Únosné riziko

Únosné riziko https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71006/unosne-riziko-71006.jpg 4 247 35

Román z prostředí lékařského výzkumu věnovaný problému rizika při experimentech s halucinogenními drogami. Harvardský lékař, odborník na neurochirurgii, se seznámí s mladou zdravotní sestrou, pocházející z rodiny ženy, odsouzené v 17.století při honech na čarodějnice. Lékař se domnívá, že příčinou podivného jednání tehdejších odsouzených mohl být určitý druh plísně z obilí, podobný námelu. Ve starém domě odebere vzorky plísně a podrobí je experimentu, který vede k objevu léku proti depresím. Nový lék však při pokusech prokáže i zcela neočekávané drastické účinky, jejichž obětí se stane samotný vědec. ... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

Acceptablo risk , 1995

allyce
14.05.2018 3 z 5

Únosné riziko - únosná úroveň. Neoslní ani nenaštve. Dobrý průměr.

Lily101
18.03.2018 4 z 5

Lehce předvídatelný děj, ale neuvěřitelně napínavý (proto dávám 4hvězdičky), a dokonce i s velice jasným poselstvím ohledně užívání léčiv. Přistihla jsem se, jak mám chuť hlavní protagonisce pomoci a probrat se s ní dokumenty, abychom odpověď zjistily dřív.

SPOILER: Četla jsem překlad od Aleny Amchové a bohužel jsem objevila hned dva překlepy: dle prvních stran knihy se Edward má z domu vystěhovat již 1.srpna, zatímco Kim 1.září, a Kim si přece důležité dopisy brala s sebou do domu, kde žila, tak jak mohly shořet?

V souvislosti na problematiku v knize a pár zmínek v hodnoceních pode mnou bych ráda odkázala na §31 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník. Na zodpovězení otázky, jak je tomu u vědců, se však necítím dostatečně erudována.

tibicards1710
02.02.2017 5 z 5

Kde su hranice unosnosti vo vede a vyskume? Pokial je to este unosne a eticke? Kde sa zacina sialenstvo? Vyvoj noveho preparatu a jeho uspesne uvedenie na trh ponuka majitelom farmaceutickej spolocnosti sancu zarobit miliony a mozno aj miliardy. Uz len ide o to, ako vychytat muchy a oboznamit pripadnych uzivatelov s vedlajsimi ucinkami. A to moze byt naozaj velmi riskantne.... A kde a kedy sa tento pribeh zacal? V Saleme, meste znamom s procesmi s carodejnicami v 17. storoci. Zdravotna sestra Kim sa dozveda, ze jej vzdialenu pribuznu obesili ako carodejnicu. Na mnozstvo otazok ale nenachadza odpovede. A tak zacina patrat na vlastnu päsť v temnej minulosti svojej rodiny.... Osud jej prihra do zivota vedca Edwarda. Genia, ci sialenca? Keby som bol Robin Cook, tak by som tuto knihu nazval Vedľajšie účinky.

Mira438
17.02.2016 5 z 5

Zprvu se to tváří nenápadně a děj nadchne především amatérské pátrače po rodinné historii. Posledních 100 stran už jsem četl jedním dechem a nešel jsem kvůli tomu spát dřív, jak jsem původně chtěl. :)

Belbo
17.02.2016 4 z 5

Jedna z těch lepších knih, kterou Cook napsal...

Prey
06.02.2016 5 z 5

Skvělá kombinace historické detektivky z atraktivního období čarodějnických procesů se současnou vědou a výzkumem. Má to i prvky hororu a také ženského románu. Nechybí ani nenásilné morální poselství. Moc mě pátrání hlavní hrdinky bavilo, rád se k němu vracím i se znalostí pointy a obdivuju Cooka, že mu z toho všeho nevzniknul guláš, ale – minimálně pro mě – jedna z jeho nejlepších knih. Odpočinková četba, která nejenže neurazí, ale může i nadchnout. :-) (Čteno v překladu Aleny Amchové.)

katy238
18.01.2016 3 z 5

Příběhy Robina Cooka mám velice ráda a vyhledávám je, Únosné riziko mě ale spíše zklamalo. Děj byl utahaný, reakce postav pomalé. Nadchl mě až konec, kde se koncentrovala akce celé knihy. Dalo by se říci, že milovníkům pomalého vědeckého čtení doporučuji většinu knihy od začátku, ostatním až konec, ke kterému příliš ani předchozí děj nepotřebují znát.

Teryy
15.12.2015 3 z 5

no .... celkem nuda, sem tam, přecházení z jedno do druhého pořád dokola. Napínavých bylo asi posledních 50 stran ;)

merrinka
16.04.2015

Napínavé, zajímavé, čte se moc dobře.

pisica
24.10.2014

super kniha :)

kozisek1
27.08.2014 5 z 5

četla se jedním dechem,doporučuji.

minimonisek
26.08.2014 5 z 5

Tuhle knihu už jsem četla několikrát a pokaždé mě nadchla, líbí se mi spojení námětů salemských procesů a výzkumu nového léku. Navíc jsem poslední stránky doslova hltala. Za mě si proto kniha plným právem zaslouží 5 hvězdiček.

kika 13
02.03.2013 4 z 5

V chemii jsem plavala,ale knížku jsem dočetla do konce.

Evička
04.06.2012 4 z 5

Už jsem četla od Cooka lepší knížky, byla dobrá, ale na mě trochu moc chemie.

makhushka
28.02.2011

Je to prostě Cook. Týden kdy jsem četla tuto knižku jsem měla sny podobné knížce, prostě se mi dostala úplně pod kůži.
DO KO NA LÁ:)