Uvoľnení

Uvoľnení https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/298040/bmid_uvolneni-io0-298040.jpg 4 1952 519

Unwind Dystology série

Amerika v budúcnosti sa spamätáva z následkov vojny medzi dvoma stranami znepriatelenými pre rozdielne názory na ochranu života. Jej výsledkom je uzákonenie „uvoľnenia“, podľa ktorého deti medzi trinástym a osemnástym rokom možno poskytnúť na odobratie a následnú transplantáciu orgánov. Súhlas dávajú rodičia z rozličných dôvodov: dieťa je problematické, sirota v štátnom ústave, rozvedení manželia sa nevedia dohodnúť na výchove... Náboženskí fanatici poskytujú svojho desiateho potomka ako obeť Bohu, desiatok. Niektorí „uvoľnení“ sa mlčky podriadia, iní sa nechcú len tak vzdať. Na ceste za prežitím sa náhodou stretnú traja mladí ľudia: búrlivák Connor, sirota Risa a spočiatku poddajný ľudský desiatok Lev. Ak sa im podarí dožiť osemnástky, nikto im neublíži, ibaže v pomätenom svete, ktorý si brúsi zuby na každý kúsok ich tela od rúk až po srdce, sa osemnáste narodeniny zdajú nekonečne vzdialené.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Unwind , 2007

Sapy
24.03.2016 5 z 5

Velké překvapení. Samotný námět je trochu přitažený za vlasy, ale když přivřu oči nad touhle nereálností, tak mě Bez šance neskutečně bavilo. Postavy byly reálné, žádní nadprůměrně inteligentní, talentovaní a fyzicky zdatní superhrdinové - což je vedle ostatních dystopií velice osvěžující a příjemná změna. Všechno funguje jak dobře promazaný stroj a nechybí ani hlubší myšlenka, ze které člověka mrazí v zádech. Já jsem spokojená!

Didi15
24.03.2016 3 z 5

Četlo se celkem fajn,myšlenka zajímavá. Ale připadalo mi to jako mix Hunger games a Labyrintu,takže dávám pouze tři hvězdy.

bosorka
21.03.2016 5 z 5

Tahle kniha mě nejprve zaujala obálkou, obcházela jsem ji v knihkupectví a pořád mě lákala. Nejprve jsem si tedy zjistila, o čem je a jestli vůbec má smysl do ní investovat a nakonec to udělala. A popravdě nelitovala. V rámci žánru se jedná o hodně slušnou knihu, extra pak zajímavou svým námětem. Čte se velice rychle, ale rozhodně se na ni rychle nezapomene, protože téma je až filozofické a nutí hodně přemýšlet. Točí se kolem práva na život - kdy nenarozené dítě na život má na něj nezpochybnitelné právo, rodič ho musí přivést na svět i za cenu toho, že dítě nebude chtěné, může ho pak třeba odložit u kterýchkoli dveří a nový "majitel" ho musí přijmout a vychovávat. Ale jen do jeho 13 let, protože 5 let v životě dítěte není hájeno a právo žít v této době de facto ztrácí, do 18 let ho můžou rodiče, ti právoplatní i adoptivní, případně sirotčinec nechat rozpojit. I když rozpojení podle pravidel této společnosti není smrt. Rozpojený technicky žije dál, i když v mnoha různých tělech. Téma až mrazivé. Jak moc zasahuje nová část do života toho, který rozpojený díl přijme? Lze se s rozpojením smířit? Knížka Bez šance je napínavá a sžíravá, hlavní hrdinové rozhodně nejsou černobílí, ani zcela předvídatelní. V rámci "odpočinkové" litaratury pro mě rozhodně překvapení. Ale přitom se o ní vlastně nedá říct, že je odpočinková, ač se čte jedna báseň.

TheSarcasm
14.03.2016 4 z 5

No, námět je poněkud přitažený za vlasy, stejně jako místy i děj, ale nečte se to špatně. Přirovnal bych to k Labyrintu - Útěk. V poslední době se s podobnými teenagerskými sci-fi roztrhl pytel. Toto je takový průměr. Není to žádný zázrak, ale přečíst se to dá.

MartinSt
14.03.2016 3 z 5

Mrzí mě, že musím jako první přijít s negativním komentářem. Ne že by kniha pro mě byla vyloženě špatná, jen jsem čekal něco úplně jiného.

Líbilo se mi téma, které je skutečně děsivé a myšlenky v knize ještě děsivější. Hlavní postavy také měli cosi do sebe. Bohužel z celé knížky se mi doopravdy líbila pouze kapitola Rozpojení, ta byla jak děsivá, tak napínavá. Ostatní scény a myšlenky byly na můj vkus hrozně uspěchané, vše se vždycky vyřešilo dřív, než to vůbec stačilo nějaké napětí stihnout. A co mi doopravdy nesedělo, bylo chování někdy 13tiletých dětí, které bylo až moc dospělé.

Celkově se kniha četla dobře (a že se najdou i knihy, u kterých jsem byl natolik zklamaný, že jsem je prostě nedočetl) pro mě je však nápad hodně nevyužitý a čekal bych mnohem více napětí a rozebrání společnosti. Někdo řekl, že tato kniha je mnohem lepší než Budoucnost od D. Glukhowskyho. Já jsem přesně opačného názoru. Nezlobte se za můj názor ale bohužel u mě maximálně 3/5.

Michaela01
13.03.2016 5 z 5

Perfektní kniha!Děj je opravdu promyšlený a velice napínavý.U četby jsem se vůbec nenudila.Dávám plný počet hvězd,tato kniha si je podle mě jednoznačně zaslouží.Rozhodně doporučuji! :-)

woodentoaster
13.03.2016 5 z 5

Tak nevím...

Styblice
06.03.2016 5 z 5

Velice zajímavé téma k zamyšlení psané z pohledu hlavních a vedlejších postav. Za mě jednoznačně plný počet hvězd a budu se těšit na pokračování..

Clare98CZ
06.03.2016 5 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila už několik dní dopředu a musím říct, že oprávněně. Čtení této knihy stálo za to. Je tam několik stran, kterých mám vyznačených a vždy mi u nich vyhrknou slzy do očí. Nápad, kde jsou děti rozpojovány se jen tak nevidí a ačkoliv to vypadá, že jsou potrestáni děti, většinou vždy jsou to především rodiče, kteří jsou lehkomyslní.
Velké plus dávám tomu, že příběh je vyprávěn z pohledu 3 hlavních hrdinů + pohledy kolemjdoucích, davu, jiné postavy... jinde mě to moc nenadchne, ale u téhle bych si to nemohla představit bez toho.
Já dávám této knize plný počet hvězdiček a trpělivě čekám na další díl.

aslavey
01.03.2016 4 z 5

Přemýšlet nad daným tématem by se dalo. Ba přímo mělo. Autor se v podstatě zásadně nevyjádří, nechá postavy spekulovat a tím i čtenáře donutí si udělat vlastní názor. To knize připisuju k dobru. V rámci young adult žánru super. Čtivé, chytré, napínavé. Avšak pořád se nemůžu ubránit pocitu, že mi něco chybí. Ten očekávaný WOWefekt. Nicméně za přečtení stojí. A za to zamyšlení taky. A přidaná hodnota skutečných článků a souvislostí mezi kapitolama je taky velké plus.

BFJ
29.02.2016 5 z 5

Zábavně, napínavé, dobře a rychle se čte. Rozhodně doporučuji zkusit.

teli9845
23.02.2016 5 z 5

Kniha ze sekce oddechových knih s velkým potenciálem. Jednoduchá na čtení, jasná příběhová linie, zajímavé postavy. V rámci kategorie plně splnila má očekávání a budu se těšit na další díly a doufat ve filmové zpracování. Pokud milujete trilogii Labyrint (Spáleniště, atd...) tak je to přesně kniha pro vás:)

kneslova
22.02.2016 5 z 5

Zas po nějaké době kniha, která je napsaná tak, že od začátku do konce nemáte chuť přerušit čtení. A nad jejím obsahem se tají dech. Je to příběh nad kterým musím uvažovat, i když mám knihu dočtenou a je to silné téma k přemýšlení... vyzdvihla bych několik momentů, které mě hodně dostaly, ale prozrazovala bych děj, tedy jen doporučuji k přečtení

nemer
19.02.2016

Navzdory zajímavému námětu pro mne stylisticky neuspokojivé. V rámci teen žánru akceptovatelné.

Princezna22
18.02.2016 5 z 5

Kniha se mi strašně líbila..přečetla jsem ji během chviličky...musím říct klobouk dolů,fakt povedený kousek

Adris
18.02.2016 4 z 5

Knihu jsem četla ještě před vydáním a překvapila mě svým námětem. Příběh je jednoduše a čtivě napsán, zažijeme akci, lásku, boj, tajemství...No ale proste bomba - rozrezat decko na kousky pro pozdejsi transplantaci jinych lidi, jen proto, ze neni takove, jake si jej rodice vysnili?
Recenze na mém blogu:)

Babouš
18.02.2016 5 z 5

Taková ta kniha, která by byla zakázaná, pokud by u nás vládla totalita. Je totiž o vzpouře proti zavedeným autoritám, nese vznešenou myšlenku svobody a práva na život. A tyhle velké příběhy je důležité číst. Shusterman není tak šikovný vypravěč jako třeba James Dashner v Labyrintu, ale jeho námět je nepopsatelně silnější. Bez šance není další z řady průměrných young adult dystopií, je to kniha s myšlenkou a názorem.

Mikik
18.02.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila. Více v mojí recenzi:-) http://eshop.knihydobrovsky.cz/clanky-recenze-knihy-bez-sance.html

ludek7857
18.02.2016

Nečetl jsem, ale tak neuvěřitelně přesně obšelhnutý nápad z povídky P.K.Dicka je opravdu odvážný přístup. Jsem zvědav, zda autor dokáže vyšplhat velmistrovi sci-fi alespoň po kotníky (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Pre-persons)