Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1946 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

martini.ce
16.06.2022 3 z 5

Zajímavá knížka. Místy mrazivá a temná, se spoustou momentů k přemýšlení.

Martina852
09.06.2022 5 z 5

Po přečtení trilogie Smrtka a Sucho jsem si musela přečíst další dílo z pera Neila Shustermana.

Sepsáno to bylo bravurně, každý z našich hrdinů měl svůj vlastní příběh a kapitoly z jejich pohledu nám ještě více objasňovali pocity a tím pádem i rozhodnutí, které v knize udělali.

Neobvyklý námět vyvolával úzkost zvláště, kdy dojde k samotnému rozpojování. Samotný akt byl napsán tak jednoduše a přesto ve mě nechal, tak silnou odezvu jako kdybych se koukala na nejkrvavější horor všech dob. Samozřejmě se zde naskytují mnoho otázek. Kdy takový život začíná a kdo má právo nám ho od nás odejmout? Či existuje něco jako duše a stále bude schopna přežít, i když každičký kousek bude vlastnit někdo jiný a bude vzdálený od sebe kilometry daleko?

Jak to v životě už bývá, na některé otázky nelze najít odpověď...

Liss93
31.05.2022 4 z 5

Knihu jsem měla v hledáčku již od jejího vydání, ale pořád jsem ji odkládala, až jsem se k ní díky Čtenářské výzvě dostala. Jde ovšem poznat, že jde o knihu určenou mladším čtenářům, co se stylu psaní píše. Nic to ale neubírá na zajímavosti tématu a jeho rozvoji v průběhu celé knihy. Jde o oblast, o které se můžeme jen dohadovat, spekulovat, ale můžeme jen doufat, že se děj nepřenese i do reálného života.

Mantikocka
26.05.2022 3 z 5

Slušné, ale nějak mě to úplně nechytlo-
Smrtka je lepší :)

Satyrka
02.05.2022 5 z 5

Velmi originální a silný příběh.
Kniha Bez šance je pro mě třetí knihou, u které jsem zadržovala slzy.
Ani nevím, co víc napsat, souhlasím s komentáři pod sebou ( od Eriky017 i EliskyD).

Erika017
01.05.2022 4 z 5

Úžasný a dojemný příběh s velice zajímavým a netradičním dějem. Kniha je skvělá, dobře a rychle se čte. Příběh jako takový je velice silný. Rozhodně stojí za přečtení, doporučuji

Citát z knihy: Jen dvě věci jsou nekonečné: vesmír a lidská hloupost. A tím vesmírem si nejsem jist. Albert Einstein

coquus
26.04.2022 5 z 5

Do čtení jsem se dal díky zdejším pochvalnému hodnocení a určitě nelituji. Kniha má zajímavou myšlenku, která se mi zprvu zdála dost absurdní. Avšak dnes jsme v našich životech svědky toho, že co bylo absurdní před rokem či dvěma, to je dnes každodenní realitou… A právě to mně umožnilo si příběh náležitě vychutnat. Nejenže je základní myšlenka originální, autorovi se na ni podařilo navázat několik zajímavých zápletek a dokonce donutit k přemýšlení co by, kdyby. Za vynikající závěr dávám hvězdičku navíc. Doporučuji.

EliskaD
23.04.2022 5 z 5

Kniha, která je naprosto mimo můj běžný žánr zájmu. Do knihy jsem se pustila proto, že mě nesmírně zaujal už jen ten nápaditý originální a hlavně šílený námět. A co teprve provedení? Tolik emocí, tolik momentů k zamyšlení, tolik touhy po životě a také zoufalství. Nejvíce mě emočně zasáhl příběh Cy-Fiho a také Špunti a dalších jemu podobných. Celé to pak korunoval popis průběhu rozpojování a samotný závěr. Mnohé stránky jsem přečetla se zatajeným dechem. Jedním slovem wow (a tlesk?)

Skjaninka
09.04.2022 4 z 5

Kto by to bol povedal, že to bude tak dobré. Taktiež chytľavé a celkom napínavé. S myšlienkou, ktorá sa usadí v hlave a akosi sa jej nechce odísť.

"Rozpojenci neodcházeli ve velkém stylu - neodcházeli ani s brekem. Odcházeli s tichem plamene svíčky zamáčknutého mezi prsty."

Nikky000
06.04.2022 3 z 5

Kdo by to byl řekl že kniha s takovým tématem bude oplývat tolika emocemi. Když už si myslíte že jste postavy poznali tak, že vás nemůže překvapit jejich jednání vždycky vám připomenou že se mýlíte. Ve stejném duchu se odvíjí celý příběh. Tak Neale, co tam máš dál?

archivářka115
31.03.2022 1 z 5

Nepatřím do skupiny čtenářů, pro které jsou tyto knížky

-knihomolka-
28.03.2022 4 z 5

Tohle nevymyslíš. Jak na takové téma může člověk vymyslet tak skvělý příběh? Knížku jsem četla za posledních několik let už asi třikrát a stále mě překvapuje. Shusterman prostě umí vtáhnout do děje, ať chceš nebo ne. Bomba.

skipiii
25.03.2022 5 z 5

Stydím se, že jsem se k této knize dostala až nyní, jelikož ze Smrtky jsem si tehdy sedla na zadek. Opět skvělá knížka, super námět, svižné tempo, fajn postavy. Knížka je o kousíšek slabší než Smrtka, ale to proto, že Smrtka je prostě Smrtka. Rozhodně ale doporučuji všema deseti!

Petra186
23.03.2022 5 z 5

Neskutečná kniha, nešla odložit po první stránce, děj m zaujal a četla se velmi lehce. Dospívající rozhodně nejsem a přesto 100% doporučuji!

kačuleee29
13.03.2022 4 z 5

Tahle kniha mě ohromila. Autor měl úžasný nápad a vytvořil z něj tohle úžasné sci-fi. Dávám čtyři hvězdičky kvůli tomu, že to nebylo tak čtivé, takže se to četlo pomalu a bylo tam až moc hluchých míst. Samozřejmě ne v celé knížce, bylo tam spoustu dobrých scén a ten konec? Ten se četl nějakým způsobem nejlépe. Každopádně si plánuji od autora přečíst další knihy a těším se na ně. Ale k téhle knížce - určitě si to přečtěte, možná to není uplně příjemné čtení, ale nakonec to stojí za to :).

Ovecka_Saki
01.03.2022 4 z 5

Rozhodně už nejsem náctiletá, ale YA si občas přečtu. Konečně, opakuji KONEČNĚ YA antiutopie, kde nejsou extra protivné postavy a dějová linka se netočí kolem zamilované slepice do toho "největšího" borce široko daleko. V knize bylo několik super zvratů (hlavně co se týče Dunfeeho, nebudu spoilerovat). Pořád jsem očekávala, kdy se konečně dozvím, jak to rozpojování vůbec probíhá a když na to došlo, tak jsem se necítila úplně dobře, stále jsem si říkala, to by přece ani nebylo možné!
Kniha se četla velmi dobře a já ji velmi ráda hodnotím kladně.

Niu
26.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Když přihlédnu k roku napsání, autor mě překvapuje svým nahlížením do budoucnosti, neotřelými nápady a tématy, které se jednoho dne mohou zhmotnit. Co my víme. Ale. Přišlo mi to strašně nekonzistentní. Ze začátku se to četlo fajn, což podporovaly kratší kapitoly. Po asi třetině knihy jsem měla problém. Kapitoly byly dlouhé. Příběh se úplně neubíral směrem, jak bych očekávala. Rozhodně mi to rušily natahované pasáže, kdy se skoro nic nedělo, pak části, kdy na dvou řádcích utekly měsíce. A hlavní postava Connora? Já nevím, ale nezdál se mi tak problémový a takový rváč, jak se o něm říkalo - na to tam toho o něm bylo popsáno málo v negativním nahlížení. Určitě se v knize nesly velmi silné pasáže. Mne třeba nejvíc dostal Levův kamarád CyFi, pak samozřejmě Lev. O dost méně už závěrečné rozpojování postavy, která mi nebyla sympatická. V celé knize mi ale nějak ušlo celé to, proč tohle vlastně bylo - copak to nevypadá divně, když dospělý člověk dostane dětskou ruku nebo něco, co velikostně neodpovídá? Jako chápu, žánr, ale tady to nějak nezapadalo. A co jako děti, co dostanou transplantát a pak se objeví na rozpojení. Tohle mi nedávalo smysl. Asi jsem z toho taky celá rozpojená :-( A že by se nikdo nepídil, kam děti mizí? I když to bylo v závěru uvedeno, tak mi to nějak nestačilo. Kniha Smrtka byla taky od současného reálného světa dost daleko, ale vnímala jsem to jinak, víc mi to dávalo hlavu a patu. A že by bylo přijatelnější utrácet peníze za recyklaci lidských těl než za klasickou léčbu? Chm, čím déle nad tím přemýšlím, tím víc hvězdiček půjde dolů. Radši už končím.

Nikol1212
22.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Zajímavý námět na knihu. Pohled do budoucnosti? Kdo ví...
četla se dobře, možná jsem doufala ve větší “ masakr” a popisování samotného rozpojení. Proto pro mě byla nejzajímavější část ohledně Ronaldova rozpojení. Příště víc takových podrobností ! :)
Nicméně námět dobrý, ale úplně nevyužitý potenciál. Chtělo by více propracovat.

Leiko
09.02.2022 4 z 5

Ke knize Bez Šance jsem se dostal po dočtení trilogie smrtek. Baví mě jak autor dovede unikátním způsobem sestavit pravidla distopického světa. Tady je to opět na jedničku.

Kniha jako taková mě vtáhla, ale po dočtení se nedovedu zbavit nutkání, že mohla více naplnit svou myšlenku a svůj potenciál. Zvláště část "Rozpojení" byla velice silná. Kdyby touto kapitolou z běžného tábora z pohledu běžného dítěte celá kniha započala, dovedu si představit, že to celé dílo prohloubí a dá mu to i určitý filozofický přesah, který byl dle mého názoru trochu chabě zastoupený a je to škoda.

Ale byla to super cesta zpátky na začátek. Je vidět jak vznikla trilogie smrtek a že jednotlivá díla zrají jako víno. Já se jdu vrhnout na Sucho.

farys_books
08.02.2022 5 z 5

Tohle bylo zase něco! Bez šance jsem si dala ne tak dlouho potom, co jsem od autora dočetla Sucho a obojí bylo opravdu silné. Ale pokud bych měla porovnat, tak Bez šance je ještě o chlup lepší.

Neal Shusterman prostě umí psát ty dystopie a umí vyvolat úplně reálně pocity a mrazivou atmosféru. Dokonce si vytváří i vlastní legendy a povídačky, se kterými pak v průběhu příběhu pracuje.

Jak už jsem zmínila, celou knihu provází mrazivá atmosféra procesu Rozpojení a snaha hlavních postav mu uniknout. A spolu s dalšími situacemi, kterým jsou podrobováni to tvoří opravdu jedinečný zážitek, kterému můžu jenom zatleskat. Tlesk, tlesk.