Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481302/bmid_utrpeni-mladeho-werthera-osW-481302.jpg 4 2224 324

Kombinací románu v dopisech a deníku vzniklo geniální dílo, v němž ústřední postava, mladý malíř Werther, líčí svůj vlastní vnitřní svět. Na počátku opěvuje krásu přátelství, hloubá nad významem vzdělání, ale nečekané vzplanutí lásky k Lottě ho postupně mění. Nejprve můžeme pozorovat hluboký a vášnivý cit, ale ten se bohužel postupem času mění v zoufalství. Jeho láska totiž není opětována a Werther tudíž propadá černým myšlenkám, které ho dovedou až jedinému možnému východisku – smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , 1400

Die Leiden des jungen Werther , 1774

bambina
15.11.2010

Kniha mě pohltila, bytostně si libuju v knihách s pesimistickými náladami a tragickými konci.
Proč ale po vydání ta vlna sebevražd? Snad nějaká hromadná deziluze?

horkosladka
30.11.-0001 5 z 5

Začátek knihy mě nijak zvlášť nezaujal, ale od poloviny jsem pocity Werthera prožívala velmi intenzivně, protože sama mám teď takové "divné" období - taky se vyrovnávám s rozpadlým vztahem a přišla jsem o všechny iluze. Kdo říká, že Werther je slaboch, tak neví, o čem mluví a není schopen se do někoho vcítit. Takových mladých lidí je i v dnešní době dost, co nezvládají své emoce, nejsou schopni zpracovat vnější svět a jsou tak zoufalí, že už nemohou unést tíhu života. Není každý silný. Žijeme všichni na jedné planetě, chytří a hlupáci, boháči a chudí - jsou mezi námi rozdíly, to ano, ale je třeba si být vědom toho, že jsme na svět přišli všichni s holým zadkem - čistí a nevinní. To, co z nás zkušenost a okolí udělalo, je druhořadé. Všichni jednou musíme zemřít. Někdo odchází dobrovolně, protože už necítí sílu k životu. Utrpení mladého Werthera zasáhne každého, kdo se někdy cítil zoufale sám nebo kdo prožil neopětovanou lásku. Cynici ať si přečtou raději něco jiného...

Ethaniel
30.11.-0001 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Je tak úžasně emocionální, přečetla jsem ji jedním dechem a naprosto jsem s Wertherem soucítila. A ti, co si myslí, že Werther je člověk okázalý, co na sebe snaží strhnout pozornost, to vůbec nepochopili.
důkaz: ,,A toto srdce je nyní mrtvo, už neprýští z něho pražádné nadšení, mé oči jsou suché a mé smysly, jež nejsou už sužovány osvěžujícími slzami, svrašťují mi úzkostlivě čelo. Trpím nesmírně, neboť jsem pozbyl, co bylo jedinou slastí mého života, pozbyl jsem svaté, oživující síly, jíž jsem vytvářel světy kolem sebe. Ta je tatam!'' - úžasné :)
Je to deník jedné obrovské nenaplněné lásky, člověka, jež nemohl už jít dál, když věděl, že jeho tužby nebudou nikdy vyplněny.
Jen je škoda, že skoncoval se svým životem, když jeho milá ho podle mě stejně nechtěla (nebo v knize to nikde vyjádřeno není, dokonce si přeje, aby je už nenavštěvoval).
Rozhodně to není kniha pro slabé povahy se sklonem k sebevraždě, ale vy ostatní si ji přečtěte :)

Teenka
30.11.-0001

Utrpení mladého Werthera je pro me pouze příběhem těžce labilní a neschopné osobnosti čelit jakýmkoliv překážkám. Poměrně věrně mi Werther připomína dnešní emo děti, kteří jsou přesvědčeni,že celý svět stojí proti nim.