Účastníci zájezdu

Účastníci zájezdu https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39616/ucastnici-zajezdu-39616.jpg 4 1408 182

Mladá průvodkyně cestovní kanceláře, několik manželských párů, dvě studentky, dva homosexuálové, poslanec, spisovatel a přinejmenším čtyři literární kritici — to jsou hlavní postavy románu. Jde o „melancholickou grotesku“ — tentokrát o lidech dočasně proměněných v turisty, jejichž zcela neturistické životní příběhy se během týdenního pobytu kdesi u italského Jadranu nejrůznějším způsobem tragikomicky proplétají.... celý text

Hanncha
20.05.2022 4 z 5

Oddechvé, milé (občas ponuré). Ovšem pro někoho, kdo jako první viděl film, je to jiné. Člověk musí zapomenout na film a soustředit se jen na knihu.
Velmi dobře se mi kniha četla.

raccoon81
07.05.2022 4 z 5

Tuhle knížku jsem četl poprvé před více než 20 lety, teď se ke mně dostala znovu a byl jsem docela zvědavý, jaké bude číst ji s odstupem času, během kterého člověk načerpal různorodé životní skutečnosti - v mém případě mimo jiné vystudoval cestovní ruch a následně se v něm rozhodl nepracovat a cestovat téměř výhradně na vlastní pěst ;) A jak tohle čtení s odstupem dopadlo? Svým způsobem jsem se i tentokrát velmi dobře bavil, protože Viewegh prostě psát umí. Jasně, často řeší povrchní témata, balancuje na hraně trapnosti (a leckdy se dostává pod ni), některým lidem vadí, že je v jeho knihách moc sexu, ale pokud zahodíme masky intelektuálů a puritánů, tak si musíme přiznat, že jeho knihy jsou prostě ze života, ať už toho našeho nebo toho, který vidíme kolem nás. Kniha je zároveň určitou sondou do naší společnosti v polovině 90. let a tenhle aspekt už po čtvrtstoletí od jejího napsání až tak zábavný není, protože při nakouknutí mimo vlastní sociální bublinu bohužel zjistíme, že názorová omezenost některých spoluobčanů se od té doby příliš nezměnila. Možná postav jako je Jarda vyloženě nepřibývá, ale vzhledem k existenci sociálních sítí jsou naneštěstí více slyšet...

kamilk
01.05.2022 3 z 5

Pri čítaní sa nevyhnete spomienkam na vlastné dovolenky, čo je vždy príjemné. Väčšiu časť pozornosti však na seba strhávajú autorove pubické pudy. V rozpore s názvom knihy sa zájazd nekoná, z cesty do letoviska je rozvinutých len niekoľko málo situácii. Väčšinou je to o trapasoch medzi účastníkmi zájazdu v hoteli a na pláži a samozrejme o bradavkách. 65%

ondra295
05.03.2022 2 z 5

K vysoké literatuře to má hodně daleko, ale jako oddechovka to svůj účel splní. On ani ten film není vyloženě pro intelektuály a je třeba u něj vypnout minimálně polovinu mozku, aby si to člověk užil. To samé doporučuji i u knihy. Je to poměrně jednoduché, postavy šablonovité a ne moc důvtipné a děj poměrně předvídatelný. Ale jako oddechovka je to fajn, jenom toho nečekejte moc.

Kochy84
09.01.2022 4 z 5

Potřeboval jsem do výzvy knížku od někoho, kdo je o 22 let starší než já. Tak otevřu Google a tam Viewegh.. chjo.
No nic, povídám si, dá se tu stáhnout zadarmo, kdysi jsem to četl, bude to taková jako jednohubka, dám tomu dvě hvězdičky, napíšu nějaký vtipný komentář a bude. Taková hezký ztracená neděle, říkal jsem si. Jenže...
Jenže ono to zase až tak úplně blbý nebylo a já se přistihl, že mě to místy vlastně docela dost baví.
Jasně, není to vysoká literatura, takové čtení na dovolenou anebo na záchod. Hodně postav, hodně stereotypů, ale taky několik originálních nápadů. Z knížky navíc čiší takový ten cynismus českého (tehdy) nejprodávanějšího autora, který si uvědomuje, že mu přijde snad úplně všechno. A tak tu vlastně od začátku sledujeme, jak se vlastně píše takový román o cestě autobusem a následném válení se u moře.
Není to na pět hvězdiček, možná ani na ty 4, místy je to zbytečně ukecané, linka s továrnou na varné sklo je naprosto zbytečná a podezříván autora, že tam měl nějaké osobní zájmy a že si vyřizuje účty. A závěr, ten je taky dost natahovaný, jako by autor už měl hotovo, ale ve smlouvě bylo o 100 stránek víc.
Ke knížce se asi vracet nebudu a nebýt výzvy, nečetl bych jí. Přesto ale nelituji a ve Vieweghově tvorbě jde rozhodně o tu lepší část jeho díla. Jo a taky to kdysi zfilmovali, ale přišlo mi to takové hodně zjednodušené, takový ten film co vznikl jen kvůli Vejdělku....

Simix.š
16.10.2021 3 z 5

Lepší než film, taková dobrá oddechovka

DuncanIdaho
21.08.2021 3 z 5

Dalo se to číst, ale čekal jsem od této knihy víc. Občas tam byla úsměvná pasáž, ale většinou to byl jen popis běžných situací z dovolené. Další minus byly odbočky od děje knihy.

Jara 56
18.07.2021 3 z 5

o trochu lepší než film, ale ani takto žádná pecka.

anetkapol
20.06.2021 4 z 5

Za mne je kniha lepší nežli film. Bavila mě a jednou se kni zase vrátím

Mi--LADA
02.05.2021 4 z 5

Já jsem se bavila! Líbil se mi i film. Je zajímavé, že před lety se na Viewegha stály fronty, autorská čtení a autogramiády praskaly ve švech a najednou je to synonymum braku. Podle mého jsou horší knížky a Viewegh chtěl prostě jenom být přístupný, bavit a když se to tehdy tak líbilo, i si přitom vydělat na složenky (no, spíš na ten luxusní barák). S tímhle dovolenkovým románem problém nemám, jak jsem podotkla, píšou a stávají se horší věci.

Katrinreading
19.04.2021 5 z 5

Já mám tuhle knihu prostě moc ráda. Je to sranda, a to je důležité. Sranda to je asi zejména proto, že je všechno, co se tam odehrává, pravdivé, sama jsem podobné věci na hromadném zájezdě zažila několikrát. Je to dobrá kniha.

Cherry1824
10.04.2021 2 z 5

Je mi to líto, pane Vieweghu, ale toto opravdu ne.
Asi jako většina české populace jsem po knize sáhla, až jsem viděla film. U nás doma Účastníci zájezdu patří na seznam letních filmů, tudíž jsem očekávala, že kniha bude ještě lepší!
Nebyla, byla ještě horší.
Chtěla jsem dát tři hvězdičky, ale pak jsem si vzpomněla na všechny scény, které mě nudily a hlavně na ten pocit zklamání, který jsem měla během čtení.
Jediné postavy, ke kterým si vytvoříte nějaký vztah, jsou Ignác a Oskar (Jolana má také své světlé momenty). Zbytek je charakterová směs a katastrofa.
Denisa s Irmou nic praktického do příběhu nedaly. Pan politik měl zajímavé scény až ke konci knihy. Pamela je katastrofa na druhou. K hlavnímu hrdinovi se nicméně hodí, tak mu ji přejme.
Což se dostáváme k největšímu průseru, bez pardonu. Hlavní hrdina není zpěvák, ale spisovatel. Proč ne. Není to nový Ryan Gosling, ale průměrný Čech, dle popisu žádný Delon. Tak vzhled není všechno, že ano? Problém je v tom, že on si to myslí. A nejen, že nechápe, jak je možné, že prsatá Pamela z něj neomdlívá, nechápe také, jak je možné, že kritici neocení jeho úchvatná díla. Říkáte si: jedna věta, to taková hrůza není (pravděpodobně si sám autor vzdychá nad kritikou a "nenápadně" ji dává do knihy). Jenže ono je to v KAŽDÉ kapitole, kde vypráví Max. A poněvadž je Max hlavním hrdinou, je toho dost.
Humor 0. Akce 0. Pohodová atmosféra 0. Sexuální problematika, která některé čtenáře pohoršila, mi zas tolik nevadí.

Další kniha, která mě utvrdila v tom, že pan Viewegh je mnohem lepší scénárista, než spisovatel.

oblakaknih
16.03.2021 4 z 5

Upřímně jsem se čtení knihy Účastníci zájezdu poněkud bála, protože po filmu, který mám osobně moc ráda, jsem se bála srovnání. Knížka mě nakonec mile překvapila. Není to sice nijak převratné dílo, ke kterému se budu v budoucnu vracet, ale moc jsem si u knihy odpočinula, našla jsem na ní spoustu kladných věcí a hlavně mě bavila.

Samotný námět je dost originální, skvěle pojatý a hlavně skvěle zpracovaný! Od samotného začátku jsem byla do příběhu naprosto ponořená a ráda jsem se ke knize vracela.

Moc mě bavilo, že některé hlášky byly doslovně přenesené do filmu, takže jsem mohla srovnávat, jak moc odlišná tyto dvě zpracování jsou. Potom mě samozřejmě překvapilo, že film má z knihy opravdu malinko.

Každou postavu vám autor přiblíží přesně tak, jak sám chce. Nemáte možnost najít v příběhu skryté vlastnosti ani tajemství méně výrazných postav, protože je znáte jen tak, jako je zná hlavní hrdina.

Autor si skvěle vyhrál s ohromným množstvím postav, což si v mých očích zaslouží velký obdiv.

Styl psaní mi zde sedl mnohem více, než v autorových ostatních knihách, takže se mi kniha mnohem lépe četla.

Co mi v knize vadilo byly poměrně časté nesmyslné odbočky, které mi připadaly zbytečný a příběh zbytečně protahovaly.

Konec na mě působil tak nějak otevřeně, volně. Nedokážu úplně popsat, jaký jsem z něj měla pocit, ale v závěru jsem s ním vlastně velmi spokojená.

Tato kniha je skvělé odpočinkové a lehké čtení, které se vám vždy bude hodit na dovolenou. Za mě můžu doporučit!

kamibe
12.02.2021 2 z 5

Tak jsem ji přečetla. Spíš proto, že je to tak známý autor. A taky tak známý titul. Dokonce je to i film. Na ten jsem se po přečtení podívala a sama pro sebe jsem se zaradovala, že spisovatele nahradili zpěvákem a vynechali mnohá místa, která mi v knize připadala skoro zbytečná. Takže film to tentokrát u mne vyhrál. Na další Wiewegovy knížky snad ani chuť nemám.

klarkys
07.01.2021 1 z 5

Strašná nuda roztahaná do milionu stran....

Zlatinka.Emilly
20.12.2020 2 z 5

Četla jsem jako eknihu, která byla nekvalitní, takže zpočátku se mi četlo strašně špatně, nakonec jsem si zvykla a nudné pasáže vynechala (nebylo jich moc, ale byly tam). Film se mi líbil víc, v knize se mi nelíbili vulgární výrazy, kterými spisovatel nešetřil. Průvodkyně se snažila udělat ze zájezdu svoji grupu, což se vymyká zcela realitě, kdy si každý jede na své triko. Taky se mi nelíbilo, jak autobus schválně vynechal nástupní zastávku v Budějovicích, tak tohle se fakt nepovedlo. I když je to jen smyšlený příběh, tak takováhle věc by se prostě nestala, navíc, aby řidiči zůstali bez postihu a ti z Budějovic si vykompenzovali ztrátu zájezdu pouhými transparenty. Kniha, na kterou jsem se těšila, mě fakt zklamala. Za dvě hvězdičky to bude velká pochvala.

kamila5406
04.12.2020 1 z 5

Tuhle knihu jsem chtěla protože znám film ale sklamala jsem se. Film na to že je Český je hodně dobrý a vtipný ale kniha je nudná. Jednu hvězdu dávám za film.

Peleus
14.11.2020 2 z 5

Už dlouho jsem od Michala Viewegha nic nečetl.
Teď jsem si vzpomněl, proč.

TerkaJK
25.08.2020 3 z 5

Typický Viewegh, z obyčejného zájezdu - udělat vtipné a pohodové čtení...
Samozřejmě se zajímavými příběhy hlavních hrdinů. Svým způsobem velice dobře popisuje českou náturu...

Četla jsem dříve od něj i novější knihy. Většinou mě vše pobavilo a nutilo mě některým momentům se vážně ze srdce zasmát..."to nevymýšlím" napadlo mě občas.
Je to pěkná prázdninová oddechovka.

stesti.s.knihou
04.08.2020 3 z 5

Tuhle knížku jsem začala číst asi před dvěma měsíci v čekárně u zubaře - potřebovala jsem něco vtipného, na co se nebudu muset nijak zvlášť soustředit a odvede mi to pozornost od nadcházející zubní kontroly. Svůj účel kniha splnila, nešlo ale o prvoplánovou komedii, jako tomu bylo ve filmu. Postavy se shodovaly, jejich vykreslení bylo však (pochopitelně) mnohem důkladnější. Děj se v několika pasážích lišil, nemyslím si ale, že právě děj je v knize to stěžejní. Použít autobusový zájezd k moři je velmi dobrý autorský tah - pro čtenáře je velmi snadné vžít se do děje (asi všichni jsme si takový zájezd minimálně jednou zažili), zároveň má autor možnost pohrát si s psychologií nesourodých postav a množstvím mikropříběhů plynoucích z jejich setkání v uzavřeném prostoru. A právě psychologie postav, sonda do duší jednotlivých účastníků, je jádrem celé knihy.
Počtení to bylo příjemné, ideální na léto, na chvíle, kdy chcete číst a zároveň nad knihou nechcete moc uvažovat. Variabilitu českých povah Viewegh zvládl popsat skvěle, s hořkosladkými osudy se zajisté ztotožní nejeden čtenář. Ve finále jsem ale byla ráda, že už mám knihu za sebou :D Vtipné kapitoly s Jolanou střídaly nudné pasáže s Maxem, jehož nekonečná touha sbalit průvodkyni i přes to, co si o ní myslel, mě upřímně iritovala. Když se nad tím zamýšlím, mužské postavy mě vlastně iritovaly celkově :D Jejich nekončící touha dostat se pod sukni všem mladým účastnicím zájezdu nehledě na závazky či přítomné partnerky byla dosti únavná. Nezarmoutí, nenadchne, jako odpočinek na léto dobrý, do budoucna se ale vrátím raději k filmovému zpracování :)