Účinný lék

Účinný lék https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79775/ucinny-lek-79775.jpg 4 399 67

Svůj nejčtenější román Účinný lék napsal Hailey po těžkém onemocnění. Zaujalo ho zákonitě prostředí skrývající pod svým zdánlivě nudným povrchem dramata, která nepoučený laik nemá šanci objevit. Farmaceutickými firmami jako na běžícím páse produkované stále nové a nové léky totiž přinášejí pacientům nejen pomoc a mnohdy záchranu, ale také nebezpečí poškození i smrti. Kde je hranice mezi lékařskou a vědeckou etikou a přirozeným předpokladem obchodního zisku? Celie Jordanová se z postu řadové reprezentantky farmaceutické firmy vypracovala až na její prezidentku. Její manžel, internista Andrew Jordan, se jí snaží být jako lékař poradcem i korektorem pochybených rozhodnutí při zavádění nových léků do prodeje. Jejich vzájemně se prolínající profesní kariéry i společně prožitá léta šťastného manželství provázejí čtenáře dějem plným napínavých zápletek, ilustrujícím nesnadnou, odpovědnou a mnohdy i riskantními rozhodnutími naplněnou cestu účinného léku ke svým pacientům. (méně textu)... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Československý spisovatel

Strong Medicine , 1984

danku
10.03.2013 5 z 5

K TÉTO KNÍŽCE SE VRACÍM JIŽ PO NĚKOLIKÁTÉ- VELMI PĚKNÉ A ČTIVÉ

Kattyka
30.12.2012 5 z 5

Ako u všetkých Hailey-ho knižiek výborná znalosť prostredia, zaujímavý príbeh, jedna z mojich obľúbených, už som ju prečítala viackrát.

petrn
01.07.2012 3 z 5

Mě osobně kniha zklamala. Četl jsem ji už před nekolika lety, ale zhruba v polovině jsem ji odložil, protože mi jednoduše nebavila. Nyní se mi dostala opět pod ruku a já si řekl, že jí prostě přečtu celou, abych ji, nedej bože, neodsuzoval nespravedlivě. Kniha mi příjde napsaná s nepříjemným odstupem od hrdinů, jakoby to byla jen rekapitulace historie nějaké firmy, nějakých osob. Všichni a všechno je dokonalé, bezchybné, ale (nebo snad proto) zároveň nudné. Navíc zmínky o sexuálních hrátkách hrdninů mi přišly povětšinou zbytečné a styl jejich popisu mě někdy vyloženě iritoval. Raději ať jsou hrdinové knihy bez sexuálního apetitu, než toto. Až posledních několik desítek stran bylo zajímavých, ale knihu jako celek to asi v mých očích nezachrání. Na druhou stranu musím ale uznat, že kniha celkem zajímavě ukáže čtenáři praktiky, které jsou běžné pro farmaceutické firmy.

Vartan
25.06.2012 5 z 5

Mohu jen doporučit, výborná kniha.

az007
14.06.2012 5 z 5

Haileyho knihy mám ráda všechny. Těžko říct, která je lepší. Jeho knihy mě dokázaly vždycky vtahnout a naprosto pohltit. Doporučuji určitě.

nightlybird
19.02.2012

Zajímavé je, že i když byl Účinný lék vydán 1984 (zdroj wiki) byl vydán dle SKČR načtený na kazetách :
Arthur Hailey - Účinný lék [zvukový záznam] - Praha : KTN K.E.Macana 1972 -- 13 zvukových kazet – načetl P. Oliva - tedy 12 let před vydáním knihy - to je buď nějaká blbost nebo oříšek pro Pajonka jako známého audioexperta!!!

Ellis
23.08.2011 5 z 5

Tak tohle je moje nejoblíbenější z Hailyovek, mám ji v knihovně už velmi dlouho. Společně s Cookovými knihami mě tehdy přivedla k zájmu o knížky z lékařského prostředí. Pěkně vypravěčsky napsané, kromě důkladného proniknutí do praktik obchodování s léky se tu celou knihou prolíná i osobní život hlavní hrdinky a její rodiny. Je tu zachycena i hrozná aféra s Talidomidem (lék potlačující nevolnost těhotných a zbůsobující strašné postižení pak narozených dětí). Opravdu zajímavá knížka, určitě doporučuji.

etika léky, léčiva lékárnictví, farmacie

Arthur Hailey
britská, 1920 - 2004