Trhlina

Trhlina https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3834 3834

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

genie
28.10.2017 3 z 5

Že bych byla z knížky nějak zvlášť odvázaná, to se říct nedá ... Igor mi lezl na nervy od začátku až do konce a ačkoliv se mi "zápletka" líbí, na můj vkus jsem musela čekat na to psychedelické mystérium až příliš dlouho.

medialstar
25.10.2017 5 z 5

Pro mě dokonalost sama. Od začátku do konce vám nedá vydechnout. Několikrát mě při čtení zamrazilo a to se mi snad u žádné jiné ještě nestalo. Forma i obsah znepokojující a opět se mi potvrzuje, že mnohem děsivější je to nevyřčené, to, co si sami dokážeme vsugerovat. Sami sobě dokážeme být tím největším děsem. Stále ve mně příběh rezonuje a ať už je pravda kdekoliv, je to mistrně zpracováno. Pro fanoušky Blair Witch nutnost. Skvělé!

Michalkotea
13.10.2017 5 z 5

Pre mňa najlepšia kniha, čo som čítal.Neviem či to bolo tým že dej sa odohráva na SVK.

Kluvo
27.08.2017 5 z 5

Pekne poskladane. Cita sa to na jeden dych. Inteligentne sa vyhyba odpovediam na podstatne otazky (co, alebo kto ich popalil,...), akurát v doslove sa dost alibisticky vzdal v podstate vsetkej zodpovednosti za dielo a utal vsetky pokusy o diskusiu (ale ked si predstavim, do coho sa pustil a aki ludia by sa na neho zacali kontaktovat ani sa mu necudujem). Asi sa pojdem popozerat po Tribeci, samozrejme medzi majom a októbrom.
Nakoniec som bol zaciatkom marca po okruhu na hrad Gymes aj s rodinou a cely cas som mal zly pocit, hoci uz je to pol roka, co som cital Kariku. Kniha naozaj funguje a clovek pribeh len tak lahko nevytesni. Niekde v pozadi mu stale zostava. Navyse bolo pochmurne pocasie, dcera si pred vystupenim z auta zacala z ticho nic pospevovat Lehotskeho pesnicku, akurat s textom "mena ludi stratenych, nevrati sa ziaden z nich...", po ceste je nedostavana opustena chata, az po hrad sme nestretli ani dusu,... Prezili sme vsetci bez ujmy, no nieco v tom Tribeci je.

mora.nocna
09.07.2017

V pohori Tribec som bola na turach cely tyzden pred cca 8rokmi, prespavali sme tam v takej chatke. Hoci to bolo v lete, teraz sa bojim otvorit si tie fotky :)

87mm
07.06.2017 5 z 5

Moja prva kniha od Jozefa Kariku, ktora ma prinútila prečítať si ďalšie z jeho horrorových.
Vždy keď idem autom okolo Tribeča , si na ňu spomeniem. Zimomriavky.
Samozrejme, asi si tú knižku treba užiť a nepátrať po realite.

kadgam
14.04.2017 5 z 5

Zaujímavé, ešte zaujímavejšie, že slovenské. Kniha sa mi páčila, bezprostredne po prečítaní uvažujem, v čom je pointa. Vzájomné hecovanie sa mladých ľudí? Narušená psychika po požití drogy, hladiny inzulínu plus únavy z nedostatku potravín ?
Z pár faktov skonštruovať túto knihu je obdivuhodný výkon, kvitujem aj odkazy na youtube (nefungovalo) aj na odborné správy.

pobijecmuch
05.04.2017 1 z 5

Po románu Tma, další poslabší kniha tohoto autora. Začátek mně připadal slibný, ale potom se děj více méně táhl jako dětský soplík. Bohužel pořád u mně vede V tienu mafie a Na smrť.

Ivan Kučera
04.04.2017 1 z 5

Najskôr k plusom. Dobrá obálka. Asi prvá spomedzi všetkých Karikových kníh. OK a teraz k negatívam. Hlavný hrdina (?) je opäť krajne nesympatický. Autor je na tieto typy zjavne odborník, ale osobne tomu nerozumiem, ústredná postava by teoreticky aspoň hŕstku sympatií azda vzbudzovať u čitateľa mala, nie? Vedľajšie postavy sú na tom ešte horšie, miestami sú až neviditeľné. Útrpné dialógy. Atmosféra slabá, čo je fakt smutné u spisovateľa, ktorého staré hororové poviedky boli úžasné. Finálny twist to už nezachráni. Autor má očividne problém s bežnými ľuďmi, ktorí každý deň chodia do roboty, ale on ich považuje, slovami hlavnej postavy, za blbých robošov. Po tomto som s Karikom skončil; ako fanúšikovi dobrých (nielen hororových) príbehov mi už nemá čo ponúknuť. Mimochodom, Považany v tej dobe ešte neexistovali, nabudúce treba lepšie študovať Wikipédiu. Na záver jedna pikoška: keďže nerozdýchal moju kritiku predchádzajúcej Tmy, dal mi Jozef Karika do Trhliny cameo "trolla Kochčeru". Škoda, že som sa nedostal aj do filmového resp. seriálového spracovania. Snáď nabudúce.

mapet85
19.03.2017 5 z 5

„Toto nie je pre teba“. Veta, ktorou sa po Strachu a Tme začína ďalší zo série hororových príbehov. A tak sa autor rozhodne príbeh, ktorý mu vyrozprával tajomný Igor spracovať do beletrizovanej podoby. Podľa môjho názoru mu to vyšlo na jednotku. Svoj rozprávačský talent nám Jozef Karika predviedol už pri predchádzajúcich knihách a tu ho len dokazuje. Trhlina je tajomný príbeh o Walterovi Fisherovi a miznutí ľudí na pohorí Tribeč. Autor sa opiera o údajne overené fakty, ktoré dopĺňa zdrojmi na internete a zatiaľ čo na jednej stránke ich potvrdzuje, na tej ďalšej ich zase vyvracia.

Trhlina je kniha, ktorú som čítal so zatajeným dychom od predhovoru až po poslednú bodku, mal som pri nej občas zvláštne stavy a pocity, proste som sa pri jej čítaní necítil úplne komfortne, takže to nie je žiadna oddychovka, ale kvalitný hororový príbeh.

A ktovie ako je to celé v skutočnosti ? Je to fabulácia alebo pravda a skutočne sme len hmyz v pohári umiestnený niekde za sklom a okolo nás sú paralelné vesmíry ? Veď posúďte sami a určite si pri čítaní túto otázku položíte aj sami. A možno zistíte, že sa bojíme tých najobyčajnejších a najnormálnejších vecí. :-)

ivana1975
15.03.2017 1 z 5

Mna osobne tato kniha zaujala najmenej ... Tesila som sa, ze si precitam dalsi hororr po TME a STRACHU, no a nic sa nedialo... Premna jednoznacne nezaujimava kniha. Dokonca som ju ani nedocitala a to ma dost mrzi

prestiggio
05.03.2017 5 z 5

Tak toto bola sila. Naozaj desiva kniha. A nie len pre ten dej. Na niektorych miestach som skutocne bola. Na Gymes sme podnikali rodinne vylety s rodicmi, pochadzam z jednej dedinky pod Kanibalkami, na Zlatno a do Mankoviec som sa chodievala bicyklovat s kamaratkou. Poznam aj cestu od Velkych Uheriec do Zlatych Moraviec a z balkona vidim na Javorovy vrch.
A kniha zo zaciatku ma to az tak nebralo, potom to bolo ako droga.

roxann
03.03.2017 5 z 5

Moja prvá kniha od Jozefa Kariku. Musím uznať, že autor je majstrom slova. Postupne vytvára okolo vás atmosféru, spriada ju ako pavúk a vy zrazu zistíte, že ste v nej nenávratne chytení, že sa z nej nedostanete až po poslednú stránku. Že vymeníte spánok a pohodu za to, aby ste sa dostali ďalej a ďalej, že vás strach z neznáma, hrôza z toho, čo sa deje postavám núti obracať stránky, že tempo vášho čítania sa zrýchľuje a neodtrhnete sa od knihy do posledného písmenka. A prekvapivo vás mrazí z toho, že sa to deje "u vás doma". Nie je to príbeh z krajiny pre vás neznámej, ale stalo sa to tu, v susedstve, ľuďom, miesto ktorých ste to mohli byť práve vy. Plne si uvedomujete, že aj vy chodíte do lesa, že vlastne neviete, kado to bežne kráčate, že sa jedného nepekného dňa niečo podobné môže stať aj vám. Jasné, keď to dočítate, tak si poviete, kľud, je to predsa len "iba" kniha, no potom príde tá myšlienka - čo keď nie? Čo je na nej pravdy? Čo keď prídem najbližšie na huby...? Čo keď...? Naozaj brilantne napísané, kniha sa vám dstane pod kožu a máte ju v hlave ešte dlho potom, ako ste ju dočítali. Pre mňa jedna z najlepších slovenských kníh a určite jedna z najobľúbenejších.

Njumi
27.02.2017

Vyborna kniha, vyborny spisovatel!
Sposob akym stylom je kniha napisana ma naozaj bavil. A o to viac ma to vsetko bavilo, pretoze som Nitrancan a Tribec ako-tak poznam, niekolkokrat som stanoval pri Zlatne, na Gymesi (hrade) alebo v lese. Zimomriavky zarucene pocas celeho citania:)

Simona02
25.02.2017 4 z 5

Pútavo napísaná kniha slovenského autora. Príbeh ktorého námetom bola údajne skutočná udalosť o ktorej dal autorovi vedieť istý čitateľ a mal za potrebu sa o ňu podeliť verejne, tak aby sa dostala medzi ľudí. Zaujala aj Kariku a tak vznikla táto kniha, sústredená na pohorie Tribeč na západnom Slovensku a na "skupinku" ľudí ktorí sa v rámci záujmu vyberú na toto pohorie a zažijú niečo, čo ich poznačí do konca svojich životov. Každý človek si na tento príbeh utvorí vlastný názor, čomu verí, a čo sa mu naopak zdá nad možnosti chapania. Po prečítaní knihy som mala zmiešané pocity. O spomínaných "záhadách na Tribeči" som sa dozvedela po prvýkrát prostredníctvom tejto knihy a čiastočne ma to začalo zaujímať. Taktiež čo by som chcela vyzdvihnúť na tejto knihe sú vložené odkazy autora, ktorý sa na dané pohorie vybral a následne nahral sériu videí na internet. Takže si čitateľ po prepísaní adresy na internet, mohol predstaviť ako vyzerajú určité miesta v skutočnosti. Kniha sa čítala jedným dychom.

1972Sixo
23.01.2017 5 z 5

Zatiaľ najlepší "horor" z Karikovej čiernej série. Parádna mystifikácia na tému mystično a "urban legend". Číta sa to strašne, ale strašne rýchlo. Doporučujem každému hororuchtivému čiteteľovi.

verden
06.01.2017 5 z 5

"Dávaj si pozor, aké dvierka otváraš - a nemyslím, iba tie olovené, niektoré dvierka bývajú celkom nehmotné."

Je to prvá kniha, ktorú som od Jozefa Kariku čítala a fakt neľutujem, že som do nej išla. Voči slovenským autorom zvyknem byť trochu skeptická, ale opäť som sa presvedčila, že sú to len moje hlúpe predsudky. Trhlinu som prečítala za jeden deň, proste som ju nevedela pustiť z ruky. Skvelý príbeh, krásne vystavaný, odkazy na zdroje a štýl rozprávania tomu dodávali na uveriteľnosti, proste paráda :)

Pol hviezdičky by som ubrala za nazvem to "druhú" časť, v ktorej nás Igorovo rozprávanie zavedie priamo do Tribeča. Na rozdiel od prvej časti, kedy som hltala stránku za stránkou a každú jednu som si náramne užívala, v tej druhej som síce stránky hltala, ale skôr pre to, aby som sa konečne dopracovala ku koncu a zistila, ako to celé vypálilo. Niežeby bola napísaná menej kvalitne, len mi to veľmi pripomínalo aj v knihe viackrát spomínané Blair Witch a podobné horory, ktoré mám načítané/ napozerané, čiže som sa nevedela ubrániť pocitu, že "toto tu už raz bolo". Aj keď nepopieram, že sa aj tu objavili momenty, kedy mi spadla sánka.

A hoci som v pokušení veriť mnohému z knihy, Igorov zážitok proste neberiem. :) Autor to nakoniec zahral perfektne - jednak čo sa týka zničenia dôkazov, ale najmä odhalením, ktorým vyvolal podozrenie, že sa to všetko vlastne odohralo úplne inak... Čo je najlepší záver, aký si viem v tejto knihe predstaviť :)

taikatalvi
05.01.2017 5 z 5

Túto knihu som si kúpila na blind, hoci som približne vedela čo očakávať, od tohto autora som čítala aj knihu Tma a tiež sa mi veľmi páčila. Čo povedať k Trhline? Táto kniha ma tak chytila, že keď som ju večer unavená začala čítať v posteli, okamžite som ožila, doslova ma "zdvihla". Chcela som viac a viac vedieť ako bude dej pokračovať...Karika má dar tak vtiahnúť do deja, opisy sú také živé a hoci som v okolí Nitry nikdy nebola, úplne som si predstavovala tie dedinky a cesty ako v knihe. Pri tejto knihe som sa naozaj bála. Budem sa báť ísť do lesa...a v zime už nepôjdem nikdy...Možno si poviete že je to len fikcia, ale...- čo ak nie?

MarianP
04.01.2017 5 z 5

Trhlinu možno žánrovo zaradiť do akejsi trilógie mysterióznych thrilerov a hororov autora. Zatiaľ vravím trilógie ale dúfam, že žáner autor neopustí a že už má naplánované ďalšie majstrovské kúsky. Po Strachu a Tme je Trhlina ďalší výnimočný počin autora, ktorý však tentoraz siahol po "skutočnom príbehu". Úvodzovky používam preto, pretože som z Nitry, miesta ako-tak poznám, dediny, pohoria, miesta sú mi známe. O podobných udalostiach som však doposiaľ nepočul, avšak autorov štýl reprodukcie rozprávania je až priveľmi uveriteľný. Čo sa týka autora - Jozef Karika siahol po miernejšom "tóne". Trhlina je dokonale mrazivá a hororová avšak absentuje niečo absolútne neskutočné, desivé či strašidelné ako v predošlých knihách. Príliš veľa strachu by knihe mohlo ubrať na autentickosti a uveriteľnosti. V tom sa Trhlina azda najviac odlišuje. Je uveriteľná. Miestami až príliš. Autor je brilantný rozprávač, používa nevídané slovné spojenia, miestami vtipkuje a snaží sa čitateľa udržať v čítaní. Je to ale zbytočné, pretože kniha sa číta sama. Ani si nepamätám tak rýchlo prelúskanú knihu ako Trhlinu. Veľmi pozitívne hodnotím autorovu snahu podať roprávanie autenticky, bez snahy presvedčiť čitateľa o pravdivosti príbehu. Jedinou vecou, ktorá mňa osobne počase začala mierne škrieť je priznanie, že rozprávač (Igor) je možno drogovo závislý človek. Som rád, že autor nezamlčal tento fakt a predostrel ho čitateľom. Je však patrné, že tento fakt ovplyvní ľudí pri hodnotení uveriteľnosti diela... Čo sa týka rozsahu knihy- ten je diskutabilný - Karikove horory by mohli mať 1000 strán a stále by boli záživné. Som rád, že sa nejedná o útle dielo, pretože autor nenudí. Ani sekundu. Ak si čitateľ do strany 300 povie, že je kniha dobrá a napínavá, po strane 300 príde zlom. Kniha čitateľa absolútne pohltí, núti ho čítať stranu za stranou, chytí si ho do zovretia a až kým neprečíta poslednú stranu tak ho nepustí. Neverím, že niekto nepocíti mráz na chrbte. Na autorovi obdivujem schoponsť udržať čitateľa, napínať ho do poslednej chvíle, miestami som mal chuť preskočiť riadky len a len preto, aby som sa dozvedel čo bude ďalej. Karika je majster napätia... Knihu preto odporúčam všetkým, ktorí majú radi mysteriózne príbehy založené na skutočných udalostiach okorenených naozaj mrazivým korením. Odporúčam ju hororofilom a všetkým, čo sa radi boja. Neodporúčam ju obyvateľom Nitry a okolia, lebo tunajšie lesy hlavne v okolí Tribeču budú od dnes asi ľudoprázdne...PS. Niektoré ospevované "drsné" severské krimi nesiahajú autorovým dielam ani po päty, autor by mal skúsiť aj detektívny žáner s nejakou brutálnou vraždou :). Alebo si prečítajte Trhlinu, Strach či Tmu. Tie sú drsné až až....

gan112
30.12.2016 5 z 5

Geniálna mistifikácia... Zdraví rozum nielen človeka, ale asi aj literárneho kritika, po prečítaní Trhliny vraví: "Brutálne prepracovaný príbeh, na to aby to bola pravda.". Inak naznačuje to aj nepatričný humor, možno zámerná či polozámerná plochosť postáv ... Druhá strana mince je že v knihe samotnej je polemík na kilá. Polemizuje sa samozrejme cez hlavnú postavu, rozprávača, blogéra, ktorý je tiež vlastne spisovateľ. Otvára nám svet internetových trolov, a rôznych nedokázateľných neprávd. Tým že spochybníte samého seba, môže nastať paradox väčšej dôvery. Naozaj kniha vo mne zanechala veľa podnetov. Karika je mistifikátor, kladie nitky na správne miesta aby sme ich v správnej chvíli zviazali podla vlastnej hĺbky ktorú pripustíme. A tak miestami nevadí že mieša hrušky s jablkami, všetko to nakoniec nehrá rolu.

Niesom priaznivec hororu, a ani tento ma nevystrašil, podstatné "straši" scény sú štandardné a z rôznimi obmenami tu už boli, ale napriek tomu si myslím že je tu niečo inovatívne. Spôsob nejakého žánrového mixu. No zo štylistickej stránky nieje čo vytknúť. Ale predsa by sa mi viac páčilo keby (údajné) stretnutie Igora s autorom bolo zakomponované viac v deji než v poznámkach autora medzi kapitolami. Veľmi by sa mi napríklad páčil dvojitý rozprávač, pridalo by to situačné napätie a pridalo vedľajšiu dejovú linku, ako spolu sedia v teple nejakej kaviarne daľeko od tej zimy na Tribeči.
Na koniec len dodám, skvelá práca, dalo by sa niečo zlepšiť, ale nemalo by to zmysel, lebo aj takto je to výborné, aj s ponúknutým soundtrackom:). Bavil som sa!