Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481302/bmid_utrpeni-mladeho-werthera-osW-481302.jpg 4 2225 324

Kombinací románu v dopisech a deníku vzniklo geniální dílo, v němž ústřední postava, mladý malíř Werther, líčí svůj vlastní vnitřní svět. Na počátku opěvuje krásu přátelství, hloubá nad významem vzdělání, ale nečekané vzplanutí lásky k Lottě ho postupně mění. Nejprve můžeme pozorovat hluboký a vášnivý cit, ale ten se bohužel postupem času mění v zoufalství. Jeho láska totiž není opětována a Werther tudíž propadá černým myšlenkám, které ho dovedou až jedinému možnému východisku – smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , 1400

Die Leiden des jungen Werther , 1774

denyjanostik
25.06.2016 4 z 5

Knihu jsem začala číst, prootže nám ve škole říkali o tom, jakou vlnu sebevražd způsobila. Nechápu. Knížka je to skvělá. Občas se človek musí zamyslet, ale je čtivá a prostě skvělá. Nicméně, nijak obzvlášť depresivní mi nepřišla.

DennieForbes
25.05.2016 5 z 5

"Marně po ní vztahuji ruce, zrána, když se probírám z mrákot těžkých snů, marně ji v noci hledám na lůžku, když blažený nevinný sen mě oklamal, jako by seděla vedle mne na louce, jako bych její ruku choval v své a pokrýval ji tisícerými polibky. Ach, když pak ještě zpola v závrati spánku po ní tápám a tím se proberu... Proud slz vyráží z mého stísněného srdce a pláču bez útěchy, vstříc černočerné budoucnosti." ♥

Cattaclysm
25.05.2016 5 z 5

Nádherná kniha plná citů - od nejvyššího štěstí a uvědomění až po tragické zoufalství. Mrzí mě, že v dnešní době spousta lidí tu hloubku nechápe nebo nechce chápat. Není to jen o lásce, ale i o životní filozofii a přístupu k životu.
"Je mi svatá. Všechna žádost tichne v její přítomnosti."
"Chci užívat přítomné chvíli a minulost budiž minulostí. Bylo by méně bolesti mezi lidmi, kdyby nevynakládali tolik obrazotvornosti na to, aby si zpřítomňovali minulé utrpení, místo aby klidně snášeli lhostejnou přítomnost."
"Jsem tak šťasten příteli, tak pohroužen do pocitu klidného bytí."

ThrisaManx
22.05.2016 4 z 5

Přečteno podruhé a musím říct, že s touto knihou se nebojím jít k maturitě :) Krásná obsahově a ne složitá na rozbor.

Etule
08.04.2016

Možná jsem divná, ale nedokážu pochopit, jak mohla kniha vyvolat tolik sebevražd. Když budu opravdu upřímná, tak kniha mě vyloženě začala bavit až ve chvíli, kdy už "nemluví" hlavní hrdina, ale autor. Kde vlastně popisuje, co se událo ve chvíli kdy se Werther skutečně rozhodl sebevraždu spáchat. Asi jsem sadista.
Knihu nebudu hodnotit hvězdičkami, protože upřímně nevím kolik bych měla dát. Je pravda, že místy byl hrdina až příliš ukňouraný. Nicméně ani Lotta nebyla tak docela nevinná, ačkoliv ji tak prezentovali.
Možná to bylo způsobeno tím, že jsem knihu četla o přestávkách v práci, ale nebyla jsem si v podstatě schopná zapamatovat nic z toho, co v dopisech Werther psal. Bohužel to ve mě nezanechalo absolutně žádnou citovou stopu a to jsem tomu docela i věřila, protože i já mám za sebou poměrně těžké období, co se vztahů týče. Přesto jsem se do hrdiny nedokázala nijak vžít, ačkoliv sama bych se někdy ráda rozběhla za tím, za kým mě srdce táhne už několik let.
Škoda.

Dax
03.04.2016 4 z 5

No...vzhledem k tomu, že se po uveřejnění knihy strhla vlna sebevražd, napsaná byla zřejmě dobře...

ThrisaManx
02.04.2016 4 z 5

Brilantně a krásně napsaná kniha o nenaplněné lásce a emocích. Ačkoli jsem s hlavním hrdinou v mnohém nesouhlasila, přesto se mi kniha líbila a našla jsem tam zajímavé myšlenky.
Kniha vás obohatí. Prostě musí. Je jedno, jestli se vším souhlasíte, nebo veškeré myšlenky zavrhnete. Přesto vám něco důležitého předá, i když si to třeba ani neuvědomíte.

ada8978
14.03.2016

Kdyby nám naše češtinářka necpala furt samé přeslazené romány ,možná by se mi to i líbilo. Některé části mně dost pobavily a jsem ráda,že už to nemusím číst.Doporučuji pouze lidem,kteří jsou stejní jak on :D

Leemon
13.03.2016 3 z 5

Navzdory mým očekáváním mě kniha docela bavila. Nebyla napsána příliš zdlouhově a popisně, jak jsem se obávala.

Pes Filipes
06.02.2016 4 z 5

Ze začátku se to četlo samo. Prostředek byl takový nudnější. Ale posledních několik odstavců mě zamrazilo. Ten pocit, jsem měl ještě několik minut poté.
Navíc v knize bylo několik vět na zamyšlení. Takže perfektní doporučuju.

angloumene
29.01.2016 3 z 5

Popravdě jsem od Utrpení mladého Werhera čekala něco víc. Tak tohle má být ta kniha, která po svém vydání vyvolala vlnu sebevražd? No dobře, časy se asi mění. Na mě tohle dílko působilo spíš jako zajímavá, čtivá knížečka, která vypráví o rozbouřeném stavu mysli jednoho mladíka, který naletěl na snad až příliš podbízivé chování dívky ze sousedství.

sarahmoon
22.01.2016 3 z 5

Smutně zajímavá kniha, plná velké lásky a neopětovaných citů. Velmi hluboký pohled do duše a srdce Werthera.

Hodža
18.01.2016 5 z 5

Četl jsem ji, osudově zamilován do své první lásky, ve 13 letech...skryt v lese u hájovny, kde ona žila, abych byl při tom blízko ní...Proto mám tuhle knihu zarytou hluboko...

thejanula
02.01.2016 4 z 5

Kniha mě velmi bavila, četla jsem ji skoro jedním dechem. :)

Natyna3
06.12.2015 4 z 5

Další kniha do povinné četby. Doporučila bych ji všem, protože je tenká a co je hlavní, neměla jsem problém zažít se do děje a vše jsem dobře chápala. V knize se mi líbilo mnoho zajímavých hlubokých myšlenek.

Kiwisska
04.12.2015 2 z 5

Přečetla jsem ji, nenadchla mě, nepochopila jsem pohnutky hlavního hrdiny, občas mi to přišlo až k smíchu.

Amserbyr
13.08.2015 5 z 5

Jednoduše, krásná kniha. Občas mě lehce rozčilovalo jednání Werthera (jakožto uňukánka), ale ruku na srdce, též jsem taková bývala a kdo kdy nebyl. Láska byla, je a bude aktuálním tématem a zpracování v dopisech tomu dodalo šťávu. Naprosto splnila očekávání ( i když mě mírně znervózňuje fakt, že to byla i Hitlerova oblíbená kniha :D).

Tessie15
05.08.2015 4 z 5

Jakmile jsem ji dočetla, pochopila jsem proč se s postavou Werthera tolik lidí ztotožnilo a rozhodlo se ho následovat. Nenaplněná láska, přemýšlení o smyslu života, tragický osud. Ačkoliv byla kniha vydána v roce 1774, je to stále aktuální téma a určitě ještě dlouho bude.

lucinka5264
07.07.2015 4 z 5

Na můj vkus chvilkama moc zdlouhavá ale proč ne ? Čte se poměrně hezky a děj jí nechybí jen bych jí nedoporučovala citlivým osobám je známo že mnoho " pubertáků " se díky této knize zabilo a Goethe byl za to dokonce stíhán tak prosím ať se historie neopakuje.

YouthDecay
02.07.2015 5 z 5

Goethe nachádza v slovách krásu, aká sa obvykle vyskytuje len v najlepšej poézii a ešte omnoho zriedkavejšie v próze, mnohé pasáže som si musel prečítať viackrát, pretože každé slovo srší emóciami, príbeh je podaný nádherne, ale je to horký druh krásy, ktorá je odsúdená na zánik.
Werther ja fascinujúci protagonista, síce s ním v mnohých veciach nesúhlasím, ale to sa nedá brať ako negatívum, vďaka subjektivizácii rozprávania, autor sa nesnaží o objektívnu výpoveď ako sa veci stali a ako by sa na tie udalosti mali ľudia dívať, ale všetko nám ukazuje prostredníctvom subjektívneho pohľadu a zápiskov Werthera, ktorého konania a akcie je fascinujúce sledovať, ale je treba rozlišovať medzi tým, čo si myslí postava a medzi tým, čo autor považuje za správne, pretože Goethe využíva Werthera ako reflexiu a komentár určitého typu mladých ľudí, rozhodne nehovorí že samovražda je správna, predstavuje ho ako človeka ktorý príliš lpie na minulosti a nie je schopný sa cez ňu preniesť, ostáva zaslepený a prehliada všetky krásy a potešenie, ktoré by mu život ešte mohol priniesť ak by sa dokázal odpútať od Lotte - nádherne napísanej postavy, možno práve preto, že sa na ňu dívame Wertherovou optikou, ktorý si ju idealizuje a vidí v nej len to najlepšie, ale Lotte beriem ako akúsi symboliku Wertherovej viery v dobro a krásu vo svete, a aj preto keď ju stráca, prestáva vidieť krásu v prírode, v ľudoch a vo svete okolo seba, ktorú predtým bral ako samozrejmosť. Moderný čitateľ by v tom mohol nájsť aj podobenstvo o závislosti - na začiatku prežíva Werther najlepšie momenty svojho života, je z Lotte nadšený, prežíva niečo čo ešte nikdy nezažil, istú eufóriu, no okamžite ako s Lotte-Drogou stráca kontakt je prázdny, všetky krásy života ktoré bol predtým schopný vnímať sa vytrácajú a ostáva mu len stále väčšie a väčšie trápenie, na svet je schopný hľadieť už len čierne a pesimisticky, nedokáže premýšľať a sústrediť sa na nič iné ako na Lotte, ktorej absencia ho ubíja, aby ju napokon po prvý krát pobozkal, predávkoval sa a umrel.