Bez šance

Bez šance
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1963 1963

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

cca
23.01.2020 4 z 5

Nic konkrétního knížce nemohu vytknout - téma bylo zajímavé, příběh poutavý a smysluplný, zakončení super. Stejně se ale nemohu ubránit dojmu že to bylo tak nějak jednoduché.....I když to byl pravděpodobně i záměr, myslím že tak skvělý nápad by šel zpracovat o chlup lépe kdyby to bylo trochu méně o skupince dětí a vztahy mezi nimi a trochu více o režimu, který ve světě zavládl. Na můj vkus z knihy prostě příliš "čiší" pro jakou cílovou skupinu je určena, což samozřejmě není vůbec špatně, je to jen můj pocit. Nakonec, nelze se ve všem zavděčit každému. Každopádně mám z knihy celkově opravdu dobrý pocit a určitě dám Shustermanovi ještě šanci.

ivič
17.01.2020 5 z 5

Od knihy jsem nic moc nečekala, ale naprosto mě uchvátila. Mrzí mě že zatím nemá žádné pokračování, ráda bych zjistila jak se události vyvíjeli dál. Každopádně úžasná kniha a možná i trochu na zamyšlení.

kačenka80
10.01.2020 5 z 5

Kniha učená pro děti mě naprosto uchvátila. Zajímavá, strhující a neuvěřitelná. Dala jsem přečíst také synovi a byl nadšen.

Eduarda
02.01.2020 4 z 5

Příběh pro dospělé, jenže určený pro děti... v tom vidím hlavní rozpor. Kéž by to byl trochu víc Pán much a míň young adult. Přečteno ale s chutí a bez nudy, určitě doporučuju. Jen tedy - do dalších dílů se podle popisu fakt nehrnu. Mám to tak nějak za ukončenou story.

novecento
02.12.2019 5 z 5

Kniha ,,Bez šance,, nám přiblíží další problematické téma, které většina z nás odsouvá a vytlačuje do okamžiku, kdy se nás to nemile dotkne a zasáhne v plné své síle. Tentokrát milí čtenáři nemáte před sebou knihu z žánru SF, ale reálnou vizi budoucnosti, která se v mnoha aspektech již dnes naplňuje.
Závěr knihy: Na svůj život máme právo a máme právo si také vybrat, co bude s našim tělem. Zasloužíme si svět, kde jsou obě tyto věci možné - a je našim úkolem pomoci takový svět vytvořit.
Dobře zvládnutý děj, který vás přivede k mnoha zamyšlením nad světem, ve kterém již dnes žijeme. Knihu doporučuji.

Osice
25.11.2019 5 z 5

Může obsahovat pro někoho mírné SPOILERY...

N. Shusterman mě nezklamal:-) Bez šance se mi líbila možná ještě o kousíček víc než Smrtka a Nimbus. Důvodem je zřejmě to, že knížka řeší vztahy rodičů a dětí, což je pro mne jako matku velmi aktuální téma.

"Zůstane mu místo ještě na troje náhradní oblečení. Připadá mu úžasné, jak málo věcí stojí za to vzít, když na to doopravdy přijde. Většinou vzpomínky. Památky na dobu předtím, než se to mezi ním a jeho rodiči tak pokazilo. Mezi ním a zbytkem světa." (s. 17)

Sice sci-fi, ale ty pocity a myšlenky dětí jsou tak realisticky popsané. Až mi místy běhal mráz po zádech.

"Za jak dlouho na něho Ariana zapomene? Za jak dlouho na něho zapomenou všichni? Dlouho to trvat nebude. Tak už to s rozpojenci chodí. Connor ve škole znal jiné děti, které v posledních několika letech zmizely. Prostě jednoho dne nepřišly. Učitelé řekli, jsou "pryč", nebo "přestaly školu navštěvovat". Ale byly to jen kódové výrazy. Všichni věděli, co znamenají. Spolužáci, kteří je znali, mluvili o tom, jak je to hrozné, a den nebo dva brblali, a pak už to byla stará věc. Ropojenci neodcházeli ve velkém stylu - neodcházeli ani s brekem. Odcházeli s tichem plamene svíčky zamáčknutého mezi prsty." (s. 93)

Hodně se mi líbily termíny, které si autor (překladatel) vymyslel. Nejvíc čápnutí a lokobufet... a myšlenky!

"Stejně by ze mě nikdy nic pořádného nebylo, ale takto mám statisticky lepší šanci, že nějaká moje část někde ve světě dosáhne velikosti. Raději budu částečně důležitý než úplně k ničemu." (s. 11)

Závěr byl poklidný, ale to knize pro mne vůbec nic neubírá. Určitě si přečtu pokračování. No co, zase o důvod navíc rozšířit sbírku knih v originále:-)

EvaXxX
22.11.2019 5 z 5

Strašně se mi knížka líbila a dobře se četla..
Možná je to spíše pro mladší (náctileté) čtenáře, ale i tak, mě to prostě chytlo..... :)
Doporučuji :)

venacava
20.11.2019 4 z 5

Tvl, tak to jsem nečekala.. Kniha je originální a patří mezi špičku tohoto žánru.
SPOILER:
"na každém šprochu pravdy trochu"

Gilnien
19.11.2019 4 z 5

Některé pasáže mě nudily, ale konec byl dobrý.

MartinProtschke
18.11.2019

Moje druhá knížka od Shustermana.Po Suchu jsem se dostal k téhle a jsem opět nadšený. Další skvěle zpracované téma, které nutí k zamyšlení Shustermanuv styl se mi líbí.

Atrament
16.11.2019 2 z 5

Tak jsem zas jednou nedával pozor a přehlídl jsem škatulku 'young adult'. Nicméně, když už jsem to začal číst, tak jsem to i dočetl, knížka je to poměrně krátká (na dva večery) a napsaná docela čtivě. Bohužel trpí většinou neduhů 'young adult' žánru - přemoudřelí teenageři, nelogická základní premisa, nelogické chování postav, výrazné zjednodušení děje i jazyka tak aby to pobralo cílové čtenářstvo.

evavolavka
12.11.2019

Silný příběh, hezky se četlo.

Sylvanas
16.10.2019 3 z 5

Začátek mi přišel naprosto o ničem - spíš jako taková dobrodružná knížka o dětech pro děti. Námět fajn, ale autor ho špatně zpracoval. Až ke konci to za něco stálo.

rajcatko
23.09.2019 5 z 5

Geniální, surové, emotivní, naprosto dokonalé!! Bože, od tohoto autora chci číst i nákupní seznamy!

zazinka2
22.09.2019 5 z 5

Skvěle vymyšlený příběh plný zápletek a nečekaných zvratů, knihu jsem ani nechtěla odložit.

karol.cadex
08.09.2019 4 z 5

Hrozně se mi líbila obálka, ta mě na knihu nalákala. Anotace mě nalákala ještě o něco víc. Tudíž jsem měla zase velká očekávaní, která nebyla zcela naplněna. To je bohužel ale asi můj věčný problém.
Dystopie pro děcka dobrá. Myslím, že ve třinácti by se mi to líbilo opravdu moc. Možná by se mi to líbilo víc i zfilmované. Jenže takhle jsem z toho nebyla tak odvařená, jak jsem chtěla.
Každopádně děj hezky plyne, autor stupňuje napětí, promyšlené to má Schusterman pěkně, což o to.
Začátek zvolna situaci vysvětluje, máme zde tři různé hrdiny z různých rodinných poměrů, avšak všechny se stejným cílem - umřít rozkouskovaní. Hrdinové se dávají skrz různé eskapády dohromady, aby se mohli poté zas rozdělit a zas setkat. Následně se semelou různé události, blabla a konec je dobře uzavřen, žádná trapná rychlovka.
Možná mi vadilo hlavně to, že je celá ta kniha /nebo hrdinové/ poněkud naivní, nevím. A mrzí mě, že nebylo víc intimností! To by děcka rozhodně v takových vypjatých situacích dělat měla.

Rolada88
07.09.2019 4 z 5

Kniha byla dobrá hlavně začátek jak se spojil osud tři děti co nechtěli na demontáž. Ale pak mi to přišlo po půlce knihy takové hodně utahané ale konec to vynahradil byl akční a měl tempo. Nemohl sem se zbavit po celou dobu cteni pocitu z knihy že to bylo jak z holocaustu na lovu z židy. Taková bezmoc ve zběrných táborech atd.

specialista5
30.08.2019 3 z 5

Takové nemastné neslané ... za nápad, prostředí a vedlejší postavy 3 hvězdy, ale dočíst to byl celkem Mordor. Chtěl jsem to v druhé polovině několikrát odložit.

PapayaD
21.08.2019 5 z 5

Po úžasné Smrtce jsem byla zvědavá na další autorovy knihy a bála jsem se, že mě Bez šance zklame. Nezklamala. Originální příběh vás nenechá odejít, musíte číst a číst, dokud knihu nedočtete. Soucítíte s postavami a fandíte jim, bojíte se o jejich osud. Stalo se jen mě, že jsem po celou dobu čtení musela přemýšlet o smrti?

whiolet
10.08.2019 5 z 5

Originální téma. Kniha mě po celou dobu nezačala ani jednou nudit. Bylo to super čtení