Utrpení mladého Werthera

Utrpení mladého Werthera https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481302/bmid_utrpeni-mladeho-werthera-osW-481302.jpg 4 2227 2227

Kombinací románu v dopisech a deníku vzniklo geniální dílo, v němž ústřední postava, mladý malíř Werther, líčí svůj vlastní vnitřní svět. Na počátku opěvuje krásu přátelství, hloubá nad významem vzdělání, ale nečekané vzplanutí lásky k Lottě ho postupně mění. Nejprve můžeme pozorovat hluboký a vášnivý cit, ale ten se bohužel postupem času mění v zoufalství. Jeho láska totiž není opětována a Werther tudíž propadá černým myšlenkám, které ho dovedou až jedinému možnému východisku – smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , 1400

Die Leiden des jungen Werther , 1774

dusty
21.07.2012 4 z 5

Poprvé jsem to četl, když mi bylo 15 a byl jsem unešen. Dneska už se mi to čte velmi těžko. Asi musí mít člověk ten správně rozháraný stav duše. :)

Darkleynon
12.04.2012 5 z 5

Na knihu jsem narazila úplnou náhodou, původně jsem ji ani nezamýšlela číst, příběh Werthera jsem znala ze školy. Nicméně Wether je pro mě románová postava, na kterou jentak nezapomenu. Jeho um prožívat pocity tak niterně mu opravdu závidím. Na konci knihy už jsem s ním příliš nesouhlasila, ale i tak ve mně příběh zanechal úžasný dojem.
Setkala jsem se s různými názory na knihu, většinou však byly negativní, což opravdu nechápu. Asi se prostě lidé rozdělují na ty, co Werthera nesnáší a ty, kteří si ho zamilovali :-)

Lamička
28.01.2012 1 z 5

Pro mě tato knížka byla opravdovým utrpením. Prokousala jsem se jí v rámci povinné četby, ale už nikdy více!

Vera Silent
19.01.2012 3 z 5

Tedy vyrok, ze Goethe sve Utrpeni Werthera "vyblil na papir" je uzasne a prekvapive vystihuje situaci. V dnesni dobe pusobi Werther neskutecne vyblite, ale dnes uz se take malokdo vzije do situace bohateho znudeneho mladika, ktery v zivote proste nic delat nemusi jen si kreslit obrazky. Ano, Goethova schopnost popsat v rozkosi prirodu do posledniho cervicka na zemi je neopakovatelna. Werther je ukazkou mladeho floutka, kteremu by prospelo dostat parkrat pres tlamu, aby se naucil chovat racionalne a bral zivot takovy jaky je. Jenze Werther je umelec, melancholik a krehka duse a takova vetsinou dlouho nepreziva. Asi maloktery clovek by si dobrovolne vybral, ze bude v zivote trpet - je to trochu proti pudu sebezachovy - ale presne tohle udelal Werther, ktery si zivota samotneho evidentne zase tak nevazil a nadevse povysoval lasku, ten uzasny vsemocny cit (co na tom, ze na zacatku byl zakoukany do jine ). Prave tyto preference vyjadrene emotivnim zpusobem vedly mnoho mladych lidi ve Wertherove dobe k pachani sebevrazd az Werther v dalsich vydanich sve knihy nechal na prvni stranky napsat poznamku "nenasleduj me". Goethe se pry citil provinile, protoze slava knihy mela tak neblahy dopad. Wertherovy pocity rozhodne nejsou nemozne, ale sam Werther je neschopen jakehokoli pragmatickeho ci realistickeho uvazovani. To vede nevyhnutelne k drastickemu konci (vcetne drasticky realistickych popisu).

zipporah
26.12.2011 4 z 5

Keby som nečítala ruské knihy, tak by som z tejto knihy bola hotová. Je to taký skrátený výcuc nespokojných hrdinov svetového romantizmu. Nespokojnosť vychádza zo spoločnosti, ktorú začína pomaličky ovládať technika a vyrastajú prvé generácie nihilistov, buričov, ale ešte stále existujú aj nenapraviteľní rojkovia a ľudia s veľkým Č (Gončarove postavy). Hrdinovia romantizmu sú poslední, ktorí boli ešte schopní vyzývať a umierať v súbojoch, s čím sa už nestotožňujem, lebo kvôli tejto prkotine zahynuli dvaja vynikajúci spisovatelia, akými boli Puškin a Lermontov.

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Setkání s Wertherem pro mě bylo osudové...

Vat
02.12.2011 3 z 5

Pokud si od přečtení téhle knihy slibujete nalezení potlačovaných individuálních potřeb společenskými normami, bezpochyby budete spokojeni. Pokud ovšem ''důraz na hloubku prožíveného citu'' znamená, že se v textu v intervalu 2 stránek opakují básnické výrazy typu: Rozervané srdce, apod., tak to bůh ochraňuj všechny ty, kteří by si tak eventuelně mohli udělat špatný obrázek o lidských citech. Tyhle přehnané žvásty, které mi připadaly spíše komické,než tragické, podle mne knize snad spíše škodí, ani ne tak samotnou vlastní existencí, jak spíše tou nesnesitelnou kadencí v jaké jsou na čtenáře chrleny. Ostatním to třeba nevadí, některým se to možná i líbilo, ale mně to vskutku z Werthera příliš velký literární zážitek nepřineslo. Přijde mi, že to tak nějak kazí ten pocit opravdovosti, který by jinak mohl navodit i docela silný zážitek.

Hrefna
27.11.2011 2 z 5

Jak už tu bylo jednou napsáno, při četbě této knihy jsem trpěla...a to jsem člověk velice emociální a milující melancholicky laděné věci, ale tohle na mě bylo moc...uplně mě to svíralo...tento pocit přebyl i nesporné literární kvality této knihy

KateCullen
15.11.2011 4 z 5

Hezká kniha, ale... čekala jsem o toho trochu víc. Nějaký uchvacující závěr, tak, aby z něj zatrnulo, abych si pobrečela, ale... nic. Ale jinak opravdu moc hezké :)

lue
19.09.2011 4 z 5

Hodně, hodně sentimentální. Aby člověk dílo pochopil,musí pochopit i tu dobu.

maciii
15.09.2011 2 z 5

Číst tuhle knihu pro mě bylo opravdovým utrpením. Příběh splácaný ze samých úvah a pocitů, bohužel hlavně těch žalostných, mě neuvěřitelně nudil a dokonale znechutil. Je to příběh ubožáka, který nedokáže a ani nemá odhodlání naučit se žít ve světě, který je mu dán k dispozici.

Nicolettes
07.08.2011 4 z 5

Nemít k té knize určitý odpor, který jsem si odnesla z jejího půlročního nervydrásajícího rozboru na hodinách němčiny na gymplu, který zahrnoval i napsání dopisu samotnému Goethemu, klidně bych hodnotila i 5*. Je to vůči autorovi nespravedlivý, já vím, ale vždyť já se mu už omluvila v dopise :D

Jakubisko
04.07.2011 4 z 5

Romantická klasika...dnes by bylo považované za kýč, má však nějaké dobové kouzlo, které vás zasáhne a dojme.

WEIL
03.07.2011

Sentimentální románek u utrpení třetím ve vztahu, který se obětuje pro štěstí dvou.

Fidlal
25.03.2011 5 z 5

Snad každý v návalu negativních emocí něco "vyblil" na papír, avšak málokdo má takovou jazykovou výbavu jako Goethe (nemenší poklona patří též překladatelům). Škrabopisy nás obyčejných smrtelníků nám po nějakém čase přijdou jako nestravitelný kýč, Goethe je však věčný.
Pro ty, komu přijde Werther tak trochu směšný a teatrální: "Který zamilovaný není směšný a teatlální?"

Clash
25.03.2011 4 z 5

V celku složité a ponuré čtení, které jak koho zaujme, Goethe zde vyjádřil opravdu dobře city a situaci Werthera, ale děj a citace z poslaných dopisů mě tolik nezaujala.

Blazitek
09.03.2011 5 z 5

Tolik smutku,rozervanosti a cti..a spříznění duší..

Slečna L.
06.03.2011 3 z 5

Tato kniha mě nijak nezaujala, ale některé myšlenky Werthera jsou nadčasové a k zamyšlení.

Čmoudová
31.01.2011

Né moc poutavý děj, ale velmi dobře vylíčené pocity a vlastnosti postav...

Teru
30.01.2011 5 z 5

Možná trochu přehnaně napěchovaná emocemi, přesto skvělá kniha. Plná velkých myšlenek a způsob, jakým je zde výstižně popsáno lidské chování je bezchybný.
Musím ale uznat, že mi ani jednou nepřišlo, že by Wether něco přeháněl nebo zveličoval, co se jeho citů týče. Naopak, přijde mi, že mu čtenář vše věří a soucítí s ním každou vteřinu. Možná proto je Utrpení mladého Werthera takové dílo.