Posledný rituál

Posledný rituál https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111199/posledny-ritual-111199.jpg 4 537 114

Tóra Gudmundsdóttir série

Mladý muž nemeckej národnosti príde na Island zapísať sa na katedru histórie. Jeho zjav je extravagantný, ale rozruch spôsobí najmä jeho mŕtvola, ktorá vypadne z dverí na jedného z profesorov, ktorý ide okolo. A aby toho nebolo málo, ešte je aj odporne zohavená. Z vraždy je vzápätí obvinený jeden známy zavraždeného, príležitostný distribútor drog, ale bohatá rodina zavraždeného v jeho vinu neverí. Preto vyšle na Island bývalého kriminalistu a najme islandskou právničku Tóru, aby vypátrali pravdu. Ukáže sa, že zavraždený založil spolok praktizujúci mágiu, a vášnivo študoval islandské čarodejnícke procesy. Postupne vychádzajú najavo ďalšie podivné stránky zavraždeného osobnosti, ako aj jeho neutešené rodinné zázemie.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Columbus (SK)

Þriðja táknið , 2005

zpevSusannah
29.09.2014 4 z 5

Pro mě tato detektivka nebyla ničím oslňující. Nic překvapujícího... I vraha jsem protentokrát dobře odhadla, což se mi zase tolik často nestává :-)
Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdičky, ale nápad s magií, s čarodějnictvím, se záhadnými listinami a podivným Haraldem se mi líbil. Taaaakže jsem musela přimhouřit své kritické oko a jednu červenou hvězdičku přihodit.
Další knihu od této autorky si už asi nepřečtu, v pořadníku mé čtecí mánie jsou lepší kousky (tedy aspoň v to pevně doufám :-D).

RADOST
19.05.2014 4 z 5

Detektivka o tajemném. O Islandu, historii čarodějnických procesů, nevyjasněných rodinných vztazích, studentském spolku vyznačujícím se extravagancí a sklonem k magii. Do toho trochu všedních starostí sympatických vyšetřovatelů, jiskřičky vtipu - a už jste pohlceni. Od této autorky si toho ráda přečtu více.

keselylenka
17.05.2014 5 z 5

Další skvělá knížka, která mě pohltila. Matthias na mě tady působil, jako skvělý týpek, možná až škoda, že se v dalších knížkách dost proměnil. Příběh je čtivý a uvěřitelný, což je velké plus.

allebra
11.03.2014 5 z 5

Toto je třetí knížka, kterou jsem od autorky četla a opět nezklamala, je velmi čtivá! Už se těším na další příběhy s právničkou Tórou!

efka.saf
27.01.2014 4 z 5

Velmi příjemné počtení. Knihu jsem přečetla téměř jedním dechem; příběh byl dobře vymyšlený, bez hluchých míst a čerodějnické procesy byly do celkového děje velmi efektně zakomponované. V případě, že by čtenář o této knize přemýšlel, ale měl strach z přílišných nechutností týkající se čarodějnických procesů, mohu dotyčného uklidnit, že nic takového v knize není. Pár zmínek na toto téma se tam sice objeví, ale jádro je spíše v magii a magických obřadech a symbolech, než v upalování a popisování násilné smrti ve středověku. Samotný závěr mi vzhledem k velmi efektně konstruovanému příběhu a postupně budované atmosféře přišel nějak moc rychle "sfouknutý", přesto jsem ale vraha neuhodla a přiznám se, ani netušila. Osobní problém právničky Tóry mi ale přišel v celkovém kontextu docela úsměvný :))).

kadgam
30.08.2013

Čítala som už niekoľko spisovateľkiných kníh, touto zrejme začína séria príbehov detektívky právničky Tóry. Tóra sa zoznamuje s neskorším priateľom a syn jej pripraví nepríjemné prekvapenie.
Kniha sa veľmi dobre číta, prijala by som v nej viac poznatkov , príbehov o čarodejníctve na Islande. Príbeh je sám mrazivý, kniha je našťastie písaná vecne, inak by som to nebola vydržala. Mladí ľudia, ktorí systematicky ruinujú svoj život drogami a rôznymi chirurgickými zásahmi - brrrrrrr.

LG73
09.06.2013 5 z 5

Poslední rituál je vynikající kriminální příběh s napínavou zápletkou točící se kolem magie a čarodějnických rituálů. Záhadnou vraždu, která otřese islandskou katedrou historie, se snaží rozplést sympatická dvojice právničky a bývalého kriminalisty. Během svého pátrání musejí poznat historii kolem čarodějnických procesů, aby mohli odhalit skutečné důvody vedoucí k samotné vraždě. Skvěle vystavěný příběh se čte velice dobře a samotné odhalení skutečného vraha je velkým překvapením.

budíček
08.06.2013 4 z 5

Poslední rituál je opět jednou z knížek, u které mi stránky mizely před očima a nebylo jednoduché se od nich odtrhnout. Od autorky jsem už četla knihu Mrazivé světlo a ta byla taky dost čtivá, takže mě překvapilo, že Poslední rituál nebyl zklamáním, ale naopak překvapením (tuším Mrazivému světlu předcházel). Děj byl promyšlený a propletený, konec trošku rychleji smetený ze stolu než by si dílko zasloužilo, ale v celku dost dobrá detektivka. Navíc téma čarodějnictví na Islandu mě zaujalo samo o sobě. Vraha jsem opět nezjistila i když mi bylo trochu jasné alespoň to, kdo vrahem nebude...Postavy měla autorka promyšlené a upřímně ta podivná parta studentů historie se zálibou v čarodějných rituálech mi dvakrát sympatická nebyla. Kdo zohavil tělo oběti podivným symbolem mě sice napadlo, ale vrah mi až do posledních stránek jasný nebyl - ani motiv. Trochu jsem se ztrácela v těch historických souvislostech, bylo jich celkem dost, ale popis některých starých rituálů, které se na Islandu prováděly byly v rámci příběhu "zajímavé".

VeronikaT
29.04.2013 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla. Dostala se mi do rukou díky Levným knihám a opravdu příjemně mě překvapila. Děj je napínavý, nutíke čteníkaždou volnou chvilku. Hodně mě bavily informace o honech na čarodějnice, spoustu věcí jsem předtím vůbec netušila.

egan
03.01.2013 4 z 5

Kniha sa veľmi dobre číta, má veľmi zaujímavý príbeh a pekné rozuzlenie, dialógy sú svižné, dokonca aj veľmi vtipné, hlavná hrdinka mi bola sympatická. Ale plný počet v hodnotení nedám, lebo napriek všetkým kladom, ktoré som vymenoval, nemala táto kniha pre mňa žiadnu atmosféru. Je to zvláštne, lebo téma a prostredie by mohli byť spracované oveľa temnejšie a zaujímavejšie. Pre mňa to bolo často iba informačné čítanie bez toho, aby ma to "pohltilo".

Mišulenka
11.05.2012 5 z 5

Poslední rituál byla první kniha, kterou jsem od autorky četla a musím říct, že jsem byla zpočátku hodně skeptická. Přišlo mi to moc jednoduché, čekala jsem odkaz na Satana a Vyšší Moci, ale motiv vraždy byl tak... krásně lidský, že mě závěr opravdu uspokojil a hodnotím maximem hvězdiček :)

iška
30.04.2012 2 z 5

Není to špatná detektivka. Možná bych ji četla s větším napětím, kdybÿch si nepřečetla předchozí komentáře a myssiccka mi neprozradila dopředu část rozřešení. O něci v¨íce se mi líbilo autorčino Mrazivé světlo. Ale také bych klidně doporučila dál.

Jitulka
01.08.2011 4 z 5

Je to čtivé, má to děj, občas trochu morbidní scénky, které by fascinovaly možná teenagerské ročníky, ale na mě nijak nezapůsobily. Kniha dobrá, klidně bych doporučila.

misssicccka
06.02.2011 4 z 5

Dala bych 3,5*, ale to nejde, tak dávám 4*, protože radši polepším, než přihorším :)
ale....
je to čtivé, to ano, má to zápletku, to ano, ale občas to drhne :(, navíc těchto krimi s ritálním podtextem je nějak moc