Posledný rituál

Posledný rituál https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111199/posledny-ritual-111199.jpg 4 537 114

Tóra Gudmundsdóttir série

Mladý muž nemeckej národnosti príde na Island zapísať sa na katedru histórie. Jeho zjav je extravagantný, ale rozruch spôsobí najmä jeho mŕtvola, ktorá vypadne z dverí na jedného z profesorov, ktorý ide okolo. A aby toho nebolo málo, ešte je aj odporne zohavená. Z vraždy je vzápätí obvinený jeden známy zavraždeného, príležitostný distribútor drog, ale bohatá rodina zavraždeného v jeho vinu neverí. Preto vyšle na Island bývalého kriminalistu a najme islandskou právničku Tóru, aby vypátrali pravdu. Ukáže sa, že zavraždený založil spolok praktizujúci mágiu, a vášnivo študoval islandské čarodejnícke procesy. Postupne vychádzajú najavo ďalšie podivné stránky zavraždeného osobnosti, ako aj jeho neutešené rodinné zázemie.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Columbus (SK)

Þriðja táknið , 2005

Eeli
12.03.2019 4 z 5

Detektivka s neotřelým námětem. Kniha je psána poutavě, srozumitelně, není zatížena žádnými brutalitami ani jinými zbytečnostmi, ale na druhou stranu je odlehčena soukromím hlavní hrdinky. I přes daný žánr a téma umí autorka psát lehce a s vtipem.

DericCaster
17.10.2018 5 z 5

Tato knížka byla mým prvním setkáním s Yrsou a jsem nadšen. Kniha se mi velmi líbila. Samotný příběh je neotřelý a vůbec bych neřekl, že nudný... Líbila se mi jak dějová linie týkající se samotného vyšetřování, tak i linie osobní - hlavní hrdinky a určitě si přečtu další díla v řadě už jen proto.

fidáš
10.10.2018 5 z 5

Super čtení.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

TOP autorka. Cetla jsem vsechny jeji knihy, ktere u nas vysly. Posledni ritual je prvnim pribehem. Jednotlive dily nenavazuji, ale serie az do Posledni plavby je propojena hlavni hrdinkou, doporucuji proto cist opravdu postupne. Posledni plavba je pro silnejsi natury. Doporucuji!!!

broskev28
06.09.2018 4 z 5

Když jsem dočítala pro mne nepříliš vydařenou Poslední plavbu, slibovala jsem, že dám autorce ještě jednu šanci. Jsem ráda, že jsem tak učinila. Poslední rituál je její první detektivní příběh a já jsem se až tady dozvěděla, proč Tóřina právnická kancelář nevyběhne s tak nepříjemnou a neschopnou sekretářkou, jakou je Bela. Vlastní detektivní příběh je pro mne také mnohem stravitelnější a informace o inkvizici na Islandu jsou velmi zajímavé: naprostá většina upálených "čarodějnic" byli muži!!!
Co mě naopak zklamalo, to je nedokonalá práce nakladatelství Metafora. Datace jednotlivých kapitol svádí k předpokladu, že se celý příběh odehrál v pouhých sedmi dnech: 6.12.2005 - 13.12.2005. Vzhledem k tomu, že jedna kapitola nese datum 9.9.2005 (a vzhledem k samotnému příběhu), je jasné, že jde o chybu, které si nikdo v nakladatelství nevšiml.
Tahle drobnost ale nic nemění na tom, že tuhle detektivku doporučuju, a to velmi. Humor a jiskření mezi Tórou a Matthiasem jsou velmi osvěžující, Tóřina nová genderová role opravdu šokující. No přečtěte si sami a uvidíte!

JustWomen
04.09.2018 2 z 5

Nějak mi to nesedlo, dlouhé vysvětlující pasáže, pořád jsem čekala, kdy už se to rozjede, ale nic ... a nikde jsem nenarazila na ten avizovaný barvitě vylíčený milostný život rozvedené právničky Tóry.
Takové úžasné téma, čarodějnictví, magie - dalo se to napsat mnohem zajímavěji. A ta islandská jména ... ach jo.

ibrahimgilbert
29.07.2018 5 z 5

Kniha místy zdlouhavá, nicméně k příběhu dlouhé vysvětlující pasáže prostě sedly. Nebyla to úplně detektivka, na jakou je člověk zvyklý, ale to nic neubírá na tom, že se dobře četla.

Strnady095
04.07.2018 2 z 5

...prima klidné čtení, stále jsem čekal, kdy "se to rozjede" a ono nic ani na konci...jak poznamenal kamarád, co čekáš od detektivky, kterou napíše "ženská" :-)) ... prostě Agáta to není...ale zase jsem se dozvěděl něco nového o čarodějnictví na Islandu

111moni
20.05.2018 5 z 5

Velmi napínavé čtení, bohužel historie Islandu je mi cizí,ale i ,příběh drží čtenáře stále v napětí, odkrývají se možnosti, motivy a výjde z toho zase ten přízemní - peníze. Skvělá kniha, autorka nezklamala.Záhady, magie, historie a vražda, koktejl dokonale vyvážený a vyřešený bez duchů a záhad.

heavy66
31.03.2018 4 z 5

Moje první věc od Yrsy. Island, čarodějnictví, satanismus, samá zajímavá témata! Ovšem Malleus Maleficarum je zde trochu přeceňováno a démonizováno. V knihovně ho mám, samozřejmě ne originál, a je to těžké a nudné čtení.
Po razantním začátku se děj Rituálu v druhé půli zpomalí, ale napínavé to docela je, určitě zkusím od autorky něco dalšího!

MarianP
07.02.2018 5 z 5

Posledný rituál je plná záhad, prekvapení, plná čarodejníctva a mágie ( ale nie je to zas Harry Potter:) ). Yrsa S. dokáže čitateľa udržať pri čítaní veľmi dlho. Každá kapitol sa končí tak, že vás núti čítať ďalej a ďalej až kým sa nedozviete kto je vrah. Čo ma najviac bavilo bolo to tajuplné a temné prostredie Islandu, opisy krajiny ma takisto bavili. Autorkin štýl je nezameniteľný, je vtipná a drsná zároveň. Ľutujem len jednu vec, že v slovenčine sú len tri knihy od nej a vôbec od islandských autorov je toho asi menej ako prstov na ruke.... Preto ak máte radi severskú literatúru opradenú nejakou záhadou, mágiou, nadprirodzenom siahnite po tejto vynikajúcej islandskej spisovateľke.

Lotka
03.02.2018 3 z 5

Děj poněkud táhlý, chvílemi až nudný.

Danago
21.01.2018 4 z 5

Na Islandu, v budově katedry historie je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou.
Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthewa a islandskou právničku Tóru. Aby vraždu prošetřili nezávisle na policii.
Zjišťují že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle zdobení obrázky z jizev, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení.Tóra s Matthewem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie.
Jiná stopa, báseň psaná krví, vede k Haraldově rodině.Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu.
Tato knížka není jen obyčejnou detektivkou. Je zde popsán život rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí.
Knížka bude určitě bavit i příznivce tajemna a magie . Je opravdu skvěle napsaná tajemná trošku i strašidelná. Postavy jsou zde skvěle vykresleny. Vše mě připadalo uvěřitelné. Moc dobře se knížka čte.

haki34
07.01.2018 4 z 5

můj oblíbený Island a oblíbený žánr severské detektivky... Autorka nás zavede mezi studenty vysokoškoláky z různých fakult, združené v tajném spolku zaobírajícím se čarodějnickými rituály...vedoucí spolku Harald je poněkud "zvláštní" - spíše až úchylný a nechutný týpek, a hned na začátku se seznámíme s jeho mrtvolou... Čarodějnické rituály a mučení, které se hojně odehrávalo i v průběhu vymáhání přiznání v čarodějnických procesech, jsou zmíněny okrajově nebo spíše jen naznačeno, co bychom mohli čekat - pro mně naprosto vyhovující, nepotřebuji ty zrůdnosti mít před očima....Jedna z důležitých publikací, kolem které se děj točí, je Kladivo na čarodějnice, a citací z díla je v knize několik...
Drsná sonda mezi islandskou studující mládež - bez drog, alkoholu, kouření a sexu v míře větší než malé to snad nejde ??? (líbilo se mi, jak autorka pěkně partičku vykreslila - jak charaktery, tak fyzické popisy a pro mně zvučná islandská jména - třeba Marta Mist - úplně je vidím před sebou :))
vyšetřování , nebo spíše soukromé pátrání, vede na žádost Haraldovy podivné rodiny německý detektiv Matthias a islandská právníčka Tóra...na knize cítit ženský rukopis, stříhla tam i trochu romantiky a jiskření a nějaké to něco navíc mezi hrdiny, ale s vkusem, nezklouzává zbytečě do laciné červené knihovny a příjemně odlehčuje temnou atmosféru...

opět nahlédneme více do islandských dějin, a také do rodinných vztahů - Tóra, jak je v detektivkách dobrý zvykem, řeší také osobní problémy (jednak matka samoživitelka organizující chod rodiny, jednak jako matka teenagera, který neřeší jen první lásku, ale pro jistotu hned větší problém - nebudu prozrazovat - tipněte si :D )
knížka mi opět trochu připomněla jiného mého islandského oblíbence - Indridasona a jeho Codex Regius - také pojednával o historii, historických listinách nezměrné ceny, a o historicích a fanatcích, schopných pro kus pergamenu zavraždit i vlastní rodinu....(tam jsem se také seznámila s Jónem SVeinssonem, Arne Magnussonem, biskupem Bjornem a kusy islandské minulosti...)

podtrženo, sečteno - hezké 4* !!

Janadvorackova
03.01.2018 4 z 5

Sympatické detektivní čtivo s nádechem mystiky.

Zoy
27.12.2017 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, děj do sebe zapadal a vyústění celého příběhu bylo zajímavé.

Lady Jane
23.11.2017 5 z 5

Originální zápletka, svižně ubíhající přehledný příběh bez zbytečných dějových odboček,velmi čtivě napsané. Pokud je zde tato kniha zmiňována jako nejslabší od autorky,rozhodně si přečtu další. Za mě velmi dobrá čtivá detektivka.

berila
20.11.2017 5 z 5

Pro mě první knížka od této autorky a naprostá spokojenost. Hned jsem začala číst další v pořadí. Styl psaní mi vyhovoval, žádné zbytečné popisování a dokonce jsem si s chutí přečetla i o čarodějnictví.

lampernaqui
09.11.2017 2 z 5

Tahle knížka rozhodla, že na další detektivku od Yrsy Sigurdardóttir už nějak nejsem zvědavý. Ještě že těch severských je dnes tolik, že se opravdu musí vybírat. Historie čarodějnictví na Islandu v kostce. Nenašel jsem žádnou postavu, o které bych rád četl nebo jí fandil. Určitě ne hlavní hrdince. Bavilo mě, jak se celou dobu ušklíbala nad různým tetováním a piercingem - podobně jsem se smál Nicolasi Cageovi, když urputně sledoval 8mm film. Asi jsem věděl, proč se této knížce podvědomě ve své knihovně vyhýbám.

konicekbily
20.10.2017 4 z 5

Poměrně slušný začátek pro mě nové řady detektivek. Některá místa bych vynechal, připadalo mi to tam poněkud rozvláčné. Ale vypadá to, že si na Tóru zvyknu a pomocník hlavní postavy z Německa taky není k zahození. Autorku budu číst a Tóře držet palce i pěsti!