To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4813 4813

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

Ryšava
21.04.2020 4 z 5

Tahle kniha byla pro mě jak horská dráha. Někdy jsem se musela nutit do čtení a jindy jsem se od ní nemohla odtrhnout. King má skvěle závěry, ale začátek byl pro mě nuda.

BGolias
15.04.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem měl tu čest vůbec kdy přečíst (počítám i staré klasiky). Doslova jsem prožíval s postavami jejich strasti i radosti. Prolínání časových linek 1958 a 1985 bylo excelentní a To alias klaun Pennywise byl sice zlem celého vesmíru, ale stále menším zlem než lidé, proti kterým klub Smolařů musel čelit. Pro mě srdcová záležitost. 100%

Julinka679
14.04.2020 4 z 5

Jak zde již bylo několikrát zmíněno, i já jsem si u knihy nebyla jistá jak ji hodnotit.
Na jednu stranu rozhodně vyzdvihuji to, jak King dokázal vše vymyslet, vytvořit úplně nový "svět" ale na tu druhou jsem dle vysokého hodnocení knihy očekávala něco víc, což jsem bohužel nedostala. Určitě se ale jedná o velmi originální příběh, který si zaslouží palec nahoru!
Hodnotím tedy 4* a už se těším na další knihy od Kinga! :-)

Alienn
03.04.2020 4 z 5

Autora čtu hodně ráda a to i přesto, že tomuto žánru příliš nefandím. Dokáže mě vtáhnout do děje tak, že prostě za každou cenu musím číst dál. V této knize bylo pro mě ale pár věcí, které byly už za hranou. Přečtení ale rozhodně nelituji.

bertrand
02.04.2020 3 z 5

Od zdi na mne tupě zírá, je to teda stránek síla... zpívám si občas s božským Karlem.
TO zakoupené a čtené v roce 1993. A já se tuze bojím, bojím, na co narazím, až se někdy pokusím číst ho znova. Už v dobách mého mládí jsem byl nadšen popisem života v městě Derry, děsil se při horrorových scénách, ale také pěkně nudil při dalších cca pěti stech stranách, popotahován Kingem kde se a za co se dalo... neustále přeskakování mezi bobtnajícími a hlavně NEKONČÍCÍMI dějovými linkami v závěru mě už přímo sr...štvalo.
Ano, pokud se opravdu jedná o Kingův majstrštyk, tak jedině proto, že zahrnuje vše nejlepší a nejhorší, co si pod Mistrovým jménem dokáže čtenář představit. Chtěl bych si TO přečíst znovu očima mých tehdejších naivních let, kdy jsem hltal prakticky cokoli čtivého... dnes bych mohl otevřít, přečíst, ale těžko dočíst...

BGolias
01.04.2020 5 z 5

burg
01.04.2020 5 z 5

Čtenářská výzva 2020 - poprvé jsem četl knihu před takovými patnácti lety a nechápu, jak jsem si od té doby mohl myslet, že se jedná sice o velmi známou, ale taky "jen" nadprůměrnou knihu. Hodně se od té doby změnilo a já jsem se konečně do kniho "dočetl". Teď, po přečtení dalších cca patnácti kingovek je mi jasné, že jsem četl jeho Opus Magnum. Doteď nechápu, jak jsem mohl více než 1000 stránek dorazit během jednoho měsíce vzhledem k tomu, že máme doma čtyřměsíčního prcka - King je zkrátka Mistr vypravěč v knižním světě stejně tak, jako je Spielberg Mistrem vypravěčem toho světa filmového :)

salamandrina
31.03.2020 5 z 5

Tak to byl majstrpís. Navždy budu mít tuhle knihu spojenou s koronavirusovou karanténou :D Přišlo mi to jako ideální (oddychová, dlouhá) kniha na tuhle dobu. A nezklamala. Četla jsem ji pomalu, bylo mi líto, jí dočíst, ale zároveň jsem jí hltala, smála se některým bizarnostem, občas se lekla, ale konstantně a hlavně žasla nad tím, jak King umí vypracovat tak složitý příběh s tolika postavami a detaily, aniž by se mu zbořil. Je to dokonalý.

Petkona
27.03.2020 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila, nebo spíš jsem ji nechápala. Začátek jsem četla tak třikrát, než jsem se odhodlala pokračovat. Ale potom už se příběh začal rozvíjet a já jsem se do toho začetla. Hrozně mě bavily hlavní postavy, jejich charakter a jak se vyvíjely vztahy mezi nimi i mezi nimi a jejich rodiči. Připadaly mi zajímavé i dvě dějové linky, i když mě spíš bavila ta v roce 1957-1958. Taky jsem si vůbec neuvědomovala ten časový rozdíl mezi dějem v knize a dnešní dobou. Myslím si, že by se ten příběh mohl odehrávat i v dnešní době. Tím mi kniha dávala realističtější vzhled. Děj mě bavil, i když někdy tam bylo možná víc postav, které jsem úplně nevěděla, kam je mám zařadit. Vůbec jsem ale nechápala ty mezihry. Kromě toho, že někdo na konci viděl klauna s balónkem, jsem vůbec v té mezihře neviděla smysl, ani jsem z naprosté většiny nechápala postavy tam a ani děj. I přesto je to bezpochyby kniha světové hororové literatury (a i jedna z nejlepších autorových knih), kterou by si měl přečíst i ten, kdo nemá rád knihy nebo i filmy hororového žánru. I když na mě kniha oproti filmu působila spíš jako fantasy než horor, je to jenom můj názor. Ale rozhodně doporučuji přečíst :)

kubla111
27.03.2020 2 z 5

Ze začátku mě kniha bavila, pak se neustále omílalo jedno a to samé, možná to není horor pro dospělé, možná je to horor pro děti. Než jsem se dostal skutečně k akci, chtěl jsem knihu mnohokrát odložit. Myslím, že ne všechny knihy Kinga jsou dobré. Já TO, za dobrou nepovažuji. Dokonce ani film, který jsem viděl po přečtení, mne nenadchnul.
King psát rozhodně umí, ale toto bylo neskutečně dlouhé, rozvláčné a prostě kdybych nechtěl vidět film a porovnat s knihou, nedočetl bych to.

Dancaa1
11.03.2020 5 z 5

Mně se to líbilo, pokud se u něčeho takového vůbec dá použít slovo “líbit”. Byla to moje druhá Kingova kniha a vrhla jsem se na ni po tom, co jsem viděla oba díly filmu. Filmy mě bavily moc, možná taky proto mi kniha chvílemi přišla zdlouhavá, moc vyprávění a popisů a nakonec to bylo i trochu jiné než film. Ale za mě super, když jsem byla sama doma, tak jsem se bála extrémně a to byl účel, který kniha splňuje. :-)

cmelinka21
08.03.2020 5 z 5

Veľmi dobrá kniha,odporúčam.

Maverick25
04.03.2020 5 z 5

Výborná klasika od Kinga. Propracovaný Roman, ke kterému se vždycky rád vrátím.

regazzoni
01.03.2020 5 z 5

King je úžasný vypravěč. Strhující

Zdendula
18.02.2020 5 z 5

Dokonalé!

Warty
15.02.2020 5 z 5

Naprosto strhující! Ale film si teda asi radši nechám ujít...

Ver1982
14.02.2020 3 z 5

Tak to mi dalo docela zabrat.... nešlo mi číst vkuse. Musela jsem odkládat a kombinovat s jiným čtením. Pak se mi těžko vracelo zpátky do děje. Chvílemi jsem se ztrácela. Hodnotím jako průměr.

andrea7191
13.02.2020 5 z 5

Tahle kniha se mi dostala do ruky už před několika lety a tehdy mě nadchla. Kingovo styl psaní je prostě strhující a člověk se od toho nemůže odtrhnout. Znovu jsem si jí vzala poté, co jsem viděla filmy, které podle ní byly napsané a musím říct, že kniha je stále mezi těmi nejlepšími, které King kdy napsal.

Bee240
10.02.2020 5 z 5

Knihu jsem začala číst poprvé cca před dvěma lety ale dostala jsem se jen ke druhé kapitole. Ne že by se mi poprvé kniha nelíbila, ale na Kinga musí být ten správný čas a ten tehdy nebyl.Před čtením jsem nečetla ani anotaci ke knize a neviděla jsem ani trailer k filmu. Vlastně jsem jen věděla jak vypadá filmový klaun. Na začátku se to pomaleji rozjíždělo pokud to tak můžu říct i když tam byl popsán jeden hrůzný čin za druhým. Když jsem byla cca na straně 100 přečetla jsem si anotaci a četla dál. Velmi opravdu velmi jsem si oblíbila hlavní postavy tohoto příběhu. Nejvíce mi byl sympatický kecal Richie a velký Bill. Jediné velké mínus byla neustálá šikana těchto dětí ať ze strany jiných dětí nebo u některých jejich vlastních rodičů. Ale do příběhu to patří a bez toho by byl příběh neúplný. Líbila se mi jak část kdy byli dětmi i ta kdy se setkávají po letech. Celkově je kniha neuvěřitelná a jedná se o opravdu mistrovské dílo. Četla jsem hodně že jsou tam věci které tam být nemusí , že je to moc překombinované a některé části moc popisované, ale za mě jediné vytržení jakékoliv věci z knihy by ji totálně znehodnotilo. Vše tam patří a díky detailnímu popisu všech situací, postav a města Derry samotného je kniha tak dobrá. Jde vidět že si na ní dal pan King opravdu záležet a vyšperkoval jí do posledního detailu.Když se spojí jednotlivé části knihy a vidíte jí jako celek zůstanete s pusou dokořán jak se toto může někomu zrodit v hlavě. Každý den mi neustále v hlavě běžely myšlenky na tuto knihu a na postavy. Měla jsem knihy a příběhu plnou hlavu a vždy těšila až budu moct číst dál...A velké překvapení pro mě že To není jen klaunem což jsem opravdu nečekala.

Darami87
03.02.2020 4 z 5

Konečně jsem tu knihu pokořila! Byly to pro mne týdny přelouskávání, místy to bylo opravdu těžké čtení. Občas jsem kroutila hlavou nad tím, jak mohl někdo tak nehorázným způsobem doprasit filmy, které díky této knize vznikly. Kruci, tohle je příběh na zlatém podnose. Dokonalý příběh na zlatém podnose! Dětství hlavních postav jsem si vyloženě užívala, příběh po příběhu. Všechny hlavní postavy se mě dotkly. Soucítila jsem s nimi a prožívala s nimi jejich strachy i radosti. A dokonce jsem se i krátce vrátila do svých dětských let- kdy jsme si jako děti vyprávěly strašidelné historky, hledaly na hřbitově malinký hrob novorozeněte, děsily se krvavé Mary a chodily na chátrající stavbu hledat ducha zavražděného dělníka. My jsme z toho samozřejmě vždy vyvázli se zdravou kůži, ale tyhle vzpomínky v kombinaci s knihou dokáží rozpumpovat fantazii na plné obrátky. Jednu hvězdičku srážím za některé zdlouhavé pasáže a za příliš mnoho postav- občas jsem se musela vracet, abych si v hlavě udělala pořádek. Ale vzhledem k tomu, jak dlouho TO v Derry bylo a jakou mělo minulost, chápu, že tam ty pasáže být musely.
Pozor, zde je náznak spoileru:
Jediné, co jsem vážně nepobrala bylo to, co se stalo v kanálech s Beverly a ostatními, když byly ještě děti. Nějak jsem nepochopila, jak tento akt mohl zachránit tak zoufalou situaci. Co v té chvíli proběhlo? Mně to spíš přišlo zvrácené a nepochopitelné a celkově mi to zkazilo tu představu dětství.