Umrlčí cesta

Umrlčí cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295917/bmid_umrlci-cesta-0Y8-295917.jpg 4 823 823

Pokud byste někoho zabili, pamatovali byste si to. Nebo snad ne? Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva naživu. Neví, kdo je, ani jak se tam dostal. U sebe má mapu takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat. Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Na skále tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí zjistit, kdo to udělal a proč. Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze jeho výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný. Umrlčí cesta sleduje tři nebezpečné cesty k šokující pravdě — a ke zjištění, že nevědomost nás může stát život.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Coffin Road , 2016

kahuda01
07.12.2016 5 z 5

Starý dobrý Peter, přečteno jedním dechem, 90%

FloretFiction
06.12.2016 3 z 5

Pokud vás vyplivne moře, napůl zmrzlého a bez vzpomínek je to docela pěkný start pro detektivku. Start takového malého pátrání sám po sobě. Bohužel co je slibné brzy utnete a budete se věnovat rodinným problémům, rozvedeným rodinám a těžkostem dospívání...

PS: Samotný fenomén vymírání včel neboli Colony Collapse Disorder (zkráceně CCD, česky syndrom zhroucení včelstev) je daleko zajímavější téma. Možná o něm někdo napíše nějakou lepší knihu.

ZuK1
05.12.2016 5 z 5

Knížka je hned od prvnich stran velice čtivá a napínavá. Vrátíme se v ní opět do úžasné atmosféry Vnějších Hebrid a i zde, stejně jako u trilogie z ostrova Lewis je detektivní příběh trošku v pozadí. Přesto vás její děj neustále udržuje v napětí, přečetla jsem ji jedním dechem a snad jen závěr mi připadal maličko překombinovaný. Nicméně kniha pro mě opět výborná a Peter May rozhodně nezklamal. Zajímavé byly i informace o včelách.

felia
05.12.2016 2 z 5

Tak nějak mi tato kniha nesedla. Myslím, že by se autor měl vyhýbat environmentálním tématům.

Janek
01.12.2016 4 z 5

Peter May nepochybně umí psát. A začátek Umrlčí cesty se mi zdál ze všech knih, které jsem od něho četla, jednoznačně nejlepší. Ale ten závěr na mě bohužel opět působil zbytečně překombinovaně, přelidněně, dokonce chaoticky.

haki34
28.11.2016 5 z 5

Aaa zas me namotal ;) CAVE SPOILERY !!!!
dle anotaci jsem cekala trosku neco jineho, a nakonec se z zoho vyklubal opet rychle odsypajici pribeh s vedeckym pozadim... Takze mimo zazitku z dobre detektivky jsme zas o neco chytrejsi i ohledne vcel ...
Opet bourlive more, krasna priroda Hebrid, slozite rodinne vztahy ( hmm, mam taky pocit, ze jako Irving vsude cpe cirkus, trpasliky, zapasniky a sex, tak u Maye se setkavame s kudrnatymi muzi co maji problem s malou modrookou potetovanou a opiercingovanou dcerou ;))))
Umrlci cesta tam byla zminena asi 2x, cekala jsem vice prostoru ci vetsi ulohu v zapletce ;)
Jinak opet hodnotim vysoko, 90% a tesim se na dalsi knihu !!

Nora_Viky
25.11.2016 5 z 5

Kniha mi dělala společnost při mé dlouhodobé nemoci a jako jednu z mála jsem si ji vydržela šetřit. Hodně mě bavila, skvělá zápletka, úžasný a barvitý popis nádherné krajiny. Zajímavosti o včelách a jejich vlivu na přírodu. Myslím, že si ráda koupím další a pan May se přidá mezi mé oblíbence.

MonnieSPO
19.11.2016 4 z 5

Peter May a další z jeho skvělých knih. Musím se přiznat, že se pomalu a jistě stává jedním z mých nejvíce oblíbených autorů a to i přesto, že svým žánrem příliš nezapadá mezi ostatní. Kniha Umrlčí cesta nás přivede na již známé Hebridy, k muži, který se jednoho ocitne vyplavený na pláži se ztrátou paměti. Nejprve o něm nic nevíme, ostatně jako on sám, ale postupně se dostáváme celému příběhu nakloub. Sice se mi poměrně brzy podařilo odhadnou, kdo že je přesně tím negativním hrdinou a jak to asi dopadne, nicméně ani to nebylo vadou a kráse a celý příběh se četl sám. I přes mou velkou spokojenost, kniha asi nepředčí autorovu knihu Ostrov Entry, která je mou nejoblíbenější od Maye. Přesto se však jedná o příjemné čtení, právě na dlouhé večery a doporučuji přečíst všem, které si autor získal, tak jako mě.

Joges
18.11.2016 4 z 5

Peter May je opět důkladný, přesvědčivý a ve vyprávění působivý jako vždy. Znovu překvapuje i napíná, jeho postavy jsou zajímavé, prostředí Hebrid pak popisuje s bravurou. Román je tentokrát poskládaný trochu jinak a recenze na přebalu knihy se předhání ve chvále. Mě ale námět Umrlčí cesty tentokrát příliš neohromil. Některé části knihy mi přišly slabší a méně uvěřitelné. Jinak ale jako vždy stojím za Mayem, bavilo mě například sledovat osudy hlavní postavy.

burakino
16.11.2016 5 z 5

Už jenom za Mistrovo vypravěčství a neskutečně poutavý popis hebridské krajiny dávám pět hvězdiček. A dalších pět navrch za samotný příběh a zajímavou zápletku. Skvělý román, jeden z jeho nejlepších... Doufám, že není poslední, který se odehrává v těchto nádherných i když trochu nehostinných končinách.

Boby17
16.11.2016 5 z 5

Super knížka, opět ze skotských ostrovů. Napínavá od začátku do konce, a co se včel týče, pro mě i s poučným přesahem. Kromě vyšetřovatele seržanta detektiva Gunna se v příběhu jednou větou mihli i Fin s Marsaili, což mě mile překvapilo a připomnělo trilogii z ostrova Lewis-Harris. Ubrat jedinou z plného počtu hvězdiček by bylo nespravedlivé.

DejnaDee
16.11.2016 3 z 5

Začátek byl velice slibný, nadchl a nepustil, v polovině knihy se však děj začal stávat zbytečně rozvleklý a konec byl pro mne zklamáním.

happy-smile
16.11.2016 5 z 5

Tradičně dobrá kniha od Petera Maye. Začátek mě hned uchvátil a navodil atmosféru tajemna a konspirace. Potom jsme se z ostrova přesunuli do Edinburghu a musela jsem přehodnotit navozené očekávání, protože se zde začala odvíjet druhá půlka příběhu o opuštěné rodině. Když jsem se smířila s tím, že příběh se bude ubírat trochu jiným směrem než se podle začátku knihy zdálo, a nechala se vést tam, kam Peter May zamýšlel, tak jsem přece jenom dostala dobře vymyšlenou konspiraci plnou nečekaných zvratů.

lubosh
13.11.2016 3 z 5

Pro mě Peter May zůstává spisovatelem jedné knihy, resp. jedné série. Začátek slibný, konec nepřesvědčivý, postavy občas jednají náhodně a nevysvětlitelně.

iška
10.11.2016 5 z 5

Opět trochu jinak a opět úžasně. A navíc jsem se opět dozvěděla něco nového, tentokráte o včelách. Fascinující.

Šánka
08.11.2016 5 z 5

Další z autorových návratů na ostrovy Vnějších Hebrid se mně moc líbil. A já jsem znovu naplno propadla té nehostinné ostrovní atmosféře.
Peter May svým typickým jedinečným vypravěčským stylem rozvíjí dvě hlavní dějové linky plné tajemna a závěrem i dodá tu potřebnou dávku pořádného napětí a překvapení.
Komu se jako mně stýskalo po ostrovní trilogii, neváhejte a nechejte se znovu pozvat na známá místa....., nebudete litovat, já tedy ne !

kasavubu
04.11.2016 4 z 5

Četla jsem trilogii Lewis, která byla perfektní. I zde jsem byla zprvu nadšená, dokonce se dá říci, že až do třičtvrtiny knihy jsem skoro nedýchala, jak se kniha sama četla. Pak ale přišlo zklamání, poslední čtvrtina knihy i závěr mi přišly o proti zbytku knihy strašně uspěchaný. Obrovský potenciál knihy vyšel tak nijak vniveč. Trochu mě také přišla škoda, že nebyla dál rozvedena zápletka o ztracených hlídačích majáku, čekala jsem nějakou větší souvislost. Nakonec dávám 4 hvězdičky, za čtivost, za námět a pak pasáže o včelách, které byly, jak už tu padlo, skvělé.

nemeckovatereza
03.11.2016 5 z 5

Opět se mi potvrdilo, že Peter May je a bude mým oblíbeným spisovatelem ;) Tento detektivní román ode mě dostává 5* i díky zápletce se včelami, které mě čím dál více fascinují =)

bosorka
02.11.2016 4 z 5

Většina knížek Petera Maye bývá řazena k detektivkám a podle mě často spíš mylně. Ve všech jeho knížkách najdeme nějakou tu mrtvolu a záhadu, ale ta detektivní (či kriminální) linka bývá spíš jen takovým zastřešením jeho románů. Umrlčí cestu bych zase spíše než do detektivek zařadila do thrillerů. Po vrahovi se tu sice tak trochu pátrá, ale linka s detektivem Gunnem je spíše vedlejší, daleko víc prostoru dostává v příběhu muž, který ztratil paměť, a Karen, dívka, která se nechce smířit s tím, že zemřel její otec. Kniha má švih, je napínavá, námět je velice zajímavý, postavy pozoruhodné. Jaké je to být v kůži někoho, kdo si o sobě nepamatuje nic? Za návrat na Vnější Hebridy Peteru Mayovi další plus. Hned bych se tam vydala!

astroweb
29.10.2016 3 z 5

Skvělý autor, ale tentokrát pro mě poněkud zklamání, námět perfektní, ale příliš popisné, rozhodně už jsem četl od něj podstatně lepší.