Tři kamarádi

Tři kamarádi https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245/bmid_tri-kamaradi-a2k-245.png 5 3190 3190

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Drei Kameraden , 1937

Rooz
10.08.2016 5 z 5

Myslím, že je to moje pátá Remarquova kniha, co jsem četl a už před ní jsem věděl, že je to pro mne nejlepší spisovatel, s jakým jsem se střetl. Nenapsal mou nejoblíbenější knihu (Murakami - Norské dřevo) ani mou nejoblíbenější povídku (Daniel Keyes - Růže pro Algernon) a už vůbec ne mou nejoblíbenější sbírku povídek (C. D. Simak - Poselství z vesmíru), ale vše, co jsem četl, je tak neuvěřitelně vysoko, že jsem to u žádného jiného neviděl. Remarqueovi palec nahoru a knize Tři kamarádi taktéž. Do mého srdce přibyla další čtyři jména: Lenz Gottfried, Otto Köster, Robert Lohkamp a Patricie Hollmanová...

ElfkaEleanor
26.07.2016 2 z 5

Remarqua mám ráda, jeho popisný místy až filosofický styl psaní mi vyhovuje, ale tato kniha mě nezaujala. Ano, váleční veteráni to měli těžké, o tom žádná. Nicméně daleko výstižnější (i čtivější) mi na toto téma připadá Cesta zpátky. Tento děj se táhne a jediné, co jsem ocenila byl "romantický" konec vztahu Pat a Roberta za východu slunce, což je opravdu málo.

terrybel
04.07.2016 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nenadchla, ale jakmile jsem se posouvala dál, tak mě děj víc a víc vtahoval.. A konec knihy byl krásný a smutný zároveň.. Stojí za přečtení

jiri77
02.07.2016 2 z 5

Když jsem viděl na DK tolik kladných komentářů k téhle knize ,nemohl jsem jinak,něž si ji taky přečíst a s politováním musím říci, že jsem asi četl jinou knihu něž ostatní ,nebo tu chybí negativní komentáře. Kniha bez děje, nějaké to zamilování a popíjení alkoholu a samozřejmě konec knihy ,který se snad dal očekávat. Znám o hodně lepší knihy ,které chytí člověka za srdíčko.

TheBonelex
13.06.2016 5 z 5

Moje srdeční záležitost, a po "Na západní frontě klid" nejoblíbenější kniha od Remarqua. Skvěle popsané prostředí oné neklidné doby 30. let 20. století. Hlavní postavy jsou neuvěřitelně sympatické, a v podstatě se v knize nevyskytoval nikdo, kdo by mi vyloženě vadil. Myslím, že originální název "Drei Kameraden" je na místě, neboť onen zmíněný výraz "Kamerad" znamená v doslovném překladu druh/soudruh. Což Robert, Gottfried a Otto nepochybně jsou. Mluvím zde o vrcholu největší přátelství, jakého člověk může za život dosáhnout, o kamarádství, které se dá vytvořit snad jen v zákopech, nebo v takové těžké době. Knihu jsem četl asi desetkrát, a na prvních 5 přečtení mi byla Patricie neobyčejně sympatická a blízká. Po dalších přečteních mi začala vadit a na poslední čtení jsem ji nenáviděl. Patriciina fádnost a naivita se může čtenáři po delší době zprotivit, což nic nemění na faktu, že je to skvěle napsaná, a velice silná postava. Při čtení konečných vět mi kanuly slzy po tváři. Co víc říct? Pan Remarque opět nezklamal.

AlenaZelova
05.06.2016 5 z 5

Žádná velká zápletka, přesto je knížka velmi zajímavě napsaná a má v sobě určité kouzlo. Téma přátelství, které se jen tak nevidí, lidské osudy zasažené válkou, láska... Moc pěkný příběh se smutným koncem.

Grety
09.05.2016 5 z 5

Jednoduché hodnocení, takové přátele jako Robby bych chtěla taky..Doba byla zlá a dnes si jen těžko můžeme představit, že tuberu léčili horským sluníčkem a čerstvým vzduchem..

kami16
05.05.2016 5 z 5

Krásná kniha s hlubokým podtextem. Opravdu silné pouto přátelství :)

Luccy78
02.05.2016 5 z 5

Nádherný a zároveň velmi smutný příběh, který jasně ukazuje na nesmyslnost války, její neblahé důsledky, sílu a moc přátelství a sílu lásky. Nesnáším smutné konce, ale přesto mě Remarque "dostal", je to opravdu krásně bolavý příběh, který jsem přečetla jedním dechem, i když ke konci se sevřeným hrdlem a slzami v očích..

jardass
01.05.2016 5 z 5

Tohle nejde ohodnotit asi jinak. Je vidět, že knihu psal člověk, který ví jak psát. Nobelovu cenu za literaturu nezískal Remarque jen tak pro nic za nic.

beluca
27.04.2016 5 z 5

Jako náctileté dítě jsem tuhle knihu přímo zbožňovala a četla opakovaně, vždy jedním dechem. Ráda na ní dodnes vzpomínám, i když čtu s přibývajícím věkem už poněkud odlišný žánr :-). Rozhodně ji všem doporučuji stejně jako všechny ostatní skvělé knihy autora, který patří mezi mé nejoblíbenější.

humberto
23.04.2016 4 z 5

Kamarádství, které jde opravdu na 100% beze zbytku - takové kamarádství tady nenajdete. Je totiž neodlučitelně spojila válka, kterou prožili spolu a přežili jen díky vzájemné podpoře.

angelice
22.04.2016 5 z 5

Je nádherné pročítat řádky, které vtáhnou do děje tak silného, kdy čtete o rozvíjejícím se vztahu lidí, kteří už v lepší budoucnost nedoufali, přátel, jež se vždy podrží i za cenu ztráty něčeho jim samotným drahého. Jednoduchost, přímost, ale i poetičnost a víra prostupují každou stránku. Alkohol, zarytá obětavost kamarádů, i nevíra, že by někdo měl okusit závan naděje a hned lásku ztratit, to že přítel má bezdůvodně zemřít v jednom okamžiku, bez rozloučení, beze slov... Přečtěte si tuto knihu. Ne vždy člověk dostane šanci dotknout se něčeho podobného...

iv.86
18.04.2016 5 z 5

Na konci mě až svíralo u srdce. Remarque opětně vtáhnul do děje a vytvořil silně charakterní postavy, které jsou pro mě nezapomenutelné. Nádherná kniha, kterou je radost číst.

elin.m
17.04.2016 5 z 5

Knihy tohoto spisovatele si kritiku nezasluhují ani v jediném případě! Příběh plný nečekaných zvratů se četl téměř sám. Velmi obdivuji vzájemné přátelství tří hlavních hrdinů, náklonnost a ochotu kdykoliv si pomoci ve velmi nejisté době. Hodně jsem srovnávala a přemýšlela, zda by toho byli schopni i dnes...
Doporučuji s pěti hvězdičkami :)

Peleus
04.04.2016 3 z 5

Zatím nejslabší kniha, kterou jsem od autora četl.
Pijeme, pijeme, pijeme, ráno, večer, přes noc a další den znova.
Do budoucna žádné velké plány, žijeme dnes, možná zítra, snad pozítří, až se napijeme, uvidíme.
Potkal jsem ženu, nic o ní nevím, vezmu ji na skleničku. Stále o ní nic nevím, otevřeme si láhev koňaku, zafilozofujeme si.
Jsem zamilovaný. Asi se napiji.
Už je 380. stránka, zatáhneme oponu. Slza. Konec.

Lessana
26.03.2016 4 z 5

Nádherne zobrazená téma priateľstva v nesmierne "čtivom" príbehu, odvíjajúcom sa v neodmysliteľnej vôni rumu.

3nitka
25.03.2016 5 z 5

Krásny príbeh ozajstného chlapského priateľstva. O ničom netreba zbytočne hovoriť, jednoducho sa to urobí.

lenya
13.03.2016 5 z 5

Většinou si nechávám "nějakou tu hvězdičku" do zásoby, kdybych náhodou přečetla "ještě lepší knížku", a právě se stalo. Také si někdy podtrhávám tužkou v knížce věty, které se mi líbí - při čtení Tří kamarádů mi došlo, že je dobré mít tužku vždy u sebe... Také zastávám názor, že autor má vždy jeden "trhák" a "zbytek" už se veze, ale Remarque mi prostě boří všechny moje předsudky a očekávání.

Mám pro tohoto autora slabost, jelikož už jsem od něj přečetla více knih se stejným zápalem. Já prostě obdivuji Remarqua, jeho schopnost zakomponovat silné myšlenky nenásilně do příběhu tak, aby mohl volně plynout... Vidím živě tu situaci - jen tak po divadle během čekání na další rum a hele ji - "taková obyčejná myšlenka" -

Politika se postarala dostatečně o divadlo, přestřelky každého večera poskytovaly jiný koncert - a obrovská kniha bídy byla sugestivnější než všechny knihovny.

- a to je jen ZLOMEK těch vět, které jsem podtrhla...
Víc asi nemám co dodat...

Daydreamer
02.03.2016 5 z 5

Nádherná záležitost, jako ostatně pro mne většina autorových knih.Ale to SKUTEČNÉ mužské přátelství, to mne tedy opravdu dostalo.