Úsměvy smutných mužů

Úsměvy smutných mužů https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219632/mid_usmevy-smutnych-muzu-i3y-219632.png 4 972 263

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se kvůli alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?... celý text

ela1972
06.03.2023 5 z 5

Hezky napsaná kniha o nelehkých osudech. S odstupem času se poohlédnu po dalších knihách autora.

changaj
02.03.2023 5 z 5

Smutné (chvílemi i absurdně humorné) příhody z tzv. odmašťovny. Oceňuji autorovu upřímnost. A zároveň mi není jasné, proč je v naší zemi legální reklama na alkohol a ilegální pěstovat konopí.

Petra-Nela
20.02.2023 4 z 5

Četla jsem knížku, a ráda bych viděla i ten film.

Jara.v
18.02.2023 2 z 5

Přečetla jsem to rychle a jen proto, že je to do výzvy. Kniha se mě nijak nedotkla. Alkoholismus je čím dál větší problém lidské populace a jsem opravdu ráda, že mi alkohol nic neříká. Všude kolem je ale pořád vidět, jak si prostě lidi zajdou na dvojku nebo na jedno. V okolí nebo televizi je toho pořád až příliš.

le21nka
16.02.2023 4 z 5

Nahlédnutí do života alkoholiků v léčebně. Zajímavé, smutné.

katlouc.ha
13.02.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem četla na základě čtenářské výzvy a musím přiznat, že jsem od ní čekala trochu víc. Téma je silné a určitě je dobře, že se o takových věcech píše. Ale autor mohl jít podle mně trochu víc do hloubky.

burg
08.02.2023 4 z 5

Výzva 2023 - Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik.
Tvrdé, drsně napsané a až na dřeň. Bez zbytečné omáčky okolo. Člověk si až musí nutně klást otázky typu zdalipak se taky už nezačal pohybovat krapet na šikmé ploše. V podstatě by to mohla (měla) být jedna kniha z povinné literatury před maturou.

alzbeta4340
08.02.2023 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy jako hodně známou a čtenou k tématu alkoholismus. Bohužel mě ale příliš nenadchla, na svůj krátký rozsah se mi zdála dost chaotická. Beru ji proto spíš jako terapii autora. Hvězdičku v hodnocení přidávám za pěkné ilustrace Dalibora Nesnídala.

gabriela3565
17.01.2023 5 z 5

Tíživé počtení. Jak málo stačí, aby se člověk propadal níž a níž… Líbí se mi však, že knížka je oproti jiným na tohle téma relativně stručná, autor se nebojí podávat vše věcně, ale přesto z toho jde emoční síla.

Sasha001
16.01.2023 3 z 5

Jedna z knih, kterou jsem měla vyhlédnutou do čtenářské výzvy.
Kratší kniha, přečtená za jeden večer. Smutné téma alkoholové závislosti - obzvlášť když si tím autor sám prošel, což knize dodává na autenticitě. Je zde dobře vidět, jaká je závislost zákeřná a jak málo stačí k recidivě.
_______________________________________________________________________________

Budoucnost. Nikdy se nesmí napít, nebo se to celé rozjede znovu. Do léčebny znovu nechtěl. A umřít taky ne.

Ophelie
14.01.2023 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za jedno odpoledne, je velmi čtivá, ačkoli je to mnohdy hodně smutné čtení. Alkohol je prostě také droga, možná i více nebezpečná než ty tzv. tvrdé drogy vzhledem k její široké dostupnosti. Všem, kteří bojují se závislostí přeji, aby toho Černého draka v sobě dokázali nechat navždy “spát”. Kniha rozhodně stojí za přečtení.

LenkaMacak
11.01.2023 3 z 5

Tyhle knihy jsou strašně třeba.. ukazují, jak ničivý dokáže být alkohol. Velmi upřímně psaný příběh, četl se velmi dobře, zvládla jsem ho za odpoledne. 3,5/5 ⭐️

Simona317
11.01.2023 5 z 5

První čtená kniha zaměřená na alkoholismus a to díky "čtenářské výzvě". Skláním se před autorem napsat knihu o sobě a protialkoholní léčebně. Vracet se do minulosti není lehké a držím autorovi palce, ať ten boj vydrží po celý život a alkohol ho "nevezme zpět"

jiri77
06.01.2023 5 z 5

Hodně depresivní čtení. Kniha mi navodila až tíživou atmosféru ,na druhou stranu je potřeba takové knihy číst, aby se čtenář podíval ,co se s ním může všechno stát. Kniha je napsaná velmi dobře a hlavně autenticky.

esfinge
02.01.2023 4 z 5

Knihu jsem četla po shlédnutí filmu, který se mi líbil, přestože příběh je smutný a silný. Pan Formánek je mi sympatický a nevěděla jsem, že jde vlastně o jeho pravdivou zpověď. Oceňuji upřímnost a otevřenost, se kterou věcně popisuje svůj životní boj. A držím mu palce, ať tato kniha nemá pokračování.

CarolC
03.11.2022 5 z 5

Moc hezky napsané. Je vidět, že to je opravdu autentické, že si to autor prožil. Je to úderné a přesto mile napsané. Náročné téma, ale vlastně jsem z toho neměla až takovou depku.

morienhithwen
28.08.2022 3 z 5

Myslím, že jsem svému čtenářskému zážitku hodně uškodila tím, že jsem si sedla a na jeden zátah zhltla knihu od začátku do konce. Při dávkovaném čtení během delšího časového úseku bych měla prostor se víc zamyslet nad minimalisticky naznačenými životy jednotlivých mužů, a potom bych knihu asi i ocenila blíž tomu, co si zaslouží. Žel, už to mám za sebou, a vracet se k textu nechci. V práci se s alkoholiky a feťáky potkávám docela často, a nad tím, jak jejich životy vypadají mimo to krátké okno mého setkání s nimi, jsem se napřemýšlela dost na to, abych si k tomu přidávala ještě i tyhle "fiktivní".

Romalu
11.07.2022 5 z 5

Styl mi sednul maximálně. Viděla jsem i film, ten byl možná ještě o píď lepší! Ale děkuji za tuto knihu

andrea7191
03.02.2022 3 z 5

Silné téma. V práci jsem s alkoholiky pracovala a realita je trochu jinde, ale to neznamená, že to není dobré. Příběhy mi přišly trochu ploché.

Doubravka1975
30.01.2022 5 z 5

Silné a smutné čtení. Autor zde popisuje svoje zážitky z protialkoholní léčebny. Film jsem kdysi viděla, ale knížka mi přijde ještě víc drsnější. Četla jsem i na netu rozhovor s autorem a když se ho ptali co říká jeho manželka na film nebo knížku, tak říkala, že ve skutečnosti to bylo ještě horší.
Klobouk dolů před autorem a před všemi, kteří dokázali si uvědomit a přijmout pravdu a ze dna, na které spadli, se dokázali odrazit....