Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Tyranie: 20 lekcí z 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341832/mid_tyranie-20-lekci-z-20-stoleti-FxP-341832.jpg 4 706 160

Jeden z předních intelektuálů současnosti, historik Timothy Snyder, přichází po velkých historických pracích Krvavé země a Černá zem s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Paseka , Prostor

On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century , 2017

Marta08
12.08.2019 5 z 5

I když je kniha psaná převážně pro amerického čtenáře, samotné "lekce" jsou dobře srozumitelné a doporučení jsou uplatnitelná i v českém prostředí.

vakkets
04.08.2019 4 z 5

Kniha je určená spíše americkému čtenáři, tomu odpovídá stručnost textu, na druhou stranu vyzdvihuji srozumitelnost sdělení, že každý se může zasadit o fungování demokracie a čerpat poučení z historie v konkrétních situacích každodenního života.

petbrab
30.07.2019 4 z 5

Nemohu se zbavit dojmu, že tito přední intelektuálové doby rozdělují společnost stejně jako ti, které si berou na paškál jenom proto, že se jejich názory neslučují.
Zde je celá kniha psána jako obecné poučení, ale zjevně míří na Trumpa.
Plus za to, že zmiňuje, že ubylo přímých rozhovorů lidí mezi sebou a spoléhá se jen na internet.

slunicko1958
25.07.2019 5 z 5

Zajímavá kniha. Četla jsem ji se zájmem a zaujetím. Myslím si, že bychom se neměli tomuto druhu literatury vyhýbat. Mnohým politikům se totiž daří nás občany opakováním lží a různých trapných obstrukcí a schválností tak otupit, že jsme z jejich "politiky" otráveni a už ani nevnímáme, jak se kolem nás prvky demokracie vytrácejí.
Američan T. Snyder často pochopitelně odkazuje na "svého" prezidenta, ale my Češi se taky nemáme čím chlubit. O to více mě potěšilo, že se autor tak často vrací k myšlenkám Václava Havla.
Ve školách museli začít s výukou čtenářské gramotnosti a finanční gramotnosti. Je nejvyšší čas zahájit výuku politické gramotnosti. Vhodnou učebnici jsem právě dočetla.

jiri77
20.07.2019 odpad!

Kniha ve které se autor tváří ,jak je mírumilovný a přitom v knize nenápadně rozděluje společnost. Takže ,když má někdo jiný názor ,je podle autora tyran nebo podporuje totalitu, nebezpečné nálepkování !
Jasně podle autora je Trump zrůda a vše dělá špatně ,hold někdo pořád nedokáže skousnou porážku ve volbách.
Srovnávání s nesrovnatelným.
Jediné s čím jsem v knize souhlasil, že by se mělo více číst a nespoléhat na zprávy z televize a internetu.
(Jen tak pod čarou ,nejsem sympatizant Trumpa ani Putina)

mistrkarbanu
15.07.2019 5 z 5

Přední historik a intelektuál dává rady, jak se zachovat ve světě, kde: ,,Sice to není pravda, ale mohla by být." Ze strany Zemana, Foldynů a Okamurů čelíme relativizaci pravdy a hodnot.Spějeme pomalu autoritářství. Zde jsou praktické rady, co může každý jednotlivec dělat. Výborně se doplňuje s jeho teoretickou knihou Cesta k nesvobodě.

Ninjer
10.07.2019 4 z 5

Timothy Snyder je podobný sluníčkář jako já, jen o něco větší skeptik. A když vás straší někdo, kdo je s vámi názorově konzistentní, je to docela děsivý.

Tenhle krátký horor shrnuje, co se teď politicky odehrává v zemích Evropy a USA, a předpokládá, že to bude horší. Proto se Snyder rozhodl vám také udělit nějaké rady, kde hlavní rolí hraje odvaha, kritické myšlení, ale taky připravenost.

Je to docela inspirativní čtení, ale těžko říct, jestli vám tato knížka dokáže zachránit život, když třeba vypukne třetí světová nebo se začnou zase stavět koncetráky. Občas je to taková depka, že mohl Timothy na konci ještě přihodit pár rad na nejefektivnější sebevraždu.

Každopádně nechci tohle dílo shazovat. Jak už jsem naznačil, uvádí se v knize mnoho faktů, jde k meritu věci a je velmi čtivá.

Osm hroutících se demokracií z deseti.

Lenka.Vílka
10.07.2019 5 z 5

Hodnotit tuhle knihu je těžké. Najde se někdo, kdo zvládne oddělit svůj názor a přesvědčení, aby zvládl říct, i když třeba nesouhlasí, že kniha byla dobře fakticky poskládaná a čtivě napsaná? (Čekám, vy hrdinové!) Ostatně jako vždy. Ti, kteří si knihu přečíst chtějí, budou při čtení kývat, potom dají dobré hodnocení a trefný komentář. No, a ti druzí budou psát do diskuze ke knize prapodivné komentáře, přestože knihu nečetli, protože číst to je pod jejich úroveň a komentovat je taky trapný, raději psát vypatlaný komentáře do diskuze (ale podle jejich přesvědčení, které jim samozřejmě neberu, ale u jaké příčky končí přesvědčení a začíná fanatismus?).

Přesně jak tedy (tady) psali už jiní. Tohle si přečte ten, kdo CHCE, ne ten, kdo by MĚL. Ale je to jejich boj, který musíme bojovat s nimi (proti nim) jinak půjdeme právě proti tomu, co jsme teď dočetli, protože já tady nechci bejt, až se nám to vrátí nabalený jako velká sněhová koule, když na začátku to byla taková nenápadná malá kulička...

Snyder ale udělal něco, co vás přinutí přemýšlet. Uvádí příklady z naší minulosti, ale i z přítomnosti, které se spolu prolínají. A vy si řeknete: "Počkej, ale to je moje přítomnost, ne jenom těch ostatních, přítomnost toho kolem mě...". Protože jako my se z historie snažíme poučit, aby se věci neopakovali, stejně tak oni si z minulosti berou postupy s určitým upgradem tak, aby to nikdo neprokoukl.

A i přes to, co si myslím a vidím kolem sebe, nikdo ještě nepřišel s ničím lepším, než je demokracie a kapitalismus. Tedy jinak. Ano, už lidé přišli s dost dobrými myšlenkami. Jenže potom se toho vždy chopil někdo, komu hráblo během procesu získávání moci nebo už předtím a jenom uměl lhát, a celý to všem svýma ambicema ostaním po(s)...kazil.

(Zrovna se chystám na Opuštěnou společnost, mrká na mě z poličky, a jak jsem si procházela komentáře, dobře jsem udělala ohledně pořadí četby knih.)

Petra21
06.07.2019 5 z 5

Již dlouho jsem nenarazila na tak údernou a sofistikovanou historickou stať, kde by bylo řečeno vše potřebné o vzestupu totalit; stručně a jasně. Nabádám všechny, nechť si toto krátké dílko přečtou! České čtenáře jistě srdečně překvapí, kolikrát se americký autor odkáže na československé dějiny i dílo Václava Havla. Kéž by se Tyranie objevila v seznamech povinné literatury...

Ďumbierka
03.07.2019 5 z 5

Tak toto je kniha, ktorá by mohla byť kľudne v povinnom čítaní na školách. Ja som zo školy preč už dlho, ale asi aj kvôli nezáživnému podaniu histórie a profesorom, ma dejepis nikdy nebavil a zaujímala som sa o nič. Stále sa radím k tým “menej” vzdelaným, no čím som staršia, tým viac vyhľadávam takymto druh kníh. A Snyder to pojal úžasne. Kniha je zaujímavá, núti vás hľadať a pátrať (aspoň mňa) a znovu som sa dozvedela veci, ktoré som nevedela. Niečo prečítané mám, ale vždy je dobré si veci zopakovať a pripomenúť a hlavne pri čítaní tejto knihy som mala zimomriavky, keď som si vlastne uvedomila ako sme opäť na tom aspoň u nás na Slovensku, ako sme boli a sama som zvedavá kam budeme smerovať.
Naozaj je pravda, čo Snyder na konci píše:
“Jedno je jisté: pokud mladí lidé nezaujmou k dějinám aktivní postoj, politikové věčnosti a nevyhnutelnosti způsobí zkázu historického rozsahu. A pokud mají mladí Američané napomoct s vytvářením historie, musí historii znát. Nestojíme na konci, ale na začátku.“
A toto sa netýka len Američanov, ale nás všetkých.

Prešlimi rukami obe vydania kníh, aj slovenské z Premedia a aj české a obe sa čítajú ľahko, ja som lajk a hovorím svoj osobný názor, no myslím, źe túto útlu knižku zvládnu kľudne aj stredoškoláci ;)

Veľké odporúčanie.

Jackjelly
17.06.2019 5 z 5

Jedna z těch důležitých knih, pro které je typická následující, zkratkovitá, charakteristika: číst ji budou ti, co to nepotřebují a ne ti, kteří by potřebovali.
I přes spíše americké reálie jsou ony "přikázání" celkem obecně platné.
Každopádně doporučuji k přečtení i těm, co si myslí, že demokracie je "buržoazní přežitek" a že ji k životu nepotřebují.

B4LU
03.06.2019 4 z 5

Krátká knížečka 20 "občanských přikázání".
Nejsem si jistý, jak to hodnotit. Na jednu stranu jsou poučky srozumitelné a racionální (vyjma jedné, kde dle mého názoru autor dělá přesně to, před čím varuje v těch ostatních), na stranu druhou je ten, kdo tuhle knihu otevře, už velmi pravděpodobně zná (kdyby neznal, tak knihu nejspíš rovnou odvrhne jako Americkou propagandu) - kriticky myslet, snažit se jen nejít s davem. Autor tak přesvědčuje přesvědčené.

pilulka
02.04.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla raz dva. Téma mě zajímá, ale tato kniha mi dala mnoho informací do souvislostí. Kdyby tak šlo, aby si ji přečetl každý.

salamandrina
28.02.2019 5 z 5

Povinná četba pro všechny, co volili Babiše nebo Okamuru ;)

Hanka_Bohmova
13.02.2019 5 z 5

Příručka první pomoci - stručná, jednoduchá, konkrétní. Pro hlubší porozumění je potřeba přečíst si něco rozsáhlejšího (třeba od téhož autora). Příručka slouží k tomu, abychom, až nadejde čas, bez zbytečného prodlení vykonali ty správné a potřebné pohyby vedoucí k záchraně.

Intuitivní, pudové reakce často nejsou prospěšné, právě naopak. Platí to pro tonutí (zběsilé plácání kolem sebe), pro partnerské krize (když ty jsi takovej, tak já budu taky taková) i pro jiné životní situace. Řešením je osvojit si a nacvičit efektivní způsob jednání. Ctnost, i občanská ctnost, není vrozeným talentem - je to návyk jednat správně. A návyk se musí pěstovat. Neintuitivní reakce se musí připravit předem. Nestačí být o její rozumnosti z hloubi duše přesvědčen (je možné, že řadě čtenářů autorovy myšlenky nepřinášejí nic nového, stejně jako řada čtenářů příručky první pomoci nestrne v úžasu nad informací, že lehčí popáleniny chladíme). Je potřeba si budoucí jednání nazkoušet a zautomatizovat. Pod tlakem času, emocí, únavy či umrtvující pohodlnosti příliš často plodíme slova a skutky (či mlčení a nejednání), které sami za rozumné vůbec nepovažujeme.
Možná, že leccos z navrženého už teď sami děláme. Perfektní. Jen tak dál. Protože naše "bojová příprava" funguje současně jako prevence vypuknutí bojového stavu.

Raszkulce
19.01.2019 4 z 5

Dobrá knížka ale spíše pro ty mladší, kteří nemají takové znalosti v dějinách a politologii... pro ty z nás, kdo se o tuto problematiku více zajímají nejde o nějakou přelomovou knížku ... ale je dobré si někdy přečíst takové sumárum všeho :-)

mamamama1
01.01.2019 4 z 5

To by měla být povinná četba.

Krukron
26.12.2018 5 z 5

Dostal jsem ji od kamaráda, nutno říct, že jsem ji četl opravdu kouskovaně po jednotlivých kapitolách. Tohle je přesně "záchodovka". Prostě čtu na oné místnosti, ale pokaždé odcházím s tím, že musím hned konzultovat s ženou mezinárodní politickou situaci :). Ne, ale vážně je to napsané moc dobře I pro laickou veřejnost. Je to totiž dílo pochopitelné, je vidět hodně zkušeností autora a je vidět hlavně všeobecně jasná propojenost věcí, kterou si možná uvědomuji, taky mi přijde jasná, ale sám bych to neuměl formulovat. Je vidět ten rozhled a odbornost.

Capkomi
19.12.2018 4 z 5

Nevím, jestli se tato kniha dá ohodnotit hvězdičkami, ale vím, že každý by si tuto útlou knihu měl přečíst. I kdyby skončila jako odpad, nebo ji dáte pět hvězd, myslím, že každému něco předá.

Paulus.1987
15.11.2018 5 z 5

Ačkoliv se k četbě historických děl Timothyho Snydera chystám již nějakou dobu, dal jsem této knížce přednost. Nejen kvůli jejímu nevelkému rozsahu, ale především s ohledem na to, že ji často zmiňuje Erik Tabery ve své skvělé knize Opuštěná společnost.

Timothy Snyder, historik a jeden z předních světových intelektuálů, nám zde předkládá 20 rad, jak se bránit totalitním praktikám soudobých populistů, kteří se staví do role politických mesiášů. Mnoho čtenářů zde autorovi vyčítá otevřený protitrumpovský postoj. S tím lze samozřejmě souhlasit, ale tento pohled mi připadá poněkud krátkozraký. Na koho jiného by měl americký autor před americkými čtenáři poukazovat, než právě na současného amerického prezidenta, kterého kritizují liberální demokraté celého západního světa? Snyder argumentuje historickými souvislostmi a tyto argumenty jsou velmi silné. Že se nemusí jednat pouze o Donalda Trumpa, si může český čtenář domyslet sám a pro příklady nemusí chodit daleko. Slovní útoky na novináře a neziskové organizace, zpochybňování a překrucování faktů a historie, systematické porušování či obcházení demokratických zvyklostí, bezmyšlenkové nálepkování názorových oponentů, vazby některých předních politiků na Rusko, minimálně to všechno máme i tady u nás.

Kromě jiného mě zaujaly autorovy zmínky o Václavu Havlovi a jeho eseji Moc bezmocných. V kontrastu s hrdostí nad tím, že se o Václavu Havlovi za oceánem stále ví, mi bylo smutno z toho, že se u nás jeho odkaz čím dál tím více pošlapává. Začnete-li dnes mluvit o Václavu Havlovi, humanismu nebo demokratických ideálech, jste bez milosti označeni za havlisty, pravdoláskaře, sluníčkáře, vítače nebo pražskou kavárnu.

Nikdy jsem nebyl příznivcem novoročních předsevzetí, ale po přečtení této knihy začínám o některých vážně uvažovat. Přečtení dalších Snyderových knih bude patřit mezi ně.