Ohnivý anděl

Ohnivý anděl https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179542/bmid_tora-gudmundsdottir-ohnivy-andel-8ZN-179542.jpg 4 347 97

Tóra Gudmundsdóttir série

Jaké hrůzy se děly za zdmi ústavu pro postižené, který lehl popelem? Nejlepší příběh od dob Přeletu na kukaččím hnízdem Islandská odpověď na Stiega Larssona! Detektivní thriller charakterizovaný slovy „žhavé smrtící plameny, ledově chladné lži“ je mrazivý i podmanivý jako sám Island, kde talentovaná autorka žije. Advokátka Tóra Gudmundsdóttir má toho nejděsivějšího klienta své kariéry. O její služby se zajímá duševně narušený sexuální deviant ve výkonu trestu. Nežádá však osvobození pro sebe. Přeje si propuštění Jakoba, mladíka s Downovým syndromem, který údajně založil požár v ústavu pro nemocné. Brzy nato začne Tóra dostávat prazvláštní esemesky a kdekdo jako by najednou měl co skrývat. Pitva ochrnuté neslyšící dívky pak přinese úděsné odhalení… Tóra si náhle připadá jako ve zlém snu. Vždyť, kde jinde než v nočních můrách píší neviditelné ruce na zamrzlé sklo divné znaky a kde se mrtvé au-pair dožadují, že budou dál hlídat své malé svěřence?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Horfðu á mig , 2009

kneslova
22.01.2015 4 z 5

Tradičně dobrá deterkivka od této autorky, ale zvláštně na mě působilo jen tykání všech a to zcela všech osob - to bych vytkla překladu.

luci75
07.11.2014 2 z 5

Moje první kniha od této autorky a také poslední. Příběh mne nějak nenadchl, ale četla jsem i horší. Ale konec byl i přesto nečekaný.

SoniaShadow
25.10.2014 5 z 5

Tento příběh obsahuje takové mini příběhy uvnitř, u kterých se dozvíme, že jsou propletené. Sem tohle, sem támhleto. Přehledná spleť se rozplétává a vzniká opravdu úžasný příběh. Tóra, sympatická advokátka, která vyšetřuje znovuotevřený případ postiženého Jakoba, který byl neprávem odsouzen za požár. Autorka skvěle a přehledně píše, snadno se to čte (když vynecháte příjmení či nějaká jména).Tóra zjišťuje, že celé vyšetřování případu bylo urychlené a na hodně věcí se nedával zřetel. Odhaluje věci, které při prvním vyšetřování a následně i soudním procesu nebyly ani zmíněny. Je to napínavý, ale zároveň i oddechový detektivní příběh s velice zajímavým dějem. Tajemné smsky, duch dívky, různá tajemství... Někoho možná nepřekvapil viník, já jsem toho dotyčného brala v tom svém kruhu možných pachatelů, ale rozhodně mě nenapadalo, jak by to ten dotyčný udělal a stejně jsem si nebyla jistá do konce knihy, kdo to udělal. Každopádně jsem si knihu rozhodně užila.

MichelleS
23.09.2014 4 z 5

Dobrá krimi, na jakou jsem u této spisovatelky zvyklá. Nejpůsobivější jsou duchařské scény a pátrání v ruinách domova pro postižené. A Tóra je moje krevní skupina.

elusha3
22.09.2014 4 z 5

Knížku jsem si běžela koupit o polední pauze, narazila jsem na ní náhodou a strašně se těšila na příběh. Ten na prvních několika stránkách vypadal, že by mohl splnit očekávání, později jsem zjistila že čtu něco úplně jiného než jsem chtěla. I přesto mě až na některé pasáže kniha bavila, zajímavá zápletka s trochou toho tajemna, nečekaný závěr... Čeká na mě od této autorky ještě jedna knížka, tu si ale nechám až za nějakou dobu, není to vyloženě sousto co bych musela nebo chtěla zhltnout jedním dechem.

H.O.
29.08.2014 2 z 5

Moje první kniha z této série (a myslím, že asi i poslední, aspoň tedy na delší dobu). Celkem zajímavá i napínavá kniha, nicméně nedá se říci, že by v ní byly jakékoliv vtipné pasáže nebo dialogy aspoň k pousmání mezi Tórou a jejím přítelem (což mi tedy chybělo...trochu toho "odlehčení" - byť je to detektivní příběh). Také mě pořád celkem zaráželo to, že si tam všichni naprosto cizí lidé mezi sebou při hovoru tykají, nehledě na věk. Příběh knihy pro mě byl zajímavý jen tím, že je z prostředí ústavu. Jinak tak za mě bodové hodnocení: slabší průměr.

Nikolka001
10.06.2014 4 z 5

Čtivý příběh, který je tak trochu komplikovaný, je v něm spoustu postav, ale závěr překvapí a je nepředvídatelný. Očekávala jsem více, ale i tak jsem si čtení užila. :)

Janasem
22.05.2014 5 z 5

Díky za YRSU - konečně mám co číst: vtipné, čtivé, strhující, nenamyšlené a podnětné!

efka.saf
04.05.2014 5 z 5

Tak tahle žena mě opravdu baví!!! V současné době mám přečteno vše, co u nás od této autorky vyšlo a z žen/spisovatelek je Yrsa mému srdci a vkusu určitě nejblíž. Už je to sice delší dobu, co jsem četla předcházející knihy, ale i tak se mi zdá, že v určitých detailech se tato kniha od těch ostatních liší (to je ale jen můj osobní pocit), základní prvky zůstaly ale samozřejmě zachovány a jako celek kniha opět funguje skvěle!

Tentokrát právnička Tóra řeší v době velké islandské ekonomické krize případ Jakoba, mentálně postiženého hocha, který je v ústavu pro psychicky postižené zločince za to, že založil požár v ústavu, kde několik měsíců žil a ve kterém uhořela asi pětice dalších lidí. Příběh je sám o sobě nesmírně zajímavý (a smutný) a neméně zajímavý je i vhled do péče o nemocné a postižené lidi na Islandu. Tóra postupuje opravdu krůček po krůčku a odkrývá jednu souvislost za druhou. Postupně se nám propojují příběhy lidí, o kterých je v knize řeč a vše vrcholí - jak jinak - než v poutavém závěru knihy.

Na rozuzlení jsem čekala jako na boží smilování, protože mě nesmírně zajímalo, jestli i zde Yrsa dodržela prvek typický pro své knihy, a to, že zločin, na první pohled velice krutý, je nakonec vysvětlen jako čin zoufalých lidí, kteří již nevěděli jak dál, a bylo tomu samožřejmě tak :). Snad jediné, co mě v knize opět zklamalo, byla postava Tóřina přítele Matthiase. V Mrazivém světle vtipný týpek házící do děje jednu hlášku za druhou, se mi už v Ledu v žilách jevil daleko usedleji a jeho humor prakticky vymizel. V této knize na mě ale působil už jako frustrovaný a nudný tuctový chlap.... Je to škoda, ale na hodnocení knihy kvůli této subjektivní věci nesouvisející s příběhem rozhodně hvězdičku ubírat nemůžu :). Za mě krásných 90%.

Maragad
17.04.2014 4 z 5

Ohnivý anděl je kniha, kde se mísí prvky krimi a thrilleru, chvíli přemýšlíte, jak to tedy celé mohlo být, pak se změní pohled a vy se přistihnete, jak všude rozsvěcíte, protože jste se začali bát.

keselylenka
15.04.2014 5 z 5

Zprvu jsem si nějak neuměla o knížce udělat obrázek a byla jsem k ději hodně skeptická. Na konci jsem ale nadšená. Knížka je napsaná neskutečně čtivě, nechybí napětí, záhady, ale i empatie. Postava Jakoba byla pojatá moc hezky. Rozhodně doporučuji.

bookcase
11.04.2014 5 z 5

Opět skvělá detektivka, napínavá až do konce.

LG73
29.03.2014 5 z 5

Yrsa opět nezklamala. I když přirovnání K Přeletu nad kukaččím hnízdem na obálce je trošku úsměvné. Nevím, koho to v nakladatelství napadlo, ale jedná se o naprosto rozdílné žánry, takže pokud někdo očekává něco v tomto stylu, musí být zklamán. Ovšem, kdo už se s touto islandskou autorkou setkal, bude novou knihou opět nadšen. Další z kvalitních detektivek s jistou dávnou tajemna vám rozhodně nedovolí spát dříve než zjistíte, kdo je skutečný vrah.

kamilen
09.03.2014 3 z 5

Nebylo to úplně špatné čtení, ale přirovnání k Přeletu nad kukaččím hnízdem, případně k Larssonovi, je poněkud přehnané.
Nicméně závěr rozhodně překvapí.

Marie F.
19.02.2014 5 z 5

Bezvadná detektivka, něco se dalo předvídat, ale pobavila jsem se, hádala, co a jak. Konec byl překvapivý, tohle řešení jsem nečekala

Luca287
01.02.2014 4 z 5

Kniha se mi líbila, ponurá...temná...téma z psychiatrické léčebny... dobře se četla..moje premiéra s touto islandskou spisovatelkou....a při chvilce si určitě přečtu její další knihy..

MartinaF
18.12.2013 4 z 5

Mám přečteno už několik severských detektivek, takže mám srovnání a můžu říct, že tahle je zatím asi druhá nejlepší, co jsem četla. Je tam tajemno, při kterém mi běhá mráz po zádech a samozřejmě i neúnavné vyšetřování. A navíc je mi Tóra hodně sympatická.