Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1946 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

Eliška750
20.01.2023 5 z 5

Úžasný nápad a zajímavé zpracování. Nepředvídatelný děj a vyústění je skvělé. Autor mě zaujal a podívám se po dalších jeho dílech.

Predator3313
27.12.2022 5 z 5

Nápad na tuto knihu je naprosto dokonalý, i když dost depresivní.
Zpracování je super, jak se dalo u Neala očekávat.

kalinkacz
27.12.2022 4 z 5

Neal Shusterman je bezkonkurenčně mým aktuálně nejoblíbenějším autorem dystopií. Všechny jeho knihy jsou originální, děsivé a neuvěřitelně reálné zároveň. Kniha Bez šance před pár měsíci dostala nový paperbackový kabátek, který jí náramně sluší. Jasně, že jsem ji potřebovala do sbírky! Pevně věřím, že vás kniha zaujme natolik, abyste ji zkusili a podpořili tak šanci na vydání pokračování. Moc bych si přála, aby vyšlo a vím, že nejsem sama.

Leonora
25.12.2022 4 z 5

Četla jsem to hned po smrtčí trilogii a musím přiznat, že hlavní postavy se mi dost pletly dohromady. Mohly rozhodně být originálnější. Taky jsem se do toho nemohla ze začátku pořádně začíst, protože téma rozebírání dětí mi přišlo až příliš nerealistické, ne dost uvěřitelné. Opět zejména v porovnání se Smrtkou. Nicméně dílčí i závěrečná rozuzlení mě příjemně překvapila, takže ze třech hvězdiček v průběhu četby nakonec zvedám hodnocení na čtyři.

Nifredil
15.12.2022 3 z 5

Až po přečtení mi došlo, že tuhle knihu napsal autor trilogie Smrtka, Nimbus a Zvon. Oproti té je to velmi jiné, dospělejší. Originální téma Shusterman zpracovává tak, že čtenáři vůbec nemusí dojít, že jde o youngadult knihu. Postavy mají svou hloubku, děj spád, téma nutí k zamyšlení.. zkrátka obstálo by to i vedle leckterého regulérního románu bez jakéhokoli přídomku a rozhodně to předčí kdejaký brak, který pro dospělé vychází.

TBRbezkonce
13.12.2022 5 z 5

Neal Shusterman umí psát opravdu mistrovsky! Děj je dost nepředvídatelný a ja tomu tleskám! Postavy jsou napsané jako uvěřitelné a každá má svůj pevný charakter.
Nápad knihy také skvělý. Rozpojování je děsivé a opravdu nevím, co bych dělala na jejich místě já. Občas přemýšlím, jestli tím nechtěl autor říct svůj názor na potraty.

booklover
25.11.2022 5 z 5

Dystopický román spadající do young adult nenechá odpočinout jakéhokoli čtenáře. Po smrtce jsem nečekala nic tak dobrého, ale musím říct, že Neal Shusterman se opravdu předvádí jako Pan Spisovatel.
Jak trefné i v současné situaci v americe ohledně zákazu potratů atd.
Postavy jsou uvěřitelné a chovají se v rámci možností logicky.
Původně měl z námětu vzniknout celovečerní film, ale v současné době se bude jednat spíš o sérii.
V hlavních rolích se (údajně) představí

Ian Nelson jako Connor
Kiernan Shipka jako Risa
Percy Hynes White jako desátek Lev

Ainyska
14.11.2022 5 z 5

Konečně další kniha, která pro mě byla jízda od začátku do konce. Tato kniha opravdu nejde odložit. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Po Suchu, které jsem bohužel nedočetla a Smrtce můžu říct, že tento počin autora je za mě, pro tuto chvíli, to nejlepší co napsal.

@knihomolnice
24.09.2022 5 z 5

Tahle kniha patří mezi ty, které zanechají opravdu hluboký dojem a donutí vás mít husí kůži, přemýšlet, bát se o hlavní postavy, zase mít husí kůži a číst a číst a číst.

Rozhodně doporučuji!

SamMarešová
19.09.2022 4 z 5

Snadno čtivý dystopický román se zajímavou myšlenkou.
Trochu mě mrzí, že nebylo více představené ono "rozpojování" i když i z té krátké scénky kde je rozpojení přiblíženo se mi rozbušilo srdce v návalu adrenalinu.

ladyfromskye
08.09.2022 5 z 5

Z této knížky mrazí. Ono se to sice tváří tak, že se to prostě nemůže stát, že tohle by rodiče svým vlastním dětem přece nikdy neudělali, no ne? Ale dejte jim tu možnost, a uvidíte ten rachot. Nenechte se mýlit, lidstvo není dobré, lidstvo je přesně takové, jak nám to Neil Shusterman skvěle a výstižně předestřel.
Měla jsem sice trochu problém se naladit na autorův styl psaní, ale s příběhem jako takovým jsem moc a moc spokojená. Umím si ho představit ve filmové podobě. Skoro mě mrzí, že knížka čekala v mé knihovně na přečtení tak dlouho – koupila jsem ji hned, jak poprvé vyšla. Na druhou stranu, až teď vyjde druhý díl, bude se mi krásně pokračovat.

GalaxyR
23.08.2022 4 z 5

Co k tomu napsat? Příběh byl čtivý a postavy uvěřitelné po většinu případů. U jedné postavy mi skok v charakteru přišel trochu náhlý a drastický, ale chápu motivaci.
Co bych chtěla probrat je samotná inspirace k ději... Pan Shusterman musí být vědma, či co. A taky morbidní chlapík. Tahle kniha mě upřímně vyděsila a mám k tomu dva důvody.
První - kdybych knihu přečetla cca půl roku zpátky, možná bych nad tím tolik neuvažovala. Kniha se celá točí kolem nechtěných dětí, ale ne malinkých, ne nenarozených. Je jim 13 až 18 let, protože potraty jsou v Americe zakázané. Alespoň ty během těhotenství. Během války se totiž bojující strany rozhodli pro kompromis. Rodiče mají nárok vzdát se dítěte, až když má rozum. Mají možnost poslat je na tzv. rozpojení. A tím se dostáváme ke druhému důvodu.
Druhý - než jsem se dostala ke scéně samotného rozpojení, trvalo to celou knihu. Chtěla jsem vědět, jak vypadá, ale zároveň bych si přála zpětně nevědět. Při neurotransplantacích se v této době využívá 99,44% z dárce. Všechny jeho části jsou využity a vědomí rozpojeného nadále bdí po částech světa. Říkáte si, jak se na takové rozpojení mladý člověk od svých rodičů dostane? Rodiče podepíšou souhlas a strážce zákona přijde a jejich dítě si odvede do sklizňového tábora, aniž by si to přálo. Je to zákon.
Příběh je právě o "rozpojencích", dětech na útěku, které nechtějí "umřít", I když vlastně o smrt nejde. Hlavní postavy Connor, Risa a Lev se dostávají do situací, ve kterých se nikdo z nás netouží ocitnout a musí dělat věci, které by nikdy nedělali, kdyby je rodiče či stát neposlali na rozpojení.
Konec mi přišel poněkud vyumělkovaný a upřímně jsem čekala něco trochu horšího, ale i tak jsem si knihu skutečně užila. Každopádně to nemírní můj děs, kvůli situaci, která zrovna probíhá v Americe.

Margerite
14.08.2022 4 z 5

Typická young adult sci-fi, ale dobře napsaná, čtivá, svižná a s morálním přesahem. Doporučuju i pro čtenáře 30+.

E-liška-S
08.08.2022 5 z 5

Do teď nedokážu pochopit jak autor docílil toho, že je kniha tak neuvěřitelně napínavá (alespoň pro mě - vydržela mi sotva pár dnů, protože jsem ji nedokázala odložit) a zároveň je v ní prostor pro momenty hlubokého zamyšlení, které nijak neruší, ba naopak. Z toho jak svět funguje v této knize jde mráz po zádech... Jakou má cenu lidský život? To je otázka, které se po přečtení nedokážu zbavit. Opravdu doporučuji.

Zuzka_Zuu
03.08.2022 5 z 5

Tak z téhle knihy mrazí. Mám z ní tolik pocitů, že nevím, který z nich cítím nejvíc. Možná nenávist vůči těm lidem tam? Nebo smutek? Jako matka se dovedu vžít do role, ale tohle, co v knize dokáží rodiče těch dětí? Je mi z toho smutno. Hodně smutno. Však svého potomka má člověk chránit, milovat ... Kde se v tom mateřském citu stala chyba? Kniha zanechává mnoho ponaučení a citů, je to silná kniha u které člověk zůstane akorát tiše sedět a snaží se zklidnit svůj zběsilý tep. Přesně proto mám autora ráda, pro jeho dokonalý "ou moment" a pro neotřelé zápletky.

Hokkejka
21.07.2022 4 z 5

Tohle je rozhodně jedna z knih, na kterou jen tak nezapomenu.

Vjeerus
18.07.2022 5 z 5

Takové mrazení z knihy jsem dlouho neměla. Příběh je opravdu silný, ocenila jsem pohled na rozpojování z více uhlů a vlastně nejzajímavější mi přišel právě ten z pohledu těch, kteří jsou na tento čin připravováni, jelikož sama bych se stavěla na stranu nepřijetí.
Hlavní hrdinové nejsou dokonalí a o to víc jsou uvěřitelné jejich činy. Všichni mají své slabé a silné stránky, které jim nakonec pomohou se probít přes systém světa.
Nečekala jsem, že zde bude proces rozpojování nějak blíže specifikován, ale opak je pravdou a tato část byla opravdu silná až děsivá a díky ní si budu knihu dlouho pamatovat.
Dalšího dílu se už teď nemůžu dočkat, protože předpokládám, že autor se vrhne na celý systém světa, i když se první kniha dá považovat relativně za uzavřenou.

IHT
11.07.2022 5 z 5

Muj prvni Shusterman...
Zpocatku jsem byl ponekud zmateny - je to kniha pro dospivajici (Young Adult), nebo pro dospele? Priznam se, ze odpoved nevim ani po docteni. Byt uz nejsem nejmladsi, YA knihy si obcas rad prectu, ale radeji to vim predem, at se na ne "naladim".
Bez sance je dost kruty dystopicky roman s radou hlavnich postav. Je na jednu stranu mimoradne zajimavy nametem a filosofickymi otazkami, ktere z nej povstavaji (vubec neni cernobily, coz je naprosto skvele), na druhou stranu vsak pribehy a vyvoje jednotlivych postav jsou relativne jednoduche, sablonovite a konec je takovy "pohadkovy" (vsichni zili stastne az do smrti). Proto bych se spise priklanel k zarazeni do YA zanru.
Kazdopadne autor zaujal, tema se mi moc libilo, otazky k zamysleni me chytly (popis rozpojeni je fakt sileny - tuhle pasaz si budu pamatovat hoooodne dlouho) a urcite si prectu dalsi autorovy pociny :)

makyna95
03.07.2022 5 z 5

Že začátku mě nenadchla, ale to se brzy změnilo :) kniha je dost k zamyšlení a rozhodně stojí za přečtení.

parxel
20.06.2022 1 z 5

Po první kapitole jsem měl z knihy poměrně dobrý pocit. Přišla mi čtivá a zápletka mne zaujala. Tento pocit však velmi rychle vyprchal. S přibývajícími stránkami se na sebe začaly vršit jedna "přiblblá" náhoda za druhou, což v kombinaci s často zcela nepochopitelným chováním hlavních protagonistů tuhle knihu poslalo do mé kategorie nedočteno. Osobně nemám potřebu se k této knize vracet a tudíž ji ani nedoporučuji dalším čtenářům.