplanutí. Vlastně dvě. A jak bych mohla zapomenout - důležitou roli tu mají knihy, knihovna a knihovník. Ook!
(Dílu jsem dala přednost kvůli Elániovi, se kterým jsem se poprvé setkala v Noční hlídce a také pro doporučování, jako té nejlepší "pratchettovky". Noční hlídka mě ohromila víc, ale stejně dávám plné hodnocení, jinak to prostě nejde).

draci Zeměplocha hlídka zfilmováno – TV seriál

Terry Pratchett