Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139977/mid_uterky-s-morriem-aneb-posledni-lekc-ePE-139977.jpg 4 562 172

Ve své světoznámé knížce Úterky s Morriem, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a stala se předlohou neméně proslulého filmového zpracování, americký spisovatel Mitch Albom vypráví příběh, který skutečně prožil a který zásadně proměnil jeho životní postoje a pohled na smysl lidské existence tváří v tvář konečnosti lidského bytí. Osud nám často posílá do cesty neočekávaná setkání, která poznamenají celý náš život. To se stalo i autorovi knihy, když se po dvaceti letech znovu setkal se svým bývalým profesorem Morriem Schwartzem, moudrým, trpělivým a vnímavým mužem, který mu kdysi ukázal cestu, kterou se může vydat, a pomohl mu začít vnímat svět z jiného úhlu, než byl zvyk­lý. Jak už to v životě chodí, po studiích ztratil žák se svým učitelem kontakt. Po mnoha letech se Mitch dozví, že jeho někdejší profesor vážně onemocněl, a rozhodne se, že jej navštíví a obnoví jejich vzájemný vztah. Profesor trpí amytrofickou laterální sklerózou, která postihuje nervovou soustavu, vede k postupnému ochabování svalstva a nakonec ke smrti. (Touto nevyléčitelnou chorobou, známou též jako Lou Gehrigova nemoc, trpí například slav­ný fyzik Stephen Hawking, který na ni ovšem usilovně odmítá zemřít.) Přes svůj zhoršující se zdravotní stav profesor svému bývalému žáku nabídne, aby se začali pravidelně scházet, a jejich úterní setkávání, které se stane tradicí, se přemění na poslední „semestr o životě a smrti. Morrie klade své­mu studentovi otázky, které si léta nepoložil, a postupně mu nenásilně předává svou hlubokou životní filozofii, která je přes nevyhnutelnost profesorovy smrti skutečnou osla­vou života. „Jakmile se naučíte, jak umírat, naučíte se, jak žít. Mitch Albom je americký spisovatel, novinář, scenárista, hudebník a redaktor. Jeho knihy vycházejí po celém světě a prodalo se jich více než 30 milionů výtisků. Je autorem děl Neztrácejte víru a Pět starých známých. Proslavil se též psaním inspirativních příběhů, z nichž mnohé byly zfilmovány. Se svou že­nou žije v Detroitu v Michiganu.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Filozofie
Vydáno: , Rybka Publishers

Tuesdays with Morrie , 2002

TerkaJK
20.12.2020 5 z 5

Věděla jsem, že závěr knihy bude smrt. A říkala jsem si, že mě přece nerozbrečí...
Opak byl pravdou. Příběh podle skutečné události o takové silné osobnosti jako byl Moliér, mě dojal. Člověk, který se nebál smrti a dokázal se postavit, alespoň psychicky, proti své nemoci. Učitel, který byl příkladný, pozitivní a motivační až dokonce.
Dokázal to co, moc lidí ne, aby se na něj nezapomnělo...
Moc pěkné čtení.

MariN14
19.12.2020 5 z 5

Opravdu krásný příběh o moudrém učiteli, který změnil život hodně lidem.

JFK117
09.12.2020 3 z 5

Knihu o umírání, smíření a hledání smyslu života jsem přečetla, má pouze 150 stran, ale není to můj šálek kávy. Vše je průhledné, bez překvapení, černobílé. Nenudila jsem se, ale ani nebyla unesená vyprávěním. Proto tři hvězdičky.
"Odpusť sám sobě, než zemřeš. Pak odpusť ostatním."

Mánička178
06.12.2020 3 z 5

Páni, takového učitele mít! Nějak ve mně zarezonovalo zejména to, jak blízký a osobní vztah si spolu Mitch a Morrie vybudovali - jednoduše mě dostala Morrieho otevřenost a bezprostřednost, díky kterým dokázal toho druhého "vycizelovat", protože to byl hluboký člověk. Co já vím, tak jsem za svůj život podobnou otevřenost a přátelskost učitele vůči žákovi, nikdy nezažila. Přitom by to bylo fajn, kdyby podobní učitelé dokázali rozvíjet svoje studenty, kteří stojí na počátku a rozhodují se, co se svým životem udělají... Já vždycky cítila nějakou hradbu a odstup.
Jinak ten duchovní rozměr knihy, který má být i stěžejní... pro někoho to bude nudné téma, leckoho možná ale myšlenky knihy i změní a donutí se zamyslet nad chováním ke svým blízkým - kéž by... upřímnost, láska, odpuštění, soucit, strach, bolest, rodina, manželství, smrt - tato témata přece nejsou cizí, o tom jak zacházet s těmito všemi, víme díky křesťanství, které je staré několik tisíc let, Úterky s Morriem do jisté míry hlásají to samé, i když se vůbec s křesťanstvím kniha explicitně nespojuje a rozhodně nechce k něčemu "obracet".
Co dělat je známé tisíce let, a stále si musíme připomínat, co se počítá a co je zbytečné, a stále budeme sklouzávat na druhou stranu svahu (tu opačnou než bysme měli být), stále budeme padat a selhávat. Co mě nejvíc mrzí je, že spoustu lidí na to, co je důležité, přijde opravdu pozdě... ale asi lepší pozdě, než nikdy.

klara1550
05.12.2020

Tahle kniha pro mě nebyla ani tak o těch tématech, která jsou "probíraná", protože jak někdo píše níže, zní jako klišé.. teda dokud si je člověk neprožije sám.

Poselství pro mě spočívá v tom, abychom neutíkali před kontaktem s někým, kdo je blízko smrti, protože je to pro nás nepříjemné. Abychom se s takovými lidmi dokázali bavit a být, a dokonce si to užít i přes tu situaci, která je často nepříjemná. Abychom se ptali a řekli věci, než bude pozdě, protože nevíme dne ani hodiny. Máme pocit, že se nás smrt netýká a lidem kolem nás se to stát nemůže, dokud to najednou nedopadne.

Ale co by se stalo, kdybychom žili tak, že se nás a každého kolem nás smrt týká? Co si potřebuju s lidmi kolem sebe říct, abych nelitovala, až někdo odejde? A co potřebuju zařídit a říct pro případ, že v následujících dnech, měsících zemřu já? S čím tady ty pozůstalé nechám? Co po mně zbyde?

Ivaiva
03.12.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Ač pojednává o zásadních věcech, dělá to s lehkostí. Nestává se mi, že bych si vypisovala citáty z knihy, tentokrát jsem však musela. Chci se k některým myšlenkám pravidelně vracet. Stejně tak se někdy určitě vrátím k této knížce.

Ehwaz
01.12.2020 5 z 5

Velmi nebezpečná kniha. Donutí vás přemýšlet, aniž byste chtěli...

Jitty82
01.12.2020 5 z 5

Kniha pojednává o všech důležitých věcech, na kterých v životě záleží. Láska mezi profesorem Morriem a Mitchem je tak krásná a hluboce zakořeněná. Přesto, že žádného z nich navzájem nespojuje pokrevní pouto, lze jejich vztah popsat takřka jako vztah otce a syna. Jsem vděčná za to, že autor napsal a sdílel příběh s námi. Tato kniha je tak smysluplná, hřeje mě u srdce. Připomněla mi některé důležité věci. Tak krásné a cenné.

freejazz
23.11.2020 4 z 5

namiesto toho, aby na vás kričali, že sa máte zastaviť, len vás trochu pohladili po rukáve. zabralo to. ďalšia z radu kníh o tom, čo je dôležité a bez čoho sa dá vydržať. čo je fajn, je aj stret rôznych filozofií, z ktorého sa dá vyťažiť ohromne veľa pozitívnych myšlienok. ale niekedy stačí, ak si človek uvedomí, že nie je jediným majiteľom pravdy, ale „len“ spolumajiteľom sveta. napokon, pravdy sú len jedny:)

Renatka11
23.11.2020 4 z 5

K Morriemu jsem se dostala po třetí, díky výzvě, a jsem za to ráda. Pokaždé mě oslovil trochu jinak, ale pokaždé mi tam i něco scházelo. Možná potřebuju ještě pár přečtení, abych ho úplně pochopila. Morrieho lekce i TV film na motivy knížky se skvělým Jackem Lemonnem jsou k vidění na YouTube.

Eridan
23.11.2020 2 z 5

Můj pohled na život nijak zásadně neovlivnila. Kniha, která má být o smyslu života, mi spíše připomíná sbírku klišé, které se dá najít v jakémkoli lepším hollywoodském filmu. Tedy hlavní myšlenky? "Peníze a kariéra Ti chlapče nepřinesou štěstí. Víc se zaměř na vztahy. Nebuď sobec a dávej." Toť vše. Nic víc moudrosti vás nečeká. Ano, je hezky napsaná, ano, plná pozitivních emocí. Ale myšlenkově to je docela nuda. Škoda...

TaLu
17.11.2020 4 z 5

Myslím, že je dobře, že díky letošní výzvě si tuto knihu přečetlo, včetně mě, hodně lidí. Téma smíření s blížící se smrtí, s lidmi, i sám se sebou, není žádné lehké téma, ale autorovi se podařilo zvládnout ta úskalí dobře. Není to jen smutné čtení. Skrze postavu profesora, který oblíbenému žáku zprostředkovává "poslední semestr", se čtenář stává svědkem důstojného završení bohatě prožitého života. Sice nemoc vezme důstojnost po fyzické stránce, ale Morrie ukazuje, co je vlastně důležité, když už téměř nic nezbývá.
Tentokráte jsem tušila a tak jsem měla papír a tužku celou dobu čtení u sebe.
Takže alespoň pár myšlenek :
- Umínil si, že všem dokáže, že výraz "umírající" není synonymem slova "zbytečný" .
- Vyšel jsem na poslední dlouhou štreku, a všichni chtějí vědět, co si mají zabalit sebou.
- Musíš objevit, co je dobré, upřímné a krásné ve věku, který právě žiješ. Když se příliš ohlížíš do minulosti, chtěl bys s ní soutěžit. A věk není vhodná soutěžní disciplína.
- "Noc co noc, když uléhám ke spánku, umírám. A druhý den ráno, když se probouzím, znovu se rodím." Mahátma Gándhí

JointlieKat94
11.11.2020 4 z 5

Povedená kniha, plná moudrosti a porozumění. Taky jsem myslela, že to bude na jedno odpoledne, a ono to trvalo přes týden.

Jde o vzpomínku jednoho hráče na jednoho kouče, žáka a učitele. Přátelé teď i potom. Je to krásné, je to dojemné, a poučné.

Ahmose
08.11.2020 5 z 5

Toto nie je len kniha o chorobe, starnutí a umieraní, ale predovšetkým je to kniha o živote a uvedomení si, že život je premiéra a žiadna repríza už nebude. Kniha má 150 strán a myslel som, že to bude jednohubka, ktorú prečítam za jedno poobedie, nestalo sa. Čítal som ju po kúskoch celý týždeň. Kniha vás donúti sa zamyslieť nad životom, ale nie v takom tom zmysle, že vás bude napomínať, čo všetko robíte zle, alebo vám vnucovať, čo by ste mali robiť, ako býva zvykom pri tomto filozofickom žánri. Skôr sa vám snaží povedať, že aj keď ste urobili nejakú chybu, môžte sa ju pokúsiť napraviť a ak to už nejde, predovšetkým si sám sebe odpustiť. Nie so všetkými myšlienkmi v knihe sa viem stotožniť, ale myslím si, že vyvolať diskusiu bolo tiež Morrieho cieľom a nesmieme zabudnúť, že je to memoár, je to skutočný príbeh, takže aj z úcty k pánovi profesorovi dávam päť hviezdičiek.

Martina157
24.10.2020

Dojemná, poučná, určitě jsem ji nečetla naposledy

simona5r
24.10.2020 4 z 5

Kniha vedoucí k znovuuvědomění si, jaké hodnoty má člověk nastaveny, čím se trápit a co pustit za hlavu. Kniha pomalu plyne k očekávanému konci, stejně jako podzim pomalu přechází v zimu.

Analady
24.10.2020 2 z 5

Tato kniha je vzpomínkou žáka na svého učitele, se kterým tráví jeho poslední dny. Při čtení na mě vždycky dýchla krásná, klidná atmosféra. Ale bohužel to bylo pro mě jediné pozitivum této knihy. Ano, sem tam padla nějaká myšlenka k zamyšlení, ale těm bylo věnováno jen velmi málo prostoru. Z velké části šlo o popis strádání Morrieho následkem jeho nemoci. Čekala jsem, že mi kniha dá víc podnětů.

Wladimirski
21.10.2020 5 z 5

Velmi silný příběh podněcující hluboká zamyšlení. Nastoluje mnoho podstatných témat, ne vždy jsou rozvinuta, jak by mohla, ale přesto ve srovnání s přínosem jiných knih, s dojmy, které ve mě zanechaly, je 5* adekvátním hodnocením. Ke knize mne přivedla čtenářská výzva 2020 a díky za to!

chlupydupy
14.10.2020 5 z 5

výborná kniha..hodně k zamyšlení..

Ticiana
13.10.2020 4 z 5

Kniha nutí se zamyslet. Podává skutečný pribeh profesora, který se nevzdal i přes ne moc hezky osud. Mala knížka a poucna. Dokonca na par pasážích jsem se i zasmala a některé byli hodně smutné.