Zkouška

Zkouška https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363771/mid_zkouska-lER-363771.jpg 4 792 180

Hunger Games byly skvělé, tahle série je však výjimečná! New York Times Bestseller přeložený do 14 jazyků! Cia právě ukončila střední školu a napjatě očekává, jestli bude vybrána do celostátního programu pro nejnadanější studenty. Pouze oni totiž mohou studovat na univerzitě v Tosu a pomáhat obnovit válkou zničenou zemi. Musí však obstát v testování, kterým projdou jen ti opravdu výjimeční. Cia tu šanci dostane. Těsně před odjezdem se jí otec svěří s útržky děsivých vzpomínek, které má na testování on. Radost z úspěchu vystřídají strach a nejistota. Cia začíná tušit, že ji čeká tvrdá zkouška, ve které nepůjde jen o znalosti, ale i o to dobře se rozhodovat a správně odhadnout lidi. Když opouští město, v uších jí zní otcova zoufalá rada: „Cio, nevěř vůbec nikomu“. Hlavou víří pochybnosti, zda rozhodnutí vydat se do Tosu bylo správné a zda se ještě někdy vrátí domů…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Testing , 2013

PinkAlicorn
19.03.2017 5 z 5

Srovnávání s jinými dystopickými sériemi je podle mě úplně od věci. Divergenci jsem četla, Hunger games mám rozečtené a nevím, co s tím porovnáváním všichni stále mají. V tomhle odvětví literatury zkrátka nejde být originální každým coulem, důležitější je nápad a zpracování. A to má tahle kniha rozhodně na jedničku. Nejdřív mě hodně dlouho odrazoval název, univerzit už tu byla spousta, ale to je problém překladu. V originále se to jmenuje The testing. Ale na tom nezáleží. Tuhle knížku všem vřele doporučuji, hlavní hrdinka je skvělá a autorka nás neustále přesvědčuje, že cokoliv si myslíme, bude nakonec úplně jinak. Těším se, až si přečtu další díl!

žirafa666
12.03.2017 4 z 5

Začala jsem knížku číst s vědomím, že to bude podobné Hunger games a Labyrintu, takže jsem nečekala nic světoborného. Ale zatímco jsem se nedostala ani do poloviny prvního dílu Labyrintu, tuto knihu jsem přečetla během tří dnů. Tato kniha je napsaná tak, že ji opravdu přečtete naráz. Bohužel zde najdete i pár nesrovnalostí, ale když je pomineme, kniha je skvělá. Kdo hledá příjemné oddechové čtení, vřele doporučuji.

hlina
12.03.2017 4 z 5

Knížku jsem koupila pubertálnímu synovi a ten řekl, že by se mi mohla líbit. A měl pravdu.
Protože nejsem v tomto žánru příliš sečtělá, nemám tendenci porovnávat s jinými knihami a hodnotit, zda je něco podobné či není. Kniha je napsána velmi čtivě, hrdinka je sympatická, systém testování mě děsí.

Jakahol
11.03.2017 4 z 5

Námět knihy a částečně i její děj samotný je dost podobný mnoha dalším knihám tohoto stylu. To mi ale upřímně nevadí. Čekejte příběh, který budete muset přečíst celý najednou, protože je výjimečně čtivý, ale určitě ne něco zvlášť nepředvídatelného. Je to taková příjemná jednoduchá jednohubka :) Pokud se vám líbí knihy tohoto žánru, určitě jí dejte šanci, protože mne opravdu potěšila a co nejdříve se vrhnu na další díl.

Halka2
06.03.2017 5 z 5

Zkoušku jsem přečetla jedním dechem. Napínavý, emotivní a velice poučný příběh o lidských vlastnostech, který nutí k zamyšlení. Vůbec mi nevadila podobnost podstaty příběhu. Vždyť je to dystopie. V poslední době jsem takových knih přečetla několik a každá na mně působila pokaždé jinak. Autoři mají můj obdiv.
Už se těším na pokračování a všem doporučuji.
Mám ale jedno přání.... aby tyto příběhy zůstaly jen fantasy i v budoucnu.

markulka
05.03.2017 5 z 5

Tak tahle kniha mě vážně hodně bavila! Možná tak trochu vykrádání Hunger games dohromady s Divergencí, ale vzhledem k tomu, že mám takový žánr ráda, mi to vůbec nevadilo. Děj mi přišel propracovaný a navíc poutavý způsob psaní autorky zapříčinil to, že stránky ubíhaly jedna za druhou. Vřele všem doporučuji! :-)

blanche11
15.02.2017

skvělé, úžasné, něco mezi Hunger games a Labyrintem, skvěle se čte, těším se na další díly

židlička
11.02.2017 5 z 5

Hned jsem se začetla do příběhu a nemohla jsem se od něj odthrnout, čekala jsem, že to bude hodně podobné HG, Divergenci a Labyrintu díky recenzím a komentářům, které jsem četla, ale skoro mi to tak ani nepřišlo :) jsem velmi ráda, že se knížka ke mě dostala, těším se na další díly.

An3t
06.02.2017 4 z 5

Konec mě zároveň zaujal a zároveň naštval. Je to takové, že bych chtěla ''víc'' (žádný spoilery:D)

warca
27.01.2017 4 z 5

Celkem originální patlanina Divergence, Hunger games a Labirintu. Docela mě Zkouška překvapila.
Přestože nás nečekalo nic nového, kniha se krásně četla a těším se na další díly!

kocourjulie
25.01.2017 3 z 5

Není špatná, ale HG se mi líbily víc. I tak se na další díl těším.

DragonLover
12.01.2017 5 z 5

Odhlédněme od toho, že kniha v jistých rysech připomíná Hunger Games, Labyrint, a tak dále, protože u tohoto žánru není nijak zvlášť prostor pro vymýšlení nového. Když už to všichni chcete srovnávat, prosím - oproti HG mi Zkouška přišla zajímavější a četla se mi lépe. Systém testování? Svým vlastním, zvráceným způsobem nádhera. Poslední fáze? Však nikdo neříkal, že se musí uchazeči navzájem pozabíjet. Hlavní hrdinka? Zatraceně chytrá, až z toho občas mrazí. Při čtení jsem se nejednou zamyslela nad tím, jak bych při testování reagovala já (načež jsem usoudila, že bych při první příležitosti skončila pod drnem). Upřímně mě zajímá, jak se to vyvine dál a pokračování netrpělivě vyhlížím. ;)

mikela
09.01.2017 5 z 5

Podobnost s Hunger Games a Labyrintem jsem také zaznamenala, přesto se mi tato kniha četla mnohem lépe. Hrdinka je mi sympatická a děj byl úžasný. Doufám, že další dva díly tento dojem nezkazí :D

rozie
02.01.2017 4 z 5

Kniha je jiným způsobem okopírovaná. Soutěžit o místa na univerzitě jako divergence. Přežít a zabíjet druhé, sledování jako hunger games. A poslední část jak museli dojít do cíle je labyrint.
Kdybych tyhle zmiňované knihy nečetla byla bych unešená, ale i přes to se mi kniha líbila a má své místo v mojí knihovně.

paja0903
01.01.2017 odpad!

Hrozně hloupá kniha. Hrozně hloupí děj jako kdyby ho spisovatelka okopírovala od spisovatelů jménem James Dashner a Suzanne Collins jelikož já ten pocit měla, že první kniha je ten způsob a druhá část ten další způsob. Jasně kniha by se neměli srovnávat s dalšími knihami ale to bohužel nejde...když má člověk tento žánr rád a čte teoreticky všechno co se nazývá Antiutopie je to složité.
Postavy neměli žádný charakter. K žádné postavě jsem si nevytvořila vztah. Nudné až to bolelo...Občas jsem tam nějaké akce aby se neřeklo. Jinak opravdu velká nuda. A jak už tu někdo psal taky i mě přišli nějaké části okopírované z knih, které jsem tu jmenovala. Vážně? Hloupá kniha nic víc. Škoda, těšila jsem se na něco co bude stát za to a já si řeknu, že je to skvělá Antiutopie bohužel další spisovatel, co si řekl, že když je tohle téma populární, napíší taky něco takového...dám tam prvky oblíbených kniha aby se tu uchytilo plus na titulku dáme "Pro Fanoušky HG" aby se to skvěle prodávalo.
Druhý díl zkusím jen ze zvědavosti ale velké naděje tomu nedávám.

lulu28501
28.12.2016 5 z 5

Dle mě je až moc srovnavana s Divergenci,Hunger Games....
Ano je se stejným nápadem jako tyto knihy s tímhle žánrem.
Ale co si třeba představit že ste žádnou na toto téma knihu nečetli a nesrovnavat ji.
Neříkám že bych byla z ní úplně unesená to ne.
Ale podle mě si lidi s tímhle typem napadu knihy této i předchozí budou i na dále kupovat, a lidé budou vymýšlet na toto téma další podobne knihy.

Anetinecka
28.12.2016 3 z 5

Knihu jsem zakoupila svému bratrovi nečtenářovi pod stromeček s tím, že je to poutavé jako Hunger games, divergence apod., které viděl jako film. Musím říct, že chvilku před Vánocemi jsem pochybovala jestli jsem zvolila správně, ale poté, co se do knihy začetl a přečetl ji za dva dny, což mě velmi překvapilo, jsem byla s výběrem knihy spokojená. Na nečtenáře to byl za mě výkon a když mi oznámil, že byla i zajímavá tak mě to velmi potěšilo.

Teď k samotné knize. Samozřejmě, že jsem neodolala a přečetla jsem si ji také. Kniha je napsána velmi čtivě takže se vůbec nemusíte bát, že by jste se nezačetli, či textu neporozuměli. Příběh sám o sobě je také poutavý, možná né nejlepší jaký jste kdy četli, ale za mě nezklame. K většině postavám si nestihne vytvořit nějaký ten cit a je vám vlastně jedno, když následně umřou, ale co. O to nejde. Já sama jsem v knize hledala hlavně odpovědi, co bych já sama v tu chvíli vlastně dělala. Zachovala bych se rozumně jako Cia, či by jsem zapomněla na své hodnoty a byl by ze mně jiný člověk. Uvědomovala bych si možná nebezpečí, zapomněla bych mnohdy dané okolnosti a dokázala v tu chvíli přemýšlet klidně a logicky? Myslím si, že každý si v knize najde své. Já si to našla a musím říct, že se těším na další čtivé pokračování.

Pechyblechy
27.12.2016 4 z 5

Knížka splnila má očekávání.Tušila jsem,ba přímo věděla,že na HG,nebo Divergenci nemá,ale i tak to je podle mě,vcelku hezká a zajímavá knížka a rozhodně mi stojí za to přečení dalšího dílu.Dávám 4 hvězdičky,protože místy to bylo příliš zdlouhavé,až nudné,ale jinak byla kniha celkem čtivá,a také dávám plus za hrdinku,která mi byla velmi sympatická. Nedá se říct,že bych se do ní zamilovala tolik jako třeba do HG,ale jelikož tato série vypadá taky slibně,těším se na pokračování

Roselunda 1928
22.12.2016 4 z 5

Podle textu na obalu očividně chtějí, aby se kniha srovnávala s Hunger Games, tak jim přání vyplníme.
Asi se vykašlu na to, že to Hunger Games a Divergenci bylo příšerně podobné, to už jsem se tu dočetla, a navíc, když chcete napsat dystopii pro mládež, už nic moc lepšího nevymyslíte, jenže narozdíl od Zkoušky mělo Hunger Games hlubší myšlenku a bylo uvěřitelnější. Vraždy v HG měly sloužit k něčemu smysluplnému, tady mi to přišlo jako nesmyslné plýtvání nadanými lidmi. Nicméně, bylo to napsáno čtivě, do děje jsem se lehce vžila a přečetla za jedno odpoledne, ale HG to nesahá ani po kotníky a čtyři hvezdičky dávám s vědomím, že bych tím byla před pár lety bezpochyby unešená.

Barbra06
18.12.2016 5 z 5

Ač tam byla podobnost s HG a Divergencí, přesto to mělo i svou originalitu a byla jsem zvědavá, jaké to bude v cíli Tosu. Rozhodně s těším na pokračování :)