Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1957 1957

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

upol
04.05.2016 5 z 5

Nikdy jsem podobnou knihu nečetla a musím říct, že jsem byla mile překvapená. Především se jedná o zajímavý nápad. Vyhovoval mi také styl psaní, délka kapitol... prostě vše. Hodnotím plným počtem, protože nemám co vytknout. Hodně dobrá knížka.

Aires
02.05.2016 3 z 5

Knížka si vysloužila tři hvězdičky. Ne, že by byla průměrná. Je to dobrá kniha, která stojí za přečtení. Ale.. čekala jsem fascinující a temnou dystopii, jak se slibuje v anotaci. Nápad Rozpojení, zákon o životě, to je nesmírně zajímavé téma. Ale pořád mi v knize chybělo něco, abych si řekla, ano tohle je geniální. Bez šance na mě působí spíše jako kniha pro mladší čtenáře, hlavními hrdinové jsou totiž třináctiletí puberťáci a všechno to bylo takové ploché. Nedokázala jsem se do příběhu opravdu pořádně vcítit. Kdo ví, možná jsem prostě jen očekávala moc :)

Madovka
01.05.2016 5 z 5

Doufám, že tato dystopie zůstane dystopií. Začala jsem číst a už mě téma nepustilo, Než jsem se ke knize zase mohla vrátit a číst dál, pořád jsem na ni musela myslet. Vtáhne vás to. Co všechno lze v lidské společnosti vymyslet - autor by nemohl tuto knihu napsat, kdyby v lidské společnosti neproběhly selekce, segregace...., kdyby neexistovaly lidské vlastnosti - lhostejnost, egoismus, sociální slepota...., ale taky kdyby neexistovalo přátelství, soucit, láska, altruismus..... Takže snad máme naději :-). Doporučuji k přečtení.

Sárious
28.04.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih kterou jsem zatím v tomto roce četla !

KydlochMoris
27.04.2016 5 z 5

Před chvilkou jsem ji dočetla a ten pocit ve mně zůstane asi dlouho. . . Pro mě nádherná kniha, i když velmi smutná. Postavy byly super a jejich životní příběhy - originální. Závěr perfektní. Neřekla bych, že se snaží napodobit jiného autora (jak se píše na internetu). Určitě si ji v budoucnu přečtu znovu. . .

katy238
25.04.2016 4 z 5

Zajímavá myšlenka rozvedená do napínavého a čtivého příběhu. Kniha má slabší výpravu a hrdiny až příliš průhledné a černobílé, zajímavosti vyprávění to ale neubralo. Kniha je sice pro mladší ročníky, ale i zkušený a starší čtenář si v ní přijde na své. Příjemná oddychová četba k zamyšlení.

Magdalena_j
25.04.2016 2 z 5

Nalákalo mě zajímavé tema podobne hunger games. Bohužel jsem v teto knize nenašla ani špetku z jejich propracovanosti. Četla jsem tu knihu hodně dlouho - ač ma pouhých 300 stran. Přišlo mi to ploché... Nejspíš nejsem cilovka. Kniha není vyloženě špatná, jen jsem čekala víc, lepsi jazyk, propracovanost. Jedine, co se ji nedá upřít je nepredvidatelnost - spoustu situaci byste nečekali, příběh ma několik zvratu, změn prostředí a tak dále. =)

ivzu77
23.04.2016 4 z 5

Dystopie je můj aktuálně nejoblíbenější knižní žánr. Knihu jsem si přečetla s nadšením, skutečně vás nenechá moc dlouho si ji nevšímat. Téma "rozpojování" jsem zatím nikde nenašla, takže v tom pro mne byla kniha originální, téma děsivé, představa tlakové budoucnosti nepředstavitelná. Osudy všech tří hlavních hrdinů poutavé. Těším se na filmové zpracování....potom okomentuji i to.

katchenka
21.04.2016 4 z 5

Narodíte se a máte expirační lhůtu třináct let. Dokažte, že stojíte za život. Námět knihy je velmi znepokojující.
Kniha je čtivá. Nejsem asi typická cílová skupina, ale rozhodně mne příběh zaujal. Obzvlášť dějová linie Risy, která je nadaná hudebnice, ale bohužel vyrůstající v ústavu. A hudebníků máme dost, tak proč živit tento hladový krk.
Nezbývá než doufat, že tímto směrem naše společnost nevykročí.

klarinka9974
17.04.2016 4 z 5

Zajímavá, čtivá kniha o osudu mladých lidí, kteří mají tu smůlu, že musejí na rozpojení. Kniha je nenáročná, hezky se čte a kdyby tento děj byl film, určitě zaujme spoustu z nás. Doporučuji, fajn novinka :-)

Kirtans
15.04.2016 5 z 5

V podobném stylu jsem ještě nic nečetla a tak, i když to je možná prvotně psané pro starší mládež, mě to naprosto nadchlo. Především neuvěřitelně zajímavé téma. Pokud to má být ale kniha ze série, klidně bych utnula závěr mnohem dříve a dala tam více otazníků (takto by to mohlo zůstat i jako jedna dokončená kniha).

Ditules
14.04.2016 5 z 5

Přečteno jedním dechem za 2 dny. Paráda. A ta pasáž s rozpojováním byla děsivě zajímavá... Až jsem si jednu chvíli říkala, že za pár let se tohle klidně může stát... Brrr.

SONP
12.04.2016 3 z 5

Tématem sice klasická dystopie pro mládež, ale dlužno přiznat, že tady aspoň nehraje hlavní roli romantika. Námět je zajímavý, i když podle mne trochu obšlehnutý z Asimovova Oblázku na obloze, z mého pohledu je ovšem tak trochu nevyužitý. Samotné rozpojení je většinu knihy vlastně jen na okraji záběru (víme, že existuje a způsobuje peripetie hlavních hrdinů) a po společenské stránce není nijak zvlášť rozpracováno. Nevíme, jak vzniklo, koho to napadlo, jak to uzákonili, jestli proti tomu kromě dětí revoltoval i někdo jiný. Prostě je, je to svinstvo a je třeba proti němu bojovat. Souhlasím s komentujícím níže, že nejlepší částí knihy je samotné Rolandovo rozpojení. Vše ostatní je vlastně obrazem revolty mládeže proti establishmentu a na to už jsem asi trochu starej. 60%

paja0903
05.04.2016 5 z 5

Touto knihou jsem prostě byla posedlá. Brala jsem jí kamkoliv jsem šla a neustále jsem o ní musela přemýšlet...Ne, takhle kniha by neměla být řazená do žánru Antiutopie. Tohle je něco co se opravdu může stát. Obchodování lidským tělem je dneska běžné...občas to slyšíme ale, že by to bylo zákonem dané...kdo ví...když si vezmeme, že někteří lidé čekají na transplantace několik let a stejně se jí nedožijí...kdo ví...třeba by to někdo uzákonil
Každopádně kniha byla hezky napsaná moc se mi líbila úvaha před každou kapitolou. Connor, Risa a Lev byli postavy, které nešlo nemít rád...hlavně mě se moc líbil Connor. Další věc je nápad, tahle myšlenka byla prostě tak ojedinělá, že se mi v hlavně nepromítalo nic co jsem už četla. Tohle byli prostě obyčejný lidé v obyčejném světě, kteří bojovali za svoje tělo a za svoje práva.
Doufám, že tohle nezůstane u jednoho příběhu jelikož opravdu toužím vědět, jestli nakonec bude svobodné právo o rozhodování o svém těle či to dopadne úplně jinak.

ajla5
05.04.2016 4 z 5

Tahle kniha mne vtáhla do sebe. Byla jsem úplně pohlcená. Moc pěkný příběh. Popis rozpojení jsem četla na zastávce. Asi jsem se tvářila všelijak, protože se mne nějaká paní ptala, jestli je mi dobře. Zjistila jsem, že si zakrývám ústa. Doporučuji ke čtení.

natalka21
01.04.2016 4 z 5

Knihu jsem přečetla během velmi krátké doby. Donutí vás přemýšlet nad různými věcmi. Často jsem přemýšlela, jestli se mi ta kniha líbí opravdu tak moc, protože jsem si říkala, že by se tohle přeci nikdy stát nemohlo a je to až absurdní, ale když jsem se nad tim zamýšlela víc...opravdu jsem tak přesvědčená? Dneska bych se už ani nedivila..
Skvělá kniha,doporučuji:)

PetraBery
31.03.2016 5 z 5

Skvělá kniha se zajímavým a kontroverzním tématem. Raději zemřít nebo žít v částech v jiných lidech? Má rodič nebo stát právo rozhodnout, zda bude člověk "rozpojen"? Všichni tři hlavní hrdinové mi byli sympatičtí, každý měl své kladné i záporné stránky. Knihu jsem přečetla jedním dechem a moc se mi líbila. A budu o ní ještě dlouho přemýšlet a netrpělivě vyhlížet další díl. Z tohoto žánru je to dle mého jedna z těch lepších.

alfinha2321
29.03.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem asi za dva dny, nemohla jsem se odtrhnout. Líbil se mi námět, téma, o kterém člověk chtě nechtě musí celou dobu přemýšlet - jestli lidstvo v rámci morálních zásad dělá všechno tak, aby to nevadilo prožít každému z jeho členů? Už vidím, jak ti, kteří schválili zákon o rozpojování jdou s radostí si ho sami vyzkoušet. Připadá mi to jako u některých dnešních zákonech schválených politiky - je to dobré, je to morální, ale my bychom se přímo účastnit nechtěli...Kniha ve mně zanechala hluboký dojem a ještě asi chvíli budu mít o čem přemýšlet.

VioletRainbow
28.03.2016 3 z 5

Námět knihy byl výborný, hrozně jsem se těšila až si ji přečtu, ale ani zdaleka to nebyla taková pecka jak jsem očekávala. Většina knihy mi přišla strašně nudná a nezajímavá. Až tak od třičtvrtě knihy mě děj vážně začal bavit. A to je trochu málo na to, aby si kniha zasloužila víc než tři hvězdy. Nápad bezva, znovu si ji už ale nepřečtu.

Gibis
28.03.2016 5 z 5

Rozhodně kniha, která vám zůstane v hlavě....budete o ní přemýšlet. Líbilo se mi, že postavy nebyly jen černé nebo bílé, dobré nebo špatné, tak jak to v životě opravdu je.