Led v žilách

Led v žilách https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89704/bmid_led-v-zilach-Pba-89704.jpg 4 314 81

Tóra Gudmundsdóttir série

Legendy o přízracích ožívají, mrazivými pustinami Grónska se plíží smrt… Čtvrtý případ reykjavícké advokátky Tóry Gudmundsdóttir, již vyšlo Poslední rituál, Mrazivé světlo, Žhavý hrob. Advokátku Tóru Gudmundsdóttir povolají z města do ledových pustin. Pracovníci islandské společnosti, která na drsném pobřeží Grónska připravovala otevření dolu, náhle přerušili veškeré kontakty a vypadá to, jako by beze stopy zmizeli. Tóra se svým přítelem Matthiasem, svéráznou asistentkou Belou a dalšími spolupracovníky se snaží rozluštit spletité vztahy, které v táboře panovaly, a přijít tak na kloub neblahým událostem. Jako v noční můře se v zásuvkách psacích stolů objevují lidské kosti a v chladírně celá mrtvola. Náhle je těžké odlišit vrahy od obětí. Starý inuitský lovec však ví, že mstiví duchové musejí být usmířeni, a krutá ledová pustina si vždycky vybere svou daň…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Metafora

Auðnin , 2008

yetti09
25.01.2021 2 z 5

Děj knihy spočívá v pátrání po třech ztracených lidech, o kterých to vlastně vůbec není. Tyto osoby v knize hrají tu poslední roli. Což je můj hlavní problém s touto detektivkou. Závěrečné rozuzlení mi přišlo absurdní.
Pro mě zatím nejslabší kniha od autorky. Po dějové stránce to bylo velmi slabé, místy dost nelogické. Yrsa umí vytvořit mrazivou atmosféru, zde se ji to ale nepovedlo. Musím ale ocenit, že jsem se v knize dozvěděla něco málo o Grónsku, což beru jako velké plus.
Za mě 2,5 hvězdičky.

čef
05.11.2020 5 z 5

I v Grónsku se dějí hodně zvláštní věci, podpořené studeným podnebím se spoustou sněhu a izolací mnohých skupin lidí. Dlouho nevíme, co se stalo se zmizelými, a bojíme se o naší hrdinku Tóru, aby také špatně neskončila. Nakonec má vše logické řešení a smutný konec osamělých nešťastníků.

jprst
15.08.2020 4 z 5

Hlavní hrdinka předchozích třech dílů advokátka Tóra řeší další záhadný případ. Autorce je Island už malý a tak děj příběhu posunula do Grónska. To jí umožnilo zapracovat do příběhu grónské legendy a prostředí, což zvedlo poutavost příběhu, který mimo jiné vyniká ponurou a tajemnou atmosférou tak, jak to autorka umí. Přes tyto klady, se mi tento díl jevil poněkud slabší než ty předchozí, ale za přečtení i tak stojí.

ddkk
01.08.2020 5 z 5

Zima, mráz, sníh, pustiny, podivná domorodá grónská komunita a do toho (ve zcela nepatřičné garderóbě) Tóra, tentokrát i s Matthiasem a svou nemožnou sekretářkou Belou, kteří v Grónsku pátrají po osudu zaměstnanců islandské těžební společnosti. Každou chvíli je čeká nějaké nemilé a děsivé překvapení - tu lidské kosti v šuplících kancelářských stolů, onde zase podivná figurka zvaná Tupilak nebo podezřelé, snad vražedné video ... A všudy přítomen alkohol a bezútěšný osud původních Gróňanů...

Příběh odehrávající se na jihovýchodním pobřeží Grónska je napínavý až do samotného konce. Tentokrát je v něm méně detailů z Tóřina života ve prospěch událostí, které se svým mini týmem musí rozlousknout. A že je to těžký a zapeklitý oříšek!

A jako vždy jsem z četby získala další přidanou hodnotu. Díky knize jsem se vlastně poprvé podívala podrobněji na mapu Grónska a našla si o něm další zajímavé informace.

Yrsa je prostě opravdu dobrá spisovatelka. Dávám plný počet a doporučuji.

zdendula31
24.07.2020 4 z 5

Yrsu miluju,ale tato kniha je pro mě nejslabší ze všech.

m_martina
18.06.2020 5 z 5

Tak konkrétně tenhle případ mne opravdu dostal. Grónsko byla výborná volba.

Awča
20.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla bezprostředně po předchozím díle, Tóra a její příběhy mě opravdu baví. Ani tento díl není klasickou detektivkou, spíše opět příběh se záhadou, v zajímavém prostředí Grónska. Celkem dobře je vykresklené prostředí základny, kde asi není nouze o ponorkové stavy. Smutné bylo čtení o nynější situaci Inuitů. Upozaděn byl příběh Tóřiny rodiny, ale i tak jsem četla jedním dechem,.
Přijde mi to jako nejlepší díl, přesto si dám chvíli pauzu, aby mi všechny díly nesplynuly v jeden.

Abia
09.05.2020 4 z 5

Zhltla jsem jí, až mi je to líto.

91pometlo
07.04.2020 5 z 5

Představa toho, že se ocitnu na místě, jako je tábor v Grónsku, je šílená, to místo je šílené, ty podmínky taky. Sociální izolace v tak těžkých podmínkách s lidmi jistě udělá své, ale to co se dělo tady... Hrát bingo o hrůzný nález, strašit kolegy v chlaďáku, ti dva nebyli v pořádku už před Grónskem, tak dobře jim tak :-) Třešničkou na dortu bylo rozuzlení příběhu, to mě absolutně nanapadlo, za mě opět 5*. Yrsa se ničeho nebojí

TomHr
17.03.2020 5 z 5

Pro našince je Island poměrně exotický kraj. Ten je autorce málo, v knize čtenáře přenese rovnou do Grónska. Záminka pro cestu na nehostinné východní grónské pobřeží je sice trochu přitažená za vlasy, ale v tom není potřeba se pitvat, raději si užít mrazivou nehostinnou atmosféru základny, která je v knize velice dobře vykreslena. Rovněž zápletka je zajímavá, příběh docela funguje, nechybí tajemno, napětí i jiskření mezi jednotlivými protagonisty. Sumasumárum: proč nedat 5 hvězd?

lenka666
19.02.2020 5 z 5

Kniha nebyla špatná, ale předchozí knížky se mi líbily o trochu víc.

Johhanka79
25.01.2020 4 z 5

Za čtyři hvězdičky. Ač se mi kniha velice líbila, autorku mám ráda, hlavní hrdiny také, tak jsem se nějak ne a ne začíst. Prostě mne knížka nepohltila. Knihu velice doporučuji je kvalitní, zápletka originální jen ta špetka čehosi mi chyběla.

Veronika2692
03.10.2019 5 z 5

Za mě super, nemohla jsem se odtrhnout, četla jsem v každé volné chvíli :) Yrsa mě strašně baví, asi se stane mou nejoblíbenější autorkou a to jsem zatím četla pouze tuto knihu a Pamatuju si vás všechny, ale obě pecka. Nevadí mi ani ta jména a místa, která se absolutně nedaji přečíst :D mrazivé, napínavé, skvělá atmosféra. Prostě doporučuju :)

MarianP
12.09.2019 4 z 5

Yrsa a jej hrdinka Tóra tento raz zablúdia do Grónska, kde panuje len zima a depresívna nálada obyvateľov. Autorka to dokonale prenesie na čitateľa. Čo sa knihy týka, je nabitá kvalitnou severskou atmosférou. Dej je však poslabší, bez nejakých poriadnych dejových zvratov. Tým, že je dej zasadený do prostredia Grónska, vymyká sa všetkým tradičným detektívkam aj zo severu. Ak máte radi Yrsu, toto je, samozrejme, povinnosť...

Allys
04.06.2019 3 z 5

Ako prvú knihu od Yrsy som čítala Pamatuju si vás všechny a možno som od tejto knihy čakala niečo podobné, čo sa však nestalo. Miestami bol dej zaujímavý, ale ako som sa chcela báť, tak som sa vôbec nebála. Postava Tóry v tomto príbehu mi príde vložená nejak nasilu. Prvá časť knihy sa zaoberá nelogickými odôvodneniami, prečo tam práve ona musí ísť a potom si pobalí do Grónska blúzky s volánikmi :-D Viem, že kniha je zo série, kde je Tóra hlavná postava, ale buď mala riešiť pre ňu vhodnejší prípad, alebo tento príbeh nemusel byť z tej série a mohol dávať trochu zmysel :-)

Bauriska
24.05.2019 2 z 5

Chtěla jsem se bát a nakonec jsem se nudila. Vůbec mě příběh neoslovil..

Ladiva
30.04.2019 4 z 5

Veľmi dobre vypointovaná detektívka, ktorej príbeh sa odohráva v reáliách u nás málo známeho Grónska. Zaujímavé čítanie.

mi-380
09.03.2019 5 z 5

Záhadné události v literárně originálním prostředí odlehlé oblasti východního Grónska. Autorka nás vede třemi dějovými liniemi. V hlavní roli je islandský vyšetřovací tým, ve vedlejších nepřátelští obyvatelé eskymácké vesnice a pak je tu ještě muž v léčebně na Islandu. Na všechny dohlíží a bojuje o rozšíření svého vlivu démon Alkohol. Napínavá, poučná a kvalitně odvyprávěná exkurze do obrovské neprozkoumané dánské kolonie pohledem sousedů - Islanďanů.
90 % (zatím 174 hodnotících s průměrem 80 %).

… Jediné, zač byla Oqqapia svému otci vděčná, bylo to, že postavil dům. Tak jako u většiny domů ve vsi, na něj dostal materiál od Dánů. Ti ho poskytli všem, kdo chtěli stavět.
... Kdyby bylo všechno jako dřív, znamenalo by to nesmyslně se opíjet a sklízet pohrdání od ostatních obyvatel vesnice, kteří ještě neklesli tak hluboko. Dosud jich byla většina. Zbývající, ti, kterým se vedlo jako jim, jen zřídka opouštěli dům, vyspávali opici, aby mohli vstát a ocitnout se znova v tom ďábelském kolotoči.

Jordyz
06.03.2019 4 z 5

Prostě Yrsa…. Čtivé, napínavé.... musím říct, že tento díl mě sice zaujal zatím nejméně, ale zklamaná rozhodně nejsem. Z této tématiky šlo určitě vytěžit víc. Ale stejně, Yrsa začíná být mojí srdcovkou :-)

fidáš
10.10.2018 5 z 5