Zkouška

Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363771/mid_zkouska-lER-363771.jpg 4 792 180

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Testing , 2013

Layss
07.12.2016 3 z 5

Četla jsem jak HG, tak Divergenci a viděla jsem tam jistou podobnost. Mělo to svoje zajímavá místa, ale také místa slabší. Knihu jsem přečetla během několika dní, ale po měsíci si už třeba dokážu vybavit jen zlomek děje. To o něčem také vypovídá. Myslím, že zůstanu věrna HG, i když si pokračování i Univerzity Výjimečných ráda přečtu.

Anka.
08.11.2016 4 z 5

Ve srovnání s HG a Divergenci, za mě rozhodně nejlepší. Napínavé, děj má spád. -1 hvězda za hlavní postavu. Líbilo se mi její uvažování, ale místy byla příliš naivní. Na druhou stranu, byl to záměr autora v nás vyvolat takový pocit. Takže u mě je tato knížka ve své kategorii velice vysoko

Saravana
04.11.2016

tuto knihu jeste ctu a zatim me bavi je to fantasy super řekla bych že se to moc nepodoba hunger games videla jsem hunger games a moc me to nebavilo ale tohle me bavi uvidim jak to zkoncí doporučuji

Knihomilka123
03.11.2016

Tato kniha je úplně úžasná. Hned jsem si ji zamilovala. můžu jen doporučit :D

Sarah11
01.11.2016 3 z 5

Od téhle knížky jsem očekávala opravdu hodně, jak kvůli velmi kladným komentářům, tak kvůli tomu, že byla přeložena do 14 jazyků a hlavně kvůli srovnání s Hunger Games. Bohužel pro mě byla docela zklamáním. Všechny postavy byly takové neslané, nemastné, až naivní a nedostatečně popsané, takže jsem si je ani nestihla nějak oblíbit a ani mě nemrzelo, když nějaká z nich zemřela, protože jsem ji vlastně "neznala". Hlavní hrdinka (a nejen ona) mi přišla až nepřirozeně přechytralá (vím, že to byl souboj mezi nejchytřejšími studenty, ale tohle už mi přišlo opravdu příliš), na všechno hned přišla a všechno jim s Tomasem procházelo strašně jednoduše. Ten zvrat s Willem mi přišel násilný, jako by si autorka najednou uvědomila, že musí přidat nějakou akci a uměle to tam vložila. Nebyla to špatná knížka, ale jelikož mám načtených už hodně knížek s podobným tématem, tohle pro mě bylo prostě málo, čekala jsem pořádný nářez. Srovnání s Hunger Games mi přijde úplně zcestné, těm se to vůbec nemůže rovnat. Zkoušku bych hodnotila jako takový průměr. Na zadek jsem si z toho nesedla, ale na pár večerů mě to zabavilo. Další díly si ale určitě přečíst chci, protože jsem zvědavá, jestli budou lepší než tento, a taky proto, že mě zaujal konec.

Zuzana0123
25.10.2016 5 z 5

Nemůžu se dočkat na další díl, a taky doufám že co nejrychleji vyjde i film.. :o
Přiznávám, že je to ve stylu HG, Divergence, Labirynt, atd... Ale ve všech je vždy úplně jiný děj, stejně jako ve Zkoušce.. Takže nechápu proč někteří nadávají, že je to úplně to stejné... Kdo chce mít dobrý pocit, že napsal taky nějakou super trilogii, tak za tohle si ho opravdu zaslouží!! Každá kniha v tomto stylu je pro mně napínavá! Myslím, nebo spíš doufám, že mě takové knihy nikdy neomrzí, a nebudu tady muset psát negativní komentáře!
Všem fanouškům dobrodružných a sci-fi žanrů vřele doporučuji!!!
Já se to této knihy úplně zamilovala! ♥♥♥

annamc
19.10.2016 4 z 5

Ano,jak už tady psali ostatní,podobnost mezi jinými fantasy tom je,ale jinak kniha byla naprosto skvělá.Pěkný nápad a konec mě opravdu dostal.Už se těším na další díl!!

pink_ivy
08.10.2016 4 z 5

Pro fanouška Hunger games je to skoro "must read". Na knížce je sice hodně vidět, jak se autorka inspirovala právě zmíněnou knížkou, ale to nic nemění na faktu, že se to dalo dobře číst. Autorka si přidala občas něco svého, takže to nebylo úplně doslovně "obšlehnuté".
Hlavní hrdinka mě ničím nezaujala, ale na druhé straně mi nevadila Za srdce mě nevzali ani žádné další postavy, což je u knížky trochu chyba, ale jinak velmi dobré 4*

LilianaFalcon
28.09.2016 3 z 5

Tak už jsem z tohohle asi vyrostla. Úvod do historie tohohle despotického světa mě vůbec nezaujal. Samotné testování pak bylo jen další Divergence, Hunger games nebo Labyrint.
Nechala bych i jen dvě hvězdičky, ale třetí Hvězdičku si to vysloužilo za vcelku povedený konec.

Airin
21.09.2016 4 z 5

Kniha se četla velmi příjemně, vše totiž v příběhu probíhalo svižně. Akcí je tu habaděj a opravdu bych ráda věděla, jak by vypadalo filmové zpracování. I když mi přišlo, že příběh byl až moc uspěchaný. Všechna tři kola zkoušek byla popsaná zhruba ve 30% knihy a dlouhých 70% se týkalo čtvrté zkoušky.
Univerzita výjimečných je příjemná Young Adultovka na čtení a jsem zvědavá, jak se budou vyvíjet další dva díly :))

Lokina
20.09.2016 4 z 5

Jisté podobnosti s jinými knihami tohoto žánru tam jsou, ale to neznamená, že to knihu nějak znehodnocuje. Ba naopak bylo to velmi čtivé, napínavé, hlavní postava byla fajn. Jsem velmi zvědavá, co nabídne druhý díl :-)

kalinkacz
28.08.2016 5 z 5

Četla jsem všechny série, které jsou k této knize přirovnávány.. I když je hodně podobná snad všem svým dystopickým předchůdcům, tak je přece jen neskutečně čtivá, něčím jiná, nebezpečná, napínavá a chytlavá... Neskutečně se těším na další díl! Je to přesně to scifi, co mě chytne a nepustí až do samotného konce...

Bauca
27.08.2016

Pokud bych ji měla hodnotit před přečtením Hunger games, tak bych byla jistě pozitivnější, takto mi to přišlo sice zajímavé, ale bohužel dost nepůvodní.

8Petka4
26.08.2016 5 z 5

Knížku jsem přečetla dalo by se říci na jedno nadechnutí. Stala se z ní moje nejrychleji přečtená knížka - jeden den. Dřív jsem neměla ani potřebu nějakou takhle rychle přečíst, ale tahle byla jiná. Děj vás tak pohltí, že jsem musela číst dál a dál. Jen už se nemůžu dočkat pokračování! Doufám, že to bude co nejdříve!! :D Pro ty, co váháte, zda přečíst či ne, doporučuju určitě přečíst! Speciálně, pokud se vám líbily Hunger Gamer či Divergence. Rozhodně se tam nějaké prvky podobnosti najdou, ale nenechte se odradit! Ba naopak ;)

Denisa.knizky
26.08.2016 3 z 5

Ač hodnotim trojkou po dalším díle určitě sahnu, protože jsem zvědavá jak se bude příběh dále vyvíjet . Ale ano příběh je taková alespoň zatím méně propracovaná verze Hunger games a rezistence a labyrintu. Zásadně příběh nepřišel s ničím novým, parta mladých lidi se snaží, po tom co země zažila ničivou katastrofu, přežít a uplatnit se v relativne nové nastolenem řádu. Fajn příběh ale ničím pro me zásadně obohacující. Kniha se čte lehce, jednoduchý jazyk, řekla bych, ze zaměřeno spíše na mládež. precteno za dva dny na dovolené. Doporucuju jako oddechove post katastrofické sci-fi pro doplnění knihovny s touto tematikou.

nikola9330
25.08.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Čekala jsem, že to bude nějaká nudná napodobenina Hunger games, ale právě naopak. Dokonce mě i bavila víc. Napínavá a hlavně se krásně čte. Při čtení si můžete představovat prostředí a celkově ten příběh díky tomu jak jej autorka skvěle popisuje . Za mě 5 hvězdiček a nemůžu se dočkat na pokračování.

Alexxxxx
22.08.2016 5 z 5

Skvělé!!!!!!! Nemůžu se dočkat pokračování.

katkavasik2908
16.08.2016 4 z 5

Kniha byla v jedné části hodně podobná knize Hunger games, tím pádem občas ztrácela pocit překvapení. Postavy mě moc nepřirostli k srdci, ale to časem určitě přijde. Jinak si myslím, že je kniha zajímavá. Už se těším na další díl.

Any27
12.08.2016 2 z 5

Pro ty co nečetli Hunger games se to může zdát dobré. Ale jelikož jsem četla hunger games a líbilo se mi strašně moc, tak jsem si řekla že si to prectu, když to má být na tento způsob. Myslela jsem si že to bude tedy dobré napsána což taky bylo. Ale tahle kniha mě totálně zklamala byla až moc stejna jako hunger games. Autorka si prostě přečetla hunger games a napsala stejný základ příběhu. Když se zranil Peeta zranil se i Thomas.......kniha mě docela zklamala a byla dost předvídatelná díky přečtení hunger games. Kdybych si ji půjčila z knihovny bylo by mi to jedno ale tím ze jsem si ji koupila mě zlámala dost.......

procrastination
11.08.2016 5 z 5

Rozhodně bych tuhle knihu s Hunger Games nesrovnávala. Hunger Games byly podle mě o hodně temnější.

Cia je v pohodě. Má racionální myšlení, je chytrá a hlavně se držela rady nad zlato, "Nevěř nikomu" - tedy vesměs. Pár chybných kroků tam bylo ale to se dá přehlédnout. Líbilo se mi, že jsme s prvními třemi zkouškami netrávili moc času, protože si pak autorka nechala téměř celou druhou polovinu knihy na čtvrtou. Jenže jsem toho hned po deseti stránkách začala litovat.

!!!!SPOILERY!!!!

Dokud byla Cia sama, neskutečně mě to bavilo. Všechno šlo dobře, dokud se neobjevil Thomas. Ten kluk mi byl od začátku protivný. Jakmile se o něm prvně zmínila, věděla jsem, že je konec. Jejich romantická zápletka byla naprosto zbytečná a umělá, až se mi málem zlomily oči. Upřímně mě rozesmál ten jeho incident u toho jezírka. Vážně?! Jsem v aréně plné zmutovaných lidí, divokých zvířat a dalších nejméně dvaceti děcek, které se chystají navzájem pozabíjet, s vládou v čele, která mi po skončení tohohle tiátru vymaže myšlenky, ale já se půjdu napít z jezírka s křišťálově čistou vodou, protože to není vůbec podezřelé, že. Hlavně že ho ještě Cia před tím varovala, ať tam nechodí. Neeee, já jsem prostě chlap a testosteron mi leze až ušima, že. Doufala jsem že bude mrtvý a nestydím se za to. Myslím, že by to všem prospělo. Má u mě jedno plus a to, že ji zachránil u toho mostu.

Celé to ošetřování a belhání Ciu strašně oslabilo, jak psychicky tak fyzicky a zpomalilo v cestě do cíle. Záležitost s Willem pro mě nebyla nějakým překvapením, něco takového jsem od něj čekala už od té doby, co jeho bratr vypadl. Od Cii bylo hloupé že mu věřila, ale ve srovnání s Thomasem je to nic. Myslím si, že tu holku stoprocentně zabil a v druhém díle se mi to snad potvrdí a já budu mít další důvod říct Cie, "Já ti to říkala!".

Ohledně toho záhadného chlapa co jí dával ty zásoby mám další teorii a to takovou, že společně s Michalem (který je pro Ciu jako stvořený a strašně je spolu shipuju, i když se spolu bavili asi tak třikrát) řídí nějakou tajnou rebelii, která se pokusí svrhnout vládu, jak už to v těhle knihách bývá.

Doufám, že v příštím díle se Cia vzpamatuje ohledně Thomase, dostane rozum ohledně Michala a vrátí se jí vzpomínky. Nic jiného si nepřeju.

!!!!KONEC SPOILERŮ!!!!

Knihu bych ke konci ohodnotila jako čtivou (až na pár výše zmíněných věcí), nelituju, že jsem za ni utratila peníze a rozhodně si koupím další dva díly (případně si to přečtu v angličtině kdyby se něco pokazilo). Pokud se děj vyvine jinak než u podobných dystopických románů, bude to obrovské plus. Ale i kdyby zůstal podobný, nijak to kvalitu knihy nesníží.