Upálené

Upálené https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476287/bmid_upalene-HVl-476287.jpg 4 972 276

Další thrillerová lahůdka s hororovou příchutí od autorky Kříďáka, Jámy a Těch druhých. Před pěti sty lety tady upálili osm mučedníků. Před třiceti lety tu beze stopy zmizely dvě dívky. A před dvěma měsíci tu tragicky zemřel místní farář. Vítejte v Chapel Croft, zapadlé vísce, jejíž tajemství leží ukrytá hlouběji než v hrobě a kde se zlo začíná znovu probouzet. Nahradit zesnulého duchovního sem přichází někdo, komu temnota také už mnohokrát zasáhla do života. Někdo, kdo bude muset otevřít staré rány a hlavně ochránit svou dospívající dceru před démony, kteří tady umějí být až příliš skuteční.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Burning Girls , 2021

PolBara
20.02.2023 5 z 5

Asi nejlepší kniha od autorky, fakt mě bavila. Čtivá, napínavá a tajemná. V příběhu je docela dost různých zajímavých postav, občas to působí trochu překombinovaně nebo zmateně. Ale po dočtení do sebe vše zapadá.

Galadwen
18.02.2023 4 z 5

Svižný thriller s nepatrným dotekem nadpřirozena. Strašidelná mi kniha nepřipadala, část farářčina tajemství jsem uhodla a motivace některých postav mi připadala nedovysvětlená, ale dobře se to četlo, v příběhu je napětí i trocha humoru a vztahy mezi matkou a dcerou byly opravdu věrohodně podané (také mám patnáctiletou dceru, takže vím, o čem je řeč :-)). Zajímavý způsob vyprávění, některé kapitoly psané v první, některé ve třetí osobě, se vsuvkami z minulosti. Psáno je v přítomném čase - tento způsob, který se v poslední době nějak rozmáhá, mi moc nevyhovuje, ale už si zvykám.

marcela0282
17.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Strasne me to bavilo, od prvni do posledni stranky. Knihu jsem precetla za dva dny a sice se ze zacatku trochu bala (protoze ja jsem fakt hrozna posera a tematu exorcismu se snazim opravdu veeelkym obloukem vyhybat), ale nakonec jsem to zvladla, protoze tam toho bububu bylo na mou povahu presne tak akorat :) doporucuji, skvele a zabavne napsane.

Áža707
09.02.2023 5 z 5

Audiokniha namluvená Jitkou Ježkovou byla velmi příjemná na poslech a knihu jsem si jejím prostřednictvím doopravdy užila.

Musím říct, že ani třetí setkání s autorkou mě nezklamalo. Děj nás udržuje v příjemném napětí a člověk do posledního momentu neví, co jak bude a co má čekat. Pravdou je, že jednu z věcí v příběhu jsem odhalila v průběhu čtení, ale nebyla jsem si stoprocentně jistá a vůbec mi to nevadilo, že jsem tuto skutečnost poznala.

I přesto, že nejsem věřící, tak mě náboženství v knize nijak netušili a ani mi nepřišlo nijak násilně vnucované čtenáři. Hlavní hrdinkou je totiž farářka, ale jak sama zdůrazňuje hlavně matka puberťačky. Jack s dcerou spolu měli krásný vztah, ale i přesto mě mrzelo, že si nechaly každá své tajemství pro sebe a možná by z toho pak nebyl takový problém, kdyby k sobě byly upřímnější. Jack byla úžasná postava, prošla si nepříjemnými věcmi, ale přitom to byla neobyčejně silná žena a bavil mě její sarkasmus a humor. Doopravdy skvěle napsaná postava!

"Víte, modlit se k supermarketu, aby vám přivezl nákup, moc dobře nefunguje."

Děj postupně graduje a rozhodně musím říct, že jsem se dočkala pořádného šoku na konci knihy. Celý příběh je propředený tajemnem až nadpřirozenem, jak bývá u autorky obvykle a možná i právě proto mě její knihy baví.

Kniha mě prostě extrémně bavila, řeší se tam náboženství, vztahy, záhady, nadpřirozeno a kromě toho všeho obsahuje vtipné narážky a to je za mě nejlepší kombinace, co může být. Najdete tam i pak velmi krásných myšlenek! :)

"Víra by měla být vědomá volba, ne něco, čím vám vymyli mozek, když jste byli příliš mladí na to, abyste ji rozuměli a nebo o ní pohybovali."

Knihu mohu doporučit všem, kteří mají rádi thrillery s příměsí nadpřirozena a rozhodně pro všechny, kterým se líbila některá z předchozích knih autorky.

⭐ 5/5

janina66
06.02.2023 2 z 5

Audiokniha. Jediné kladné hodnotím hlas Jitky Ježkové, která knihu načetla.
Jinak toto téma se mi vůbec nelíbilo. Jen to překvapivé rozuzlení bylo zajímavé.

marie8567
05.02.2023 5 z 5

Tohle je třetí kniha, kterou jsem od autorky četla a i přes to, že otázka víry není zrovna téma, které bych vyhledávala,mne kniha nadchla.Byly chvíle kdy nešlo přestat číst...

Dolik13
01.02.2023 2 z 5

(SPOILER) Zklamání. Kde začít? Nevím, čím to je, ale tato autorka má "umění" psát knihy, které se hodí vyloženě pro ženy do růžové knihovny. Ale pánské čtenáře zaujmout nedokáže. I přes to, že je to thriller (bože, jak tohle někdo může nazývat hororem?) Tak to na mě působilo jako čtení ženského deníčku pro ženy.

Samotná tématika náboženství pro mě není příliš atraktivní, stejně tak mi byla i nesympatická hlavní postava, která mě iritovala od první stránky a sám vlastně nevím proč.

Nemluvě o nelogičnosti, nevysvětlitelných vidinách a naprosto zbytečným příběhem o bratrovi. Tohle jestli bude mít pokračování, tak určitě beze mě.

Januli
25.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Dlouho se mi nestalo, abych knihu ohodnotila pěti hvězdami a ejhle je to tady. Kniha na čtivá, napínavá, vtipná, měla atmosféru prostě tak to má být. Nemam ráda moc nadpřirozeno, ale tady to bylo v pozadí, takže fajn. Možná bych ubrala půl hvězdy za to, že tam nebylo popsáno více o bratrovi a jak se to seběhlo s manželem...

Ajinka126
25.01.2023 5 z 5

Tak to bylo něco! Trefa do černého. Tohle sedí skvěle.
Už začátek knihy mě zaujal - malé město, tísnivá atmosféra a pocit, že jste tam nechtění a "moc na očích". Small town vibes jsou vždy super.

Další skvěle provedená věc byl vztah mezi matkou a dcerou. Působil nenuceně, přirozeně problematický. A ta nejlepší věc byl výběr ženy jako hlavní hrdinky. To, že se musí navíc potýkat s předsudky, že je žena farářka. A ty malé problémy toho být žena. I s tím zakončením. Super!

Musím přehodnotit své hodnocení, protože nemám, co vytknout. Tohle se autorce povedlo.

Martule44
11.01.2023 5 z 5

Tenhle napínavý klenot se ke mě dostal náhodou. Nechávala jsem si příběh na někdy,...chyba! Škoda odkládat :-)
Chápu, že každý má načtenou spoustu knih různého žánru a tak to nemusí vždy sednout. Já mám napínavé knihy ráda. A když je k tomu napsána opravdu poutavě, záhadně a jednotlivé střípky si sedají do samotného závěru ... můžu jen dodat, že taková kniha stojí za to!

Mngwa
07.01.2023 5 z 5

Do knihy jsem šla s určitou skepsí, protože téma zapadákova prolezlého náboženskými tradicemi mě nebere. A hlavní hrdinka je ještě ke všemu kněz :O Přesto mě příběh překvapivě naprosto chytil už od prvních stránek a nešlo přestat až do konce. Líbílo se mi vlastně všechno: Zajímavé postavy, zejména ty dvě hlavní, humor, styl psaní, přesně to správné tempo, kterým děj graduje .... rozhodně doporučuji. Na knize prostě nemůžu najít nic, co bych vytkla.

Timkim
03.01.2023 4 z 5

Knihy této autorky mají vzestupnou tendenci, dle mého úsudku. Musím souhlasit s ostatními, že jsem měl malinko bordel ve jménech,ale sedlo si to. Popravdě se mi celý příběh začal líbit tak od poloviny knihy. Konec byl dost dobrý, ale stále od ní čekám na "majstrštik". Každopádně dobrá četba/poslech která neurazí. Objektivně 85%.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Děsivý propletenec, čtivě napsáno. Chvílemi jsem se moc neorientovala v těch lidech od církve, ale jinak super knížka, přečtená během 3 dnů. Rozhodně lepší než Ti druzí. Kříďák a Jáma na mě ještě čeká. :)

PetraDD
29.12.2022 3 z 5

Trosku lepsi nez Jama, ale docela jsem se na zacatku ztracela ve vsech tech jmenech reverendu, kdo je kdo..
Konec byl skvely, celkove bych doporucila

knihomolka27
27.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Já se teda musím paradoxně přiznat k tomu, že Jáma s Křídákem se mi asi líbili o něco víc. Byli takoví čtivější, rychleji to utíkalo a i ten příběh mi tím jak byl jednodušší přišel takový vyrovnanější a věrohodnější. To ale nemění nic na tom, že Upálené je sakra dobrá knížka, které jsou vlastní všechny autorčiny klady...opět tu máme velmi atmosferickou vesnici a místa, postavy, které jsou neotřelé, charismatické a výjimečné. Hlavní hrdinka farářka byla sakra zajímavou postavou, její vztah s dcerou mi přišel velmi dobře zpracovaný a prostě celkově to byla zatraceně zábavná postava plná ironického nadhledu i cinismu. Její dcera byla překvapivě také velmi věrohodnou a dokonce neotravnou postavou jak to mladší postavy umí. A ostatní postavy byly také velmi zajímavé, i když už neměly teda tolik prostoru.

Co se týče oné mysteriozní a gotické linky, tak ta tu nebyla tolik jako v předchozích autorčiných knihách, což mě osobně trošku mrzelo. Neberte to špatně kniha měla neskutečně moc záživných a podnětných témat - tradice vs pohanství a stará doba, může být člověk už od přírody zlý nebo za to může jeho výchova, je lepší vědět nebo nevědět, může i dobrý člověk páchat zlé věci? No prostě boží. Každopádně sem asi čekala, že se o páleničkách a upálených dozvím přeci jen víc, i když v tomto příběhu mělo teda zlo převážně lidskou tvář. Což je samozřejmě zajímavá pointa. Místy byl dějj trochu kostrbatý, bylo v něm příliš postav, které ale ději nic moc nepřidávaly, nebo se zápletka rozjížděla více směry...ano ono to spolu, samozřejmě všechno tak nějak souviselo, ale myslím, že toho bylo moc, a na žádnou z těch zápletek nebyl úplně čas - jen namátkou tam byly zápletky - Grady a jeho vztah s Joy a jinými dívkami, Mike a jeho žurnalistika, předešlí faráři a jejich osudy, Emma a její podivná rodina, Marry a Joy, upálené příznaky, minulost farářky, Jacob... a mnoho dalšího.

Na rovinu ten konec mi už přišel trochu překombinovaný a to s Viglym mi nepřišlo úplně uspokojivé. takže za mě konec takový spíš hořkosladký, ale knihu jsem si celou dobu užila, a klidně bych si přečetla i nějakou podobnou.

kalinkacz
26.12.2022 4 z 5

Upálené jsou už čtvrtou knihou z pera C. J. Tudor. Četla jsem od ní všechny a Upálené patří rozhodně mezi ty lepší.
Tato novinka je sice delší, ale proletíte ji, ani nebudete vědět jak, je totiž extrémně čtivá. Navíc je příběh nejen skvělým thrillerem, ale místy funguje velmi dobře i jako horor.
Za mě tedy rozhodně ano a pokud jste byli stejně jako já zklamaní z Ti druzí, tak Upáleným dejte šanci.

KnihoSny
25.11.2022 5 z 5

ty kokos je 3:03 rano a zrovna jsem dočetla tuto knihu a sem sakra v šoku jako wtf co to bylo???? teorii jsem měla hromadu ale toto bych nečekala sem úplně hotova z toho jak to autorka vymyslela knihu strašně doporučuju a celkově autorka je v každé knize překvapivá a doufám že zase neco vydá:)

monika0356
22.11.2022 5 z 5

Po pomalejsim zacatku me cekala obrovska jizda na konci. Uzasny, necekany a dechberouci zaver!

Annkag
20.11.2022 5 z 5

Největší tajemství svého já mám každý schované na stránkách svých životních kapitol.
Chtěli bychom toho tolik zatajit a někdy i zapomenout až máme odrazu pocit že do okamžiku probuzení v budoucnu jsme ani neexistovaly a nedýchaly.
A to i v případě že se někam člověk vrátí a žijí tam jiný lidé.
A my je někdy vidíme takové jaké chtějí aby jsme je viděli.Mají své vlastní temné já a až když jim to příde vhod ukážou nám ,,že největší ďáblův úspěch je dokázat světu že neexistuje.,,

Fzuzik
17.11.2022 3 z 5