Trhlina

Trhlina
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355445/bmid_trhlina-4EX-355445.jpeg 4 3852 3852

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tribeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.... celý text

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Argo

Trhlina , 2016

Venian
24.02.2018 5 z 5

Niečo fakt neskutočne vynikajúce. Prečítal som ju už síce pred časom, no zážitok ostáva. "Hýkal" sa stal jednou z mojich naj pesničiek. Som zvedavý na seriál. Netrpezlivo ho očakávam. Aj keď som trocha skeptik, predsa len som zvedavý, ako sa tvorcom podarí doň preniesť tú hutnú atmosféru.

anez66
23.02.2018 5 z 5

Já moc nevím, co na to říct. Knihu doporučuji na 100%. Koho to jen trochu zaujalo, sáhněte po ní. Jen se připravte na naprosto šílenou jízdu, ani její dočtení vám nepřinese klid. Sedím, koukám do zdi a přemýšlím, co jsem to vlastně právě přečetla. A já nevím. Byl to neskutečný zážitek, ale zanechal mě totálně zmatenou. Držím vám palce.

davas
23.02.2018 5 z 5

Než začnete číst tuhle knihu,přečtěte si něco o tom místě ...o těch záhadách ...potom bude pohled na tenhle příběh určitě jiný,než kdyby jste o Tribeči nic nevěděli ...autor se zhostil tohoto příběhu bravůrně ...je to nápsáno velmi poutavě a čtivě ...a co je nejdůležitější ,že mne to bavilo ...určitě jsou 5* knihy ,které se budou zdát daleko lepší než tahle ,ale tahle kniha si to zaslouží ...bylo to zvláštní ...bylo to jiné ...

LuckaH2
21.02.2018 5 z 5

Tezko hodnotit kvalitu knihy, ale ať uz realita nebo vymysl- kazdopadne je to desive,ac nehororove. Rikala jsem si na začátku, hlavně nepatrat:-)Nedalo mi to, neco malo jsme na googlu našla, že se v těch místech opravdu něco dělo/děje, což nedokazuje pravdivost. Takže závěr: pokud je to výmysl-klobouk dolů pred Karikou, pokud je to pravdivé vyprávění-panbuh s Igorem. Ač tak ci onak, do Tribece by me nikdo nedostal!

drahuse2410
19.02.2018 5 z 5

Přecteno jednim dechem :-)

kessey
19.02.2018 4 z 5

Mě to vážně bavilo. Je to dobře napsané, napínavé a i dost mrazivé. A pokud byť jen na pikosekundu připustíte, že by alespoň malá část mohla být pravdivá, tak se Vám to zavrtá hluboko do mozku. Ale i pokud to budete brát jako čistou fikci, přijdete si na své. Ať už to je se vznikem příběhu jakkoli, autorovi ty čtyři hvězdy zaslouženě patří.

karantena
18.02.2018 4 z 5

Pokud nemáte dobrou představivost,tak před čtením knihy si o Tribeči něco zjistěte na internetu.Když se potom do knihy pustíte,tak to teprve bude stát za to.Já hvězdičky ubírám za začátek,který mě opravdu moc nebavil a napětí pro mě začínalo na 100 stránce.Horor od toho nečekejte!Tajemno a neviditelné nebezpečí ano.

ladyfromskye
14.02.2018 4 z 5

Knížku jsem začala číst jednoho pochmurného večera na liduprázdné koleji a musím se přiznat, že i když jsem se hned od počátku snažila k pravdivosti příběhu přistupovat s velkými rezervami, nakonec mě těch prvních 40 stránek docela semlelo. Jakmile jsem dorazila do společnosti lidí a začala číst knihu během dne, mnoho z kouzla knihy se ztratilo, přestože jsem stále neměla problém vzít ji do rukou a se zájmem číst. Je opravdu skvělá, ale co se mě týče, budu si ji muset zopakovat. Na podzim, za mlhavých nocí a hlavně... když budu sama. To bude to správné vzrůšo :)

DruhéDvojče
14.02.2018 5 z 5

Zhruba minutu po dočtení této knihy jsem vůbec nevěděla, nad čím jsem teď přesně strávila hodiny svého volného času.
Doteď v podstatě nechápu, co to bylo a je.
Kniha skvěle napsaná, prvky odkazující na reálně se vyskytující postavy, články, hudbu člověka neustále vytahovaly z iluze, že by to snad mohla být pouze smyšlenka.
Doporučuji, vřele. Jestli chcete zažít něco naprosto nového, sáhněte po Trhlině.

Blaufik
13.02.2018 5 z 5

Pokud si chcete přečíst něco, co tady ještě nebylo a zároveň i popřemýšlet nad událostmi, kterými se kniha zabývá, tak rozhodně doporučuji.
Autor totiž napsal knihu, která vám nedá spát a vy budete mít spousty otázek, které podnítí vaši fantazii a pohled na hory, zvláště pak na Tríbečské pohoří.

Květ
12.02.2018 5 z 5

Jedna ze záhad Slovenska - nevysvětlitelná zmizení lidí v pohoří Tribeč - doslova mě to vtáhlo. Děsivé, působivé, strhující, autor dokáže skvěle vykreslit atmosféru, knížku nechcete odkládat. Nebudu polemizovat, jestli je příběh skutečný. Ať už se jedná o pravdu nebo fikci, tento mysteriózní horor je výborně vykreslený, představivost pracuje na plné obrátky a pocítíte nebezpečí a strach. Jsou věci mezi nebem a zemí a mezi nimi je - Trhlina. Doporučuji!

martin7679
11.02.2018 5 z 5

Dostal jsem "od Ježíška", to musí být kulišák ... dvě scény ve mě vyvolaly pocit bližícího se nebezpečí a tím, že jsem ve většině případů četl po nocích u lampičky spolootevřenými dveřmi v zádech, nutilo mě to k neustálému otáčení ... fajn styl, díky za příběh.

Jane417
11.02.2018 5 z 5

"Trhlina" se stala nejděsivější knihou, co jsem kdy přečetla a nejlepší knihou vůbec! Je to dokonalý, děsivý a mysteriózní horor. Knihu jsem dala na jeden zátah, protože nešlo přestat. Po dočtení jsem byla roztrhaná, dezorientovaná a zmatená. Nevěděla jsem, co je pravda, co fikce a nevím to do teď! Naprosto věrohodný text, reálná místa, odkazy na články a videa na YouTube... příběhu dodávají uvěřitelnost a zasejí do vás nepříjemně hlodajícího červa. Po otočení poslední stránky jsem byla jako po náletu mozkomora... vyděšená, s vysátou energií a jako bych už nikdy neměla mít radost. Po první části vyprávění jsem měla pocit, že to zase taková pecka nebude. Příběh byl čtivý, zajímavý, ale nijak výjimečný. V dalších částech jsem se přesvědčila, jak hodně jsem se spletla!!! Bála jsem se! Doopravdy jsem se bála a zažívala reálný strach! Do teď jsem netušila, že jde něco takového u knihy prožít. Stala jsem se součástí výpravy, party mladých lidí, kteří se vydávají do tribečských hor zjistit, co je pravda na tom, že se tam záhadně ztrácejí lidé. Jenže tam místo napínavého dobrodružství zažijí peklo! Teď už vím, co znamená "zbláznit se strachy", protože přesně to se partě stalo! Knížku jsem četla v noci a to rozhodně nedoporučuji, pokud se nechcete cítit jako malé dítě, co se bojí tmy a bubáků. Já v noci četla a cesta na záchod byla, pro mě, problém! Příběh se dá přirovnat k Záhadě Blair Witch, ale zároveň vůbec!!! Co se týká Tribeče, tak kam se hrabe Les sebevrahů!!! "DEJ SI POZOR NA LES, AŤ TĚ NESPOLKNE HÝKAL A RUDÝ VŘES..."

Tyet
11.02.2018 4 z 5

Trhlina je druhou knihou od Jozefa Kariky, kterou jsem četla. První z nich byl Strach, což je čistoktevný horor. O trhlině to říct ale nemohu, z mého pohledu o horor nejde. Autor docela šikovně použil motiv převyprávěných vzpomínek a tím se vyhnul nutnosti složitě spojovat a kombinovat souvislosti, aby dávaly smysl. Veškeré nejasnosti nebo chyby padají na hřbet autora vzpomínek. To mě docela pobavilo, i když nejdřív mi tahle forma šla docela na nervy.
První polovina knížky byla zdlouhavá a nudná, tak tak jsem se jí prokousávala. Když se konečně daly věci do pohybu, bylo to napínavé, nikoliv však děsivé. Bát se nebudete, natož abyste měli strach vydat se sami do lesa. O lese to vůbec není. Jde totiž o kvantovou fyziku, paralalní vesmíry, rotující černé díry a holografické multiverzum. Během čtení jsem si vzpomněla několikrát na „veselé kousky“ dona Genara, které tak děsily Castanedu a taky na slova dona Juana, když říká, že náš konstrukt reality je sice chiméra, přelud, ale velmi pevný a potřebný, který nás chrání před šílenstvím. Zkušení brujos nepotřebují čekat na náhodné trhliny v časoprostoru, aby se dostali do jiné reality, stačí jim třeba herda do zad. A navíc vědí, jak se v ní pohybovat a jak se vrátit zpět. To je ovšem nám, občejným lidem zapovězeno a proto máme z těchto věcí takovou hrůzu.
Karika slovy Igora v knize píše:
„...zkoušet některé věci pochopit rozumově je ten nejhorší možný přístup. Jasně, odmalička jsme programováni k tomu, abychom hledali vysvětlení, tohle nutkání jen tak nevypneš. Ale je třeba se o to pokoušet, zejména v případech, jako jsme zažili my.“
Nakonec to nebyla špatná knížka, i když jsem opravdu čekala skutečný horor. Spíš mě donutila znovu přemýšlet o našich ochranných valech.

kasavubu
09.02.2018 5 z 5

Kniha mě na svém začátku vcucla a vyplivla až na samém konci (díky bohu, docela jsem se bála, jestli taky nezůstanu někde na půli cesty mezi dvěma dimenzemi:-). To teda byla síla. Co je fikce a co skutečnost, to by mě opravdu zajímalo. Tribeč určitě někdy ráda navštívím, v zimním období to ale rozhodně nebude.

boticelli
07.02.2018 5 z 5

Neprijemny roman. Atmosfera funguje dost verohodne. Ovsem kdyz clovek koukne na net a chce si precist dalsi detaily o pripadech z Tribece, narazi na rozporuplne informace. Co vsechno je fikce a co se skutecne stalo? Jsou vsechny pripady zmizeni z minulosti smyslene? Ovsem i kdyby se na Tribeci nikdy nikdo neztratil, kniha otevira tema nadprirozena mezi nebem a zemi a to by se mohlo vyskytnout kdekoli.

Yaruschka
07.02.2018 5 z 5

Bála jsem se přímo královsky :)).......Parádní čtení.

PavlínaAlžběta
07.02.2018 5 z 5

Knihu jsem četla jak v češtině i slovenštině. Ve slovenštině mě to více vtáhlo do děje a kniha byla magnetem, nešlo se od ní odpoutat. Začátek už napínavý, později pár hluchých míst, které ale nevadily, spíš čtenáře připravovaly na další zážitky. Na povídku příliš dlouhý příběh. Každý si názor udělá sám. Z vlastní zkušenosti vím, že existuje něco co neexistuje, co lze popsat i nelze, co má vysvětlení i nemá. Co je mezi nebem a zemí. A to ani já, ani moje rodina na ničem nefrčíme. Místa jako Tribeč jsou i zde v Čr, nebo Rumunsku či Maďarsku. Doporučuji zkouknout videa od spisovatele, který Tribeč navštívil. Přečetla jsem jedním dechem za večer i noc. Ovšem umí nahlodat, takže do ranních hodin, nedoporučuju číst. Kdo tento žánr rád, doporučuji i Strach. Skeptikům vůbec ne.

iLuciferie
04.02.2018 2 z 5

Přijde mi, že se jedná o příběh, který by byl daleko zajímavější, když by byl zpracován jako povídka. Na román mi to přišlo zbytečně zdlouhavé - prvních 200 stran bylo ukrutně "pomalých" a prakticky se tam nic až zas tak zajímavého nedělo, spád má až posledních 100 stran a "pointa" za mě byla velkým zklamáním..

cori
04.02.2018 4 z 5

Trhlina se mi líbila mnohem víc než Strach. Autor dobře příběh prokládá skutečnými fakty a odkazy, takže si čtenář říká, co když na tom něco je.
SPOILER: Konec, kdy se nemohli dopočítat místností a členů výpravy, byl docela silné kafe.