To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4812 4812

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

RMarkéta
03.02.2020 5 z 5

Kolem této knihy jsem vždycky našlapovala s velkým respektem a jako bych tak nějak čekala, že na mě něco vyskočí. Trvalo mi, než jsem se odhodlala ji vzít vůbec do ruky. Taky mám od útlého dětství problém s klauny. Tuto knihu považuji za třešínku na Kingově knižním dortu. Přesně takového ho mám ráda. Propracováné postavy, propracované místo příběhu a kulisy, propletené dvě dějové linky. Při počtu stránek se mi málem protočily panenky a poklesla čelist. Ve finále bych to ani zkrátit nechtěla. Všechno mělo svůj smysl a dokonale to do sebe zapadlo.

-markéta-
26.01.2020 5 z 5

Neskutečná knížka!
Knihu jsem dostala k Vánocům 2018, každopádně jsem se k ní dostala až teď, protože mě odrazovalo množství stran a pořád jsem si říkala, že místo ní můžu přečíst třeba 3 jiné knihy.
No, zkouškové skončilo a já se rozhodla se do knihy začíst a musím říct, že jsem byla hloupá, že se mi do ní nechtělo, protože tato kniha je BÁJEČNÁ!
Každou stánku jsem hltala a každá stránka byla napínavá!
Prolínání 2 dějových linií bylo super, člověk si to všechno tak lépe představil.
Každému, komu se do ní nechce kvůli počtu stran, tak se toho nebojte. Kniha se netáhne a má spád!
Film jsem viděla pouze první a do druhého se mi ani nechce, radši to všechno nechám představené podle sebe a ve své hlavě.
Rozhodně doporučuji.

FrantisekZappa
16.01.2020 5 z 5

Absolutní špička!

karel1076
15.01.2020 5 z 5

Tak toto byl opravdu Horor s velkým H. Ale kromě toho velmi obsáhlá kronika města, kde bych asi bydlet nechtěl. Pravděpodobně nejlepší Kingova knika. Tolik postav vykreslených do naprostých detailů. Jasně že autor je grafoman, ale líbí se mi u něj jedna věc, a tou je popis postav. On nemá moc zapotřebí užívat strohý a nudný popis vlastností charakterů, ale předkládá je čtenáři v situacích, do kterých se dostávají na základě jejich chování. Za mě další geniální věc, je okamžitý přechod mezi dvěma časovými rovinami, a to dokonce během jedné věty. Barevné, nepřestanenete, dokud nedočtete.

MamaKnihomolka
14.01.2020 5 z 5

Tak tohle dámy a pánové byla jízda! Jelikož se mi filmy velmi líbily a recenze jsou neskutečné jsem měla od knihy velké očekávání.
Někoho může počet stran a tloušťka knihy odradit, ale já to brala jako výzvu.
Musím moc pochválit obálku a čtivost knihy.
King je prostě mistr. Mistr v nastolení mrazivé atmosféry, živého popisu děje i situací a v popisu detailu. A hlášky a kecy Richieho jsou prostě TOP. Zamilovala jsem se do něj.
Na mě byl pomalejší začátek,ale u takhle obsáhlé knihy se to dá čekat a nenechala jsem se tím odradit.
S filmem se kniha absolutně NEDÁ srovnat. Je tam mnoho detailů, které za mě ve filmu měli být a to nemluvím o tuně scén, které ve filmu nejsou.
Během konečných bojových scén jsem si musela udělat pár cílených přestávek abych všechny situace vstřebala. Ke konci jsem měla zvláštní pocit. Šťastný, že vše skončilo jak mělo, ale i smutný, že kniha končí a já už se sedmi účastníky už nebudu prožívat dobrodružství.

HanWali
14.01.2020 5 z 5

jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla...

PetrCepek
13.01.2020 5 z 5

Klauny jsem neměl rád ani předtím.

maja11231
05.01.2020 4 z 5

Stejně strašidelné jako film, možná dokonce i víc. Celý den jsem se bála chodit večer domů sama. Byl to skvělý zážitek i když hororový.
Doporučuji

Adél784
05.01.2020 4 z 5

Takže, mám strašně moc ráda filmy:)a tak jsem se rozhodla, že zkusím i knihu a musím říct, že to bylo super! Chvílemi to bylo sice trošku zdlouhavé (třeba popis Eddieho lékárničky)pro mě nejlepší postava je určitě Bill (jak ve filmu tak v knize)a Richie byl taky fajn. Jinak film a kniha se liší.
Čekala jsem lepší konec a některé scény podle mě tam vůbec byt nemuseli-proto té knize také nedávám plny počet hvězd.
Určitě doporučuji - nebojte se délky je to čtivé, četla jsem ji týden a to jsem pomalý čtenář:). 4/5

DK_Ronie
02.01.2020 4 z 5

Dobra kniha. Jen je to hrozne dlouhe :o) Obcas zbytecne zdlouhave popusy o tom, jak nekdo nekam jede na kole apod. Ted ctu Rbitov a libi se mi to vice.

Hadati
02.01.2020 5 z 5

Od Kinga je to u mě druhá přečtená kniha (Pod kopulí) a první horor. Hororům jsem se u knih vyhýbal, protože moc nemusím ty filmové, které se často vyznačují jen lekačkami nebo nechutnými scénami. Proto jsem měl averzi i k těm knižním. Román To je ale tím předělem, po kterém jsem se rozhodl, že se knižním hororům, zejména Kingovým, nebudu už vyhýbat. 1100 stran je hodně, ale z knihy Pod kopulí jsem již věděl, že King se nebojí vyprávět své příběhy detailně s důrazem na prokreslení hlavních postav.

A To je přesně taková kniha. Hrdinové zde ve dvou hlavních časových liniích, které se vzájemně prolínají, bojují přímo s extraktem zla. Každý z hlavních hrdinů pak má svůj osobní příběh, takže si každého z nich zamilujete, protože s nimi prožíváte dětství i dospělost. Hlavní linii a linie jednotlivých hrdinů jsou pak doplňovány různými příběhy dalších osob, které žily v Derry, kde se usadilo velké zlo, a které se s tímto zlem víceméně střetly, ať už byly jejími obětmi, nástroji nebo obojím.

Kingovým názorem pak také je, že by tajemného bubáka ve skříni vždy mělo prozářit světlo baterky, takže i v této knize se dozvíte o původu zla, kterému hrdinové říkají To. Tloušťku knihy osvěžuje, že King vypráví příběhy na přeskáčku očima hrdinů, záporáků i „náhodných kolemjdoucích“, ale zároveň v tom čtenář nemá chaos, protože každá kapitola je datována a není tak problém udržet si přehled.

Lady.Lucrezia
31.12.2019 5 z 5

Asi nejlepší kniha co jsem kdy četla, rozhodně pak nejlepší horrorová a myslím, že lepší asi nikdo nenapsal. To co Vás poděsí není nadpřirozené, nýbrž je to lidská nátura a jednání. Stephenovi knihy, které jsem doposud četla měli pomalé rozjezdy, což se o TO říci nedá. Jde o mistrovské dílo vystavěné na tom nejděsivějším co známe, na zrcadle nás samých.

Lol_so_weird
29.12.2019 5 z 5

Jedna z mnoha knih, která se mi od pana Kinga velmi líbila. I když má trošku víc stránek, tak mně osobně děj až do poslední chvíle nenudil a je to rozhodně kniha, kterou bych si po čase klidně přečetla znovu.

michaela.97
24.12.2019 3 z 5

Na Kingovi mi nevadí jeho prodlužování a omáčka kolem, ale u takhle dlouhé knížky to bylo chvílemi i na mě moc - posledních cca 200 stran jsem už nemohla dočíst. Příběh (za mě) skončil a začala další kapitolka o (za mě) nepodstatných lidech - osudech.
Stejně tak moc nerozumím, proč do všech příběhů vkládá sprosťárny, což v případě malých dětí není zrovna příjemné čtení, ale budiž :D .... jsem hodně na vážkách, ale čekala jsem asi něco trochu jiného z mých předchozích zkušeností a po filmových adaptacích.

twiggynka
19.12.2019 4 z 5

Kniha nebyla špatná i když podle mě až zbytečně moc omáčky a vysvětlování, klidně mohla mít o 400 stran míň a pak by stalo za to knihu doporučovat!

Nikusha
18.12.2019 3 z 5

Dala by se zkrouhnout o půlku a byla by možná čtivější. Občas se tam mlelo páté přes deváté a příběh to nijak neobohatilo. Když se pak linka vrátila k jádru věci, tak dobrý. Takže dobrý, za tři.

ZuKo
01.12.2019 3 z 5

Tak já patřím mezi ty, kteří říkají tahle knížka ne. Četla se rychle to je ale není to ono. Za mě od Kinga jedině série Temná Vež.

Claudius
30.11.2019 4 z 5

Ještě v první půlce knihy mě jímaly pocity rozmrzelosti a neočekával jsem, že bych knihu hodnotil lépe než třemi hvězdami. Některé pasáže To má strašlivě (a poměrně zbytečně) dlouhé. Každý jeden z hlavní sedmice si musí odbýt své setkání s Tím, a to dokonce v obou časových liniích. Chápu, že se autor snaží budovat atmosféru, ale tohle mě někdy docela nudilo. Nemluvě o tom, že čtenář stejně ví (zejména v linii padesátých let), že postava svůj zážitek přežije. Pak se ještě náš klub Smolařů musel tak pět set stran dávat dohromady (resp. pohádat se s manželkou a přicestovat do Derry), než se mohlo konečně něco začít dít.
Navíc mi celkový dojem kazil vyloženě odfláknutý překlad (pád místo podzim, sestřenice místo bratranci apod.) a korektury (opakovaně chybějící předložky hlavně v závěru, posunutý text typu "al brzye" atd.). A to jsem prosím četl úplně nejnovější vydání z roku 2019. Takové chyby už by dávno měly být opravené.
Ovšem nakonec jsem dal hvězdičky čtyři, a to z toho důvodu, že jsem se zvládl prokousat až k závěru. Závěr je něco úplně jiného. Úchvatný, silný, a pohlcující. Rychlé prolínání časových linií dodává knize dosud nevídané tempo, finální konfrontace s Tím a rituál Chüd zase temný, až lovecraftovský nádech. Jakkoliv vám můžou být postavy během většiny příběhu úplně ukradené, jakmile se dostanou do kanálů, jste tam s nimi.
A ta Želva už jim tentokrát nepomůže.

petrn
25.11.2019 4 z 5

Příběh je popsán tak poctivě, pro každou osobu zvlášť, že to občas působí celkem rozvlekle (nejvíc mi to vadilo, když se dospělí smolaři rozejdou po restauraci každý zvlášť, prostě pětkrát to samé dokola, to už jsem měl nutnání přeskakovat stránky). Když to pominu, tak vyprávění příběhu formou rozvzpomínání a meziher byla fajn.
Konečná část příběhu v tunelech už je dost hutná a intenzitu si udržuje i přes svou rozsáhlost, nakonec mi ale závěrečná podoba To nepřijde až tak děsivá a mocná, ve srovnání s tajuplným a všemocným To v průběhu knihy, což mě trochu zklamalo.

Po dobu čtení knihy jsem ale měl několik nocí po sobě hororové sny, bezesporu s tématikou To (klaun na mě naštěstí nevyběhl :D ), což rozhodně považuji za úspěch!

DracoMalfoy
24.11.2019 4 z 5

Četla jsem ji dlouho, a nebudu lhát, prvních 300 stran bylo spíše průměrných. Ostatně, to je také důvod pro 4*. Ale zbytek, Výtečný. Úžasný horor, kdy jsem se opravdu bála skoro pořád, který obsahoval i několik velmi silných myšlenek. Král hororů, opravdu.