Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1957 1957

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

Lokina
13.11.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Originální, svižné a depresivní. Vážně takovou budoucnost bych teda nechtěla, při čtení pasáže rozpojení, mi naskakovala husí kůže a ještě dlouho potom jsem o tom přemýšlela, jak mi to vrtalo hlavou. Prostě brilantní a děsivé. A jsem ráda, že jsem už dávno jiná věková kategorie :-D

čef
13.11.2016 5 z 5

Jak již říkali klasikové - sci-fi je sice o budoucnosti, ale mluví k dnešku. Autor si dovede představit (proč asi) pěkně hnusný věci, ale přeci jen nám ještě dává šanci, že se vše nějak vyřeší. No, napsáno je to pěkně jazykem dobrodružství, jako čtenář jsem si své pěkně užil a doufám ve vydání jeho dalších, zrovna tak napínavých a promyšlených knih.

Anna.Mal
10.11.2016 5 z 5

Pořád jsem úplně nevěděla, co si mám o knížce myslet, ale od každé stránky mě dostávala čím dál tím více. Jsou tam super zvraty a taky hodně nutí přemýšlet. Za mě palec nahoru.

terezka8354
03.11.2016 5 z 5

DOKONALÁ KNIHA !

maca1245
30.10.2016 5 z 5

Musím říci, že jsem tuto knihu doslova hltal pokaždé, když jsem měl volnou chvilku jí otevřít. A opět se tu dá nad touto knihou zamyslet. Já vím, že i když je to sci-fi tak si to dokáži představit v tomto našem světě. Je to stejné jako u knihy Nevítaní. Za mě rozhodně 5*

Eyghon
29.10.2016 3 z 5

Tak toto není pro mě. Negativní kniha od začátku až do konce. Ani ten konec nebyl na 100% dobrý. No nic.

vaclav9214
28.10.2016 5 z 5

Super kniha vtáhne vás do děje a musíte to prostě dočíst :)

eva-lupen
20.10.2016 5 z 5

Tak jsem chtěla k této knize napsat něco svého, ale tatjana1737 už za mne všechno napsala. Nemám co dodat.

MirijamFrankl
15.10.2016 5 z 5

Výborný nápad v zajímavém podání.Autor dobře zvládl střídání vypravěčů a upoutal vaši pozornost.Možná kvalita překladu by se dala maličko vylepšit,ale stejně dávám pět hvězdiček.

oolinkaa
08.10.2016 3 z 5

Tak jako bestseller jsem si predstavovala uplne neco jineho..zacatek nevypadal tak spatne, ale cim dele jsem cetla, tim jsem byla zklamana..nekolikrat jsem se i pristihla, ze nektere pasaze preskakuji a vubec nic mi z deje beztak neuteklo.ke knize se uz na 100% nevratim

tatjana1737
08.10.2016 5 z 5

!!! POZOR SPOILERY pro ty, kteří nečetli !!!

Ufff. Tak tahle kniha byl hukot. Musím říct, že mě pohltila hned na začátku a nepustila. Hlavním postavám jsem fandila čistě proto, že byly podány jako hlavní postavy, přestože Connor a Lev ze začátku moc sympaticky nepůsobili. Když jsem si zde v komentářích přečetla, že v závěru knihy je popis rozpojení, byla jsem od začátku ve střehu a četla se skepsí, jestli to nakonec dopadne dobře nebo ne. A už jen název by napovídal, že ne... Takže jsem při čtení bojovala s velikou frustrací, která mne nutila číst dál, i když jsem se pokračování bála. Jak to nakonec dopadlo, nebudu nikomu prozrazovat, ať jsou frustrovaní i další čtenáři :-).

Myšlenka rozpojení je sama o sobe zrůdná, ať ji Lev popisuje jakkoli pěkně, o svědčí o tom i postoj pastora Dana. Řeči lékařského personálu nebo policie nezleťáků mi přišly v tomhle kontextu hrozné. Roland mě sice neuvěřitelně štval a přála jsem mu rozpojení, když jsem pak ale nakonec pasáže o průběhu rozpojení četla, řekla jsem si, že nic takového bych nepřála nikomu. Už jen to, že člověk je celou dobu při vědomí... Tahle scéna byla napsaná tak, že se mi obracel žaludek, ale musela jsem číst dál. A dostala jsem se do takového transu, že jsem zapomněla, že mi má přijít návštěva, takže když mi začal zvonit telefon, málem jsem vyskočila z kůže. Protože jsem se bála, aby si ji neoblékl nikdo jiný, rychle jsem se sebrala, ale po celou dobu návštěvy jsem čekala, až odložím dítě k youtube a začnu číst dál :-).

Kniha ve mně rozhodně vyvolala kupu emocí, znechucení, přes nervy tahající napětí, chvilkovou úlevu, další napětí... Četlo se mi to samo, žádná klišé mne do očí nepraštila, postavy mi přišly věrohodné, samotný svět uvěřitelný, děj propracovaný. Ať šlo o posloupnost jednotlivých událostí nebo drobné narážky na příběh Humphreyho. Jedna prostá větička o tom, co udělal Admirál se Špunťou, mě dokázala sakra rozhodit. A to "Tati?" na konci Harlanovy oslavy mě málem rozplakalo.

Attia
07.10.2016 3 z 5

Vlastně je to skvělá dystopie opřená o skutečné události doplněná o hodnotné poselství. Ale ten jazyk... Holé, sekané věty, abnormální používání slovíčka ví: Connor ví, že... Risa ví, že... Lev neví, co... apod. Zkrátka jsem se nemohla vůbec začíst a prala se s každou stránkou, což je škoda, protože příběh je jinak velmi zdařilý.

misowi84
05.10.2016 5 z 5

Jste bez šance. Jakmile knihu otevřete, nepustí vás. Rozpojí vaše myšlenky a přesune vás do jiného světa. Na konci cesty budete nad tímto příběhem tleskat !

Sabka123
03.10.2016 5 z 5

Wau! Naprosto senzačně napsaná kniha. Je tam drama, láska, nebezpečí, přátelství, boj o život. Když k tomu přidáte neskutečně dobrý děj, originalitu celého toho příběhu a výborné zpracování knihy, získáte tuhle dokonalou knihu.

janik27
29.09.2016 5 z 5

Teda tohle bylo nečekané.... něco takového se jen tak nenajde a ten konec, popis rozpojení, šel mi mráz po zádech
super

janka3673
28.09.2016 5 z 5

Od knihy ma odradzal nie velmi vydareny obal. Citala som ju na odporucenie. Bola som velmi prekvapena. Je vzacne najst v knihe uplne originalny napad a zapletku. Velmi ma to potesilo.

Radzha
26.09.2016 5 z 5

Nemám slov.
Kniha je neskutečně dobře napsaná a tak čtivá, až je skoro nezákonné ji odložit. Skvělá zápletka a ještě lepší zpracování, které člověku zamotá hlavu a položí otázku, jestli tohle není až nebezpečně blízká budoucnost.
Jednoduchý jazyk, který jen podporuje ve čtení. Kapitoly, které se střídají podle hlavního hrdiny, byl skvělý nápad a hlavně přehledné.
Takže za mě jednoznačně pět z pěti.

28401
13.09.2016 5 z 5

Skvělé, perfektní, dokonalé.... doporučuji !! Ještě hodnou chvíli po dočtení jsem seděla a "tupě zírala".

Lucie51
09.09.2016 5 z 5

V tuto chvíli bezkonkurenčně nejlepší dystopie/sci-fi, které jsem doposud četla. Knihu i autorův styl jsem si rychle oblíbila, kniha vás při čtení vtáhne a nepustí. Co mě neskutečně zaujalo, byla ústřední myšlenka knihy: "Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou rozpojit. Problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají." Nechápu, jak někdo může něco tak geniálního, ale zároveň zvráceného vymyslet, v tomto se pan Shusterman ukázal jako opravdový mistr :-) Líbí se mi také to, že autor v knize dává slovo více postavám, tudíž se můžeme na spoustu věcí podívat z různých pohledů. Dalo by se říci, že mě svým způsobem zaujala každá z hlavních postav, ať už Connor, Risa nebo Lev. Vedlejší příběh Lva byl asi nejzajímavější :) autor dokáže příběhy hlavních hrdinů podat tak, že dokonce i toho největšího záporáka mi bylo v jeho posledních chvilkách upřímně líto a přála jsem si odvrátit jeho konec... z knihy jsem i několik měsíců po jejím přečtení stále neskutečně nadšená, moc bych si přála překlad dalšího dílu. V originálu by v této sérii měly být (???) snad již 4 knihy a k nim 2 další novely, pokud mám správné informace. Dávám pět hvězdiček a dala bych i 10 kdyby to šlo. Opravdu neskutečný zážitek :) ★★★★★

ikp5930
08.09.2016 5 z 5

Kniha mě zaujala stylem psaní. Autor poisuje situace z pohledu různých lidí. (Většinou hlavních postav) nebo navazuje vyprávěním jedné postavy na vyprávění někoho jiného. Můžeme si tak o situaci udělat celkový obrázek.
Zaujalo mě skvělé zpracování finálního rozpojení, kde se zkracovaly věty postupně až na jednotlivá slova a tak gradovalo napětí.
Nad příběhem se muselo popřemýšlet taky nebylo jasné jak kniha dopadne a po dočtení jsem si v sobě celkem dlouho rovnala jestli je konec dobrý nebo ne.