Toulavá země

Toulavá země https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476612/bmid_toulava-zeme-qh1-476612.jpg 4 125 28

Imaginativní povídková sbírka od autora bestselleru Problém tří těles Liou Cch’-sin, nejznámější čínský autor science fiction, uchvátil svět svou rozsáhlou trilogií Vzpomínka na Zemi, avšak jeho povídková tvorba je neméně strhující a zajímavá. V těchto příbězích o sluneční smrti, mimozemských civilizacích nebo cestování časem a vesmírem najdou čtenáři podnětné meditace o technologii i umění, kontrastech rozlehlosti a mikroskopičnosti světů, ale i o nekonečném boji mezi životem a smrtí. Každá z těchto povídek jako by ve zkratce zachytila Liouovo soucitné chápání lidstva a hlubokou reflexi lidské povahy. Dohromady pak slouží jako úžasná a inspirující hostina pro fantazii.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Host

流浪地球 - Liou-lang ti-čchiou (Liúlàng dìqiú) , 2000

Pasadenka
22.02.2022 3 z 5

Celkově mě knížka zklamala

Nechápejte mě špatně. Pořád je to starý dobrý Liou. Dokonce si v jedné povídce ze sebe dělá srandu a bylo to celkem vtipné. Příběhově taky stáli některé myšlenky za to a člověka donutí se minimálně zamyslet. A nakonec i jemné převázaní mezi příběhy bylo příjemné. No a zde je možná ten problém. Chyběl mi ucelenější příběh, nebo alespoň větší propojení. Takto to byla velmi vágně propojená antologie a to mě zklamalo.

Nicméně, pořád je to hard sci-fi z Číny! Tak proč ne. :)

soukroma
02.02.2022 3 z 5

Docela zajímavá směska středně či více dlouhých povídek. U žádné není uveden rok napsání, pouze souhrnně se má jednat o povídky napsané/publikované 1999-2009. Mrzí mne, že v knize nejsou data vydání uvedena - podle mého i sci-fi píše autor jinak před zářím 2001 a po něm, nebo aktuálněji před naší pandemií či během ní (to druhé se samozřejmě téhle sbírky netýká). (Takže u nás vyšly povídky samozřejmě zatím jako poslední, tedy nejstarší produkce autorova.)

Líbily se mi ty s větším filozofickým přesahem a menším důrazem na (sci-fi) vesmírné technologie, zejména Hora a Čínské slunce (v obou pěkně vylíčeno jádro běžné lidské povahy - výš, dál, poznávat, možná i dobývat, nebo aspoň být první). Naopak mi spíš vadily povídky, kde se vyskytla jakákoli surovost (mučení, nájemné vraždy apod.).
Hodně mne dostaly Oči v batohu (dojemné).
Zemědělo bylo fascinující!
Ale zejména mne uhranul Vejminek boží:
"Lidstvo by mělo začít myslet na to, kdo se o ně na stará kolena postará."

puml
05.01.2022 4 z 5

Slušný povídky, ale kvalit trilogie Vzpomínky na Zemi nedosahují. Jako nápadité to je a dobře napsané taky, děj pěkně odsejpá, ale zas tak mě to neoslovilo.

zahadum
30.12.2021 4 z 5

Autor má jednoznačne geniálny dar produkovať priam nekonečné prejavy jeho fantázie. Musím uznať, že jeho poviedky sú originálne, neopakujú sa aj keď hlavný motív každej je nie moc dobrá budúcnosť ľudstva a následky toho. autor je priemerný v dialógoch a vo vzťahoch medzi postavami ale vynahradzuje to opismi budúcnosti a jeho technické znalosti sú výborné a on ich aj patrične využíva v dokonalých detailoch.
Nezaujala ma posledná poviedka ( Zemdělo ) a vyslovene nudná až zlá bola poviedka ( Oči v batohu ).
Naopak za poviedky ktoré patria k top sci-fi poviedkam bola jednoznačne ( Vejminek boží ) ktorá má aj silný filozofický a humanistický presah a zaslúžila by si širšie prepracovanie v podobe románu.
Originálna poviedka u ktorej by som uvítal tiež rozšírenie v podobe románu je ( Mikroéra ) tam sa prejavuje naplno fantázia autora.
V podstate je to celé vydarené dielo a poviedková kniha ktorá určite nesklame pravých sci-fi fanúšikov. Liou Cch'-sin je autor momentálne na výslní a vydavateľ HOST z pochopiteľných ekonomických dôvodov vydáva aj jeho staršie a v čase stratené diela. Predsa len miliónový autor top trilógie nesmie zadarmo ležať niekde v šuplíkoch kam sa dali jeho staršie diela ktoré sa zamietli. No aj o tom je súčasnosť ľudstva a aká bude jeho budúcnosť sa možno dočítate v tejto knihe. 80%

3DD!3
20.12.2021 5 z 5

Vydavatelství Host na to šlo velice chytře když nejdříve vydalo ono mistrovské dílo a pak se postupem let přes Kulový blesk a Věk Supernovy dostalo až Toulavé Zemi. Ano je pravda že každá kniha je o něco slabší než ta předcházející, ale pro fanoušky autora jde o rozmanitou cestu do autorova nitra, jeho motivů a vlivů, které jej formovaly. Pro Evropana jde o náhled do moderního východního myšlení a názorů země, která se ekologicky, technologicky i ekonomicky sápe na vrchol potravního řetězce. Ničím nezatížená zpověď obyčejného člověka skrytá v úvahách o budoucnosti a místě lidstva v ní. Pokud se tedy samo nezahubí.

petr_
17.12.2021 5 z 5

Pro autora není těžké vymyslet bizardní světy ani bizardní technická řešení. Hrdinové povídek prožívají různé krize a popisují události nevšedního světa. Já osobně bych asi nechtěl něco takového zažít, ale co by občané nechtěli vytrpět pro blaho celku. Je vidět, že realita Číny je trochu jiná (nebo možná hodně jiná) oproti naším evropským zkušenostem.
Myslím, že právě proto je tato (i ostatní) kniha pro nás zajímavá.
Pokud bych měl vyzvednout některé povídky z této knihy, tak nejvíce se mi líbily povídky "Čínské slunce" a "Mikroéra".

hanak_v_exilu
15.11.2021 5 z 5

Fantazie autora je neuvěřitelně bohatá, a jím vytvořené světy doslova fascinující, ovšem jeho literární talent pokulhává. Úvod do děje je zbytečně rychlý, dialogy jsou zbytečně žoviální, děj neplyne přirozeným tempem, ale skáče v křečovitých záškubech. Povídky proto občas připomínají myšlenková cvičení, jen pro efekt obalené dějem. Kdyby byly méně nápadité, nebo triviálnější, byl bych téměř zklamaný. Jenže vize Bublinového světa, společnosti Posledního kapitalisty, nebo například civilizace Požírače jsou natolik omamné, že nejde jít pod pět hvězdiček. Tohle jsou nápady na úrovni Stanislawa Lema, nebo Franka Herberta. Titulní povídka byla zfilmovaná a když už pro nic, tak pro rozmáchlou výpravu stojí alespoň za zkoušku.

smazenaryba
11.10.2021 3 z 5

Pokiaľ chcete ďalšiu dávku autorových dopodrobna rozpísaných vedeckých teórií a vízií, budete zasýtení. Popravde, možno až presýtený. Tých rôznych variácií, ako to so Zemou vo viac či menej vzdialenej budúcnosti bude vyzerať, je tu naozaj ohromné množstvo. A to je trochu aj problém. Autor sa nezameriava na tvorbu postáv a príbehov, ale jeho poviedky sú viac akési analýzy rôznych viac či menej známych teórií a zákonov. Čo poviedka, to nová variácia toho istého, nové vysvetľovanie, nové nápady, no ten istý kostrbatý koncept a štýl, ktorý sa len z ťažkosťou dá považovať za pevný literárny útvar. Autor od vydania tejto knihy prešiel ako spisovateľ naozaj veľký kus cesty a treba povedať, že román ako literárny útvar mu sedí oveľa viac než poviedka. Fanúšikovia hard sci-fi zrejme sklamaní nebudú, no fanúšikovia dobrých kníh zrejme áno. Ale áno, niektoré obrazy ktoré autor vytvára, sú aj tu strhujúce. Mňa najviac bavila pasáž o poslednom kapitalistovi a príbeh o návrate Boha na zem.