Čaroprávnost

Úžasná Zeměplocha (3). Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnou hůl a stane se z něho mág. Dcer se však tento nepsaný zákon netýká. Stařičký mág Podomní Kšaft si tudíž až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když před prahem smrti předal svou hůl právě narozenému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/107099/caropravnost-uzasna-zemeplocha-107099.jpg 4.31504

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem (3.)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Čaroprávnost

Morisius

Jedná z mých oblíbených, zábavný další příběh ze Zeměplochy.

sola_lupa

Jak řekla jedna slečna: "Pratchett, když tohle psal, musel mít nějaký silný matroš." Já dodávám: "Pokud ano, chci ho taky." Moje třetí kniha od tohoto velikána. Je skvělá, skvostná, velkolepá,... Pratchett je asi jediný autor, který přisuzuje pocity a výrazy tváře i věcem a klidně si z nich dělá legraci. Naprosto originální fantasy, které má v sobě lehký humor, u kterého se člověk vážně pobaví, i když má špatnou náladu.

Olava

Terry mě naprosto uchvátil. Jeho jazyk, styl psaní, slovní obraty..to je prostě úžasné. Příběh jako takový se mi líbil více s Mrakoplašem, ale to je čistě osobní záležitost. Budu se těšit na další knihy.

SydBarrett

Moc fajn knížka. Poprvé jsem se s ní setkala ve svých pěti letech v podobě audioknihy. Moc zajímavá zkušenost. Teď jsem se konečně (i když to znám skoro nazpaměť) donutila se na to podívat i v klasické knižní podobě.
Celkově trochu slabší, než pozdnější zeměplošská díla, stále ale čtivé, vtipné a k zamyšlení.

LadinSt

Jedna z mála knih od tohoto autora, která mě celkem bavila a vydržel jsem u ní.

pismenkovyJoe

První dva díly s Mrakoplašem a Dvoukvítkem se mi líbily víc, ale na Bábi a Esk taky něco je. Jen mi přišlo, že i když se toho hodně událo, tak se zase tak moc nestalo a velké dobrodružství se nekonalo. I těch skvělých hlášek bylo míň, snad bude další díl lepší.

Chesterton

Po vysilujícím putování Dvoukvítka s Mrakoplašem jsem oproti svým zásadám přeskočila Lehké fantastično, vrhla se do audioknihy a tentokrát jasný zásah do černého. Prvním rozdílem je, že příběh má děj a směr a bonusem pro mě je vztah Bábi s Eskarinou. Mojí povaze a přístupu k životu Zlopočasná jednoznačně sedla, o Esk ani nemluvě. Velmi skvostné ženy.
"Tápavě hledala nejschůdnější cestičky úskalím mezi skalisky rozhovoru dítě dospělý." "KDO SE MÁLO NAUČIL , MŮŽE BÝT NEBEZPEČNÝ, ALE TO NENÍ NIC PROTI TOMU, KDO SE NEUMÍ POUČIT!"
Fantasy, která se nebere vážně, je zábavná a ještě k tomu nutí k přemýšlení. Zeměplocha a její postavy tohle všechno dokážou, píše tanuki a já s chutí podepisuji!

Znám to z Narnie i Středozemě, ale nejen z nich. Podle mě to COSI sídlí v hloubi životní zkušenosti a duše autora a rezonuje s ČÍMSI podobným v nás a tahle interakce dělá z každého obyčejného příběhu mimořádný...
"Bábi neměla nic proti věštění budoucnosti a předpovídaní štěstí, když ho prováděli laici a k tomu ještě špatně. Něco úplně jiného to bylo v případě, když se do toho pustili lidé, kteří o tom něco věděli. Bábi byla přesvědčená, že budoucnost je velmi křehká záležitost a když se na ni někdo ošklivě podívá, může se změnit."
"TYHLE KNIHY MOHOU BÝT NEBEZPEČNÉ, KDYŽ SI NEDÁŠ POZOR, ZAČNOU ČÍST ONY TEBE."
Humor vskutku barvitý, šťavnatý i elegantní na hranici výsměchu omezenosti a přehnanému lpění a prázdných myšlenkách.
Nikterak mi nepřišlo, že by příběh řešil emancipaci či rovnoprávnost, spíš určitou lidskou zralost, hravou moudrost, osobitost a autenticitu.

Marylaa

Předešlé dva díly se mi líbily mnohem víc, ne že by to nebylo zajímavé, vtipné a tak, ale buď tomu něco chybělo nebo nadbývalo. Vadily mi tam narážky na "náš svět"v různých přirovnáních: zmínky o Spielbergovi, trabantech (to si snad přimyslel překladatel pochybuji že by trabant až tak něco říkal Britům). Mám dojem, že to v prvních dílech nebylo (pokud ano ne tak nápadné).