Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/mid_tma-246241.jpg 3 1313 375

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Tma , 2015

SpiritErised
14.12.2019 3 z 5

Mohlo to být pět hvězdiček. Kniha byla napínavá a já o ní několika známým během čtení básnila. Teď jsem ji dočetla a dotyčným budu muset říct, že to nakonec zas taková hitparáda nebyla. Konec mě totiž zklamal. V knize je zmíněn antiklimax a přesně ten jsem bohužel cítila.

twigxi
13.12.2019 1 z 5

Ja vzdycky cekam podle anotace (a soucasne popularity) tohoto autora nejakou pecku. Horor, ktery mi neda spat a kdy se budu bat tak, jak jsem se jeste nikdy nebala. I ta obalka je perfektni. A on tam ten potencial je! Ze zacatku je to vazne dobre, mraziva atmosfera houstne, dech se taji. Jenze pak to zacne ztracet dech, objevuji se prvni nelogicnosti a jako by si najednou autor nevedel rady co dal. Nebo mozna jen ja mam o hororu jine predstavy.
Kazdopadne to pro me nakonec vysumi do ztracena a z hororove atmosfery nezustane nic.
Tak nocni mury treba priste.

rodak
12.12.2019 4 z 5

Trhlina je top kniha.Tma je hodně béčková, nicméně styl a um autora nepostrádá.

PAVEL z BRNA
11.12.2019

Do této knihy se mi moc nechtělo, protože samotný námět mě připadal dost nudný- spisovatel v opuštěné chatě. To bude asi pěkná otrava ale nakonec se ukázalo, že Karika je opravdový mistr literární magie. Děsivý příběh mě vtáhl od začátku až do konce.

mareksevc
11.12.2019 3 z 5

velmi dobre napisaný klišoidný príbeh

Seabeast
11.12.2019 2 z 5

Po vynikajícím Strachu a Trhlině se jedná o moje první zklamání od Kariky. Slibný start následně vystřídá dost nezáživný sled událostí, které trýzní hlavního hrdinu. K němu si vůbec žádný vztah nevybudujete a navíc je krajně nesympatický. Povětšinou je Tma docela nudné čtivo a konec taky dojem nevylepšil - měl jsem vůbec problém dočíst. Nic, co by si člověk musel od Kariky mermomocí obstarat, což je škoda.

Simstr
03.12.2019 5 z 5

Skvělé počteníčko. Chtělo by to přečíst na jeden zátah, což de. Napětí se pěkně stupňuje, myšlenkové psycho pochody hlavního hrdiny naprosto výborné. Pan Karika je neskutečně dobrý vypravěč a ví jak si získat čtenáře. Konec pro mě byl velkým překvapením. Celou knihu jsem s hlavním hrdinou soucítila a přála mu šťastný konec. Nemůžu souhlasit s tím, že je to nejslabší kniha z ONÉ trilogie. Trhlině se nevyrovná ale Strachu určitě. Výborné !

Beebee
01.12.2019 2 z 5

Pozor, obsahuje masivní spoiler. Komorné čtení, po celou dobu se pohybujete pouze a jenom v mysli chlapíka, u kterého je od počátku poměrně jasné, že je vyšinutý. Pro mně se pointa dala kvalitně odhadnout na počátku, stačilo méně stran a méně opakovaných stesků. Není zlá, ale oproti Trhlině se k ní vracet nebudu. Děj je vystavěn predikovatelně, použity byly dva druhy zápletky: psychický (a v praxi psychiatrů ně příliš častý) problém a pro Slovensko typický ukončující urban (countryside?) story. Tyhle situace o sežrání zaživa však na Slovensku v reálu opravdu nejednou proběhly, dokonce v posledních 40 letech opakovaně. A to ani ti lidé nebyli omezeni v pohybu.

yellowbanna
01.12.2019 3 z 5

Zaujalo by mě to tolik, kdybych to četla jako knihu? Nejsem si jistá. Ale audio zpracování tomuto titulu prospělo, sugestivní hlas Marka Cisovského výrazně napomohl psycho atmosféře.

Irsaf
30.11.2019 2 z 5

Poslouchala jsem to jako četbu na Radiotéce...
Příběh mně moc nenadch... Poslech to zvedl na 2 hvězdy...

Jessie_K
29.11.2019 2 z 5

Nejslabší ze tří "hororů" - Strach, Trhlina a Tma. Bylo tam pár silnějších míst, kde jsem se trochu zapomněla nadechnout, ale celkově na mě kniha působila tak jako zmateně, necelistvě, něco mi tam chybělo. Možná větší temnota, na kterou nás trochu láká název.

Amitiel76
24.11.2019 4 z 5

Tak to bylo opravdu slušný psycho :-))) Celou dobu jsem přemýšlela, co že to ten hlavní hrdina bere. Na čem to ujíždí. Říkala jsem si : "Opravdu dobrý matroš" :-))))
Ale autor mě vážně dostal. Román ve kterém se objevuje jen jediná postava, jsem ještě nikdy nečetla. Tudíž pro mě novinka. Znovu tu pan Karika skvěle stupňuje napětí, tak jako ve všech jeho knihách. Jen těch zranění a úrazů , se mi zdálo už nějak přehnaně. Autor si tu hlavního hrdinu opravdu vychutnával :-))) A ten konec? Tak ten jsem vážně nečekala. Ten mě nechal s pusou dokořán. Napadala mě spousta závěrů a konspiračních teorií. Ale tohle?
I když kniha byla ze všech tří Karikových románů, které jsem měla možnost číst opravdu nejslabší, tak i navzdory tomu se mi líbila. Jeho knihy mě prostě baví. Jeho styl psaní je tak neokoukaný a chytlavý....Pokaždé se zakousnu a nepustím, dokud nejsem na konci. Jeho psaní je silně návykové :-)

nhima
20.11.2019 4 z 5

I kritici musí uznat, že Karika umí velice dobře budovat hutnou atmosféru. V tom je vážně dobrý. A stejně tak nápaditost děsivých scén a trefných přirovnání, ke kterým se průběžně vrací, posouvá prožitek na vyšší úroveň. Na začátku žádné zdržování, rozjezd je rychlý a jde se na věc. Po pár stranách už hlodá zvědavost, nechcete přestat. Podobně jako u Trhliny - co na tom, jak to dopadlo, když je to celou dobu pořádně napínavá jízda!

Kami33
18.11.2019 2 z 5

Jako pozitivum knihy vnímám, že byla přečtena velmi rychle.... ale to je bohužel jediné pozitivum. Děj zmatený, hlavní hrdina divný, celkově to bylo dost slabé. A opravdu jsem se nebála.

Avila
14.11.2019 2 z 5

Tak tohle se moc nepovedlo.....Má první kniha od autora a žádné velké nadšení. Dočetla jsem jen proto že jsem chtěla vědět jak to dopadne....
Nevím jestli si od autora ještě někdy něco přečtu.

MichalHoráček
29.10.2019 4 z 5

Začátek dobrej, střed nudnej ale konec to napravil, ten se mi fakt líbil ????

Domisek1
28.10.2019 odpad!

Strašnej blábol ... ani jsme ji nedočetla. Nedalo se do ní ani začíst. Nic horšího jsme snad ani nečetla..

Lestatova
26.10.2019 3 z 5

Dej, situacia, pointa - to bolo priam na infarkt. Styl pisania - katastrofa. Nejak ma to nechytilo, nevtiahlo do deja, ba nudilo... A mozno som si tu nudu vsugerovala, lebo vtiahnutie do deja som si nemohla dovolit, inac by som strachom posla. Brrr. Ak je toto slabe, desim sa trhliny.

Romanka89
22.10.2019 5 z 5

Nebylo to takový hororový terno jako Trhlina (alespoň teda pro mě), ale i tak hodnotím vysoko. Skvělá psycho atmosféra.

anibeni
13.10.2019 2 z 5

Těšila jsem se, že po Trhlině si zase přečtu něco, kde se třeba budu trochu bát.. bohužel, Tma je pro mě zklamání.. začátek by ještě šel, ale pak už mě kniha přestávala bavit.. Škoda.