Barva kouzel

Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují, pokud na ně opravdu věříte, a samozřejmě dojdete až na okraj této podivné planety....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/452/uzasna-zemeplocha-barva-kouzel-JvN-452.jpg 4.31966

Úžasná Zeměplocha (1.)

The Colour of Magic (1983)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

marili
11. prosince

První kniha od Pratchetta a určitě ne poslední. Zeměplocha je úžasná. Barva kouzel je napínavá.

Torgal
24. listopadu

Môj prvý Pratchett a hoci sa chystám aj na ďalšie knihy, Barva kouzel ma príliš neohromila. Zábavných pasáží a potrhlo originálnych nápadov je samozrejme dosť, avšak príbeh ma veľmi nechytil. Kniha na mňa pôsobí dojmom voľne prepojených poviedok v ktorých podarená dvojica Mrakoplaš a Dvoukvítko zakopávajú o švihnuté postavičky a dostávajú sa do šialených situácii. Nemajú pritom žiadny cieľ a idú kam ich Osud zaveje. Uvidíme ako sa to vyvinie v ďalších knihách, zatiaľ je to za 6/10.

SteveV
21. listopadu

Zeměplochu mám velice rád, první seznámení s ní jsem měl právě díky Barvě kouzel cca před 15 roky. Shodou okolností jsem se teď konečně dostal k audioknize, kterou jsem dostal k Vánocům cca před dvěma roky. Snad to bude tedy začátek mé opětovné cesty Zeměplochou.
Jak mě kniha po té době zaujala?

Je na ni znát, že to ještě není ta Zeměplocha, na kterou se člověk postupem času zvykl. Aby ne - v roce 1983 Zeměplocha teprve vznikala a Zeměplošský styl psaní Terryho Pratchetta se teprve tříbil. Tato kniha je ryzí parodií (v tom nejlepším slova smyslu!) na hrdinské fantasy, zatímco postupem času se totiž Sir Pratchett dostal v knihách Zeměplochy spíše k parafrázi našeho světa.
Už v Zeměplošské prvotině je ale naprosto zjevné, že Terry má úžasné vyjadřovací schopnosti a fantazie autora nezná mezí. Těch nápadů, které do díla dokázal vměstnat, to je neuvěřitelné. Mě osobně nejvíc zaujala Zeměplošská řešení foťáku nebo hodinek. V první knize se také objeví dvě z mých nejoblíbenějších postav celé Zeměplochy - Smrť a Zavazadlo. (Je úžasné, kolika různými způsoby a jak neuvěřitelně zábavně lze popsat Zavazadlo neomylně se snažící se dostat za svým pánem!)
I ty momenty Deus ex machina, které v knize jsou, jsou cokoliv, jen ne očekávaným řešením situace.

Samostatnou kapitolou je překlad páně Kantůrka. Plně po právu se o něm Sir, dokud si pro něj L.P. 2015 nepřišel Smrť, vyjadřoval v superlativech. No a audiokniha panem Kantůrkem namluvená - to je lahoda. (Jen ten Smrť by nemusel znít tak moc jako ze sudu - bylo tomu hůře rozumět.)

Proč ne pět hvězdiček? Asi je to mou sečtělostí Pratchettova díla a jsem prostě zvyklý mít tam i tu parafrázi Zeměplocha - náš svět. Protože to v pozdějších dílech jde Terrymu náramně. Krom toho musím nějak rozlišit výbornou knihu od naprosto vynikající, no ne? :-)

IVANA0123
14. listopadu

Můj první Pratchett. Na začátku jsem se trochu ztrácela - ty názvy a jména... Ale musím uznat, že hlavní dvojice - naivní a věčně vším nadšený Dvoukvítek a sobecky ustrašený mrzout Mrakoplaš jsou kouzelní. A abych nezapomněla na třetí důležitou "postavu", tak Truhlu s nožičkama, tak věrnou a poskytující vše co je kdy potřeba, tak tu bych brala hned. Asi mě čekají další výpravy po Zeměploše.

Helmutek

Tak jsem se rozhod, že si všechny Pratchettovky přečtu hezky postupně, od začátku. Možná nakonec skončim u linií (Mrakoplašova, čarodějky, Elánius...), ale začátek u BK je jasnej. Barva kouzel byla první knížka, kterou jsem kdysi od Pratchetta čet, a tenkrát jsem z ní byl nadšenej - možná ale proto, že od tý doby jsem už několik dalších (podle mě lepších) pratchettovek přečet, mi napodruhý přišla přeci jenom slabší, než jsem čekal. Pořád je to dobrý intro do zeměplošskýho světa, neni ale lepším intrem než by byla téměř jakákoli jiná pratchettovka (minimálně začátky dějovejch sérií určitě). Takže kdo chce s Pratchettem začít, klidně timhle může, já bych ale doporučil třeba Stráže, stráže! (začátek line Hlídky) nebo Soudné sestry (linie čarodějek). Každopádně v Barvě kouzel je nejzajímavější snad ten kontrast cynickýho zbabělce a zkrachovalýho nýmanda Mrakoplaše a upřímně dobrosrdečnýho a naivního Dvoukvítka, kterej si všechny zvrácenosti Ankh-Morporku a okolí vykládá jako roztomilej folkór beztak převážně pořádanej místními vlídnými lidmi k pobavení turistů. K tomu máme Dvoukvítkovu kouzelnou stonohatou truhlu, která se pro páníčka rozkrájí (nebo když na to přijde, klidně rozkrájí někoho jinýho), namakanýho naolejovanýho hrdinu-kulturistu-primitiva barbara Hruna, ve vzduchu krystalizující koncentrovanou magii na samym okraji Zeměplochy a všeobecnou smůlu živenou znuděně zlomyslnym božstvem, a dohromady to dává příjemnou knížku popisující první část příběhu pokračující Lehkym fantastičnem. Je to pořád lepší, než na co by se zmoh téměř kdokoliv jinej (se mnou v čele), naštěstí ale Pratchett pozdějc napsal i lepší knížky.

Mayaku

Trvalo dlouho, než jsem se k zeměplošné prvotině dostala. Sice jsem před lety náhodně několik příběhů ze Zeměplochy četla, avšak i přesto, že se mi styl líbil, nepřiměly mě se do série nějak hlouběji položit. I tak jsem nechtěla Zeměplochu odepsat a řekla si, že napříště začnu pěkně správně od začátku, a tak po dlouhé době konečně došlo na Barvu kouzel a musím říci, že Mrakoplaš s Dvoukvítkem mě naprosto okouzlili. Humor chvílemi trochu připomíná Adamse a já se celou dobu výborně bavila. Další díly si určitě nenechám ujít.

Mates84

tak dlouho jsem se fakt nezasmala:-)jsem jedina komu Mrakoplas pripomina Rimmera?Kdo by ty kluky nemiloval:-)

venora

no, nebavila jsem se tak, jak jsem čekala, a místy jsem se trochu ztrácela. Ale jinak dobře absurdně vystavěný svět, ke kterému se určitě ještě vrátím

Thekingofdisco

Můj první Pratchett. Na jednu stranu jsem si opravdu zamiloval Zeměplochu, její šílené postavy a geniální humor. Na stranu druhou mě zkrátka nebavil příběh. Mrakoplaše jsem si později celkem oblíbil, což se nedá říct o Dvoukvítkovi... Avšak popisy dalších dílů mě zaujaly a na Zeměplochu se určitě znovu podívám.

frantisek8863

Samozřejmě počítám, že budu díky svému hodnocení zatracen fanoušky Zeměplochy. Původně jsem se těšil na tuto fantasy klasiku s vysokým oceněním a velmi kladnými referencemi okolo mě. Ač mám blízko k fantasy a sci-fi byl jsem nesmyslným a chaotickým dějem a podivným humorem zděšen a do konce jsem se nutil pouze puzen zvědavostí jestli to bude takhle slabé až do konce. Občas se nudné, nebo podivné děje rozjedou a jsem rád, že jsem se nenechal zastrašit. Zde se takové prozření nekonalo.Ne ne, tohle jednoznačně není šálek humoru pro mě a jsem přesvědčen, že se k tomuto autorovi již nikdy nevrátím a budu se mu vyhýbat obloukem. Ovšem netvrdím, že když já nechápu a nestačím na tuto knihu a autora tak, že tyto knihy nepotěší a nerozesmějí někoho jiného. Každý ať si najde svou vlastní cestu, tedy četbu já se vydám jinou cestou...

Mergirus

Naprosto krásná kniha plná fantazie a humoru. Jen se trochu potýkám s potýkám s popisy, ale to bude nejspíš můj osobní problém :) A pak ještě bych něco vytkla, ale ne autorovi: správně zapisovat uvozovky.

V.lee

No tak s tohoto titulu jsem se málem pok.... :-D prostě úplně skvělý úvod do Zeměplošských titulů ...

Faila

Kdysi jsem zkoušela číst Otce prasátek a lezlo mi to nesnesitelně na nervy. Od té doby jsem s Pratchettem nechtěla mít nic společného, ale jsem ráda, že jsem nakonec změnila názor. A možná není od věci začít prvním dílem... Barva kouzel mě rozhodně nadchla! Dokonalé popisy, dokonalé postavy, dokonalý humor! A děj jako takový taky není vůbec k zahození. Zatím jsem ráda, že jsem dala Zeměploše druhou šanci a jsem zvědavá na další díly.

Mistr119

Baví mě fantasy, ale když si z ní někdo ještě dovede udělat srandu, tak je to super!! :)) Vždycky jsem se těšil, kdy se na scéně zase objeví Smrť, protože Jeho černý humor je nesmrtelný! :))

Cattleya

Keď mi sestra opisovala túto knihu, nechcelo sa mi do nej pustiť ale pre jej naliehanie som to skúsila. A neľutujem. Pri čítaní som sa veľa nasmiala, čo som nečakala. Z niektorých pasáží som však bola trošku zmätená a niektoré zase ma až toľko nebavili. Ale ako celok to hodnotím veľmi pozitívne.

SedllY

Jako úvod celkem povedené dílo. Některé části mě velmi bavily, avšak často tempo knihy narušovaly chaotické popisy, kde jsem se ztrácel..
3,5/5 *
Škoda, T.Pratchett asi nesedne každému.

Juryk

Ze začátku (přiznávám, delšího začátku) se mi do Zeměplochy vůbec nechtělo. Byl jsem zvyklý na určité styly knih a jejich napětí, takže jsem i přes mnoha doporučení Pratchetta míjel obloukem. V poslední době jsem si ale s myšlenkou Zeměplochy pohrával, a když jsem v knihkupectví spatřil dotisk Barvy kouzel, polevil jsem.
Knihu bylo obtížné odložit, jelikož představivost zapracovala naplno a užíval jsem si putování zbabělce Mrakoplaše, chodící truhly a Dvoukvítka, který žil v plné nevědomosti nad nástrahami daných situací. Jelikož jsem ale milovníkem Lovecrafta a Kinga, humor v Zeměploše mi nejednou způsobil doslova hlasitý smích :) Určitě se pustím do dalších knih, až s překvapivou nedočkavostí.

kní

První zeměplošská - tak tou jsem začla, když jsem v sobě zlomila přitroublý protiprečetovský vzdor. Jako nyní již znalec celé této série mohu zasvěceně podotknout, že to byla chvílema nesmírtně zábavná jízda, ale občas jsem se i trošku zasekla a musela se prokousávat. Pan Autor se ale teprve učil řemeslo a především mám dojem, že sám sebe zasypával gejzíry vtipů a nápadů, které se mu nezadržitelně líhly v hlavě a on se jen snažil "zůstat na nohou" a trochu to stádo ukočírovat... Kdo přečetl jen toto a na základě svého dojmu se rozhodl ukončit koketování s Pratchettem, dělá hroznou chybu. Je třeba vytrvat, pravím, odměna bude královská!

Sammy

Jsem anglista, tak jsem se zařekla, že aspoň jednoho Pratchetta přečtu, protože se mi líbí styl jeho kámoše Neila Gaimana, a také jsem viděla několik filmů podle jeho děl, které se mi líbily, včetně tohoto. Kraťoučkou knížečku jsem četla půl roku a prostě mě to nebavilo. Ano, pár dobrých vtípků tam bylo, vybavují se mi hlavně hříčky typu: "!" řekl xy. Ale jako celek mě to nudilo.

PawlušQa

Po knize jsem sáhla na mnohá doporučení, ale také proto, že jsem byla na autora zvědavá. Pravdou je, že někdy před 8-9 lety jsem ji četla, ale skončila jsem asi na 100 straně že mě nebaví, přitom jsem fantasy měla moc ráda. Nyní jsem knihu viděla v jiném světle a moc se mi líbila. Sice jsem se v ní ztrácela a byla jsem zmatená někdy, ale postupem času jsem si na styl, jakým autor píše zvykla. Byla bezva a konec byl pro mě velmi nečekaný, i když ke konci se to dalo očekávat ale... jedinou výtkou je, ale to není autorova chyba, že v knize se objevují uvozovky tam, kde nemají. Na začátku oznamovacích vět, které nikdo neříká, nikde nekončí, nebo není přímá řeč ukončena, což mě ze začátku hodně mátlo, ovšem pak jsem si také zvykla. Myslím, že super kniha a pokračuji teď knihou následující. Jsem zvědavá na další, protože tohle určitě nebyla poslední kniha, která se objeví v mé knihovničce.

Lenna75

Úchvatná Zeměplocha. Velice jsem si oblíbila zdejší vyprávění, nechci ovšem prozrazovat body příběhu. Budete se možná smát jako já nebo alespoň žasnout a objevovat svět Zeměplochy a její postavy - myslím, že tuhle knihu (sérii) si dovede oblíbit leckdo, už jen proto, jak nápaditě kombinuje svět fantazie s reálným světem. :) DOPORUČUJI!

boxas

Originální, chytré a vtipné. Není co dodat.
Jen je škoda, že Terry Pratchett už další dobrodružství svých postav a postaviček na Zeměploše nepřidá.

Requiescat

První kniha kterou jsem od autora četla, ze začátku jsem byla zmatená a nevyznala jsem se v ději, ale jakmile jsem se začetla, naprosto mě to pohltilo, pořád jsem čekala co se přihodí a poté jak se z toho dostanou. Hodně jsem se nasmála. Opravdu skvělá četba :)

Beltrix

Tím, že je Pratchett tak známý autor, přichází i jistá očekávání. I já jsem očekávala humornou fantasy knihu, u které se zasměji. Místo toho jsem dostala opravdu skvělou karikaturu našeho současného světa, která je lehce zahalena do fantasy hávu, a u které jsem se v některých částech smála, u jiných přemýšlela, jak dokonale to či ono přirovnání sedí. Dvoukvítek mě místy rozčiloval (což byl možná záměr), v Mrakoplaši jsem se poznávala a Smrtě se Zavazadlem prostě nelze nemít rád.

katallinka

Tuto knihu jsem se snažila číst už asi počtvrté, ale bohužel pořád Pratchettovi nemůžu přijít na chuť. Opravdu jsem se snažila, ale u knihy se nesměji a ani nemám pocit, že se jedná o fantasy knihu.

angloumene

Barva kouzel pro mne bohužel byla zklámáním. Je to moje první kniha od tohoto světoznámého fantasy humoristy a moje očekávání byla obrovská. Nakonec mě ale zklamala extrémně ufňukaná postava Mrakoplaše a nepříliš logický příběh, kdy se hlavní hrdinové dostávají do stále větších nesnází ze kterých jim napomáhají čím dál tím méně pravděpodné náhody.
No ale přece jen se jedná o Pratchettovo první dílo. Dám mu určitě ještě šanci a třeba se dočkám něčeho psaného trošku lehčí rukou.

pidalka777

Toto byla první kniha co jsem od Pratchetta četla. A upřímně nevím jestli ještě někdy budu něco od něho číst. Celá knížka se mi zdála strašně přeplácaná. Jedna věc se mi strašně líbila a to to zavazadlo a "foťák" Dvoukvítka. No uvidíme....

groula

Kdysi sem začal číst zeměplochu a strašně mě to chytlo. Zejména "Sekáč" mi přišel fakt boží. Teď, v kontextu čtenářské výzvy, si znovu čtu první díl a nějak se do toho nemůžu dostat...
že by mě to věkem přestalo bavit....
sakra....

MartinaSladkova

No a touhle knihou začala má láska k Pratchettovi.
5 hvězdiček.

annemonne

je to krásnej svět, úplnej únos z reality