Účinný lék

Účinný lék https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79775/ucinny-lek-79775.jpg 4 399 67

Svůj nejčtenější román Účinný lék napsal Hailey po těžkém onemocnění. Zaujalo ho zákonitě prostředí skrývající pod svým zdánlivě nudným povrchem dramata, která nepoučený laik nemá šanci objevit. Farmaceutickými firmami jako na běžícím páse produkované stále nové a nové léky totiž přinášejí pacientům nejen pomoc a mnohdy záchranu, ale také nebezpečí poškození i smrti. Kde je hranice mezi lékařskou a vědeckou etikou a přirozeným předpokladem obchodního zisku? Celie Jordanová se z postu řadové reprezentantky farmaceutické firmy vypracovala až na její prezidentku. Její manžel, internista Andrew Jordan, se jí snaží být jako lékař poradcem i korektorem pochybených rozhodnutí při zavádění nových léků do prodeje. Jejich vzájemně se prolínající profesní kariéry i společně prožitá léta šťastného manželství provázejí čtenáře dějem plným napínavých zápletek, ilustrujícím nesnadnou, odpovědnou a mnohdy i riskantními rozhodnutími naplněnou cestu účinného léku ke svým pacientům. (méně textu)... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Československý spisovatel

Strong Medicine , 1984

PetaZ
01.01.2018 4 z 5

Prvni tretina knihy, krome uplneho zacatku nic moc, uvazovala jsem, ze knihu odlozim, ale nakonec jsem ji se zatajenym dechem docetla, Hailey nezklamal :-)

Pajislav
22.09.2017 4 z 5

"Thalidomid.
Německá firma lék na nespavost vyvinula na konci padesátých let. Sedativum a hypnotikum bylo určeno především pro těhotné ženy, protože mimo jiné pomáhalo i proti ranním nevolnostem. Záhy se však projevily hrůzné vedlejší efekty. Ženám se rodily děti bez rukou a se zdeformovanými končetinami."
Kniha mě několikrát udržela v napětí, jak se hrdince povede, škoda, že jí prakticky vše vyšlo jak si naplánovala. Ale i tací lidé jsou. ;-)

Kukinka
09.09.2017

Moje top kniha od Haileyho. Jedná se o neskutečný a na něho nezvyklý časový úsek - třiceti let - během něhož nám představuje hlavní hrdinku Celii, která začínala jako obchodní lékárenská cestující a skončila jako ředitelka farmaceutické firmy. Autor velmi skvěle kombinuje jak osobní rovinu, tak i společenské události ve světě. Toto je pro mě výkladní skříň jeho psaní a hlavně jeho stylu "profesního románu", díky němuž jsem se dozvěděla spousty zajímavých věcí o fungování v tomto odboru, a že například hlavní hrdinka Celia Jordan je psaná podle předobrazu té dámy, která v USA odmítla thalidomid. Sama si vzpomínám, že jsem kdysi měla nějaké povědomí o "lachtaních dětech" a není to tak dávno, co Technet na iDnesu přinesl o této skutečně ženě velmi zajímavý a obsáhlý článek. I kdyby to pro vás nemělo žádný jiný význam, myslím si, že historicko-profesní odkaz je srovnatelný snad jen s knihami Jamese Herriota. Dozvíte se mnoho zajímavých a bohužel i alarmujících věcí, které ovlivní i vaši cestu do lékárny.
Nejlepší román.

iva23
06.08.2017 1 z 5

Začátek mě bavil moc, potom už méně a méně a nakonec jsem odložila nedočtené.

Kerberos
30.06.2017 4 z 5

Hailey píše velmi dobře,tentokrát o farmaceutických firmách pro které jsou důležitější peníze než zdraví pacientů.

marketa0224
22.03.2017 4 z 5

Kniha byla dobrá, líbila se mi. Věděla jsem, do čeho jdu, neboť jsem už od spisovatele četla jiné knihy. Myslím, že některé knihy byly i o chlup lepší.

BlackBlade
02.11.2016 3 z 5

A. Hailey mě opět dokázal udržet v té zdravé míře napětí, abych knihu neodložil, ale trochu mi tam něco malého chybělo, co předchozí knihy měly. Proto dávám 3/5.

jiri77
19.10.2016 5 z 5

Výborné čtení které zavede čtenáře do odvětví farmaceutického koncernu. Přesto že se děj knihy odehrává převážně v 60 a 70 letech minulého století, na aktuálnosti příběhu to moc neubere. Moc se mi líbilo jak autor skvěle popsal prostředí farmaceutického průmyslu. Opravdu skvělé čtení které mohu za sebe doporučit.

Lenka4
27.07.2016 3 z 5

Největším přínosem knihy je přiblížení dění ve farmaceutickém průmyslu a způsobu myšlení představitelů firem v tomto oboru působících. Nedělám si iluze, že by se od napsání díla něco podstatného změnilo. Celý román působí dost pesimisticky a najít v něm nějakou sympatickou osobu je téměř nemožné. Ani hlavní hrdinku nelze označit za ryze kladnou postavu. Škoda, že se autor zabývá povětšinou pouze pracovními záležitostmi postav. Ale možná je to dobře, neboť pokud už k líčení soukromého života dojde, působí dost nepřesvědčivě.

Kattunka
25.05.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila. Hlavně druhá část knihy měla celkem svižné tempo. Vývoj farm. průmyslu v tomto časovém úseku (60.-80.léta) mě velmi zajímá, ale asi to nebude pro každého.

slyvuska
02.04.2016 4 z 5

Velice čtivé. Ukazuje, jak peníze hýbou světem...

akdar72
17.03.2016 5 z 5

Hezký příběh, nové poznání farmaceutického průmyslu, opora rodiny, zejména partnera, bez toho nejste schopni se v kariéře posunout s čistým štítem dál....

ovpana
06.01.2015 5 z 5

Moc hezké čtení,nedá se od knihy odejít.

adelinka
01.12.2014 4 z 5

hlavnou postavou je Celia, ktorá sa v 60. rok.20 storočia kariérne vypracovala z agentky až na riadiace funkcie....je kariéra sa odohráva vo farmaceutickom priemysle....počas svojej kariery si vždy zachovávala čestnosť a na prvom mieste bolo vždy zdravie ľudí...ako prebieha schvaľovanie liekov, testovanie, pozorovanie, následne ich predaj sa dočítate v knihe.....teraz mám pocit, že žiadne lieky skúšať nebudem....

lusila
29.05.2014 2 z 5

Od tohto autora som ešte nič nečítala. Liek je prvá kniha, dočítala som ju, ale podľa môjho názoru bolo 447 strán priveľa. A to bez problémov prečítam aj 1000 stranové ságy.

lucifrid
06.08.2013 5 z 5

Ać tu čtu komentáře různé, všechny je chápu. Negativní argumenty mají v podstatě pravdu, ale ty pozitivní taky. Pro mě je tahle kniha ale srdcovka a i když jsem ji četla už mockrát, ještě hodněkrát to zopakuju. Nikdy mě neznudí.

danku
28.04.2013 5 z 5

Velice čtivá kniha která se čte jedním dechem

zoew
10.04.2013 2 z 5

Ve srovnání s jinými romány A. Haileyho mě tenhle vyloženě zklamal, měla jsem pocit, že čtu něco mezi dokumentem a literaturou faktů. Rozhodně napsal mnohem lepší věci.

gabrimi
30.03.2013 5 z 5

Velmi dobře a hlavně čtivě napsaná kniha. Tu mám od Arthura asi nejraději.

Skawin
11.03.2013 3 z 5

Je to celkem dobré čtení, ale něco mi v této knize úplně nesedělo - asi to byla přílišná neomylnost hlavní hrdinky a zcela kladný charakter jejího vždy chápavého muže a superbezvadných dětí.. A také určitá vypravěčská rezervovanost a odstup.

etika léky, léčiva lékárnictví, farmacie

Arthur Hailey
britská, 1920 - 2004