Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1961 1961

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

Nobunaga
14.02.2017 5 z 5

Za mě rozhodně plný počet. Celý koncept je v podstatě taková Osvětim vyhnaná o level výš. Tam z lidí zužitkovali jen zlato z úst, šaty a jejich popel na poli. Uvědomil jsem si jak moc miluju svoje děti.

Fajťák
11.02.2017 5 z 5

Za mě jednoznačně dokonalá knížka s neotřelým nápadem, hezkým příběhem a promyšleným závěrem. Doporučuji k přečtení.

kofina
07.02.2017 3 z 5

Super nápad, super situace, ale celé se to zdá jaksi nedotažené.

martina1199
28.01.2017 5 z 5

*MOŽNÝ SPOILER*
Tahle kniha si 5 hvězd určitě zaslouží.
Hlavními hrdiny příběhu jsou možná děti, ale tváří v tvář realitě rozpojení se musejí vypořádat se světem dospělým způsobem. Hlavní téma příběhu je svou podstatou velmi hrůzné. Vždycky jsem věřila, že navzdory všem katastrofám lidstvo stejně jednou zahubí samo sebe, a pokud by se naše společnost uchýlila k pravidlům a běžným standardům tohoto příběhu, tak bychom k podobné zkáze měli opravdu velmi blízko.
Dlouho není jasné, jak samotné rozpojení probíhá, ale ve scéně, která nám jej opravdu detailně popíše, jsem byla opravdu zděšená tím, jak reálně to vypadá. A celá záležitost se CiFim! A konečná scéna na večírku pro syna Admirála! A ta naprostá bezcitnost většiny dospělých!
Mám dost silný žaludek, ale tuto knihu jsem musela několikrát při čtení odložit, jak hluboce se mě to vše dotýkalo. Konec mi ale dovolil se znovu alespoň trochu nadechnout a zadoufat, že třeba ještě máme naději. Každé dítě v této knize, odsouzené k rozpojení, je pro mě hrdinou. A rozhodně si všichni zaslouží právo na život. Na život vcelku.

Janek
28.01.2017 5 z 5

Vskutku pozoruhodná, originální kniha s nápaditým příběhem a velkým filozofickým i etickým přesahem.

"Rozpojenci také zásadně nepříznávají, že jejich věci jsou kradené. Ty ostatní děti vždycky přijdou s velice komplikovanými historkami, kdo jsou a proč potřebují něco prodat. Zastavárník si jejich příběhy většinou pro pobavení vyslechne. Když je historka dobrá, jednoduše dítě vyhodí. Když nestojí za nic, zavolá policii a nechá je sebrat. Ale tenhle chlapec žádnou historku nemá; přichází pouze s pravdou. Zastavárník úplně neví, jak se má k pravdě postavit." (Euromedia 2016: s. 148)

micha-ella
27.01.2017 3 z 5

Mně ta napínavost přišla až přehnaná, takové umělé dějové zvraty. Příběh spíš pro mládež než pro dospělé.

kuska
21.01.2017 4 z 5

odpověď karolhlina naprosto souhlasím akorát bych nedávala odpad, protože nápad tam opravdu byl a to bezvadný, je pravda, že provedení nic moc, ale dalo by se to více vykutit tak, aby to bylo napínavější a více akční.

karolhlina
20.01.2017 odpad!

Podle mě naprosto skvělý nápad, ale autor to neuměl dobře napsat. Kniha je prostě podle mě špatně napsaná a tím pádem se nedá číst.

Teri_book
17.01.2017 5 z 5

Paráda! Úžasná kniha,zbožňuju jí

trudoš
14.01.2017 3 z 5

Nejtěžší pro mě bylo přijmout myšlenku, že by rodiče nechávali „rozpojovat“ své potomky v nejproblematičtějším období vývoje - v pubertě. A to je přitom jen smetana na povrchu, skutečné zlo se skrývá v šedi každodenního života, kdy neplánované děti mohou být beztrestně ponechány osudu na prahu jakéhokoliv člověka. Nápad je to bezesporu zajímavý, jenže stejnou měrou nesmyslný. Kdyby tomu tak skutečně mělo být, lidská populace by vymřela v průběhu tří generací. A kdo říká, že ne, nikdy mu nebylo anarchistických -náct.
Dějově ovšem příjemné. Dost mi vyhovovalo, že Neal Shusterma nejede podle šablony, takže s každou třetinou se příběh posune zase někam jinam. Problém je, že zpětně působí některé scény nedotaženě a vysloveně si říkají o dovětek, který nepřijde. A nejvíc pak zamrzel závěr, jenž zazdil jinak povedenou urban legendu o Humphreym Dunfeem. Navíc je znát, že se autor zaměřuje pouze na dospívající čtenáře, pročež dospělí tu hrají pouze role uvědomělých rebelů, nebo totálních šmejdů.

Petulka25
09.01.2017

Zdravím....naprosto dokonalá a hlavně lehce čtivá knížka. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Ráda čtu lehkou četbu, nemám ráda nic složitého. Je nějaké pokračování? Nebo něco podobného co by jste mi doporučili?

Peťulka8
08.01.2017 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za dva dny, je velice napínavá a originální. Děj je děsivý, ale zároveň na konci knihy dojemný.

kuska
30.12.2016 4 z 5

Strašně dlouho jsem čekala, až se mi tato kniha dostane pod ruky..... kniha byla dobrá, dobrý námět, který doufám, že zůstane pouze v knížce, přečtené za jeden den, ale asi jsem tam přece čekala více akce. Na druhou stranu, nějaké pasáže, kde mi opravdu běhal mráz po zádech tam přece byly. Takže asi celkově spokojenost, ale nechtěla bych žít v takových podmínkách, opravdu ne.

Akemi4
12.12.2016 5 z 5

Člověk by řekl, že v YA už moc prostoru pro originalitu není, a přece!

Mark.
09.12.2016 5 z 5

Napsáno velmi klidně, velmi poutavě a v určitých částech děsivě.

"Ucítíš brnění ve spodní čelisti. Není to nic co by tě mělo znepokojovat"
"Dvakrát mrkni, jestli mě slyšíš."
Mrk, mrk.
"Dobře." ..... " Bohužel teď budeš muset přestat mrkat".

..." Jak jsme na tom s časem?" ....

Za daný úsek kniha ode mne dostala 5 hvězdiček.
Už se těším, až přeloží další díly či ten plánovaný film.

iška
02.12.2016 4 z 5

Rozhodně dobře napsáno, ač téma děsivé. Tématicky mě kniha připomněla částečně Kazua Ishiguru "Neopouštěj mě". No pevně doufám, že tato fikce zůstane fikcí navždy.

Marsí5
29.11.2016 4 z 5

Přečteno téměř na jeden zátah. Popis tohoto světa je opravdu děsivý, ale závěr knihy mě opravdu silně dojal.

igor6519
27.11.2016 odpad!

kniha má niekoľko svetlých bodov, ale čím viac čitateľ uvažuje nad logikou tohto sveta, jednoducho si povie, že "willing suspension of disbelief" sa vyčerpala a nemá zmysel na nič sa hrať. Ide o YA distópiu, akých sa produkujú desiatky a možno už stovky a nič hlbšie za tým nehľadajte.

Gábinečka
18.11.2016 5 z 5

Skvělé napínavé čtení, od kterého se nedá jen tak odtrhnou. Děj vás chytne už od začátku. Skvělé je taky na tom to, že tam jsou někdy popsány pohledy cizích lidí a nejenom hlavních postav.

Petula.N
18.11.2016 5 z 5

Kniha mě zaujala jak obalem, tak různými recenzemi na internetu - takže jsem si jí samozřejmě musela hned koupit. Jakmile jsem začala číst, už mě od knížky nikdo neodtrhl. Je to zajímavý nápad a takových knížek by chtělo víc. Doporučuji přečíst !!