Zpěv Sirény

Zpěv Sirény https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5042/bmid_zpev-sireny-9z7-5042.jpg 4 120 29

Právě bylo nalezeno další tělo. Už čtvrté. I ti nejvíc pochybovační členové bradtieldského policejního sboru si musejí přiznat, že mají co do činění se sériovým vrahem. Duševně nemocným. Všechny oběti jsou mladí muži mezi dvacítkou a třicítkou, jejich tela byla nalezena zohavená a potlučená. Všechna nesla známky mučení. Detektiv-inspektor Carol Jordanová se neúnavně věnuje pátrání na případu, pracuje čtyřiadvacet hodin denně spolu s kriminologem doktorem Tonym Hillem. Zatímco Jordanová zoufale hledá stopu, která by pátráním pohnula z místa, Tony sestavuje kousek po kousku psychologický portrét vraha s výsledkem velmi znepokojivým. "Šikula Andy", jak vrahovi začali mezi sebou říkat, má podle doktora Hilla plán zločinu vybroušený předem k dokonalosti - každá z vražd je pečlivě naplánovaná a bezchybně provedena. "Andy" je příliš opatrný, než aby zanechal stopy, a příliš chytrý, než aby se dal chytit. Tenhle zabiják sleduje cíl mnohem rafinovanější, než je pomsta či potrestání - chce policii ukázat, jak je dobrý v tom, co dělá. A předmětem jeho snažení je mučení a vražda. Psychologický profil pachatele, jak ho vypracovává doktor Hill, je však založen na několika předpokladech - pokud se ale ukáže jeden z nich jako mylný, pak mohou být důsledky fatální...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , BB art

The Mermaids Singing , 1995

mi-380
18.04.2024 4 z 5

Opět vstupuji do stejné řeky. Hon na hromadného vraha, oblíbené to téma současné literatury. V rolích lovců klasická dvojka: nedoceněná krásná vyšetřovatelka a psycholog s traumatem. Přichází doba počítačová a na pozadí pátrání, kdy dvě dějové i časové roviny se pomalu přibližují, bublá a četbu naštěstí zpestřuje a obohacuje několik zajímavých dramatických konfliktů. Ústřední téma je velmi aktuální, dnes dokonce ještě víc než před třiceti lety, kdy série s Carol a Tonym přišla na svět.

„Kde máme začít?" chtěl vědět Merrick.
„Umíte někdo zacházet s počítačem?"
„Myslím, že bychom to měli nechat expertům," řekla Carol.
75 % (zatím 119 hodnocení s průměrem 86 %).

Forest66
12.01.2024 2 z 5

Knížka má zajímavou zápletku, ale hrozné zpracování :( Rozhodně se nejedná o detektivku, v knížce je sice hromada policistů, ale nikdo za celou dobu nic nevyšetřil. Ani thriller bych to nenazýval, protože všechny události jsou v podstatě předem známé, takže o napětí se nedá mluvit. Je to takový deníček vyšinutého individua, proložený vzájemnou interakcí nepřesvědčivých postav. Hrozně mě rozčilovalo celou knížku, že všechny prezentované, "zjištění", "stopy" a "dedukce", jsou z 90% naprosto vycucané z prstu a zcela nepřesvědčivé.

mystar
30.04.2023 5 z 5

Detektivka se mi líbila. Napínavá, trošku zvrhlá a děsivá. Dávám plný počet.

ludek.n
08.07.2022 4 z 5

Duševně nemocný sériový vrah řádí v Bradfieldu. Vybírá si mladé muže, které mučí a jejich zohavená a potlučená těla odkládá ve vykřičené čtvrti, plné homosexuálů. Val McDermidová uvádí na scénu detektiv inspektorku Carol Jordanovou a policejního psychologa Tonyho Hilla. Obsazením i celkovou koncepcí mi román připomíná německý televizní seriál Specialisté na vraždy, jenž se vysílal i u nás mezi roky 1999 až 2002. Zpěv Sirény je vystavěn na pevných základech a vedle hlavní linie pátrání po sériovém vrahovi se zabývá i vedlejšími problémy, jak hlavních aktérů, tak těch všeobecnějších jako například začleňováním nových metod do činnosti bradfieldského policejního sboru. Co mi unikalo, byl neustálý důraz na sexuální podtext celého případu (resp. orientaci jednotlivých osob), který do nás autorka hustí po celou dobu od první až do poslední stránky. Jeho význam jak pro výsledné řešení, tak pro dílčí sekvence je přitom více než diskutabilní. Měl-li odvést pozornost od motivů vraha, selhal na celé čáře a v konečném důsledku je nakonec jen rušivým a zbytečným elementem. Románu je na druhou stranu nutno přiznat poměrně solidní dávku napětí, jakož i ne úplně černobílé postavy.

Andynka
01.05.2022 3 z 5

Před lety jsem dostala k vánocům snad 4, nebo 5 díl téhle série. Po dočtení jsem byla tak nadšená, že jsem si dosehnala zbytek a po letech se konečně do čtení série pouštím. A jde poznat, že už jsem pár těch detektive přečetla a tohle mě až tak nebavilo. Trvalo mi se začíst. Vedlejší linka je tak naivní... a popis případu, tak slabý.... Nakonec jsem to pojala , jako odpočinkovou četbu a hodnotím to jako průměr. Ale jak já vždycky říkám : Je to první díl, druhý už třeba překvapí. :)

jprst
27.03.2022 3 z 5

Nic mimořádného, prostě jeden z řady krimithrillerů o pátrání po sériovém vrahovi. Chybí tomu ten patřičný moment překvapení, rovněž postava kriminologa Hilla a jeho postup při vytváření profilu zločince nejsou příliš přesvědčivé. Plusem je, že autorka své "řemeslo" umí, takže dokáže čtenáře udržet v napětí až do konce, ale četl jsem od ní i lepší věci.

berila
01.08.2021 5 z 5

Já jsem moc a moc spokojená. Zajímavé a dobře zpracované téma. Přesně mi seděl i styl psaní.

MíšaS.
01.06.2021 3 z 5

Nebylo to špatné, ale číst se to dalo. Určitě si přečtu i nějaké další díly.

Danuše7
20.08.2020 4 z 5

nelehký začátek spolupráce.

Nina
27.05.2020 4 z 5

Celkem průměrná detektivka na kterou jsem narazila díky odkazu v Larssonovi. Myšlenka vraha zkoušejího různé historicky osvědčené metody mučení byla zajímavá. Deníkové záznamy vraha zajímavě postupovaly hlavní dějovou linku vyšetřování. Na můj vkus byl vrah docela dobře odhadnutelný zhruba tak od půlky knihy, takže jsem tu druhou půlku čekala, jestli se moje podezření potvrdí :-) Co ale Zpěvu sirény neuvěřitelně ubližuje je otřesný překlad. Jen doufam, že ostatní knihy McDermidové jsou na tom s překladem lépe...

trudoš
13.04.2020 3 z 5

Zatímco v románech jako Popraviště nebo Konec hry dokázala přijít Val McDermidová se zajímavými náměty, Zpěv Sirény nabízí pouze klasické schéma pátrání po sériovém vrahovi. Hrdinou je navíc sestavovatel psychologických profilů, což je zaměstnání, které jsem se coby fanoušek Stuarta MacBridea naučil nebrat příliš vážně. Jak máte věřit chlapovi, který tahá z rukávu jedno eso za druhým a přitom staví jen na podmíněných poznatcích? To se dokonce v jeden moment obrátí proti němu, když jako největší amatér přehlédne základní fakt, od kterého se všechno odvíjí. Jistě, autorka použije berličku k tomu, aby jeho profesní čest zachránila, ale i tak u mě poněkud pohořel.
Na můj vkus tomu zkrátka chyběla špetka nadsázky a taky ochota dotáhnout do konce všechny vedlejší odbočky. Pořád ovšem jde na poli kriminálních thrillerů o ten lepší kousek. Vraždy jsou morbidní, postavy sympatické, vyšetřování zajímavé. Jestli už jste ale četli Mlčení jehňátek, tak vám toto dílko přijde jen jako další z mnoha.

čef
09.04.2020 5 z 5

První díl vynikající série jsem přečetl až po mnoha následujících. Takže až teď jsem se dozvěděl, jak to začalo. Doba to byla ještě pagerová, žádný mobil, počítače v plenkách. V plenkách bylo i psychologické typování pachatelů. V tu dobu jsme to žrali, dnes je to už tak obvyklé, až úplně samozřejmé, nic neosvěžující. Celý příběh je však stále zajímavý, závěrečný pohovor s pachatelem má tedy grády! Mnoho dnešních knih o sériových vrazích by mohlo závidět.

ivoiro
20.02.2020 5 z 5

Za mně plný počet bodů. Kniha má napětí a spád. Super.

Radza
12.07.2019 2 z 5

Nejak me nezaujala a ke konci jsem si uz jenom pral, abych ji docetl

ThomasRuhe
01.12.2018 2 z 5

Někdy se prostě stane, že mi kniha nesedne a jednoduše mě nebaví. Tady se to stalo, od stylu jakým je psaná, přes postavy, prostředí i závěr případu. Takže jen 2/5.

moudivlacek
29.09.2018 5 z 5

Wow! První setkání s touto spisovatelkou a jsem přímo unesená. Byla to fantastická detektivka, hlavně proto, že to je tak reálné. Za prvé se mi líbilo, že se jedná o období u policie Anglie, kdy teprve psychologové začínali pomáhat při chytání zločinců díky vytvořením profilů. Za druhé - policisté jsou jen také lidi - zrádci, či lidi, kteří jsou schopni zfalšovat důkazy, jen aby bylo po jejich. Carol je dobrý mozek party. Tony byl trošku od začátku záhadou, proč se tak chová k telefonátům Angely, ale i to je vysvětleno. Je mi ho v závěru moc a moc líto. Každopádně doufám, že se z toho dostane a nadále budou s Carol skvělá dvojka. Co mě však nejvíc uchvátilo, bylo konstatování, že nejhorší způsoby mučení již vynalezli naši předci a není nutno vymýšlet něco nového - vše dokáže člověka utýrat a zlomit i dnes.
Doporučuji milovníkům detektivek.

allyce
28.06.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem četla. Nadšení, které vyjadřuji plným počtem hvězd.

cloughie79
06.06.2018 5 z 5

Výborná detektivka.

MortRainey
25.05.2018 5 z 5

Zasloužených a nadšených 5 hvězdiček! Stejně tak zaražených, že jsem Val McDermidovou nepoznal dřív. Až četba knihy Muži, kteří nenávidí ženy mne k ní dovedla, protože Larsonnův Mikael Blomkvist jí v průběhu svého vyšetřování čte, jaké lepší recommandé si přát;-)
Jako malý jsem byl fanouškem dvojice Dempsey a Makepeacová, později Foxe Muldera a Dany Scullyové a začínám přicházet na chuť Cormoranovi Strikeovi a Robin Ellacottové:-) Teď se tak stalo, po seznámení, s detektiv-inspektorkou Carol Jordanovou a kriminologem doktorem Anthony Hillem. Carol a Tony jsou stejně jako všechny jmenované páry původní a jejich spolupráce, jemné jiskření, zápal pro případ si čtenáře hned získají! A i když téměř od začátku víte, kdo je vrahem, tak se jen domníváte, až opravdu závěr vám prozradí pravou identitu pachatele, v tomto případě sériového vraha. Jeden z recenzentů knihu doporučil fanouškům knih Roberta Galbraitha a seriálu Akta X. Já bych šel ještě dál, klidně až k Mlčení jehňátek, jejichž filmová adaptace je v příběhu několikrát zmíněna. McDermidová je na ostrovech právem považována za mistryni kriminálního pera, nejen díky několika oceněním, a i když tento první případ Jordanové a Hilla jemně koketuje na pomezí thrilleru, poctivé řemeslo a tradiční duch britské detektivky se u této skotské autorky prostě nezapře. Jen a jen doporučuji a těším se na další případ!

domino2002
11.05.2018 5 z 5

Skvělá kniha,chvilku mi sice trvalo než jsem se do ní začetla,ale potom už se to rozjelo.

Skotsko sérioví vrazi kriminální thrillery

Val McDermid
skotská, 1955