Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1961 1961

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

masinkas
22.04.2017 4 z 5

Zajimavy namet,misty me ta predstava ze by to byla realita az desila :).Cetlo se to dobre a dej se odvijel rychle.Ale dej se podoba jine autorove knize coz je mozna trochu skoda ale zase v teto knize je nadeje v te druhe moc ne.Kniha nuti k zamysleni a myslenka rozpojeni je zajimave kombinovana s nabozenstvim.

Daenerys
19.04.2017 5 z 5

Delikátní záležitost!

Nikkiproch
19.04.2017 3 z 5

Na knize hodnotím dvě věci - nápad a zpracování.
Téma knihy je perfektní. Myšlenka rozpojení člověka až v pubertálním věku místo potratu v prenatálním je jistě něco, nad čím se člověk hlouběji zamyslí, proč by jedno mělo být v pořádku a běžné a druhé už ne.
Zpracování trochu zaostává za myšlenkou. Respektuji, že kniha je spíše pro mládež než pro dospělé, každopádně v některých pasážích mi přišlo celkem líto, že příběh se ubírá takovým směrem. Jistě by se s touto myšlenkou dalo naložit lépe.
Asi nejvíce se mi líbila kapitola Sklizeň, z ní šel opravdu mráz po zádech.
Hrozně jsem si ale přála, aby se tam neobjevil nějaký šílený patos, ale bohužel - spoiler - ruka s tetováním žraloka mě odrovnala. :-) Proto dávám 3 hvězdičky. Pokračování už nejspíš číst nebudu.

Michaela91
19.04.2017 3 z 5

Námět nebyl špatný a knížka byla i čtivá. Jen jsem měla pocit, že jsem na tuto knihu stará. Myslím, že náctiletým by určitě radost udělala víc než mě.

Fíček01
15.04.2017 5 z 5

Skvělá kniha, super námět, určitě si přečtu i další díl. :-) A ještě otázka pro ty, kteří zde píší, že je to kniha pro mládež...Vy opravdu nečtete třeba pohádky, protože jsou určeny malým dětem a ne dospělým?

SeverusSnape
13.04.2017 5 z 5

Celkem zajímavý námět a dobré podaní,ale čekala jsem trochu víc

milan1315
06.04.2017 2 z 5

Pro mládež. Bohužel už jsem dospělý.

novina
06.04.2017 4 z 5

Sci-fi žánr normálně nečtu, ale tenhle námět mě zaujal. Mám ráda knihy psané z pohledu více osob - tohle byl přesně můj šálek čaje. Děj byl napínavý od začátku do konce a z popisu rozpojování jsem měla husí kůži.

Phoenix16.cz
06.04.2017 3 z 5

Celková myšlenka knihy mě poměrně zaujala, protože nabízí spoustu prostoru na přemýšlení, ale její samostatné zpracování už tolik ne. Jako zarytý scifista jsem zvyklá u příběhu přemýšlet, zda vše do sebe zapadá a dává smysl, a zde bylo na můj vkus příliš mnoho nelogičností a často se příběh dostával do situací opravdu těžko představitelných, že by mohly být skutečné. Vrchol knihy představuje scéna, kdy konečně autor popíše vlastní průběh rozřezávání, který ve výsledku zas tak šokují stejně není. Prostě jen systematický, jako celý děj knihy, který se posouvá dopředu prvoplánovitě a bez žádných zásadnějších a nečekaných zvratů.
Příjemně překvapila náboženská linka, která krásně nastiňuje nesmyslnost (slepé) víry a poměrně přímo kritizuje tuto instituci jako celek. Náboženstvím se dá vlastně vysvětlit a především omluvit úplně všechno. My nic, to bůh...

Patapuf
03.04.2017 5 z 5

Ten nápad sám o sobě je vynikající... a oproti spoustě jiných autorů se zde povedlo jej dokonale využít... Od knihy se člověk odtrhne až na konci... Námět každopádně k zamyšlení...

AndyK
20.03.2017 5 z 5

Letos jsem si dala předsevzetí, že budu objevovat nové žánry. Dobré rozhodnutí. Knížka na mě opravdu zapůsobila a nejednou mi přeběhl mráz po zádech...

acheska
17.03.2017 3 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Zákon o životě, rozpojování, Válka o vnitrozemí, desátci, někoho čápnout, příběh o Humphrey Dunfeem....všechny tyto autorem vytvořené skutečnosti děsí. Nejednou jsem z příběhu měla husí kůži a proces rozpojování, kdy máte právo vědět, co všechno se s Vámi děje, ten už z hlavy asi nikdy nedostanu. Scifi opravdu není můj šálek čaje..., i když se nad určitými věcmi v návaznosti prostě zamyslet musíte.

karavela
08.03.2017 5 z 5

Skvělé,čtivé,originální a znepokojivé čtení.

MonikaHos
08.03.2017 5 z 5

Dystopie miluju, ale ne vždy se povedou. Tato mě ale chytla od samého počátku a prakticky jsem se od ní nemohla odtrhnout. Rozhodně by neuškodil více propracovaný konec příběhu, ale za mě stále plný počet hvězdiček. Těším se na další díl!

Danago
06.03.2017 5 z 5

Tak toto byla skvělá Sci-fi. Čtivá , napínavá, bez nejmenších hluchých míst. Téma a jeho zpracování mě naprosto dostalo. Z knížky jsem nadšená. Čeltla se jedním dechem. Kdo má rás Sci- fi tomu se knížka určitě bude líbit. Pokud u nás vyjdou další díly určitě si je chci přečíst.

wildavk
02.03.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem přečetl rychle. Velmi čtivá. Zajímava myšlenka. A opravdu scéna rozpojování - ta mi pořád zůstává v hlavě. Ta byla opravdu děsivá.

markyticka
26.02.2017 4 z 5

Když jsem se do knihy začetla, už jsem se nemohla odtrhnout - čte se opravdu lehce. Při čtení jsem si vzpomněla na film Ostrov. Až mrazí z toho, že by člověk mohl spolu s transplantovaným orgánem získat i část zkušeností-vzpomínek původního majitele.

ThrisaManx
24.02.2017 5 z 5

Naprosto úchvatné dílo, které jsem měla přečteno během dvou jízd vlakem. Z počátku mě to moc nevzalo, ale nakonec děj graduje, a i když není napínavý a podle mě v něm nejde ani o samotnou akci, řeší zajímavé myšlenky potratu, práva na život i víry v Boha. Místy mě až děsivě mrazilo a z některých scén se mi až zvedal žaludek.
Nevím, jestli mě láká v sérii pokračovat, ale prvním dílem jsem rozhodně nadšena.

Kaytria
19.02.2017 5 z 5

Kniha mě pohltila a bavila mě od začátku do samého konce. Ani chvilku mě nenudila, a i když pravda, myšlenka použitá v příběhu je poměrně absurdní, ale i přes to jsem tomu plně věřila a nechala se tím pohltit. Vynikající čtení, těším se na další díl.

LadySegedin
15.02.2017 5 z 5

Sledujeme osudy třech hlavních postav Connora, Risy a Leva. Každá postava je odlišná a žije si svůj život, rázem je ale spojí jedno - příkaz k rozpojení. Společně se snaží utéct a vzepřít se systému. Příběh se odvíjí plynule, graduje a závěr byl i pro mě dost silný a neubránila jsem se slzám. Což se mi tak často nestává. Kniha je napsána, tak dobře, že jsem si postavy zamilovala, dokonce i ty negativní a prožívala jsem všechno s nimi. Nevyskytují se zde klasické kapitoly, ale děj je rozčleněn do úseků podle jednotlivých hlavních, vedlejších, ale i podle úplně okrajových postav. Je tak vytvořen ucelený obraz a čtenáři, tak nic neujde.

Dále také musím ocenit odkazy k historii. Ve sběrných dvorech vidím narážku na koncentrační tábory. Autor zde také řeší problematiku potratů, právo na život a lidství. Je to kniha, která vás prostě donutí přemýšlet. Přečteno jedním dechem od začátku až do konce. Jelikož se jedná o sérii konec zůstal otevřen. Doufám, že co nejdříve výjde další díl, protože tohle je pěkně návyková záležitost.