Barva kouzel

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/452/uzasna-zemeplocha-barva-kouzel-JvN-452.jpg 4.31854

Úžasná Zeměplocha (1.)

The Colour of Magic (1983)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

V.lee
předevčírem

První díl .... absolutně parádní počteníčko :-)

Faila

Kdysi jsem zkoušela číst Otce prasátek a lezlo mi to nesnesitelně na nervy. Od té doby jsem s Pratchettem nechtěla mít nic společného, ale jsem ráda, že jsem nakonec změnila názor. A možná není od věci začít prvním dílem... Barva kouzel mě rozhodně nadchla! Dokonalé popisy, dokonalé postavy, dokonalý humor! A děj jako takový taky není vůbec k zahození. Zatím jsem ráda, že jsem dala Zeměploše druhou šanci a jsem zvědavá na další díly.

Mistr119

Baví mě fantasy, ale když si z ní někdo ještě dovede udělat srandu, tak je to super!! :)) Vždycky jsem se těšil, kdy se na scéně zase objeví Smrť, protože Jeho černý humor je nesmrtelný! :))

Cattleya

Keď mi sestra opisovala túto knihu, nechcelo sa mi do nej pustiť ale pre jej naliehanie som to skúsila. A neľutujem. Pri čítaní som sa veľa nasmiala, čo som nečakala. Z niektorých pasáží som však bola trošku zmätená a niektoré zase ma až toľko nebavili. Ale ako celok to hodnotím veľmi pozitívne.

SedllY

Jako úvod celkem povedené dílo. Některé části mě velmi bavily, avšak často tempo knihy narušovaly chaotické popisy, kde jsem se ztrácel..
3,5/5 *
Škoda, T.Pratchett asi nesedne každému.

Juryk

Ze začátku (přiznávám, delšího začátku) se mi do Zeměplochy vůbec nechtělo. Byl jsem zvyklý na určité styly knih a jejich napětí, takže jsem i přes mnoha doporučení Pratchetta míjel obloukem. V poslední době jsem si ale s myšlenkou Zeměplochy pohrával, a když jsem v knihkupectví spatřil dotisk Barvy kouzel, polevil jsem.
Knihu bylo obtížné odložit, jelikož představivost zapracovala naplno a užíval jsem si putování zbabělce Mrakoplaše, chodící truhly a Dvoukvítka, který žil v plné nevědomosti nad nástrahami daných situací. Jelikož jsem ale milovníkem Lovecrafta a Kinga, humor v Zeměploše mi nejednou způsobil doslova hlasitý smích :) Určitě se pustím do dalších knih, až s překvapivou nedočkavostí.

kní

První zeměplošská - tak tou jsem začla, když jsem v sobě zlomila přitroublý protiprečetovský vzdor. Jako nyní již znalec celé této série mohu zasvěceně podotknout, že to byla chvílema nesmírtně zábavná jízda, ale občas jsem se i trošku zasekla a musela se prokousávat. Pan Autor se ale teprve učil řemeslo a především mám dojem, že sám sebe zasypával gejzíry vtipů a nápadů, které se mu nezadržitelně líhly v hlavě a on se jen snažil "zůstat na nohou" a trochu to stádo ukočírovat... Kdo přečetl jen toto a na základě svého dojmu se rozhodl ukončit koketování s Pratchettem, dělá hroznou chybu. Je třeba vytrvat, pravím, odměna bude královská!

Sammy

Jsem anglista, tak jsem se zařekla, že aspoň jednoho Pratchetta přečtu, protože se mi líbí styl jeho kámoše Neila Gaimana, a také jsem viděla několik filmů podle jeho děl, které se mi líbily, včetně tohoto. Kraťoučkou knížečku jsem četla půl roku a prostě mě to nebavilo. Ano, pár dobrých vtípků tam bylo, vybavují se mi hlavně hříčky typu: "!" řekl xy. Ale jako celek mě to nudilo.

PawlušQa

Po knize jsem sáhla na mnohá doporučení, ale také proto, že jsem byla na autora zvědavá. Pravdou je, že někdy před 8-9 lety jsem ji četla, ale skončila jsem asi na 100 straně že mě nebaví, přitom jsem fantasy měla moc ráda. Nyní jsem knihu viděla v jiném světle a moc se mi líbila. Sice jsem se v ní ztrácela a byla jsem zmatená někdy, ale postupem času jsem si na styl, jakým autor píše zvykla. Byla bezva a konec byl pro mě velmi nečekaný, i když ke konci se to dalo očekávat ale... jedinou výtkou je, ale to není autorova chyba, že v knize se objevují uvozovky tam, kde nemají. Na začátku oznamovacích vět, které nikdo neříká, nikde nekončí, nebo není přímá řeč ukončena, což mě ze začátku hodně mátlo, ovšem pak jsem si také zvykla. Myslím, že super kniha a pokračuji teď knihou následující. Jsem zvědavá na další, protože tohle určitě nebyla poslední kniha, která se objeví v mé knihovničce.

Lenna75

Úchvatná Zeměplocha. Velice jsem si oblíbila zdejší vyprávění, nechci ovšem prozrazovat body příběhu. Budete se možná smát jako já nebo alespoň žasnout a objevovat svět Zeměplochy a její postavy - myslím, že tuhle knihu (sérii) si dovede oblíbit leckdo, už jen proto, jak nápaditě kombinuje svět fantazie s reálným světem. :) DOPORUČUJI!

boxas

Originální, chytré a vtipné. Není co dodat.
Jen je škoda, že Terry Pratchett už další dobrodružství svých postav a postaviček na Zeměploše nepřidá.

Requiescat

První kniha kterou jsem od autora četla, ze začátku jsem byla zmatená a nevyznala jsem se v ději, ale jakmile jsem se začetla, naprosto mě to pohltilo, pořád jsem čekala co se přihodí a poté jak se z toho dostanou. Hodně jsem se nasmála. Opravdu skvělá četba :)

Beltrix

Tím, že je Pratchett tak známý autor, přichází i jistá očekávání. I já jsem očekávala humornou fantasy knihu, u které se zasměji. Místo toho jsem dostala opravdu skvělou karikaturu našeho současného světa, která je lehce zahalena do fantasy hávu, a u které jsem se v některých částech smála, u jiných přemýšlela, jak dokonale to či ono přirovnání sedí. Dvoukvítek mě místy rozčiloval (což byl možná záměr), v Mrakoplaši jsem se poznávala a Smrtě se Zavazadlem prostě nelze nemít rád.

katallinka

Tuto knihu jsem se snažila číst už asi počtvrté, ale bohužel pořád Pratchettovi nemůžu přijít na chuť. Opravdu jsem se snažila, ale u knihy se nesměji a ani nemám pocit, že se jedná o fantasy knihu.

angloumene

Barva kouzel pro mne bohužel byla zklámáním. Je to moje první kniha od tohoto světoznámého fantasy humoristy a moje očekávání byla obrovská. Nakonec mě ale zklamala extrémně ufňukaná postava Mrakoplaše a nepříliš logický příběh, kdy se hlavní hrdinové dostávají do stále větších nesnází ze kterých jim napomáhají čím dál tím méně pravděpodné náhody.
No ale přece jen se jedná o Pratchettovo první dílo. Dám mu určitě ještě šanci a třeba se dočkám něčeho psaného trošku lehčí rukou.

pidalka777

Toto byla první kniha co jsem od Pratchetta četla. A upřímně nevím jestli ještě někdy budu něco od něho číst. Celá knížka se mi zdála strašně přeplácaná. Jedna věc se mi strašně líbila a to to zavazadlo a "foťák" Dvoukvítka. No uvidíme....

groula

Kdysi sem začal číst zeměplochu a strašně mě to chytlo. Zejména "Sekáč" mi přišel fakt boží. Teď, v kontextu čtenářské výzvy, si znovu čtu první díl a nějak se do toho nemůžu dostat...
že by mě to věkem přestalo bavit....
sakra....

MartinaSladkova

No a touhle knihou začala má láska k Pratchettovi.
5 hvězdiček.

annemonne

je to krásnej svět, úplnej únos z reality

Hellrampage

Prvý diel fantastického sveta na korytnačke je vlastne o svete samotnom. Autor pekne začal celú sériu s malým počtom postáv, aby lepšie vykreslil okolitý svet a jeho zákony. Možno sa budete čudovať čo všetko je možné a nemožné na Zemeploche. Autor takmer na každej stránke ukáže čitateľovi niečo nové, vtipné, bláznivé, že je toho už trošku veľa. Na prvý diel dobrý štart - pre čitateľa plus urobiť si obrázok o tomto zaujímavom svete. 70%

makushenka

Naštěstí jsem po Barvě kouzel nesáhla jako po prvním příběhu ze Zeměplochy, protože by mě to odradilo. Nedokázala jsem se knížkou prokousat do konce ani na několikátý pokus, jak moc mě nudila. Mort nebo Sekáč je pro začátek podle mě lepší. :) Hodnotím ale dost zpětně, je to už pár let, co jsem Pratchetta četla, třeba by teď bylo všechno jinak.

Ajrad1981
28.12.2016

Je to moje první kniha od Pratcheta a mám-li být upřímná, nechápu, co ten člověk dělá mezi stovkou nejoblíbenějších spisovatelů (tady na DK). Jestliže Stopařův průvodce galaxií byla podle mě slátanina, psaná za účelem pobavit, tady to hodnotím jako slátaninu, kde mi ta humorná stránka věci jaksi chybí. Je to prostě překombinované. Některá řešení krizových situací jsou zajímavá, jiná úplně pitomá.
Abych nebyla nespravedlivá, kniha obsahuje nápadité postavy, situace, samotná Zeměplocha je také vytvořena dost dobře, ale samotný děj mě bohužel opravdu nezaujal. Ještě mám půjčený jeden díl, tak uvidím, co se z toho vyvine.

Icequeen
08.12.2016

Nemôžem povedať, že by som sa nejako zvlášť zabávala. Práve naopak. Keby sa na scéne nevyskytovalo moje obľúbené Zavazadlo, tak neviem, neviem...

Wara
07.12.2016

Mrakoplaš a jeho vstup mezi literánání legendy v plné "síle". Neuvěřitelná postava chaotického a zbabělého nedostudovaného čaroděje pádí celou knihou kupředu v doprovodu velmi zajímavé společnosti...

JmenujiSeZuzla
03.12.2016

Moc krásný příběh! Určitě velmi kladně hodnotím samotný nápad Zeměplochy a vytvoření celého,nového světa. To vždycky potěší,když autor vymyslí něco co vyčnívá a je to originál! Potom postavy tam jsou také velmi zajímavě utvořeny a jejich charakter není obyčejný.Všechno prostě dobré,ale mě jako čtenářku tam nic ani Nechytlo za srdce,ani Nepřekvapilo a ani Tam nebylo nic u čeho bych si řekla ''Jo tak to je bomba''(tedy nepočítám draky ti byli fantastičtí). Můj problém je asi v tom,že mě to prostě nevtáhlo a ničím nějak moc nezaujalo.

helena8654
23.11.2016

afsom búk

Hathor89
04.11.2016

Moje první kniha od Terryho Pratchetta … a s chutí sáhnu po další. Zcela mě pohltil fantastický a promyšlený svět Zeměplochy, vykreslení Středu a Okraje, kouzel … a především skvělé jazykové hry a vtip. Mrakoplaš, Dvoukvítek, Zavazadlo, Smrť, draci (pokud na ně věříte), naprosto originální.

Setapouch
29.09.2016

Úžasnou Zeměplochu se mi povedlo doposud úspěšně ignorovat a musím říct, že to ode mě byla pěkná blbost.

Protože je to paráda.

Za mě plných pět a doporučení všem, které tato řada podobně jako mě nějakým způsobem minula, a kteří mají pocit, že by mohli ocenit věci jako čtyřhranné trojúhelníky, lidožravé truhly, neskonalou originalitu a hydrofobní mágy.

bararich8
11.09.2016

Chtěla jsem zkusit Pratchetta, ale víc knih asi číst nebudu. Knížka je čtivá a místy pobaví, ale asi to není úplně můj šálek čaje.

woodward
03.09.2016

Přečetl jsem zatím prvních šest zeměplošských svazků a usoudil jsem, že je na místě učinit pauzu, aby si to hlava mohla trochu přebrat. Ne že bych se cítil přesycen, právě naopak, mám pocit, že této literatury není nikdy dost, ale byla by škoda zhltnout celou horu knih o Úžasné zeměploše naráz, stejně jako je hřích vyhulákat láhev dvacetiletého bordeauxského vína rovnou z flašky na jeden nátisk.
Toto první zastavení (mám na mysli svoje zastavení v nadšeném hltání příběhů o Zeměploše, nemyslím, že budu pokaždé připojovat i komentář na DK) mi umožnilo ověřit si, že nejsem sám, kdo má dojem, že Terry Pratchett byl nejspíš blízký příbuzný nebo aspoň kamarád naladěný na stejnou vlnu s Douglasem Adamsem. Internetových stránek, kde se spekuluje o možném příbuzenství obou autorů jsem našel hned několik - i když, jak se zdá, nikdo o tom neví nic konkrétního. Každopádně Adamsovo vyprávění o Stopařově průvodci po Galaxii (a o rozličných dobrodružstvích Arthura Denta a spol.) se vyznačuje humorem, který jako by historkám o Mrakoplašovi, Bábi Zlopočasné a jiných významných obyvatelích Zeměplochy z oka vypadl. Ať už je za tím princip nekonečné nepravděpodobnosti nebo vysoká koncentrace volně poletující syrové magie, jedno je jisté: V druhé polovině minulého století, zejména v posledních dvou dekádách, se ve Velké Británii rozvinuly dva zářivé literární talenty vládnoucí humorem a moudrostí v intenzitě, která by mohla být i nebezpečnou - zvlášť těm, kdo nevládnou smyslem pro humor a moudrosti se jim nedostává. Terry Pratchett se od svého chladnějšího a cyničtěji založeného kolegy liší bohatou pestrostí svých ztřeštěných vizí, a pod drsnou slupkou nemilosrdného kritika hlouposti a nenažranosti, cloumající lidstvem, skrývá srdce romantika. A obrázky na titulních stranách jeho knih - to je jen slabý odvar nepřeberného bohatství barev, které na člověka čekají uvnitř. Pět hvězd je žalostně málo; dám je všechny.